ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2011
DIN: Sighetu M.
ÎNSCRIS: 25.04.09
MAY-2009

Jamaica - no problem

Desi am fost cam demult in Jamaica, citind impresiile postate de Pami (vezi impresii) m-am hotarat sa scriu acest reviews pentru a va putea face o impresie reala despre jamaica si serviciile turistice din aceasta tara.

Am fost la hotel RIU in Ocho Rios amplasat pe coasta de nord a insulei, hotel de 5* cu servicii ALL si ALL Gold.

Pentru un pret de 3500 EUR/ 2 persoane cu toate taxele incluse, dar cu plecarea de pe Frankfurt am Mein.

Am aterizat in Montego Bay, unde ne-a asteptat un ghid (eram singurii romani) care ne-a dus la hotelul nostru cu un autoturism, cei drept a durat cam 3 ore). Jamaica nu are drumurile rezolvate, in sensul ca am mers si pe asfalt si pe drum de pamant si pe drum de piatra (de aceea in Jamaica distantele se masoara in ORE de mers).

Hotelul este de 5 stele mari, mari de tot. Totul este super. Camere mari cu un perete de sticla ce dadea spre mare, halat de baie, papuci de casa, lenjerie schimbate zilnic. In camera frigiderul plin cu racoritoare, apa, apa tonica, bere. Deasupra frigiderului bar cu: wisky, gin, votca, martini si inca o bautura (5 in total), frapiera, iar pe usa harta cu aparatele de facut gheata amplasate pe coridoarele hotelului. Nimic nu se platea suplimentar. Binenteles aer conditionat.

Resortul avea vreo 6 restaurante si 9 baruri. Mancarea nu poti sa-ti inchipui asa ceva. 50 de feluri de mancare la orice masa. Branzeturi frantuzesti, scoici, homari, creveti la discretie, de restul nici nu mai amintesc (peste, porc, vita, pasare) in fiecare zi. In fiecare seara era un colt cu surprize. Intr-o seara ne asteptau zeci de purcei in lapte la cuptor, in alta seara potarnichi, in alta seara pesti uriasi, nici nu mai stiu. Restaurantele se deschideau fiecare la ore diferite (dar nu pe rand - deci puteai sa mananci cel putin la 4 din ele la orice ora), dar inainte de deschidere vedeam seful de sala cum ii alinia pe ospatari si le facea inspectia: unghiile, barba proaspat barbierita, hanele curate si calcate. De asemenea la intrarea in restaurantul principal (cel mai mare) se amenaja cate o mica tema: de exemplu prelucrarea trestiei de zahar. cativa bastinasi mimau recoltatul, altii prelucrarea si obtinerea melasei si puteai sa gusti din melasa sin zaharul brut sau cel prelucrat.

In sala de mese la fiecare 4 mese aveai un ospatar, care te lasa doar sa-ti aduci mancarea. Nu te lasa sa-ti duci tu farfuriile goale, sa-ti pui bautura in pahar (bautura era postata pe mai multe mese in apropierea meselor cu turisti). Sa nu mai vorbesc despre prajituri si fructe (exotice cu adevarat, recunosc ca am mancat si fructe care nu stiu ce erau). Inghetata tot timpul zilei. Angajatii hotelului ori ce activitate desfasurau (spalau pardoseala, pliveau in gradiana, etc, etc. in momentul in care treceai pe langa ei se opreau din activitate, luau aproape pozitia de drepti, te salutau si-ti urau o zi buna (se vedea ca au fost colonie, dar era aproape jenant, cel putin pentru mine care nu eram dintr-o tara care a avut candva colonii). Peste zi aveam cca 20 de animatori de plaja, care inventau o serie de jocuri si concursuri care ne-au facut sa socializam cu oameni din toata lumea. Toti tineri, prietenosi, respectosi plini de viata, cu muzica si dansul in sange.

Seara inainte de inceperea programului artistic (care se tin in fiecare seara si spectacole profi - am fost in Egipt, Turcia, Tunisia, Grecia) se premiau castigatorii de peste zi pe scena in fata tuturor celor care erau prezenti si primeai mici cadouri (amintiri), dar te prezenta celor prezenti: numele si tara de unde esti venit.

Am castigat doua concursuri, de-a doua zi toata lumea ma striga pe nume si ma salutau.

De asemenea in fiecare zi pe plaja se pregatea cate o surpriza. De exemplu intr-o zi ne-au adus multe nuci de cocos gata spalate. Iti alegeai una si mergeai la un bastinas cu un satar care iti taia un capac prin care un ospatar iti turna ce bautura doreai si-ti dadea cate un pai. Toti turistii eram cu nuci de cocos in mana si cu paiul in gura, dupa care ne-au pus o melodie reggae foarte la moda in acea vreme si am dansat toti. In alta zi ne-au invatat cum se fac coctailurile. Chiar, acolo sunt la moda coctailurile. Dar si au cu ce sa le faca, au toate fructele din care se fac sucurile si lichiorurile ce se folosesc.

Cred ca ma lungesc prea mult, dar nu am atatea cuvinte sa pot sa va prezint toate serviciile ce ti le ofereau.

Marea, plaja, piscinele suuuperbe. Am fost si in oras, singur cu un taxi, am fost seara in oras la un club - nici o problema, din contra soferul de taxi m-a insotit in bar si m-a prezentat sefei de club, care periodic ma cauta sa ma intrebe daca totul este ok.

Echipa de tineri care se ocupa de copii separat, in ficare seara se organiza BINGO, la spectacole aveai masa si bauturi, noaptea discoteca si un bar deschis unde ai si mancare.

Totul a fost la superlativ. Nu am mai intalnit asa ceva. Te simti si esti servit regeste. Si NU am avut ALL Gold ci doar all inclusive.

Nu am spus ce se poate vizita. Sunt excursii ce se organizeaza: la inot cu delfini- te prinzi de aripa delfinului si acesta te plimba pe suprafata marii.

Excursii la faimoasele cascade ce se varsa direct in mare, vizita la palja unde a inceput sa cante Bob Marley, etc.

Intradevar este paradisul drogurilor si al prostitutiei, dar nu in resort, care este pazit cu agenti de paza.

DEVIZA IN JAMAICA ESTE: JAMAICA NO PROBLEM, chiar uiti de toate problemele in resorturi.

Jamaica cealalta: saracie mare, dar cu o vegetatie ca in florariile noastre, doar ca toate plantele exotice pentru noi, sunt pe marginea drumului sub forma de paduri tropicale.

Sper ca am reusit sa va schimb impresia despre Jamaica, dupa review-ul scris de Pami.

Trimis de dandun in 24.11.11 23:31:46
Validat / Publicat: 25.11.11 06:48:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 6012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandun); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Pami*
[25.11.11 10:40:35]

Draga Dandun, oriunde ai fi pe lumea asta si oricat de saraca ar fi tara respectiva, daca te aflii " inchis" intr-un resort de 5 stele de renume international, te vei simtii precum ai descris tu. Dar vrei sa-mi spui ca descrierea pe care ai facut-o corespunde si realitatii vietii cotidiene? Nici pe departe! Este o lume artificiala pe care eu in calatoriile mele incerc pe cat posibil sa o evit. Jamaica este o tara fantastica insa cu foarte MULTE PROBLEME!

adri-nico
[26.11.11 09:40:27]

@Dandun

Am citit cu placere si cu o oarecare nostalgie, reviewul tau despre Caraibe. Te-as ruga, daca ai avea timp, sa povestesti despre excursiile facute si despre orice altceva ce ai vazut in afara resortului.

Si inca ceva: baga si tu niste poze sa se bucure si ochii nostri.

Multumesc anticipat,

Adriana

P. S. Ai vot maxim.

mugurel
[27.02.12 21:39:43]

eu plec acolo in aprilie pentru 2 zile ca apoi vreau sa stau in Curacao inca 4. Ce zici? Merita sa stau mai mult in Jamaica?

Multumiri anticipate

Mugurel -Satu Mare

anakin
[29.08.19 09:12:46]

@dandun: Salve. Roland ma numesc, sunt din Tg-Jiu si am citeva intrebari legat de hotel si Jamaica.

Vreau sa merg in ianuarie 2020 in Jamaica, 14 zile, la RIU Ocho Rios sau RIU Montego Bay. Inca sunt in dilema. Cum functioneaza wi-fi in hotel?

Legat de fumat (tigari normale), se poate fuma la piscina sau pe plaja in hotelurile din Jamaica? Intreb pentru ca am auzit ca fumatul este interzis in toate zonele publice din Jamaica, trebuind sa mergi undeva in zone special amenajate pentru a fuma ceea ce mi se pare un inconvenient, deranjant.

Se pot cumpara acolo cartele SIM cu internet inclus pentru a putea folosi de exemplu facebook sau whatsapp cind mergi in excursii in afara resortului?

Ce excursii anume se pot face? Se fac si plimbari pe mare cu animatie pe vas?

Capitala Kingston este departe? Se poate vizita cu ghid?

Este safe sa iesi din hotel si sa mergi pe la magazine si sa faci cumparaturi de suveniruri?

Intreb pentu ca tot asa am auzit ca ar fi periculos pentru turisti sa mearga singuri pe acolo, iar comerciantii ar avea un comportament cam agasant, parca ai fi obligat sa cumperi neaparat ceva de la ei (ca in Egipt sau Tunisia de exemplu).

Multumesc anticipat pentru raspuns!

dandunAUTOR REVIEW
[29.08.19 11:56:43]

@mugurel: Salut,

Cred ca ai observat ca a trecut ceva vreme de cand am fost in Jamaica. Am stat doar 7 nopti, am fost singurii romani, ghidul nu ne-a oferit nici o excursie.

Atunci se fuma oriunde in spatiile deschise si orice, chiar si pe balconul camerei.

Am fost in oras cu taxi la cumparaturi singur doar eu cu soferul, a venit dupa mine dupa 3 ore iar vanzatorii nu sunt ca cei din Egipt sau Tunisia.

De asemenea tot cu taxi am fost la un club in oras toata noaptea.

Soferul a venit cu mine si m-a predat la seful de club si a venit dupa mine dimineata.

Nu am avut nici un fel de probleme nici la cumparaturi nici in club.

Eu am luat avionul cu zbor direct din Frakfurt pe Main.

Resotul e super ok, dar am vazut ca ai mai fost la RIU, deci sti ca sunt buni.

Vacanta placuta.

anakin
[29.08.19 14:09:33]

@dandun: Multumesc de raspuns. Mai voiam ceva detalii despre excursii si unele chestii tehnice legat de hotel (wifi, doatari in camera, etc) dar voi intreba pe altcineva de pe site care a fost mai recent in Jamaica. Vreau sa fiu bine informat asupra ceea ce este acum acolo. Eu asa fac inainte de a pleca in concediu intr-o tara mai departata de Europa.

dandunAUTOR REVIEW
[30.08.19 07:42:45]

Salut,

Exista Wifi, iar camera este super ok.

Ai un bar ce intra in All cu 5 bauturi, in frigider tot ce vrei, iar pe corridor ai aparate de gheata, vreo 7 restaurante cu mancare ff buna.

Activitati zilnice pe plaja, la piscina, spectcole profi in fiecare seara. Echipa de animatori super tare!

adri-nico, anakin, chelie_d, dandun, mugurel, Pami*