ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2011
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 31.12.10
AUG-2008

Hotelul Gasthof Der Schütthof in sarmantul land Salzburg

Prezentarea pe scurt poate fi preluata de pe pagina oficiala a hotelului, au si un tur virtual dragut, hotelul vara superb, e plin de flori, are terase dragute si o curte interioara foarte frumos amenajata.

Camerele de hotel -72 la Gasthof-Schütthof sunt numite după munţi celebri austrieci din imediata vecinătate:

■ Schmittenhöhe camere de hotel de 17-21 mp "Schmittenhöhe" - construite doar câţiva ani în urmă sunt potrivite în special pentru oaspeţii care suferă de alergii.

■ Suites din "Kitzsteinhorn" categoria care oferă spaţiu pentru 2-4 persoane. Apartamentele sunt dotate cu living şi pat în cameră, baie sau duş şi toaletă, prosop cald, două seturi TV, cu 19 canale si multe, multe altele. Camera este perfecta pentru familiile cu copii.

Camere foarte curate si ingrijite, curatenie zilnica cu schimbat prosoapele si lenjeria, baia spatioasa si dotata corespunzator; fica noastra avea o papusa pe care camerista o invelea frumos, de fiecare data...

Vă puteţi relaxa pe terasa acoperită şi în grădina umbrită la o bere, la o masa copioasa, preparate la gratar sau menu, au bucătăria mereu deschisă si noua chiar ne-au placut spaghetele, snitelul vienez si multe dintre mancarurile casei.

La recepţie este disponibil gratuit un terminal cu internet si au contracost wi-fi. Activităţile propuse: Saună, Teren de golf (la maxim 2 km), Schi, Solar, Teren de joacă pentru copii, Tenis de masă, Karaoke, Ciclism, Baie turcească/Baie de aburi, Călărie, Şcoală de schi.

Puteţi să parcaţi gratuit maşina proprietate, dar au vreo 5-7 locuri de parcare.

Va sfatuiesc sa faceti rezervarea direct pe saitul lor oficial sau telefonic, fiindca au si pachete family si cu ski pass sau golf, functie de sezon, au si english aici: latini.at/de-preise-zell- ... -see-sommer.htm; Reservierungsbüro: +43 (0) 6542 5425-181, E-Mail: schuetthof@latini. at

Familia gazdă - Latini şi echipa Gasthof Schütthof - asteapta oaspeţii din întreaga lume, cu o gamă largă de servicii. În plus, faţă de camerele de hotel confortabile la un hotel de vara si de iarna, veti gasi si oferte atractive în pachetele disponibile, mai multe restaurante şi baruri, o zonă de wellness & spa cu doua saune (60 şi 90 de grade Celsius) şi o baie de aburi, piscina acoperita cu apa incalzita la subsolul hotelului Latini, sala de forta si antrenamente de intretinere, curte interioara cu sezonguri si loc de joaca pentru copii, cameră de relaxare cu paturi de zi - lemn, piatră naturală, ceramică, textile şi culori discrete, etc.

Este un hotel cu tarife rezonabile pentru zona Zell am see- Kaprun si sora/frate cu hotelul Latini; hotelurile sunt situate central, în Zell am See. Doar două minute de mers pe jos de la -hotelul Schütthof Gasthof pana la telecabina Areitbahn - conexiunea la schi şi paradis de drumeţii montane pe Schmittenhöhe. Staţia din vale a telecabinei Areitbahn este finalul de la cea mai lungă vale pentru schi din intreaga regiune: 8.5 km de pârtii fantastice; "Austria este în aşteptare pentru tine! "

La numai 200 de metri de hotel -Schütthof Gasthof veţi găsi o casa de oaspeti spaţioasa, cu 15 camere duble sau camere la comun si trei camere single. Grupuri mai mari, companii, cluburi şi societăţi vor găsi aici un spaţiu generos. Delicii culinare vă aşteaptă în restaurantul hotelului Gasthof Schütthof: va veti bucura de o gamă de specialităţi de la micul dejun tip bufet la o gamă diversa de mâncăruri, de regula trei meniuri la alegere sunt peparate pentru cină.

Bonus Cardul zonei este deja inclus în tariful camerei dvs. : uitaţi de taxele de intrare sau tariful de transport cu autobuzul şi transportul public. Cu "Zell am See-Kaprun Card" deţineţi toti asii in mana -zic ei! Nu doar în Zell am See, dar ontreaga regiune de vacanţă oferă multe site-uri unice şi atracţii. O excursie la rezervoarele Kaprun sau Schmittenhöhe sunt experienţe uluitoare - Utilizarea telecabinelor si masini catre gheţar, utilizarea instalaţiilor de transport public regional, precum şi intrarea la piscinele interioare sunt de asemenea incluse, astfel cum sunt si vizitele la monumente impresionante ale naturii, la siturilor culturale şi la Muzeul Naţional din Park Mittersill.

Traseul cu auto- din München - autostrada spre Salzburg, apoi luaţi ieşirea de pe autostradă "Autobahn-Dreieck Inntal" îndreptându-va spre Kufstein, Kitzbühel, Mittersill până când ajungeti la Kaprun şi Zell am See; de la Salzburg- iesiti Ia Inzell (ieşirea de pe autostradă) şi se ajunge la Zell am See, prin Lofer şi Saalfelden. Venind de la Viena pe "Autostrada Tauern" A10 - intrati pe autostrada de Salzburg- ieşiti Ia Bischofshofen şi se continua pe autostrada federală.

Trimis de florintoma in 20.11.11 22:28:48
Validat / Publicat: 21.11.11 06:08:14

VIZUALIZĂRI: 2393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintoma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panorama -peisajul de poveste din spatele hotelului Schutthof
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[21.11.11 11:14:30]

Gasthof = pensiune (NU hotel)

In Austria, se poate gasi asa ceva in orice sat. Pensiunea este o afacere de familie, foarte ieftina (in comparatie cu un hotel) si intima.

Pentru cine doreste sa cunoasca viata austriecilor si sa se relaxeze intr-o excursie pe 4 roti, o astfel de cazare este extraordinara. Nu este necesara rezervarea. Proprietarii sunt foarte grijulii cu cei ce le trec pragul si ofera informatii despre toate obiectivele turistice din zona si nu numai. Despre restul serviciilor nu se discuta.

Asemenea cazari, cu acelasi regim si chiar cu aceeasi denumire, se gasesc si in tarile limitrofe Austriei: Elvetia, Germania, Italia si chiar Ungaria, normal in limita a cam 50 km de granita.

florintomaAUTOR REVIEW
    [21.11.11 12:08:47]

@O___femeie: un_barbat iti zice ca sigur o pensiune cu 72 de camere, care in aceeasi curte are si un Hotel Latini si casa de oaspeti cu minim 15 camere nu prea mai e pensiune. Daca esti femeie, de ce nu mergi pe 4 roti sa le zici celor de la booking si alte saituri de turism (de 2 lei) sa nu le mai "faca hoteluri".

Am votat initial ecoul, sper sa am timp sa retrag pct.

Michaell
    [21.11.11 13:16:46]

@ florintoma

un review foarte bine scris. in special m-a impresionat faptul ca ai redat / scris toate denumirile germane gramatical foarte corect.

in ceea ce priveste remarca adusa de o_femeie, parerea mea este ca are dreptate. indiferent de ceea ce-ai gasit tu la fata locului, traducerea corecta a denumirii ,,Gasthof" este pensiune si nu hotel. sper sa nu mi-o iei in nume de rau. nu vreau sa dau lectii sau sa aduc critica la adresa cuiva ci doar asa, ca o remarca neutra, fara importanta...

[29.11.11 21:23:32]

@florintoma:

Imi pare rau, dar raman la ceea ce stiu eu...

Interventia am facut-o nu pentru a infrunta un_barbat, ci pentru a-i informa corect pe cei interesati. Cand faci o excursie pe 4 roti, in ideea de a vedea cat mai mult, in cat mai putin timp si cu cat mai putini bani, parcurgi un traseu dinainte stabilit. Asta nu inseamna ca poti avea garantia ca poti sau vrei sa ajungi la locurile de cazare rezervate... Aceste GASTHOF-uri (pensiuni micute si intime sau de dimensiunile unui hotel), care se gasesc peste tot in Austria, pot da liniste si siguranta celor plecati la drum lung... Gasirea unei cazari, in prag de seara, nu dureaza mai mult de o ora... Fiecare pensiune, de acest fel, are farmecul si parfumul ei... In plus, nu este necesara o rezervare...

O remarca... Sunteti total nepoliticos si agresiv... Imi pare rau pentru dvs... Acest site mie mi-a fost de mare ajutor in pregatirea ultimelor doua excursii pe 4 roti... In iarna aceasta le voi prezenta aici, nu ca sa epatez, ci ca sa ii determin pe cei tineri sa plece la drum lung...

Cu stima,

conana
    [14.05.12 09:00:41]

Buna Ziua!

Si eu voi merge cu fam. (cu un copil de 14ani) in luna iulie la Gasthof Schutthof. Sper sa ne placa si sa avem vreme frumoasa. Dar as vrea sa-mi spuneti cateva amanunte despre camerele duble: se poate baga un pat suplimentar ptr. copil? In prezentarea hotelului camerele au intre17 si 21mp, deci sunt cam mici. Sper sa mai avem si noi loc in camera...

Ce reduceri avem cu cardul Zell am See -Kaprun pe care-l primim gratis?

Cu multumiri anticipate, Conana

amero
    [14.05.12 12:40:04]

@conana: iti pot da cateva relatii despre vizitele cu gratuitate sau cu reducere folosind cardul Zeel am See (valabil in perioada de vara iunie-septembrie), din experienta mea de anul trecut, august 2011

1. telecabinele - mai multe partii - la cityexpress se plateste parcarea, la celelalte nu, poti folosi autobuzele 660 sau 71 vezi schmitten.at, economie cca 19,50 Eur

2. Kitzsteinhorn/Kaprun, ghetarul -ptr. urcarea la Alpincenter la 2450 m. poti folosi cardul de cate ori vrei, ptr. altitudinea de 3029 m. ultima urcare spre ghetar folosesti cardul o singura data, economie cca 26 Eur

3. daca esti cu copilul ii va place la Familienberg Maiskogel / Kaprun, cu autobuzul 660, se urca cu telecabina, acolo vei gasi o priveliste minunata, o mica ferma cu ceva animalute, 3-4 magari care fac deliciul copiilor, un mic restaurant, economie cca 11 Eur, maiskogel.at

4. plimbarea cu vaporasul pe lac, pe care nu trebuie sa o ratezi, intre 9,30 dimineata si 6 seara, nu dureaza mult, cca o ora si este free daca ai card, faci o consumatie simbolica pe vaporas, schmitten.at

5. daca ai timp, dar nu neaparat o baie in stradul Lido, vezi programul pe [3]www.freizeitzentrum. at[/#]

6. un obiectiv spectaculos - Sigmund - Thun - Klamm Gorge, fie cu autobuzul 660 sau cu masina de dotare pana la statia Tauernplatz, apoi mergi putin pe jos dealungul Nikolaus Gassner and Krafthausstrasse. peisaje superbe, caderi de apa, economie 3 Eur klammkaprun.at

7. pentru copil de 12 ani foarte interesant mina Leogang, cca 35 km distanta de Zell, cu masina proprie spre Leogang, intri spre Hutten, cca 400 de m este muzeul, care merita a fi vizitat si apoi la cca 3 km pe dreapta este mina, ghidul vorbeste germana si engleza, daca sunt numai nemti in grup, solicitati sa va vorbeasca in engleza.

8. pentru peisaje daca aveti timp si disponibilitate mai puteti merge la Vorderkaserklamm Gorge / St. Martin si Seisenbergklamm Gorge / Weissbach, naturgewalten.at si erlenbnisklamm.at

Mai sunt si alte locuri superbe de vizitat, dar nu prea ai timp pentru toate.

Vacanta frumoasa

amero
    [14.05.12 12:43:21]

@conana: si am uitat, vizitati daca se poate in Kaprun muzeul de masini, aveti o reducere, la biletele de intrare, oricum suma este modica si aveti ce vedea cu adevarat, masini de colectie, sunt peste 150 de masini pe o suprafata de 1000 mp., oldimer-museum.at

conana
    [14.05.12 13:14:28]

@amero: Multumesc mult pentru sfaturi si idei de vacanta!

Sper sa avem timp pentru toate.

amero, conana, florintoma, Michaell, nicole33, O___femeie