ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2011
ÎNSCRIS: 25.07.11
SEP-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Fleche D'or - atentie la discutia cu personalul hotelului

Am ajuns in orasul inimii mele, Paris la sfarsitul lunii septembrie. Cazarea am avut-o la hotelul Fleche d'or care se afla cam la mijlocul distantei dintre Place de Clichy si gara Saint Lazare.

Hotelul avea camerele extrem de mici si totul foarte inghesuit, dar era curat, zilnic se facea curatenie in camere, lenjeria era schimbata o data la doua zile, aer conditionat, televizor, minibar, seif.

Prima problema am intampinat-o la receptie, cand am constatat ca nu pot avea un dialog cu cei de acolo deoarece eu nu stiu franceza, ei nu stiau engleza.

Intrarea in camere se face pe baza de cartela, iar eu fiind cazata ca supliment la camera single, aveam nevoie de o a doua cartela. Dupa 10 minute de asteptare (stiau de venirea mea cu vreo 4 zile inainte) a acelei cartele totul a mers normal.

Tinand cont ca este un hotel de 3 stele, iar pretul unei camere single este destul de costisitor, ma asteptam ca micul-dejun sa fie inclus in pret, dar nu, acesta costa 15euro pe zi, platit separat.

Accesul la internet se facea pe baza de ID si parola, care trebuiau cerute la receptie si aveau valaibilitate 24 de ore din momentul activarii. Fiecare camera primea cate un cartonas cu un ID si o parola, dar odata ajuns in camera constatai ca unul din astea doua nu functioneaza, asa ca mai faceai un drum la receptie pentru un alt cartonas. In 7 zile cred ca am avut cel putin 20 de astfel de cartonase, deoarece se intampla sa nu fie acceptat ID sau parola nici la al 5-lea cartonas.

As vrea sa revin putin la corectitudinea celor de la receptie. Cu 4 zile inainte de ajungerea mea in Paris, persoana cu care am stat in camera a discutat cu cei de la hotel (face-to-face in cea mai pura franceza posibila) cat costa suplimentul pentru mine pe toata perioada, acestia spunand ca intre 50 si 60 de euro pentru cele 7 zile. Era un pret frumusel, tinand cont ca pretul pentru o camera e in jur la 200e. Toate bune si frumoase pana in ziua plecarii cand, a trebuit sa platesc diferenta... surpriza... aveam de plata 350e. Argumentarea doamnei de la receptie a fost ca era suplimentul de 50 de euro pe zi, si ca nimeni nu ar fi spus altfel decat facuse ea factura. Am fost extrem de dezamagita, am ajuns la concluzia ca nici in limba lor nu te intelegi clar d-apai intr-o engleza si ca te fraieresc pe fata.

As sfatui pe toti care calca pragul acestui hotel sa aiba grija ce vorbesc, ce negociaza si cat de bine se fac intelesi de catre personalul hotelului.

Trimis de dada in 15.11.11 00:22:45
Validat / Publicat: 15.11.11 06:50:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 1381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.00 EUR pe cameră

dorgo
    [15.11.11 07:32:49]

@dada, de ce crezi ca am postat in amanunt 2 variante de cazare la hoteluri pariziene si una la Beauvais (Citty Hotel-chiar langa aeroport). primul e "moyen"... cu preturi intre 38 si 55 euro, "Hote ldu Globe", am postat nr. de telefon, numelepatroanei, (familia lor detine 2 hoteluri in Paris) (cu rezervare direct prin telefon fara avans si "Hotel Ibis", aproape de primul, cu preturi intre 75 si 110 euro pentru cei doritori de lux, ascensor, cartela, curet interioara, mic dejun inclus, ambele au metrou "la scara", alimentare ieftine in cartier, sunt aproape de Porte (place) Maillot, unde e autogara spre aeroportul Beauvais si sunt aproapesi de centrul orasului... pt. ca am fost de 10 ori pana acum la Paris si vara viitoare plec inca odata, si cunosc multe smekerii de-ale "orasului-lumina", daca nu esti atent, orasul inimii tale, devine un oras f scump si-ti strica tot keful...

dadaAUTOR REVIEW
    [15.11.11 08:03:56]

@dorgo: multumesc. hotelul nu l-am ales eu de pe net sau din vorbele cuiva, doar ca acolo a fost cazata persoana cu care am stat in camera si care se afla in Paris la un treining pentru 2 saptamani, si era o noua ocazie sa revad Parisul. Ar fi fost extrem de complicat sa aleg alt hotel. daca mergeam pe cont propriu si nu eram legata de nimeni, as fi cautat un loc unde sa mi se ofere amabilitate siguranta si preturi decente.

dada, dorgo