ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2011
ÎNSCRIS: 17.04.11
OCT-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Gibraltarul vazut sub o ploaie torentiala

Plecam cu autocarul la ora 9,00 (boierie curata) din fata hotelului din Marbella.

Ploua de cu noapte ca in poeziile lui Bacovia... "de atatea nopti aud ploand, aud materia plangand... "bla... bla...

Pana la suirea in autocar ne face ciuculete, ploaia, nu ghida, care a intarziat, alarmata ca a fost "un accident groaznic pe sosea". Era o ramanca, care locuia in statiunea alaturata. Intrebam: ce accident? Foarte grav, s-au lovit 2 masini si si-au lovit una bara din spate si una pe cea din fata... Cei 24 de romani din autocar, in delir... Asta accident? ////

Bun, plecam zic si soferul ne linisteste spunandu-ne ca pe la ora 10, oo are el stiinta ca ploaia va inceta si va iesi soarele. Drumul e frumos, dar asa, in ceata, se vedeau o parte din vilele de lux si terenurile de golf de exceptie din San Pedro. Ajungem tot sub o ploaie torentiala. Suntem avertizat, dupa un scurt istoric, ca nu avem voie sa cumparam mai mult de un bax de tigari si 1-2 sticle de bautura...

Oricum, nu am vazut pe nimeni cumparand decat simbolic, pentru ca preturile sunt oricum mari. Pista de avion nu am remarcat-o, nu era cazul, banuiesc ca datorita ploii si cetii nu putea un avion se decoleze/aterizeze. Ajungem la autogara, fiind 24 de persoane + ghida (de fapt translatoarea, care fiind de 5 ani in Spania a uitat dulcea limba romaneasca si in loc de destinatie ne traducea destin, incat am rugat-o pe dra. Alina sa uite un timp de traducere) si ni se spune ca vom fi imbarcati in 2 autobuze mici (fiind drumul ingust nu pot trece decat 2 autobuze mici unul pe langa celalalt, si de multe ori se asteapta). Surpriza... sunt imbarcati intr-un singur microbuz, drept pentru care 6 persoane au stat pe cate o strapontina, intre scaune. Ma gandeam atunci, unde e vasnica Politie rutiera romana sa ridice autorizatia de functionare a firmei de microbuze.

Prima oprire, dupa cum s-a mai spus a fost la far, zona "cap Europa" unde ar fi trebuit sa vedem tarmul Africii in departare... 4-5 persoane perseverente s-au dat jos, au fost udati bine de ploaie, li s-au rupt umbrelele, nu au vazut nimic, decat ceata si s-au urcat superincantati ca au ajuns la "cap Europa". Eram atat de uda, incat nu mai avea nici o importanta ce va urma.

Urmarea urmarii a fost pestera St. Michael. Mare, majestoasa, frumoasa, dar sincer, parca prea aranjata "fatuita", cu un amfiteatru cu banci pe care sa stai sa contempli sub muzica frumusetea inconjuratoare. Noi fiind in saramura, nu ne-am prea putut bucura pentru ca frigul si-a spus cuvantul. Nu stiu cat a costat biletul de intrare pentru ca a fost inclus in pretul excursiei si la iesire am fost preocupati de cele 2-3 maimute infrigurate si ploate care ne priveau curioase. Jucause? ... nu prea le ardea... Am coborat apoi in aceleasi conditii de sardele... marinate in suc propriu... am trecut pe langa tunelul acela din al 2-lea razboi mondial... nu era in programul vizitei. In pretul excursiei a fost inclusa si masa. Aici a fost problema aceea, cu supa de linte... experienta pentru care nu am o educatie adecvata, deci pauza si apoi o friptura de porc in sfarsit mai bine "fiarta" si cartofi. desert: un paharut de crema de zahar ars, din acelea din comert.

La ora 13,30, liber pentru o ora si jumatate pe Main Street. As fi preferat un muzeu ceva... dar nu uitati ca toata suprafata este de 7 kmp. Intra in biserica in speranta ca ma mai incalzesc si nu mai ploua. Din pacate, nici o speranta.

Privesc magazinele, intru si cumpar cateva nimicuri si ma indrept spre autogara unde ne astepta autocarul. Ma gandeam ca vom astepta pe ceilalti, de unde au venit cu totii mai devreme, ultima a venit ghida-translatoare, avusese de facut ceva comisioane. Ni se spune ca la "vama " ne vom da jos din autocar, fiecare cu ce a cumparat si vom fi trecut prin filtru. Si aici dezamagire, am trecut printr-o poarta la care nu am fost intrebati nici macar de sanatate... dupa atata ploaie.

La intoarcere soferul ne promite ca ne va duce pe soseaua de pe marginea marii, nu pe autostrada, ca se ne mai treaca supararea ca nu am putut vedea mai nimic in Gibraltar. Dar vise... Ploua in continuare si nu se putea... datorita traficului.

Oricum, atat de grijulii sunt cu traficul... sa nu fie aglomerat... si mie mi se parea ca pot merge pe mijlocul strazii fara probleme... pentru ca sincer... nu este un trafic aglomerat si au autostrazi bune si destul de largi.

La ora 17,30 cand am ajuns in Marbella, soarele era pe cer...

Asa incat pot sa spun ca nu prea am vazut Gibraltarul, dar ma pot lauda ca am fost acolo.

Trimis de amero in 14.11.11 18:16:16
Validat / Publicat: 14.11.11 19:17:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa del Sol, Sevilla, Cordoba, Granada

VIZUALIZĂRI: 3733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Moscheea
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

magdalena
[14.11.11 21:35:47]

...

Uite un gen de experienta, care poate sa iti ramana o amintire trista si eventual sa spui ca ce (n) -ai vazut, a fost sub asteptari si ca nu se merita, dar nu am sesizat pesimism in povestirea ta, ci o resemnare condimentata cu putin umor.

Pana la urma conteaza foarte mult atitudinea pe care o avem fata de asemenea imprejurari, ca sa nu ne stricam vacanta.

Vizavi de supa de linte, eu nu am incercat, dar chiftelutele de linte sunt grozave si nici eu nu sunt educata in acest sens!

raduu1972
[14.11.11 21:41:58]

Viata fara poezie... e pustie... !!!

[15.11.11 09:19:55]

@magdalena:

multumesc Magdalena.

ai dreptate, nu aveam cum sa schimb cu nimic situatia si a trebuit sa accept conditiile.

culmea este ca Gibraltarul si Sevillia au fost cele mai dorite excursii si in ambele am avut experiente neplacute. am sa scriu si despre S.

oricum imi propun sa repet experienta, acum am toate datele si voi face toate excursiile pe cont propriu ptr. a nu fi conditionata de grup si de timp.

asa am facut Ronda si a fost super. am sa scriu si despre Ronda care mi-a placut extraordinar.

[15.11.11 09:23:52]

@raduu1972:

corect, numai ca versuri albe... adica ploate, mai ales ca in Gibraltar nu mergi chiar in fiecare an.

ileanaxperta*
[15.11.11 11:38:47]

@draga mea amerosrl, se spune ca ploaia aduce belsug si noroc. Deci...

Eu in circuitul din vara trecuta, din 13 zile, in toate zilele a plouat. Am vizitat Benelux-Germania mai mult pe ploaie. Pe autostrada, prin Germania, parca, ne-a prins o torentiala de soferul a trebuit sa opreasca pe dreapta, caci nu se mai vedea absolut nimic pe nicaieri. Noi, turistii ne minunam, eu am facut poze cu siroaiele de apa care se prelingeau in valuri pe geamurile masinii. Dar imediat dupa ce s-a terminat furtuna, am fost recompensati de sublimul Naturii, printr-un curcubeu de zile mari. Nu am avut voie sa iesim din autocar, am pozat fiecare cum am putut si ne-am vazut de drum mai departe. Ca sa vezi ca intotdeauna, orice rau e spre bine!

Si asa, mai mult pe ploaie, am facut si toate vizitele dar zau de mi-a parut rau... A fost un inconvenient, dar am trecut peste si m-am bucurat de fiecare zi si de fiecare obiectiv vizitat.

In concluzie, intr-adevar, este ideal sa ai si vreme frumoasa, senina si cu soare, dar dupa parerea mea, cel mai mult conteaza atitudinea noastra optimista, sa ne bucuram intotdeauna in vacante de faptul ca in acele momente vedem o mica parte din aceasta lume minunata si ca si noi, odata, amfostacolo!!

Te felicit pt. excursia realizata de tine, chiar si pe ploaie si -ti doresc o intoarcere acolo pe soare, pt. a-ti incununa visul!

Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!

[15.11.11 11:52:16]

@ileanaxperta:

multumesc ptr.comentariul tau frumos.

ai dreptate, luam lucrurile asa cum ni se oferta, mai ales la vreme si timpuri... nu putem lucra noi.

esential este sa ne pastram dorinta de a ne bucura de ceea ce ne inconjoara

amero, ileanaxperta*, iulianic, magdalena, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Gibraltar: