ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2009
ÎNSCRIS: 04.06.08
JUN-2009
[?] AD. + 1 COPII

Calitate la preţ mic.

Tocmai ne-am întors din sejurul din Turcia, de al HOTELUL GRAND EFE 4* - ÖZDERE.

Important referitor la drum.

După ce am făcut dreapta în intersecţia de la ieşirea din Selcuk am mers până la intersecţia unde în stângă se face drumul spre Kuşadasi, în faţă este drumul spre plaja Pamucak iar în dreapta drumul spre Özdere. Atenţie, cei care merg la Grand Efe sau Carpe Diem Claros trebuie să o ia în dreapta spre Menderes (Özdere nefigurând pe indicator).

Hotelul.

Am ajuns la hotel în jurul orei 16 ratând masa de prânz. Hotelul are o parcare destul de spaţioasă sub o pădurice de pini dar cu pământ care-ţi acoperă maşina cu un strat de praf considerabil. Parcarea este în incinta hotelului deci este după bariera de la intrare şi este păzită.

Am vrut să dăm şi noi un suvenir din România, sub formă de două sticle de vin, dar când am văzut că la recepţie era o armată de recepţioneri (5), am renunţat.

Am primit două camere, faţă în faţă, la etajul cinci (din 8), una cu vedere la interior (piscină şi restaurant), una cu vedere la exterior (vile şi faleza spre Özdere), dar ambele cu vedere la mare. Datorită poziţiei celor două laturi ale hotelului, 75% din camere au vedere la mare.

Hotelul este foarte curat pe holuri (mochetă peste tot), scări, 3 lifturi foarte moderne, iar în camere (destul de spaţioase) mobilier de calitate acceptabilă, nu nou. Mochetă pe jos, iar aerul condiţionat era split cu acţionare manuală. Baia standard, cu cadă şi toate cele necesare, curată. Frigobarul gol.

Se făcea curat în fiecare zi şi se schimbau prosoapele. Frumoase aranjamentele de cearceafuri cu flori pe ele.

De la recepţie am primit un card de persoană cu care am luat câte-un prosop de plajă, pe care nu puteai să-l schimbi decât după 5 zile sau mai devreme dar contra cost (spălatul), dacă se murdărea.

Masa.

Se putea lua în incinta restaurantului sau afară pe terasa dinspre piscine. Terasa se ocupa prima evident. Uneori în funcţie de ora la care te duceai la masă se stătea la coadă, dar mergea repede. Seara un turcalete cânta live muzică turcească sau internaţională de ambianţă la clape.

Micul dejun 07: 00-10: 00 cu: mezeluri, brânză simplă sau în mai multe combinaţii, caşcaval, margarină, unt calup (bun) cremwursti în sos, măsline diferite sortimente simple sau cu condimente, salate nenumărate, ouă fierte, omletă, ouă ochiri făcute pe loc, clătite făcute pe loc, iaurt în diferite combinaţii, diferite dulceţuri, cereale, lapte, ceai, sucuri şi cafea la automat, pateuri, chifle şi pâine turcească;

Prânzul 12: 30-14: 00 cu supe creme specifice bucătăriei turceşti, câte una la fiecare masă, diferite feluri de carne (curcan-excelent, peşte, vită, pui), soia preparată în mai multe feluri, garnituri diferite din legume cu sosuri sau fără, salate de toate felurile, măsline, murături şi ardei iuţi, prăjituri foarte aspectoase dar majoritatea fără niciun gust, diferite feluri de fructe (pepene galben sau roşu, piersici, caise, corcoduşe dulci, portocale), diferite chifle, pâine neagră (cu seminţe sau fără) sau albă.

Cina 19: 00-21: 00 cu supe, grătar din diferite feluri de carne (curcan, peşte, pui, un fel de chiftele din carne tocată de vită şi oaie), kebab din pui, pizza turcească făcută la cuptor, diferite legume prăjite în wok, garnituri, salate, dulciuri şi fructe ca la prânz.

Între ele diverse gustări din diferite locuri şi la ore diferite: pizza turcească cu diferite ingrediente (soia, brânză, spanac, cartofi), pizza, spaghetti, hamburgeri, cartofi prăjiţi, salată, omletă, clătite turceşti cu iaurt, pateuri şi fursecuri.

În principiu mâncare este pentru toate gusturile şi poftele, carnea este suficientă şi ai de unde să alegi, doar dacă eşti foarte pretenţios găseşti motive de nemulţumire.

Băuturile.

Conceptul de all inclusive la Grand Efe înseamnă între orele 10: 00 – 23: 00, băutură alcoolică turcească – bere Tuborg la dozator (slab alcoolică dar rece), vin alb şi roşu (cel roşu super OK), raki (băutura lor tradiţională din anason, un fel de ouzo, bun), gin cu apă tonică (OK), coniac (slab), votcă (slabă), lichior de diferite esenţe (slab), diferite cocteiluri, băutură nealcoolică: sucuri la dozator (coca-cola, fanta, sprite) şi tec-uri de toate culorile (fructele), apă plată şi minerală la dozator şi cafea de toate felurile de la automat.

Există o terasă cu bar, un lobby bar şi barul de la restautrant de unde se poate lua băutură.

În lobby bar se servea ceai turcesc şi erau automate de sucuri apă şi cafea.

Animaţie.

Pe timpul zilei muzică la piscină începând cu ora 10, animaţie cu aerobic şi jocuri la piscină, jocuri diferite în diferite locaţii, seara la scena amenajată la terasă, de la ora 20: 45 era minidiscotecă pentru copii urmată de diferite spectacole: concursuri de miss, travestiţi, magic show, nelipsita seară cu specific turcesc (muzică şi dansuri), asigurate de trupa de animatori şi de alţi artişti invitaţi.

Interesant este că la masa de seară veneau câte doi animatori printre mese şi te invitau la spectacolul din seara respectivă.

Piscine & Plaja.

Fiind full de turişti pentru ocupare de şezlonguri trebuia să te scoli la ora 6 dimineaţa pentru a reuşi să-ţi rezervi acolo unde vrei. Prioritatea era următoarea: piscine, grădină, plajă şi terasa.

Piscinele 2 pentru copii mici şi două mai mari (150 şi 180 cm) erau curate dar super aglomerate. Sunt patru tobogane două pentru copii şi două pentru copii mai mari şi adulţi.

Plaja era acceptabilă cu nisip şi pietriş atât pe plajă cât şi-n apă. Erau şi două insule tip ponton unde se putea face plajă sau sărituri în mare.

Sporturi.

Tenis, tenis de masă, baschet, volei de plajă, darts, minigolf, canoe, hidrobiciclete incluse în AI iar tenisul în nocturnă, sporturile nautice cu motor şi scufundările cu plată.

Se putea face saună, masaj, baie turcească, tatuaje sau poze, contra cost.

Opţionale.

Sunt foarte multe, oferite de mai multe agenţii de turism (IMTA era agenţia parteneră a agenţiei cu care am fost noi), printre ele fiind: Pamukkale, Ephesul, Samos, Adaland, Aquafantasy, safari, croazieră cu vaporaşul, scufundări, noaptea turcească, baia turcească, cumpărături în oraş şi la outleturile de la Soke, disco etc. Noi am optat să nu mergem, din două motive: bugetul de austeritate şi plăcerea de a ne bucura de fiecare zi la plajă şi copii la tobogane şi piscine. Poate vom face la anul.

Concluzii.

Plusuri: Grand Efe este un hotel bine pus la punct, cu potenţial şi cu un foarte bun raport calitate – preţ, ideal pentru familiile cu copii, cu tobogane la piscine, parcarea foarte mare şi un vin roşu bun.

Minusuri: Locaţie izolată (35 km de Kuşadasi), spaţiu mic raportat la turişti, aglomeraţie la masă, plaja şi marea au nisip cu pietre, prea mulţi ruşi şi mai ales bulgari gălăgioşi.

Dacă vă doriţi un sejur reuşit la bani puţini atunci Grand Efe este locaţia ideală.

Trimis de Horia in 07.07.09 10:58:23

VIZUALIZĂRI: 2777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Horia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Grand Efe - camera

miha85 [31.07.09 15:08:26] »

Buna,

Imi poti spune si mie te rog cam cate ore de mers cu masina sunt de la Bucuresti pana la Grand Efe.

Ms frumos

Horia [31.07.09 17:13:06] »

Noi ne-am oprit pe drum la Kűçűkkuyu la cca. 100 km dupa Canakkale. Asa ca va recomand sa va opriti pe drum, pentru ca este foarte obositor sa faceti drumul dintr-o bucata. Puteti s-o faceti (dureaza cam 18-20 ore) dar nu e recomandabil. Ajungeti rupti la hotel si nu mai intelegeti nimic din prima zi, ca trebuie sa va odihniti sa va reveniti.

Drum bun si vacanta placuta!

miha85 [31.07.09 19:54:59] »

vor fi trei soferi in masina, deci nu cred ca e o problema sa parcurgem drumul dintr-o bucata.

ms frumos pt info

Horia [31.07.09 22:13:28] »

Dar care este motivatia pentru care vreti sa mergeti dintr-o bucata? Intreb si eu asa de curiozitate.

miha85 [01.08.09 02:09:55] »

Nu ma ocup eu de program, ci sotul meu, iar el nu are rabdare sa piarda foarte mult timp pe drum.

Diaura* [29.12.09 00:13:48] »

Spune-mi te rog cat a acosta vacanta ? Daca iti mai amintesti cu si fara transport. Multumesc

Horia [02.02.10 21:15:12] »

Buna Diaura

Sejurul a costat 270 euro - 6 zile (2 adulti si un copil de 10 ani), iar drumul cu toate taxele si motorina, cca. 200 euro. Am mai stat 5 zile si la Epfesia Beach Club, care ne-a mai costat 395 euro. Daca tot am facut 2200 km dus/intors pana in Kusadasi era pacat sa stam doar o saptamana!

Vacante placute!

creiveancristi [18.02.10 11:49:13] »

Buna Horia

Sunt hotarat sa-mi rezerv un sejur la Grand Efe din 21 august 2 adulti+2 copii/7 nopti pret 445 euro transport individual.

As dori daca esti amabil sa-mi raspunzi la cateva intrebari:

1) Masa este in sistem bufet suedez sau esti servit de bucatari[ospatari] atat cat cred ei de cuvinta sa-ti puna in farfurie;cativa turisti in review-urile lor asa lasau sa se inteleaga.

2) Parcarea daca este cu plata.

3) Numele hotelului din Kucukkuyu si pretul pe noapte cu mic dejun inclus sau fara.

Majoritatea turistilor care au fost la acest hotel au scris frumos despre el.Sper sa fac o alegere buna.

Multumesc.

miha85 [18.02.10 16:05:47] »

Buna,

Noi am fost anul trecut la Grand Efe, 27 aug-2sept si am fost foarte multumititi.

In primul rand noi nu am facut 18h pe drum ci 14h, in contextul in care am stat aproape o ora in izmir pt ca ne-am pierdut. Drumul nu mi s-a parut obositor, si pot spune asta pt ca nu am dormit deloc. Am plecat la ora 2 din giurgiu si am fost la 4 dimineata in curtea hotelului. Am mers la receptie, i-am dat doua sticle de vin receptionerului si ne-a cazat atunci (pe loc), cu toate ca check-in-ul era pt ora 2. Ne-a spus k daca vrem sa ne mutam in alte camere sa revenim dar am fost multumiti deoarece pe partea cu piscina era foarte mare zgomot. Camerele nu sunt foarte mari (comparativ hotel 4* Bulgaria), dar sunt curate, si de ex unde am stat noi, aveai acces la camera alaturata... nu stiu daca erau asa toate camerele.

Bufetul este in stil suedez, mancare este destula, o mare diversitate de preparate din legume, salate... la preparatele din carne cam scartaie (noi suntem mari consumatori de preparate din carne), iar daca nu consumi carne de vita sau oaie atunci e chiar naspa. Oricum... crede-ma ca vei avea ce manca, si pe indestulate... Mie nu mi s-au parut condimentate mancarurile lor, chiar nu am avut probleme. Aaaa, si intre mese, langa piscina se dau hamburgeri, mini pizza, cartofi prajiti, etc care sunt yummy.

Parcarea nu este cu plata, e spatiu suficient in curtea hotelului k sa parchezi masina.

Trebuie sa stii despre acesta statiune ca este foarte linistita... adica in afara de hotel si cateva magazine nu prea ai ce face... mie asta mi-a displacut. Mi se pare mai mult o statiune pt familii cu copii sau pt persoane care vor efectiv sa se odihneasca.

Oricum nu aveti de ce sa va faceti griji, hotelul este super, eu nu am avut nimic de reprosat... si sunt o persoana foarte pretentioasa.

Ce nu mi s-a parut ok au fost costurile transportului (combustibil, taxe si alte chestii), dar asta depinde si de consumul masinii si alte chestii.

Ystely [19.02.10 14:40:47] »

Buna ziua! As vrea sa merg in luna iunie la acest hote si am vazut ca este f departe de kusadasi. in zona hotelului exista taverne, bazare, avem pe unde ne plimba? de asemenea va rog sa imi spuneti cat costa taxa de ferryboat la canakkale. va multumesc!

miha85 [19.02.10 17:44:37] »

Buna ziua,

Sunt vreo 3-4 magazine langa hotel, dar in Ozdere se gasesc mai multe. Hotelul se afla la iesirea din statiunea Ozdere, iar pana in centrul orasului se ajunge cu masina sau maxi taxi. Bazar in adevaratul sens al cuvantului este in Kusadasi. Preturile la magazinele din fata hotelului precum si cele din Ozdere sunt mai piperate. De ex pe un suvenir pe care l-am luat noi de la un magazin de langa hotel am dat 4E iar in Kusadasi il luam cu 1E.

De plimbat nu prea aveti pe unde, nu stiu daca e ceva in Ozdere pt ca noua nu ne-a placut orasul si nu am mai mers. Daca va place sa iesiti, sa colindati, sa mergeti in club-uri (adica nu doar sa mancati, dormiti si plaja) va sugerez sa mergeti la un hotel in Kusadasi.

Din cate imi amintesc eu taxa de ferryboat era de 12E/pers. Aaaa, si noi nu am trecut pe la canakkale, ci prin alta parte, nu imi mai amintesc cum se numea. Am decis sa trecem pe acolo deoarece se misca foarte repede, la canakkale am inteles ca se sta mai mult.

Oricum, am vazut ca preturile variaza...

Spor la cautari!!!

Horia [20.02.10 13:06:33] »

Buna

Pentru creiveancristi.

Iata raspunsurile la intrebarile tale.

1) Masa este in sistem bufet suedez sau esti servit de bucatari[ospatari] atat cat cred ei de cuvinta sa-ti puna in farfurie; cativa turisti in review-urile lor asa lasau sa se inteleaga.

1) Da, masa este bufet suedez cu autoservire si nu te servesc ospatarii ci doar debaraseaza mesele. Uneori este coada la mancarurile gatite dar nu se sta mult. Daca iti place ceva si mai vrei, mai stai odata sa-ti iei, nu este nicio problema.

2) Parcarea daca este cu plata.

2) Parcarea nu este cu plata. Este imediat dupa intrarea in complex, care este pazita, sub o padurice de pini. Este mare, nu-ti bate soarele pe masina dar din pacate este pe pamant si astfel masina se umple de praf si acee de pini (vezi foto atasat).

3) Aici am o dilema. Nu stiu daca e bine sa-ti spun numele pensiunii, deoarece anul trecut am avut surpriza sa gasesc multi romani acolo si sa ocupam cu greu doua camere, fata de anul anterior cand nu era nimeni acolo in aceeasi perioada. Asa ca daca vrei iti pot spune doar in particular. Am platit 17, 5 euro/camera la dus si 22, 5 euro/camera la intors, fara mic dejun.

In concluzie duceti-va linistiti ca ati ales un hotel foarte bun la banii pe care ii dati. Si noi am fi vrut sa revenim la Grand Efe dar sunt de principiul ca in fiecare an sa vad si alte hoteluri. Poate si din cauza asta mergem in doua locatii pe sejur cand ne facem concediul in Turcia.

Pentru stelystancu.

Din pacate nu prea ai ce sa faci in preajma lui Grand Efe fiind izolat (la cca 35 km de Kusadasi). Nici macar in Ozdere care este un sat si nicidecum oras sau statiune cum ne zicea miha85, nu ai prea multe optiuni. Singura solutie este sa mergi in Kusadasi. Tocmai acest aspect (izolarea) il face pe Grand Efe sa fie asa de atractiv financiar!

Taxa de feribot de la Canakkale este de 22 lire turcesti/masina la dus si 23 lire turcesti/masina la intors, indiferent de numarul pasagerilor si este de preferat sa fie platita in lire turcesti.

Vacante placute!

Ystely [20.02.10 17:01:37] »

multumesc horia si miha ptr raspunsuri! o sa incerc sa gasesc cat mai aproape de kusadasi! multumesc mult!

creiveancristi [20.02.10 19:16:04] »

Multumesc Horia pentru raspuns. Totusi n-am inteles retinerea ta de a-mi spune numele hotelului din Kucukkuyu. Oricum este decizia ta si o respect. Nu ma deranjeaza cu nimic sa mi-o spui in particular. Astept mesaj privat. Multumiri si pentru miha85.

vip72 [27.02.10 11:59:30] »

ptr. creiveancristi: ... si eu sunt interesat tot din 21 aug... spune-mi te rog, daca nu vrei aici, pe privat, de unde ai luat la pretul asta in aceeasi perioada, cu doi copii, ca eu am gasit mult mai scump (asta daca nu ai copii mici si sunt gratis)... multumesc

Ptr. horia: ... cumva te referi la Gultur? ... daca da, spune-mi si mie cum ai facut rezervare, daca nu, da-mi si mie, aici sau pe privat, numele locatiei si cum ai facut rez... multumesc

Horia [27.02.10 15:24:11] »

Salut vip72

Am vrut sa-ti trimit mesaj pe privat dar n-am putut deoarece este restrictionat acest serviciu din setarile tale. Da-mi adresa de e-mail.

Horia

vip72 [27.02.10 15:50:19] »

...incerc sa-l activez dar nu stiu cum!!!!...am incercat sa-ti dau mesaj dar nici la tine nu reusesc...

webmasterXY* [27.02.10 16:26:05] »

@all (interesati,

Pentru activarea optiunii primirii de mesaje private aveti de urmat urmatorii pasi:

din prima pagina intrati in "CONTUL MEU", apoi in sectiunea "Setari" si bifati a doua optiune: "ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALTI UTILIZATORI".

Dialog placut si util

vip72 [27.02.10 16:27:14] »

...multumesc pentru promptitudine

creiveancristi [27.02.10 18:27:06] »

Pentru vip72.

Am doi copii de 4 si 6 ani. Majoritatea agentiilor imi calculau un copil gratis si unul 50%, plus taxa de rezervare 20 de euro=575.

Din totalul de 12 agentii la care am sunat, am gasit doua la care copii sunt gratis. Au spus ca in camera dubla standard imi pun un patut etajat pentru copii. O sa fie poate un pic stramtoare dar este vorba de 110 euro cu care platim cazarile intermediare. Plus ca una din ele nu percepe taxa de rezervare. Asa imi reiese mie pretul de 445 de euro, 2 adulti+2 copii, 7 nopti in august.

Daca te intereseaza respectivele agentii, spune-mi.

creiveancristi [28.02.10 11:58:28] »

Pentru Horia

Multumesc pentru mesaj, totusi am o nelamurire:

-pensiunea este formata din apartamente, sau camere standard?

-pretul spus de tine este pe apartament sau camera, sau pe persoana (mi se pare ieftin) ?

-pensiunea dispune de parcare?

-din poze vad ca, camerele sunt dotate cu chicineta, asa este?

Horia [01.03.10 13:57:07] »

Salut creiveancristi

Pensiunea are si apartamente si camere standard.

Da sunt dotate toate cu bucatarie.

Exista un loc pentru parcare intre cele doua corpuri ale pensiunii, unde se pot parca cca 10-12 masini.

De regula am luat o camera de familie. Dar poti sa iei si apartament pentru 2 familii si sa iesi si mai ieftin. Pretul cum am spus si in postul de mai sus este pe camera standard.

Dar pe langa pretul mic al cazarii oprirea in Kűçűkkuyu face toti banii d.p.d.v. al falezei si atmosferei de acolo. Daca vrei poze, da-mi e-mailul tau sa-ti trimit cateva.

Vacanta placuta.

creiveancristi [01.03.10 21:17:53] »

Pentru Horia

-noi am vrea sa plecam seara pe la ora 23 din Alba-Iulia,la ora 5 sa fim in Giurgiu,5 ore traversam Bulgaria,si pe la ora15 sau 16 sa fim in Kucukkuyu.

-am vazut ca pensiunea este aproape de mare,dupa cazare se poate face o baie,cum e plaja?

-daca vrei sa-mi trimiti niste poze,te rog,adresa mea este:creivean.cristi@yahoo.com

-multumesc

Horia [02.03.10 13:51:20] »

Salut Cristi

Pensiunea este chiar pe malul marii, faci 2 minute din camera pana pe plaja. Are o portiune de plaja amenajata cu sejlonguri de lemn si umbrelute. La mal sunt pietre mari, dar au un fel de ponton amenajat la intrare in apa, unde intrii direct pe nisip. Apa este limpede ca cristalul, iar daca ajungeti in jurul orei 16, este super, deoarece aveti timp si pentru o baie pe cinste.

Pozele cu pensiunea, cu plaja, cu faleaza si cu tarabele cu suveniruri din Kűçűkkuyu o sa le ai pe e-mail.

Vacanta placuta!

creiveancristi [02.03.10 20:20:57] »

Multumesc,Horia.

octopusu [07.03.10 13:33:10] »

Buna!

Vreau sa plec si eu pe 23 mai si vroiam sa te rog sa imi trimiti si mie detalii despre pensiunea respectiva.

Multumesc!

vip72 [07.03.10 20:15:49] »

... daca vorbim despre aceeasi "pensiune" se numeste club hotel Gultur si este pe malul marii in kukukkuyu chiar in drumul spre kusadasi, cu un "serci" pe [.....un alt forum] gasesti detalii

octopusu [09.03.10 07:59:38] »

Multumesc, mult pt raspuns!

octopusu [15.04.10 20:24:30] »

Pentru Horia!

Nu vrei te rog, sa imi trimiti si mie pe privat numele pensiunii la care ai stat tu?

creiveancristi, Diaura*, Horia, miha85, octopusu, vip72, Ystely
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Efe Club [Ozdere]: