ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2011
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 & 4 ani

Un loc potrivit pentru nepretentiosi

Avand in vedere fapul ca multe concedii le-am facut in locatii despre care am aflat informatii extrem de utile de la colegii AFA, cred ca e de datoria mea sa ofer si eu informatii despre aceasta locatie, informatii ce sper sa fie folositoare si altora in alegerea unor viitoare concedii, locatie care observ ca nu mai are review-uri pe acest site.

Pentru concediul ce urma sa-l petrec in Grecia - oscilam intre Halkidiki si Paralia Katerini - am inceput sa caut o locatie care sa corespunda cerintelor mele, respectiv bine cunoscutul raport calitate-pret si nu in ultimul rand, ca locatia sa dispuna de parcare deoarece urma sa ne deplasam cu masina. Dupa indelungi cautari am optat pentru Paralia Katerini datorita pozitionarii acesteia fata de mai multe obiective turistice ce pot fi vizitate avand ca punct de plecare aceasta statiune -orasul Katerini, Salonic, Platamonas, Muntele Olimp, Meteora, etc), aceasta fiind amplasata la 20 km de Muntele Olimp si la 75km de Salonic si 175km de Meteora. Odata stabilita statiunea au inceput cautarile unui hotel care sa corespunda cerintelor mele, in principal ca acesta sa dispuna de loc de parcare propriu iar pretul sa fie acceptabil. Am gasit o oferta decenta pentru hotel Astro, unul din putinele hoteluri din Katerini care dispun de parcare proprie (cei care au fost in aceasta statiune pot sa confirme acest lucru). Hotarat fiind acest lucru am achizitionat vacherul iar la data stabilita am pornit catre Grecia (cu speranta in suflet ca vom petrece un concediu placut). Nu voi insista pe informatii despre drumul catre aceasta locatie (sunt numeroase site-uri care ofera aceste informatii), acesta decurgand fara probleme, acestea aparand odata cu apropierea de Katerini, pe autostrada Salonic-Atena, in momentul in care GPS-ul din dotare a inceput sa ne indrume, sau mai bine zis, sa nu ne indrume corect, deoarece nu prea mai corespundeau datele GPS-ului cu realitatea de la fata locului, in zona executandu-se numeroase lucrari de infrastructura. In acel moment am luat legatura telefonic cu patronul hotelului pentru a ne indruma catre acesta. Placut surprins, acesta ne-a scos din incurcatura (cu ajutorul englezei), ajungand cu bine la destinatie.

Dar sa va povestesc despre hotel. Intrand in Paralia, dinspre Katerini, se vireaza a doua strada la dreapta, dupa semaforul de la intrarea in statiune, acesta aflandu-se cam la 200m, adresa exacta fiind 6 Riga Fereou. Acesta e de fapt mai mult o vila, cu trei etaje, in partea din spate a acestuia, catre Katerini, dispune de o mica parcare, cam pentru 6-7 masini (parcare pentru care se plateste). Acesta dispune de camere duble, triple, cvadruble si apartamente. noi am avut o cvadrubla, fiind 2 adulti si doi copii, camera care s-a dovedit a fi mai mult decat suficienta pentru noi. Patronul hotelului, un tip cam la 45 de ani, foarte saritor si amabil, ne-a intampinat si ne-a indrumat catre parcare, apoi ne-a prezentat camera. Fiind o afacere de familie, pe acest domd l-am vazut in rolul receptionerului, a femeiei de servici, a paznicului de noapte cat si a unui ghid experimentat.

Camera noastra se afla la etajul unu, la intrare se afla minibucataria, dotata cu frigider, destul de incapator, plita electrica (cea de la noi din camera nu functiona chiar dupa asteptarile noastre dar pana la urma ne-am descurcat), vesela, tacamuri. Dupa aceasta, pe partea dreapta se afla baia, suficient de spatioasa, fiind dotata cu dus, prosoapele, uscatorul de par si obiecte de igiena personala fiind aduse de noi, deoarece conform clasificarii locale, acestea nu sunt oferite de catre hotel (e bine de stiut acest lucru pentru a nu avea surprize). Camera era mare, cam de 6/3m, avand 4 paturi de o persoana, comoda la fiecare pat, dulap incapator, o servanta si televizor, aer conditionat (acesta era contra cost, noi nu l-am folosit, vremea nefiind foarte calda in acea perioada) iar pe jos era gresie. Balconul era imens, mai bine zis, o terasa dotata cu masa si scaune din plastic, locul perfect de servit cafeaua si de admirat Olimpul.

Avand in vedere faptul ca hotelul nu are restaurant, masa poate fi luata la restaurantele din zona sau pregatita in camera. Noi am apelat la ambele variante. Pentru pregatirea mesei in camera aprovizionare se poate face la supermarketul de la intrarea in statiune, de la supermarketurile din Katerini sau de magazinele din statiune. Un astfel de magazin se afla chiar laga intrarea principala in hotel, afacere detinuta de o familie de greci foarte deschisi si prietenosi, magazin unde se gaseau de la oua pana la coniac, un fel de magazin de cartier de pe la noi. Cat despre restaurantele din statiune, acestea sunt destul de multe, cu preturi si preparate diverse si pe gustul tuturor cat si fastfood-uri. Noi am luat masa de multe ori atat la restaurantele din statiune cat si la terase din Olympic Beach, la circa 8km de hotel, terase unde se gaseau preparate atat grecesti cat si romanesti (noi mergeam la o terasa unde servea un chelner roman - un domn Florin care era foarte glumet si pe care copii il indrageau).

Plaja se afla la circa 100m de hotel, asta daca se merge in linie dreapta, dar in acest loc plaja este foarte ingusta si destul de aglomerata, noi am preferat sa mergem cu masina (cam 1km) pe plaja dinspre Olympic Beach, loc in care plaja e foarte libera, curata, cu nisip fin, intrarea in apa lina (perfect pentru pici), si foarte lata (cam 50m), aceasta avand cam din 100 in 100 de metri dusuri cat si cabine unde sa te schimbi.

Revin si cu fotografii din aceasta locatie, potrivita pentru un sejur cu buget mai de "criza" dar cu posibilitati de petrecere a unui concediu reusit!

Trimis de kelyboy in 03.11.11 18:36:40
Validat / Publicat: 03.11.11 20:16:40

VIZUALIZĂRI: 5603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Apa marii te face sa nu regreti nici o clipa ca ai ales Grecia...

pascanis [27.01.12 22:51:02] »

Ai fost la inceputul lunii? Cum a fost vremea?

kelyboy [28.01.12 09:46:05] »

@pascanis: Am fost in a doua parte a lunii, vremea a fost perfecta atat pentru plaja cat si pantru calatorii iar apa mari numai buna pentru baie. Am prins doua zile mai inorate dar in acestea am vizitat Salonicul si celelalte localitati - statiuni de pe riviera Olimpului (Nei Pori, Platamonas etc.).

kelyboy, pascanis