ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2009
ÎNSCRIS: 05.07.09
JUN-2009
[?] AD. + 2 COPII

Un concediu de vis

Am revenit dintr-un concediu de vis in Antalya. Din pacate a fost tare scurt si asta a fost singurul inconvenient. De la aeroport am facut cam o jumatate de ora pana la hotel. La receprie nu am dat nimic dar am cerut o camera cu partial sea view si asta am primit. Cred ca a fost doar o coincidenta. Baiatului care ne-a dus bagajele i-am dat bacsis 5 euro. Toata lumea vorbea engleza sau macar reuseam sa ne intelegem.

Camera: mare, curata, mobilier ok, baia mare si curata, dotata cu de toate, vedere partiala spre mare. Dar dpdv al orientarii camerei a fost foarte bine pt ca era liniste si oricum nu am stat deloc in balcon. Camerele cu vedere la mare erau si spre piscina si bar deci posibil mai galagioase. La femeia care facea curatenie i-am lasat 3 euro pt ca era tare draguta si zambea tot timpul. Lenjeria se schimba zilnic, prosoapele se schimba daca le lasi pe podea, minibarul este alimentat zilnic cu doua doze de cola si doua de fanta, doua ape plate si doua minerale. Aerul conditionat functioneaza perfect (asta era una din poblemele semnalate pe trip advisor). Prosoapele de plaja se pot schimba o data pe zi. Seif-ul este gratis si la fel si internetul wireless.

Piscinele: doua piscine mari, una de relaxare si doua de copii, una de 40 cm si una de 50 cm. Erau foarte curate, apa calda, sezlongurile la piscina se ocupau la 7 dimineata, dar pe plaja si la piscina de copii gaseai toata ziua.

Plaja: lata, cu nisip, foate putine pietricele la intrarea in apa. Intrarea in mare era destul de abrupta adica in 3-4 metri trecea peste cap.

Animatia: nu prea stiu ce se intampla la piscina mare pt ca noi am stat mai mult la cea de copii. Acolo se organiza cate un concurs pe zi pt copii, la barul de langa piscina era o tipa care canta seara diverse, iar seara la 22 era spectacol la amfiteatru: concursuri foarte amuzante, intr-o seara a fost circul de copii din Moscova (absolut extraordinari) iar in ultima seara au fost acrobati din Mongolia (super spectacol). La una dintre piscine erau si doua tobogane care functionau alternativ. Exista si un loc de joaca foarte mare cu tobogane, balansoare, camere de joaca interioare.

Mancarea: multa si buna. MD: pizza, pita cu diverse umpluturi, cereale de toate felurile, cateva feluri de gem, unt, miere, pancake, oua ochiuri, omleta, scramble eggs, oua fierte 5 sau 7 minute, cateva feluri de mezeluri, multe feluri de branza, fructe (portocale si grepfriut curatate, nectarine, pepene galben si rosu, corcoduse, cirese, banane), carnaciori, multe produse de patiserie, salate, masline de mai multe feluri, iaurturi cu fructe, chifle si albe si negre, cu cereale, cu chimen, franzela alba si neagra, etc. Pt copii este un loc special de luat masa si acolo sunt si mancaruri pt ei. Dimineata pitica manca cereale, fructe, pancake, ou fiert moale. Pranz si cina: pizza, spaghete, gratare de pui, pui la rotisor, peste la gratar, fripturi de vita, frigarui de miel, tocanita de vita, diverse salate cu carne, legume fierte, cartofi prajiti, cartofi piure, orez, rosii si castraveti, salata verde de diverse tipuri si toppinguri, fructe, prajituri (foarte bune mai ales baclavaua), branzeturi. Noi am descoperit o combinatie delicioasa aici: mozzarela cu pepene rosu. Pt fetita era la fiecare pranz supa de legume, carne de pui sau curcan fiarta, piure de cartofi, legume fierte, gratar de pui, paste cu sos de rosii. Mai exista un snack bar pe plaja cu mancare mai mult de tip fastfood iar langa barul de langa piscina se serveau produse de patiserie. Recomand cu caldura sa incercati gozleme care se fac intr-un cort special intre orele 12-16. Ne-am si imprietenit cu fata care serveste acolo. Se numeste Emel iar fetita noastra s-a lipit pur si simplu de ea. Se pot face 3 rezervari gratuite in restaurantele a la carte: noi am fost la mexican si pescaresc. Cel mai mult mi-a placut mancarea de la mexican.

Bauturi: bere Efes la dozator, vin alb si rosu dar nu ne-a placut, whisky, martini, garrone, vodka. Sucuri la dozator si freshuri. Cafeaua era slaba dar nu ne-a deranjat.

E un hotel cu foarte multa verdeata, ingrijit extraordinar, de o curatenie exemplara. Majoritari erau rusii, urmau nemtii, olandezi, bulgari. si la urma de tot romani, ca si proportii vorbesc. Dar rusii nu mi s-au parut deloc galagiosi sau scandalagii. Spa-ul si fitness-ul l-am ratat din cauza de copil care mai si dormea de doua ori pe zi. Sunt si terenuri de tenis, banana-boat, se poate juca si volei pe plaja. In excursie am fost pana la urma doar la Fire of Anatolia: a fost frumos dar prea scump parerea mea.

La parterul hotelului este o galerie de magazine de unde poti cumpara cam orice, dar sunt foarte scumpe. Un pachet de tigari a fost 5 euro. Scutece am dus din Romania, la fel si scutece de apa, de borcanase nu am avut nevoie.

Noua nu ne-a lipsit nimic in acest concediu si ne-am simtit extraordinar. Recomand acest hotel pt familii cu copii mici si un buget mediu.

Trimis de puisorul in 05.07.09 22:50:23

VIZUALIZĂRI: 2384 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puisorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Locul de joaca
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.44 EUR pe cameră

[05.07.09 23:34:17]

salut,

Bag de seama ca merge lumea la hotelul asta asa ca revin cu intrebarile.

In septembrie merg si eu aici asa ca as dori daca se poate cateva informatii suplimentare daca stii bineinteles:

- care sunt camerele mai linistite? merg cu fii-mea de 2 ani si as vrea sa doarma linistita fara zgomot de la discoteci etc. Sa ma pregatesc pt check in

- la bauturi, sunt incluse numai cele turcesti, sau si branduri importate? De ex vodca, whisky, gin... Vinurile?

- pe plaja se pot si inchiria umbrele sau trebuie sa stai la umbra doar sub "corturile" de la marginea plajei? daca vrei sa te muti de acolo stai neaparat in soare?

Multam mult!

ametistlove
    [06.07.09 09:55:24]

salut! se pare ca am fost impreuna la ic santai... noi am stat de pe 28 iunie pina pe 5 iulie!

aaa
    [06.07.09 11:42:19]

Camerele linistite nu sunt in orice caz cele orientate spre piscina. Nu stiu cum sunt dispuse toate camerele, dar in nici un caz sa nu luati in plaja impara de la x01 la x09. Se aude tot pana la 2 noaptea. Poate e mai ok sa auziti generatorul din fata hotelului decat muzica, deci o camera orientata spre intrarea principala.

Bauturile gratuite sunt toate turcesti si includ toate cele enumerate mai sus.

Pe plaja sunt niste panouri protectoare, nu e nevoie de umbrela, nu stai in soare decat daca vrei. Plaja e ok pt copil. Se vede f bine in poza postata cu numele: [sep 2008] plaja de la IC SANTAI.

[06.07.09 13:20:22]

Nu ca sunt "fitos" dar deja nu mai inteleg care este diferenta intre AI si ultra all.... pt ca se pare ca nu neaparat banii fac diferenta (vezi review-uri de la Rixos de anu' asta). Adica.. cum sa alegi hotelul la care sa poti sa bei o bere decenta si un pahar de vin omenesc la masa... nu o posirca...nu vreau whisky de 12 ani dar parca nici turcesc... Sau macar o cola la cutie... nu la dozator.. Incep sa constat ca vremurile in care ma duceam la bed&breakfast erau mai ok... dar deh.. cu copilul e mai ok la "ultra" all inclusive.

Poate cineva cu experienta in acest concept imi explica

Mersi mult.

[06.07.09 13:45:37]

UAI si AI sunt niste termeni cat se poate de relativi, NU SUNT STANDARDIZATI prin nici o lege (in Turcia cel putin). Singura semnificatie este ca - in general! - UAI contine mai mult decat AI.

Sub aceste denumiri se pot intelege o INFINITATE de variante; nu trebuie sa va impresioneze in vreun fel faptul ca un hotel afiseaza UAI si altul doar AI! Doar consultand exact conceptul AI/UAI fiecarui hotel puteti sti ce include si ce nu (si le puteti, eventual, compara)

[06.07.09 14:21:24]

ok.. tocmai asta este.. Am "fact sheet" pt IC Santai de la agentie, acelasi document e si pe site-ul lor si scrie clar "local and imported beverages".. nu ca vreau sa fac din asta un caz.... poate "puisorul" nu a fost bne informat... oricum nu mai conteaza... Daca stii sa te simti bine iti faci vacanta frumoasa si la 2 stele... Ideea e ca din informatiile de pe acest site fiecare isi doreste sa faca alegerea cea mai buna.... pt ca dupa stele sau pret... cel putin in Turcia... nu cred ca poti fi sigur.

Ma rog.. acum ma enervez singur.. alegerea am facut-o deja.. Vacante placute tuturor.

[06.07.09 14:34:11]

don't worry, daca pe fact-sheet scrie astfel (si nu este out-of-date - putin probabil, din aceleasi motive ca mai jos), sunt sigur ca ai incluse si bauturi straine. (de altfel, la IC Green unde am fost anul trecut, la fel era) Lantul IC are un management de calitate, m-ar mira sa aiba astfel de scapari.

Un lucru important de mentionat (unii-l stiu, dar nu toti) : daca nu specifici ce vrei (marca straina), ti se vor servi implicit echivalentele locale! Si asta peste tot, nu doar la Santai!

[10.07.09 16:14:53]

Molko, noi am avut camera cu partial sea view si a fost foarte liniste. Despre bauturi, eu am baut doar Martini si era bun. Nu am cerut sticla sa vad unde era fabricat dar arata ca si sticlele de la noi. In minibar erau doze de cola si fanta dar facute in Turcia. In Romania, cred ca e la fel, doar nu aduc cola din America. Era si whisky dar la fel nu stiu unde era fabricat. La bar multa lume bea sampanie. Daca te duci pregatit sa bagi de vina( la modul general vorbesc, nu despre tine) sigur vei gasi ceva. Noi ne-am dus sa petrecem un concediu minunat si asa a si fost.

[10.07.09 16:15:44]

Pt ametislove: imi pare rau ca nu ne-am "intalnit" mai ales ca noi am fost singuri.

ametistlove
    [10.07.09 16:21:56]

pt puisorul: ehhh.... si noi am fost singuri....

[10.07.09 16:25:56]

Bneinteles ca s-a inteles gresit....

am de gand sa ma simt f bine, si nu m-am referit la tara in care sunt produse... ci la marca si calitate... Daca scrie Martini e Martini nu are decat sa fie facut si in Bangladesh... dar si Garrone e tot un fel de Martini nu?? e totusi o diferenta intre ele?? La fel si Coca-Cola... Poate fi Coca Cola sau American Cola sau Rio sau mai stiu eu ce TEC... Am dreptate? Despre asta am intrebat, despre brand, marca, poate m-am exprimat gresit.

Mersi de raspunsuri...

Mihaela Dinu
    [04.08.09 14:26:51]

pentru molko:

stai linistit, asa cum am scris si in review-ul meu daca specifici marca, ti se da exact ceea ce ceri. De ex: ceri whisky - primesti o marca autohtona; ceri un Ballantines - asta primesti (nu m-am uitat pe sticla sa vad unde este produs).

Toate bauturile din gama coca cola sunt din productia locala, dar eu, de exemplu, nu beau Fanta decat in concediile in Turcia, aceea chiar mi se pare gustoasa!

Cel mai este important, cel putin pentru noi: ceri o cafea - primesti o cafea la filtru, foarte slaba. Daca ceri un expresso - chiar vei vedea diferenta. Oricum, folosesc doar Douwe Egberts, peste tot o sa vezi dozatoare de cafea, doar marca asta - noua chiar ne place!

Camerele mai linistite sunt pe partea dreapta a hotelului (cum intri in hotel dinspre mare), sunt cu vedere spre relax-pool si kids club. Asta cred eu, noi am avut vedere in partea opusa, spre terenurile de tenis (dar tot pe acolo se face aprovizionarea la bucatarie). Pentru noi nu a fost deranjant, dar daca ai un copil mai sensibil la somn, incearca sa obtii o camera spre parc/kids club/ relax pool!

Pe plaja nu sunt umbrele, sunt doar acele umbrare fixe, dar noi am stat la mare doar dimineata pana la 10 si seara, pentru aerosoli - si a fost ok. O sa vezi ca este foarte placut la piscina pentru prichindei, acolo sunt umbrele si sezlonguri pe care ti le muta ei cum doresti, ai si toate "utilitatile" foarte aproape. Daca fetita ta are doar 2 ani probabil ca va prefera chiar sa stea la piscina de langa kids club, unde gasesti si umbra "naturala" (de la copacii din jur), jucarii multe si foarte multi prichindei dornici de distractie.

Nu-ti face nici o problema, parerea mea este ca ai facut o alegere buna, cel putin raportand la concediul nostru de anul trecut - baietelul nostru avea 3 ani si 3 luni, s-a simtit excelent! Iar taticul lui nu a avut nimic de reprosat conceptului de UAI Dupa ce unul din barmanii de la pool bar a primit 5 euro, trebuia doar sa se apropie de bar si deja punea in pahar marca preferata de whisky; iar uneori se ducea doar pentru cate un expresso sau un cocktail pentru mine

O vacanta excelenta va doresc!

adip1975
    [06.08.09 17:00:49]

Spune-mi te rog ai observat pe acolo daca exista si lapte pt copii? Nu de alta dar nu as vrea sa car de aici aprox 3-4 litri pe avion.Merci.

Mihaela Dinu
    [06.08.09 17:35:54]

Da, adip1975

Exista lapte, sunt sigura de asta - baietelul meu la micul dejun mananca invariabil cereale cu lapte. Era lapte dulce in recipiente speciale (unele il mentineau rece, altele fierbinte, noi il combinam pentru a obtine temperatura optima).

Scaune pentru copii la discretie, miere, zahar si brun si alb, legume fierte si crude, fructe, mancare dietetica (potrivita si bebelusilor), cam orice... Nu cred ca lipseste ceva util parintilor de bebelusi/prichindei.

Un sejur placut sa aveti!

adip1975
    [07.08.09 09:41:03]

Anul trecut am fost la Amara Dolce Vita si existau la bar cutii de 1l de lapte. Luam cat si cand aveam nevoie si banuiam ca orice hotel de cinci stele din Turcia are dar mai bine sa intreb pt a fi sigur.

Merci pt raspunsul promt si speram sa fie un sejur la nivelul asteptarilor. O zi buna.

catmaya
    [01.09.09 13:22:39]

Am si eu o intrebare te rog: nu stiu daca ai cerut un patut de copil dar noi mergem in septembrie cu un bebelus de 11 luni si vroiam sa stiu sigur daca au asa ceva la hotel ca nu doresc sa dorm cu bebe in pat. Multumesc anticipat de raspuns si pentru review-ul foarte detaliat.

[01.09.09 16:00:00]

Noi nu am cerut in mod special ci era deja in camera. Banuiesc ca stiu dinainte ce rezervari sunt facute si pun din start patuturi in camerele in care sunt si copilasi.

Concediu placut

aaa, adip1975, ametistlove, catmaya, Mihaela Dinu, molko*, puisorul