ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2011
ÎNSCRIS: 25.09.11
SEP-2011

Hotel Ephesia - locul unde paradisul atinge pamantul

Daca aveti ocazia sa va alegeti un sejur in Turcia in statiunea Kusadasi, si doriti o experienta unica, recomand cu caldura acest hotel.

Voi incepe intai cu atmosfera din restaurant si salile de mese unde bucatarii iti zambesc si stau in sala de servire pentru a vedea cate persoane se reped sa guste delicatesele preparate de ei, sunt foarte atenti si au mare grija sa te si serveasca, de asemenea schimba imediat tavile cand un fel de mancare s-a terminat. Chelnerii sunt si ei foarte zambitori, desi servirea se face ca la un bufet suedez (te duci si iti alegi ce vrei cat vrei daca esti in program all inclusive) sunt grijulii si te intreaba daca vrei ceva de baut, iti schimba rapid, tacamurile, fetele de masa, farfuria etc. Mancarea este delicioasa, foarte picanta si inmiresmata iar deserturile foarte dulci. Recomand baclavaua ca desert.

Camerele sunt mereu aranjate bine, spatioase, cu tot ce va trebuie in baie, iar camerista vine aproape in fiecare zi sa va aranjeze patul (intr-un stil diferit de fiecare data). Exista 3 locuri principale in perimetrul hotelului unde au loc activitatile de zi. Primul este piscina, destul de spatioasa cu o apa mai albastra decat cerul, unde au loc diverse sporturi si concursuri pe apa, animatorii au mereu cate o surpriza rezervata, cei ce nu doresc sa faca parte din concurenti se pot aseza pe sezlong sa priveasca, al doilea loc este gradina de palmieri la numai 100 m de piscina, ce poate fi mai frumos sa stai relaxat la umbra unui palmier si sa citesti cartea preferata.

In gradina de palmieri veti avea surpriza sa gasiti un nene brutar care face pizza turceasca, o bunatate! si inca o doamna care face clatite. Iar al 3 lea loc amenajat este exact plaja de la malul marii cu umbrelute din paie maronii si sezlong-uri comode.

Activitatile de seara sunt si ele distractive, hotelul are o echipa de animatori, programul pentru copii se desfasoara intre orele 20-21, timp in care copii participa la diverse jocuri si cantece pe scena amenajata langa hotel, dupa care incepe programul de divertisment pentru adulti. Se joaca teatru, se canta, se povesteste, se face mima, sunt luati participanti dintre spectatori. Totul este in aer liber si totul este amuzant nu ai cum sa nu razi cu gura pana la urechi cand vezi cat de bine joaca echipa de animatori alaturi de participanti. In ultima zi inainte de plecare am avut parte de dansuri turcesti specifice anumitor zone, au fost superbe iar pozele vor vorbi de la sine.

Va recomand cu caldura daca ajungeti la acest hotel sa urcati cu liftul la et 10 pe acoperisul hotelului tip terasa. Am lasat aceasta descriere pentru final deoarece este cea mai splendida vedere pe care am vazut-o pana acum. Cand este apus de soare, cerul este in nuante de mov, roz si portocaliu, iar in departare de vad niste munti creionati cu gri, de aici se vede toata statiunea cu imprejurimile, luminile stralucesc puternic in contrast cu piscina hotelului albastra care este si ea luminata. Vantul bate puternic si cald, iar soarele coboara incet in mare. Pe timp de zi culorile sunt foarte puternice iar privelistea este la fel de fermecatoare, albastrul cerului inunda atmosfera, palmierii verzi umbresc puternic, florile multicolore ale hotelurilor completeasca armonios peisajul vazut de sus precum un semizeu de la etajul 10... In curand si poze.

Multumesc pentru citire :)

Trimis de lacrimalove in 20.10.11 21:52:29
Validat / Publicat: 20.10.11 22:55:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5122 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lacrimalove); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de pe acoperisul hotelului la apus de soare

gvaly
    [21.10.11 20:50:00]

un review f bun, dar as face 2 remarci:

1. nu toata mancarea este picanta, ci numai 25% din meniu

2. acoperisul de care vobesti = et7, Ephesia nu are 9 etaje... probabil ca ti-a fugit mana pe taste

[22.10.11 10:53:09]

@lacrimalove: cu ocazia review-ului de debut iti spunem bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[16.01.12 17:09:58]

te rog sa ma lamuresti si pe mine: exista deci 2 locatii diferite: Hotel Ephesia si Ephesia Holiday Beach Club. Acestea 2 sunt apropiate? Am vazut ca cea din urma are tobogane marisoare. In cazul in care ma cazez la hotel Ephesia, pot merge la tobogane la celalalt? plaja e comuna? multumesc.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [16.01.12 18:56:55]

@adryana, iti raspund eu daca nu te deranjeaza.

Sunt 2 hoteluri diferite, daca Ephesia este de 4 * si este un hotel de 7-8 etaje, Ephesia Holiday Beach Club este un HV-1 alcatuit din mai multe bungalow-uri de 2 etaje.

Sunt cateva sute de metri intre ele, plaja nu este comuna, pana anul trecut puteai sa mergi la toboganele de la EBC daca erai cazat la Ephesia Hotel. Acum nu se mai poate. Am citit pe undeva ca pe unii i-au lasat, pe altii nu i-au lasat deci teoretic nu se poate. Practic cum iti este norocul.

[17.01.12 08:20:54]

@andox, multumesc

alipiticot
    [23.02.12 12:55:01]

@adryana:

am 3 intrebari, daca esti amabila.

daca saltelele pt sezlonguri costa?

daca au internet gratuit?

Noi am luat aici bilete si sper sa fie ok.

Ce sanse au copii sa mearga macar de vreo 2 ori la EBC (pt topogane, nu altceva) se poate merge pe plaja... sau prin hotel?

Multumesc.

[23.02.12 13:03:15]

@alipiticot, eu nu am fost acolo, ma interesez si eu de la altii pt. mine, caci vom merge la Efesia Club la toamna.

alipiticot
    [23.02.12 13:58:05]

Scuze, intelesem ca ai fost.

Poate ma ajuta lacrimalove sau altcineva.

Noi mergem la cel de 4*, nu la EBC de 5*.

Multumesc.

adryana, alipiticot, gvaly, nicole33