ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2009
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUN-2009
[?] AD. + 1 COPII

Un loc 'verde'

Incep prin a spune ca cei care aleg Oludenizul in cunostinta de cauza, il aleg nu pentru un hotel anume ci pentru splendoarea locurilor si pentru farmecul unic al statiunii.

Asta nu inseamna ca am ales un hotel prost, ba dimpotriva: Sun City (cu A. I) este un hotel care are un bun raport pret/calitate. Aici trebuie sa mentionez ca daca imi luam biletele de la agentii romanesti ma costa dublu si deci, raportul pret/calitate nu ar mai fi fost deloc unul avantajos.

Revenind la hotel, prima impresie pe care ti-o face este ca intri intr-o gradina botanica. Are o gradina absolut superba si, as spune, luxurianta. Iar mie mi s-a parut extraordinar si faptul ca hotelul se afla chiar la poalele muntelui Babadag (nu va speriati, umbra la piscina nu este decat pana la 08. 15 AM).

Intre atuurile hotelului as enumera: curatenia impecabila, schimbatul lenjeriei la 3 zile, a prosoapelor la doua zile, discretia absoluta a cameristelor, dar si eficienta acestora, mancarea foarte buna, modul foarte cald in care te trateaza personalul si nu in ultimul rand, faptul ca berea nu era slab alcoolizata.

Plaja hotelului este la 3 km de hotel, in laguna, unde de 3 ori pe zi hotelul asigura transportul gratuit. Acolo, insa toate bauturile sunt Extra, adica trebuie platite, pe plaja neaplicandu-se regimul All inclusive. Iar preturile nu erau deloc mici: 6 lire (cca 12 lei) o bere Efes, o apa 3 lire si un suc 4 lire.

Iar plaja nu era chiar plaja, nisip neexistand, doar iarba. Peisajul, insa, este unul de vis, laguna fiind un loc superb.

Una peste alta, cat de bun ar fi hotelul pe care-l alegi in Oludeniz, tot n-o sa ai parte prea mult de el, pentru ca sunt atat de multe de facut si de vazut in zona, incat nu-ti ramane prea mult timp de stat la hotel.

Din zece zile n-am apucat sa stam decat vreo patru intregi la hotel. In rest, ne-am plimbat.

Excursii facute de noi: Boat trip (5 euro/pers), Saklikent (de preferat cu safari - aprox 20 euro), Patara Beach (cu masina proprie), Delta Dalyanului si Turtle Beach (18 euro).

Daca ajungeti acolo va recomand sa nu va inchideti in hotel. Pentru asta exista statiuni cu hoteluri mult mai potrivite. Plimbati-va si "absorbiti" cat mai mult din locul ala magic. Nu-s cuvinte mari. Daca o sa ajungeti acolo o sa vedeti...

Dar despre frumusetea locului o sa las pozele sa vorbeasca...

Trimis de qatalyn in 04.07.09 12:55:34

VIZUALIZĂRI: 3486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (qatalyn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sadadifelippe
[04.07.09 15:16:54]

Salut,

La ce te-ai referit cand ai spus ''daca imi luam biletele de la agentii romanesti ma costa dublu''?

Cat te-au costat si de unde le-ai luat? Asteptam poze.

Multumesc

[04.07.09 16:28:17]

@sadadifelippe

Voucherele le-am luat de pe un site britanic - www. hotels4u. com si m-au costat 648 pounds (cam 720 euro la paritatea pounds/euro din aprilie) pentru doi adulti, un copil de 9 ani, 10 zile cu All inclusive.

Cea mai buna oferta de la o agentie romaneasca pentru aceeasi perioada si la acelasi hotel m-ar fi costat chiar mai mult de dublu si poti sa verifici asta, pentru ca unele agentii mai au inca oferta pe site.

Numai bine!

LE: Poze am postat vreo 50 si o sa mai postez.

sadadifelippe
[05.07.09 09:18:09]

Multumesc mult. E bine de stiut pentru urmatorul concediu. Am rezervat deja pentru Victoria Palace & Spa la Sunny Beach, unde o sa mergem 6 cupluri incepand cu 1 august.

Toate cele bune!

meghido
[10.02.13 10:35:06]

Salut,

Ai fost cu avionul? Ma intreseaza daca pe plaja privata din apropiere ai fost am inteles ca se plateste, se plateste si daca te plimbi pe plaja?

Multumesc

[10.02.13 16:56:00]

@meghido: @meghido:

Am fost cu masina personala, varianta care cred ca-i cea mai buna, cu tot cu oboseala aferenta.

Te poti duce pe plaja Oludenizului fara sa platesti daca nu-ti doresti neaparat sa stai pe sezlong. De platit, inclusiv doar pentru ca intri - poti face plaja, sau nu - platesti la intrarea in laguna.

meghido
[10.02.13 21:27:16]

@qatalyn: Multumesc pentru raspuns,

O sa incerc sa strang bani de cel putin o excursie, eu am gasit la o agentie din Romania (a 4-a oara cand merg in tr cu masina prin aceeasi agentie) 403 euro 2 adulti si un copil (la inceputul lui octombrie). Am fost anul trecut in Marmaris si ne-a placut enorm excursia la insula Cleopatrei.

Daca poti sa ne dai un sfat in legatura cu hotelul!

[11.02.13 14:27:37]

@meghido:

Nu stiu ce sfat sa-ti dau in legatura cu hotelul pentru ca nu stiu ce asteptari ai. Iti spun, insa, ce as face eu:

As cauta o cazare cu self catering in Oludeniz si chiar Ovacik sau Hisaronu , pentru ca sunt la doi pasi de Oludeniz si s-ar putea sa fie si mai ieftin. Nu trebuie neaparat sa te cazezi in Oludeniz pentru ca, oricum, n-ai voie sa stai intr-un singur loc- ar fi pacat.

In legatura cu pretul pe care l-ai gasit , nu stiu daca e bun , sau nu , pentru ca nu stiu ce hotel este si ce regim de cazare are .

Dar fa , macar de curiozitate, o cautare pe Booking ( pentru varianta self-catering sau cu mic-dejun ) , si o sa vezi ca gasesti preturi mai bune . Daca vrei demi-pensiune , cauta pe hotels4u sau quickrooms .

meghido, qatalyn, sadadifelippe
Alte impresii din această RUBRICĂClub Sun City: