ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2011
SEP-2011
PREŢ: 1400 E

Descoperă Rethymnon și împrejurimile

Din Ammudara spre Rethimnon

Dragii mei, in sejurul de 7 zile in Creta, am inchiriat o masina cu 45E/zi si 30E benzina, am plecat spre Rethimnon pe care doream neaparat sa-l vedem.

Am trecut prin Agia Pelagia, plajele Focele Bai, Bali, Stavromenos si Platanias, ajungand la Rethimnon si parcand in portul venetian.

Drumul a fost foarte usor, soseaua buna, iar soferii destul de civilizati. Trebuie sa va marturisesc ca portul venetian din acest oras este cu mult mai frumos decatin Heraklion. Am colindat toata faleza cu minunatele sale taverne imbietoare, dupa care am intrat pe teritoriul fortaretei venetiene, taxa 4E/pers., vizitand interiorul destul de bine conservat si de unde se deschidea o panorama minunata asupra marii, a orasului si a portului.

La pranz am coborat pe stradutele vechiului oras venetian, de o frumusete fara seaman, strazi inguste pavate cu piatra, case vechi dar cochete impodobite cu ghirlande de flori minunate, un aer care te imbia la visare.

Am servit masa la una din tavernele din port, am mai colindat pe la magazinele din zona portului si pe la ora 18 am plecat spre Heraklion.

A fost o zi minunata, seara relaxandu-ne pe terasa lui Apostolis in compania lui si a sotiei... minunat!...

Trimis de voiajor in 28.09.11 14:00:30
Validat / Publicat: 28.09.11 15:05:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Paris, Roma, Beiruth, Moscova, Chiev, Africa Centrala-Bangui, Chisinau, Sevastopol, etc.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (voiajor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.