ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2011
ÎNSCRIS: 22.09.08
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 [ani]

Revenire cu detalii Alibey

Deci am venit de la Ali Bey Club Manavgat. [In urma cu ceva timp] am scris din neatentie la [rubrica] Ali Bey Park (nota Admin - situatia a fost corectata intre timp, articolul in cauza fiind mutat si el la rubrica Ali Bey *Club*), dar oricum vroiam sa precizez ca reprezinta acelasi lucru. Spatiul este in totalitate comun, toate facilitatile se impart intre cele doua entitati, sunt doua receptii identice, dar bungalow-urile nu sunt diferentiate, cele 5 resturante se folosesc la comun, ca si aquaparkul si toate celelalte chestii. Ar putea fi o chestie doar la interiorul camerei, de verificat.

Sa le iau pe rand:

1. Camera in care am stat noi: mica, destul de modesta, TV model vechi, minibar plin, prosoape si lenjerii noi, impecabile (schimbate zilnic), gresie si faianta demodate demult, cosmeticalele Dove, un AC zgomotos si cu viteze doar foarte cald, foarte frig si inghetat... curatenie luna mereu. Una peste alta, acceptabila camera, oricum nu-si petrece nimeni timpul in camera, dar departe de standardele celor pretentiosi. In orice caz, nu era nimic rupt sau murdar, doar demodat si usor obosit. Unele corpurid e cladire se pare ca sunt renovate integral in marmura, frumoase, dar cred ca au ramas camerel mici. Am observat cu coada ochiului ca ain colturile cladirilor camerele sunt mai mari, dar nu sunt sigura... Noi am stat in bungalowul 19 si in 13 stim o camera renovata.

2. Aspectul resortului e foarte foarte frumos: gradina, plante multe, (toate citricele in pomi, rodii, ) aerisit, verde, destul de umbros, bungalow-urile au aspect rustic, cumva, placate cu faianta cu model oriental. Sunt cladiri cu vreo 25 de camere pe 2 nivele, cu o curte interioara-patio... toate au balconase... si sunt 30 de asemenea cladiri, din pacate oricum o dai cam est departe ori de masa, ori de aquapark, ori de mare. Cele cu numere mici, de langa restaurantul principal, au parte si de muzica la volum maxim seara... oricum e o placere sa te plimbi pe alei, intalnesti la fiecare colt cate o fantana arteziana imbracata in aceeasi faianta alb/albastru.

3. Masa: super ok. Pe de o parte sunt destul de multe restaurante si nu e deloc inghesuiala, pe de alta parte mancarea e buna, multa, gustoasa... de calitate. Sambata e seara de gala, toata lumea se imbraca in alb/negru, se pavoazeaza sala si se mananca delicatese fara limita (creveti, calamari, rata si alte de-astea...) Sushi aproape zilnic, somon chiar la fiecare masa, de exemplu... Mie mi-a placut ca dulciurile nu erau lesinator de dulci... Personalul amabil si saritor, pacat ca nu prea vorbitor de engleza...

4. Sistemul All Inclusive cam ciudat, pentru noi: se pare ca erau unii cu AI si altii cu UAI si asa ca aveam fiecare cate un card pe care trebuia sa-l aratam de fiecare data (mai treceau cu vederea, nu s-a intamplat sa nu ne serveasca, dar...): enervant pentru ca mereu era in alta parte decat unde iti trebuia, ca aveai mereu grija sa nu-l pierzi... La baruri aveam bere Tuborg si Efes la halba sau la sticla, inghetata ambalata sau la cornet Algida, cafea la espresor Dougwe Egberts, apa evident... si vreo 5 coktailuri cam slabute... pentru restul din lista trebuia sa platim, noi astia cu AI. Mai erau alune si alte bauturi de care noi n-am prea intrebat... A, si racoritoarele erau toate din neamul coca cola, fanta, sprite, etc... si doar dimineata fresh de portocale...

5. Marea: frumoasa, curata, cam prea fara valuri, se face repede adanca, cam are niste pietris la intrare, dar merge si fara sandale, cel putin pentru cei mai maricei... altfel nisip frumos, curat, multe sezlonguri...

6. Distractia de seara: cam ioc, cum ar zice turcul, chestie de gust poate... Pana la 21.30 nu e mai nimic pe acolo, poti sta pe la baruri si cam atat... copiii mai au ceva distractii (masinute, trenulete si foarte multe jocuri electronice cu fise) dar toate pe bani... e si ceva biliard, ping pong, ca sa fiu corecta... Apoi incepe spectacolul care e negresit un musical sau un dance show. Musicalurile - extrem de reusite, elaborate, cu decoruri si costume superbe, de obicei in engleza, dar... cred ca trebuie sa fii chiar pasionat ca sa iti placa 3-4 seri al rand... Arielle, Tarzan, Frumoasa si Bestia... apoi spectacolele de dans care nu sunt neaparat rele, dar sunt facute toate de aceeasi echipa de rusi, chiar si dansurile turcesti... si atat... si de la 22.30 nu prea mai e nimic, poate doar sa dansezi la un fel de discoteca pusa in mijlocului drumului... Noroc ca e interent Wi Fi pe la spectacol si, cum te plictisesti, mai poti sa folosesti tehnica din dotare si sa te joci sau sa citesti stirile sau sa scrii impresii pe amfost acolo.ro . Sunt doua amfiteatre, dar se joaca aceleasi spectacole in zile diferite, nu scapi de Arielle oricat ai incerca... Intr-o seara am vazut un meci al Turciei intr-un alt amfiteatru, pe ecran urias, frumos... Ideea e ca mai bine sa fii cu prieteni sau sa-ti faci pe acolo...

7. Si pe locul 1, AQUAPARK!!! . Super, super, pentru toate varstele, fara dubiu. Pacat ca nu poate fi cuprins intr-o poza... E un aquapark in toata legea, asemanator parca cu Fantasialand din Kusadasi, sau cu cel de la Nisipurile de Aur. 9 tobogane mari, cam de la etajul 2-3, cu multe intortocheli, tubulare, etc..., toate cu colace de 1,2 si 3 persoane sau covorase, o buna parte din parc rezervata copiilor mici si foare mici, cu nenumarate tobogane, castel urias, o corabie in marime naturala (aproape), o zona mare cu nisip si alte jucarii) si o piscina cu fel de fel tasnitori, tunuri de apa (sa le zic “bulburuci” ca nu stiu altfel, din lateral sau de pe fundul bazinului, cred ca sunt zeci...), basca un lazy river foarte bun... Aquaparkul e doar pentru cei din AliBey, deci nu e niciodata coada, nici la tobogane, nici la bar... este si restaurant tot acolo... ca sa nu pierzi distractia. Destul de umbrit, niste conifere de nadejde, multe alte plante... sezlonguri ok, magazin, un doctor (in teorie), apa curata (cam mult clor)

Peste toate astea, sa mai zic de

-Internet WiFi la receptie si prin zonele principale, dar nu grozav peste tot

-Restaurant a la carte, doar unul, asezat intr-un turn, nu l-am vizitat

-Cat am fost noi acolo erau cu aproximatie 30% nemti, 30%turci, vreo 15% rusi, mai erau englezi, austrieci, begieni, olandezi... noi eram la “ si altii”, ceva intre 1 si 10 familii, dupa cum erau seriile.

-Personalul vorbeste slabut engleza, a fost cam greu de comunicat

- NU e bancomat in incinta, e la vreo 5-10 minute de plimbare

-Magazine sunt la 5 min de mers pe jos, un mall fitos si apoi poti sa te plimbi mult si bine pe langa un fel de market-uri, ca bazar e cam nepotrivit sa le zic, cu fel de fel de suveniruri, tricouri, prosoape, piele, jeansi... Am fost cam dezamagiti pentru ca erau mai degraba pe gustul rusilor si pe banii nemtilor... dar...

-Am fost doar intr-o excursie mica, la spectacol Fire of Anatolia: calatorie de vreo ora cu autocarul, acolo o imbulzeala de lume, amfiteatru de vreo 5000 locuri, noi am ajuns cam tarziu si nu prea gaseam loc, spectacol frumos, a meritat

In concluzie, recomand acest resort cu conditia sa mearga acolo stiind la ce sa se astepte (sa le placa la aquapark, mancarea buna, sa accepte o camera simpla si mica, sa fie fani de musicaluri si danceshow si, poate cel mai important, sa mearga cu prietenii sau sa nu se plictiseasca impreuna...)

Trimis de Rila in 23.09.11 08:31:34
Validat / Publicat: 23.09.11 09:35:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[23.09.11 09:46:27]

Este o situatie cam ciudata - al doilea review scris despre aceeasi vacanta; prezentul articol completeaza articolul scris anterior, de la fata locului.

Atat din punct de vedere al concursului (doua seturi de voturi) cat si din cel al mediei hotelului (doua seturi de note) situatia nu este acceptabila.

Solutia aleasa:

- d. p. d. v. al mediei hotelului - sunt pastrate notele de la acest review, fiind mai relevante (sunt acordate dupa finalzarea sejurului) -- se retrag notele de la primul articol scris

- d. p. d. v. al concursului - - sunt pastrate punctele (standard si cele primite prin voturi) aferente primului articol - se retrage din concurs acest al doilea review

RilaAUTOR REVIEW
[23.09.11 12:34:52]

Da, nu-i nici o problema, cum decideti dvs. e bine. N-am stiut ca incurc itele... eu am scris de acolo pentru ca am avut un moment de inspiratie si posibilitatea, cu gand ca voi putea detalia de acasa. Nu scriu pentru a castiga concursuri... asa ca imi doresc doar ca informatiile din ce-l de-al doilea review sa ramana disponibile celor interesati.

Mai ales ca eu cred ca la acest resort trebuie mers stiind conditiile exacte si acceptand partile mai putin bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
nelik
[26.02.12 10:27:45]

@IRINA SELARU: Imi puteti spune si mie cat a costat sejurul?

RilaAUTOR REVIEW
[27.02.12 09:34:25]

@nelik:

Sincer, nu mai stiu, parca peste 3000 pentru 2 adulti si copil de 8 ani, 12 zile, ... Anul trecut am fost cu tur-operatorul care a avut probleme, intrarea in incapacitate de plata, poate ca si fost un pret mai mic decat trebuia, probabil ati vazut al televizor... noi n-am suferit, poate doar ingrijorarea... dar pretul pe care vi l-as spune nici nu ar fi relevant.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dandulea
[14.06.12 11:04:16]

Ai putea sa-mi spui daca Alibey Resort este acelasi lucru cu Alibey Club?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.06.12 11:13:25]

@dandulea: Nu este acelasi lucru.

AliBey Club Manavgat si AliBey Club Park Manavgat sunt 2 resorturi mai vechi in Kizilagac la vreo 15 km de Side iar AliBey Resort Side este unul mai nou construit in 2010 la 2 km de Side si mult mai scump decat cele 2.

dandulea
[14.06.12 11:41:57]

@Andox: am inteles Andox... multumesc, acum sunt lamurit!

shoeshoe
[09.07.14 21:54:21]

@IRINA SELARU: Foarte bine cuprinse toate aspectele unui sejour, m-am putut orienta in alegerea vacantei si dozarea pretentiilor pentru a nu avea deziluzii. Pot sa spun ca "am fost acolo" si intr-adevar aquapark-ul este excelent si pentru cei mici. Apreciez review-ul ca fiind de nota 10

dandulea, nelik, Rila, shoeshoe
Alte impresii din această RUBRICĂAli Bey Club Manavgat - HV1 [Kizilagach]: