ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2011
ÎNSCRIS: 20.06.11
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 13&17

Complex Bryasta - destul de bine

Pe drumul de intoarcere din Thassos, dornici sa mai lungim putin vacanta si sa vizitam Veliko Tarnovo, am rezevat 2 nopti la Complex Bryasta, situat la 8 km de acest oras. Ne-a fost recomandat de agentia de turism de unde am cumparat biletele pentru Grecia, cei de acolo petrecand un weekend la Bryasta.

Conform GPS-ul pe care l-am avut cu noi, imprumutat de la un prieten, urma ca undeva inainte sau dupa Veliko Tarnovo, ca nu ne-a fost clar, sa facem la stanga, sa mergem putin si sa dam de complex. Noroc ca, odata ce ne-am apropiat de Veliko Tarnovo, am inceput sa fim atenti la drum, cautand intersectia unde trebuia sa facem la stanga, si asa am observat Bryasta, care este de fapt chiar la soseaua spre Veliko Tarnovo dinspre Gabrovo. Ma rog, aici GPS-ul a avut dreptate, a trebuit sa facem la stanga sa intram in parcare… :)

GPS-ul, dupa cum spuneam, a fost imprumutat de la cineva si mai mult ca sigur avea harti vechi, pentru ca tot drumul spre Grecia si inapoi a “reconfigurat traseul” drept pentru care la un moment dat a ajuns sub scaunul soferului unde a ramas pana cand l-am inapoiat proprietarului. Total inutil deci, tot hartile si indicatoarele de pe sosea ne-au ajutat.

Deci, de gasit, l-am gasit usor si ne-am bucurat, pentru ca eram obositi si prafuiti dupa multele ore petrecute in masina. Am lasat masina in parcarea exterioara si am intrat in complex. In partea stanga era piscina, unul din lucrurile care m-au convins sa rezerv camera aici, de fapt. Mare, cu multe sezlonguri, bar. Intrarea in complex se face prin terasa restaurantului si imediat in fata este cladirea receptiei.

In ciuda faptului ca era in jur de 22.30 era multa lume la restaurant si din boxe rasuna o “populara” bulgareasca, de eram sigura ca nu o putem dormi, dar din fericire nu a fost cazul.

La receptie ne-au gasit rezervarea (fara avans platit, rezervarea am facut-o pe e-mail din Grecia), ne-au pus bratarile care ne asigurau servirea micului dejun si accesul la piscina si ne-au condus spre camera. Pretul pentru studioul de 4 persoane a fost de 60 euro/noapte, 2 nopti, 120 euro. In momentul cazarii am bagat si masina in curtea complexului, in dreptul fiecarei vile fiind si o parcare destul de incapatoare.

Bryasta este situat dupa cum spuneam la sosea, dar este un complex destul de mare, asezat intr-o padurice, cazarea se face in vile, sunt vre-o 6. Au etaj si sunt 4 camere/studiouri in fiecare vila, accesul in camere facandu-se prin exterior. Noi am fost cazati in penultima vila si asta ne-a ajutat, pentru ca ne-am departat de restaurant si nu se mai auzea muzica. Mai sunt si copacii care estompeaza zgomotul, nu se aud nici macar masinile care trec non stop pe sosea, in concluzie, multa liniste.

Camera era foarte mare, la intrare un hol de unde se intra in camera. In stanga era un dressing mare, unde ai loc sa iti pui tot bagajul, echipat cu masa si fier de calcat, suport pentru uscat rufele. In capatul opus al camerei era patul matrimonial, mare si el, intrau lejer 3 persoane, dupa care veneau 2 fotolii si o masuta si langa ele o canapea extensibila, deja pregatita pentru dormit, de asemenea incapatoare, a fost OK pentru baieti. In fata canapelei era baia si langa baie televizorul, un LCD mare, asezat pe o comoda. Noi nu ducem lipsa programelor in limba romana, de obicei televizorul merge pe un program de muzica si atat.

Baia mare si ea, gresie, faianta, cada cu jacuzzi, bideu. Dotata cu sampon, gel de dus, sapun, casca de baie. Camera nu avea balcon, geamuri termopan, mari, cu plasa contra insectelor, ceea ce a fost bine, pentru ca fiind multi copaci in jur, erau si tantari.

Tema complexului este rustica, cu exceptia camerelor care au mobila moderna, restul are o tenta rustica, de altfel si complexul se cheama Bryasta – Veselo selo – Satul vesel.

Nu pot sa spun ca le-a reusit in totalitate, s-au concentrat doar pe restaurant unde se regasesc elemente rustice: stergare peste tot, servirea unor feluri de mancare se face in vase de lut, la masa nu stai pe scaune ci pe banci cu perne, motive folclorice agatate ici si colo. Au pana si un iepuras si o pereche de gaini pitice ce convietuiesc la comun intr-un tarc, probabil tot in dorinta de a crea senzatia de sat. Dar nu au fost consecventi si ideea s-a pierdut pe traseu.

Seara am fost prea obositi sa mai mancam asa ca prima masa luata acolo a fost micul dejun. Mare dezamagire…Pe o masa 2 platouri cu niste felli de salam/parizer, nu stiu exact, rasfirate cu maiestrie, sa para mai multe, gem, unt, paine, niste branza, oua fierte, pepene rosu. De baut, niste suc intr-o carafa pe care noi am avut noroc sa o gasim plina, dar fiind 4 si carafa mica, am golit-o. Cei care au venit dupa noi nu au mai gasit, pentru ca cei de la restaurant nu s-au grabit sa o mai umple. Probabil ca refill-ul se facea la ore fixe, aia e….

Reusind sa ne saturam cat de cat si cu ajutorul unor felli de paine mai consistente, am plecat spre Veliko Tarnovo. Despre oras ce sa spun, foarte frumos. Am facut multe poze bineinteles, o sa atasez cateva. Ne-am invartit cu masina prin centru si am parcat pe o straduta laterala in zona hotelului Yantra.

Din pacate vremea nu ne-a ajutat, a fost nu cald, ci groaznic de cald! 40 de grade la umbra. Cu toate astea, am vizitat cat am putut de mult, incepand cu zona centrala si stradutele cu magazine de suveniruri, parcul cu monumentul celor 4 tzari, intemeietorii Bulgariei, un fel de Dragos, Gelu, Menumorut ai nostrii. Frumos monument, impresionant. Acolo mai era si muzeul de pictura, as fi vrut sa intru si sa ma intind la umbra unui tablou si stau acolo pana seara… :). Dar avand in vedere ca urma sa plecam a doua zi, am tras de noi sa vizitam in continuare.

Pranzul l-am servit la restaurantul Shastlevitsa, l-am vazut mentionat si pe site, unde eu am mancat o salata, sotul si baietii, pizza. Au fost baieti destepti, pentru ca a fost destul de buna. Eu sunt inca bantuita de amintirea celei mai bune salate pe care am mancat-o vreodata, asta a fost tot in Bulgaria, la Varna, la un restaurant desfiintat intre timp, Donatello. Si de atunci, tot comand salate in Bulgaria, in speranta ca voi mai nimerii macar una asemanatoare. Dar ghinion…asta servita aici a fost mare rau, telemea, ceapa, piept de pui fiert, branza de vaci, masline, porumb si cam atat. Parca si ou. Una peste alta nu era nimic groaznic, dar erau taiate in bucati imense si oricat m-am chinuit eu sa le amestec, sa le asezonez, nu vroiau deloc!

Dupa pranz, am luat masina, dorind sa mergem sa vizitam cetatea Tzarevetz. Distantele nu sunt mari, in conditii normale uitam de masina pana nu trebuia sa plecam din oras, dar pe canicula aia nu era posibil. Cetatea, reconstruita in anii ’70, este mare si am reusit sa o vizitam pe toata, inclusiv biserica patriarhala, destul de ciudata. Superb peisajul in jurul cetatii, jos in vale curge Yantra, peste rau, dealuri impadurite. In pragul unei insolatii combinate cu o apoplexie iminenta am coborat din cetate spre parcare si de acolo la hotel, la piscinaaaaaaaaa!

Vizita la cetate a fost insotita de o muzica turceasca ce rasuna dintr-un cartier asezat pe malul raului Yantra, in dreapta cetatii. Urlau boxele mai ceva ca la Miss Piranda, cred ca era o nunta, ceva. La iesirea din cetate ne-am intalnit cu un grup destul de mare de turisti japonezi, mi-a atras atentia faptul cum erau imbracati: acoperiti din cap pana la picioare la propriu, se fereau de soare. Pantaloni lungi, maneca lunga, palarii sub care purtau niste masti gen Michael Jackson, care se continuau pana pe gat, umbrele de soare, chiar si manusi aveau unii. Acuma, toti am auzit ca soarele este nociv, dar nici chiar asa. Nici araboaicele in desert nu cred ca umbla asa impachetate.

Deci, din oras, direct la Bryasta, piscina. Dupa cum spuneam la inceput, piscina mare, nu cred ca mai adanca de 1.30 m, sezlonguri multe, un bar unde am comandat un caffe frappe, prost de tot. Sunt multe locurile unde iti pun un plic de 3 in 1 in pahar si zic ca ti-au dat cine stie ce, dar o fac si ei mai ferit, barmanul de aici nu avea nici o problema, mai avea putin si ma punea sa tin de un capat al pliculetului, ca sa il rupa el. Lapte, a gasit pe fundul unei sticle, inghetata nici vorba, apa de la robinet, gheata in schimb, din plin.

Apa in piscina calda si curata, sezlongurile mai putin curate. Piscina este una deschisa publicului si are program de la 10 la 18, dar cred ca au inchis pe la ora 20, pentru ca in jur de 17.30 au inceput sa vina bulgarii, cu copii, cu mamici, cu bunici, etc, asa ca nu erau fraieri sa inchida piscina, mai aveau vre-o doua plicuri de 3 in 1 si vroiau sa le vanda si pe alea.

Dar in final a fost mai mult decat binevenita piscina, dupa asa o zi caniculara.

Masa de seara am servit-o la restaurantul de acolo. Multa lume, ca si in seara precenta, putini erau cazati la hotel, majoritatea erau din oras cred. Mancarea nu a avut nimic spectaculos, nici nu mai retin ce am mancat, parerea mea este ca bulgarii se fac remarcati prin marimea portilor de mancare, mai putin prin gustul ei. La masa noastra servea un baiat tanar, zapacit si transpirat de cat alerga printre mese, cu ochelarii strambi pe nas si o privire gen un ochi la faina, altul la slanina. De cate ori il chemam, profita de ocazie si se sprijinea si el un pic de masa, sa isi traga sufletul. De dragul sau mila lui, nu stiu, am lasat un bacsis mai mare decat merita mancarea.

Daca spun ca a doua zi, ziua plecarii, m-am trezit devreme nerabdatoare sa servesc micul dejun, as minti. Asa sunt eu, matinala. Dar nu am fost dezamagiti, exact aceleasi produse ca si in ziua precedenta, mai putin sucul. Aproape golisera carafa unii in fata noastra, asa ca l-am cedat baietilor pe cel ramas, eu si sotul meu am cerut cate o cafea la bar, inclusa si ea in micul dejun. Nu s-au dezmintit nici aici, cesti mari, cafea, pe fundul cestii. Am cerut niste lapte si mi-am umplut ceasca sub privirile ingrozite ale barmanului care probabil avea cutia de lapte pentru tot sezonul si eram doar in Iulie.

In timp ce alergam o felie de rosie flescaita prin farfurie, in parcare a oprit un autocar plin de pensionari, insotiti de un ghid. Au ocupat toata terasa, unii au comandat cafea, altii au consumat pachetelele de mancare pe care le aveau la ei, asta dupa ce, absolut toti au fost la toaleta spre indignarea femeii de serviciu care dadea cu mopul pe acolo. In sfarsit se urca in autocar, pleaca si se intorc aproape imediat inapoi. Din autocar se da jos ghidul agitat si incepe sa alerge pe acolo, de ziceam ca l-a intepat vre-o albina, ceva. Dar ne-am lamurit repede, probabil ca in autocar facuse prezenta si lipseau trei doamne, una recuperata din cabina de WC unde probabil atipise si doua din padurice, unde se plimbau tacticos la brat. Cu atata agitatie, am uitat sa imi mananc pana si maslinele…

Dupa micul si saracul dejun, am predat camera si am plecat spre oras din nou, vroiau baietii sa cumpere niste tricouri, de acolo am dat un tur din masina prin Arbanasi, dupa care, direct spre Busuresti unde trebuia sa ajungem la o anumita ora, drept pentru care nu am vizitat nici o manastire din jurul orasului, nici nu am oprit la Ivanovo sau Basarabovo. Dar nu-i nimic, data viitoare, care va veni cu siguranta! Dar nu in Iulie, cel mult in Aprilie.

Una peste alta, eu recomand Bryasta, cazarea si piscina sunt un plus, e bun de tranzit.

Numai bine!

Trimis de Comuniqe in 22.09.11 13:09:27
Validat / Publicat: 22.09.11 14:04:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Comuniqe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bryasta - vila unde am fost cazati, usa de la etaj
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.52 EUR pe cameră

[22.09.11 14:04:18]

Mutat la rubrica "Hotelcomplex Bryasta [Mestnost Bryasta]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Bryasta Hotel [Mestnost Bryasta]:

• pagină generată în 0.038635969161987 sec