ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011
ÎNSCRIS: 04.07.11
AUG-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel frumos, pacat de personalul angajat

A sosit concediul mult visat, si asteptat cu ceva emotii datorita ultimelor impresii postate pe site. Totul bine si frumos pana ajungem la hotel. Dupa prezentarea vucherului ni se spune ca mai dureaza un pic, ca nu este gata camera. Avand in vedere ca era 13,30 si intrarea in camere se face dupa 14,00 nu ni s-a parut ceva ciudat.

In jur de 14,30 incepem sa ne agitam suparati ca nu ne cazeaza, ca dupa o alta jumatate de ora de fiert in suc propriu (fetita vroia la piscina) aflam ca nu s-a paltit camera, desi noi achitasem integral din martie. Dupa inca o ora si jumatate de telefoane atat la agentia turca, unde abia am gasit un personaj care sa vorbeasca un pic de engleza, cat si la agentia romana, aflam ca buba ar fi la agentul turc.

Pentru ca copilul nu mai avea stare ne-am oferit sa dam o garantie de 500 eur la receptie ca sa ne cazeze, ei ca nu trebuie sa platim tot sejurul, adica inca 1300 eur. Cerem sa vorbim cu managerul, intram in birou, nu ne saluta si incepe sa vorbeasca cu receptionerul in limba lor fara sa ne bage in seama, verifica ceva pe calculator si ne spune sec ca s-a rezolvat.

La receptie de cand am ajuns am cerut o camera lake standard lux la parter, ni se comunica ca nu au libere decat la et. 1, ca sa revenim a 2-a zi, asta dupa ciubucul de rigoare. A doua zi ni se spune ca nu s-a elibeart nimic la parter, sa mai asteptam o zi, dupa alt ciubuc, iar in a treia zi ca nu e elibereaza nimic decat cu cinci zile inaintea plecarii noastre (2 aug), dar ca ne trec pe lista. Culmea a fost ca s-a eliberat camera de sub noi cam prin a cincea zi, si cand ne-am dus sa o cerem ni s-a spus ca nu ne-o pot da, ca noi eram notati cu ziua fixa 2 aug, ca au dat camera altora.

Ulterior am realizat ca fiind perioada ramadamului dadeau ce aveau mai bun turcilor, apoi avand in vedere ca majoritatea turistilor lor sunt rusi, le dadeau rusilor, apoi nemtilor, altor natii, si apoi noua, romanilor.

Nu stiu in ce perioada au fost ceilalti forumisti, dar cand am fost noi erau numai rusi, turci, rusi, turci, arabi, si cca 4-5 familii de romani. Este adevarat ca spre sfarsitul sejurului s-au mai inmultit si romanii, dar pot sa spun ca i-am regretat pe manelisti. Macar lor puteam sa le zic vreo doua, dar rusilor si turcilor degeaba le spuneam in engleza ceva ca tot nu intelegeau. Ocupau tot spatiul, se comportau parca erau in curtea si piscina proprie fara sa le pese ca deranjau pe cineva.

Alta problema pe care am avut-o a fost ca in afara de cei din echipa de entertainment si de cei de la receptie nu prea intelegea nimeni englaza, nici cei de la agentiile de turism prezente in hotel, in schimb toti verbeau rusa aproape la perfectie si un pic de germana.

Oricum, hotelul nu prea este 5* avand in vedere ca mobilierul din camerele noastra era umflat in partea de jos, ca amabilitatea celor de la receptie lasa de dorit (te intrebau ce doresti, apoi te uitau acolo si se ocupau de alti turisti, iar daca dupa un sfert de ora iti sarea tandara pareu foarte mirati si un pic deranjati).

Un alt punct in minus a fost mirosul de canal sau apa statuta care mai plutea din cand in cand in zona piscinei de la Lake house si in zona restaurantului anatolian.

Alt punct in minus il dau pentru modul in care se face rezervarea la restaurantele a la carte. Calculatoarele ptr rezervari au functionat, problema era ca o data ce ai facut o rezervarea, abia a doua zi dupa ce o onorai puteai sa mai faci o alta, si cum restaurantele erau destul de aglomerate, nu gaseai ptr a doua zi, ci dupa alte 2-3 zile, asa incat in 11 zile nu am putut merge de cat la restaurantul asiatic si la cel barbeque, care au fost super. La cel barbeque ne-a fost adus gratarul la masa ca sa prajim carnea cat vrem noi, in schimb toata carnea era condimentata in stil turcesc, asa incat ptr copil am cerut sa ne faca separat niste pui, care a sosit cam dupa o jumatate de ora, timp in care fetita s-a saturat cu lipie (extraodinara) si cu orez.

Piscina a fost foarte curata, ingrijita, iar privelistea de la lake house merita toti bani indiferent de la ce etaj.

Insulitele de la piscina sunt ceva deosebit, am facut plata sub bananier si curmal.

Mancarea a fost buna si variata, pe alocuri un pic cam condimentata, dar numori de foame. Baclavalele sunt delicioase, in schimb restul dulciurilor un pic cam sintetice si fara a se deosebi mult ca si gust intre ele indiferent de ceea ce contineau.

Camera a fost placuta, mai ales seara si la pranz puteai sa te odihnesti linistit. Stau cam prost cu wierless-ul (viteza f. mica) dar daca ai cablu au priza de internet in camera.

Barul era reumplut zilnic, cand se facea curatenie. Problema era ca la noi ajungeau dimineata pana in 9,30 sau in jur de 14,00 15,00 ore la care de regula ne odihneam.

Aplauze insa pentru echipa de entertainment care din punctul de vadere a fetitei noastre a facut toti banii. Sunt super draguti, vorbesc engleza (mai mult sau mai putin), dar sunt veseli, tineri si se poarta frumos cu toata lumea mai ales cu copii.

Plaja este cu nisip fierbinte pe parcusul zilei, nu poti merge cu piciorul descult, marea este cu pietre mici pe mal si cu pietre mai mari cand intri in apa, apa se adanceste brusc, dar este curata si calda. Nu am fost decat intr-o dimineata la plaja pe malul marii si am plecat cu picioarele indurerate, in rest am stat la piscina.

Cam asta este, eu una nu ma mai duc la acest hotel din cauza nervilor si durerilor de cap pe care mi le-au dat cei din personalul de la receptie si pentru ca vreau sa aud mai putina rusa.

Trimis de raluca sassu in 21.09.11 00:17:08
Validat / Publicat: 21.09.11 09:01:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Kustur Club

VIZUALIZĂRI: 2398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca sassu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina lake house noaptea

iulianic
[21.09.11 09:37:14]

Raluca, cum ati contractat acest sejur, prin internet, la vreo agentie din tara sau din Turcia?

Este intr-adevar foarte neplacut sa achiti cu cateva luni inainte, sa te pregatesti linistit, iar cand ajungi la destinatie, in loc de distractie si relaxare, sa ai parte de iritare si nervi.

Imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva si sper ca viitoarele vacante sa fie mai reusite.

raluca sassuAUTOR REVIEW
[21.09.11 11:30:53]

Buna, iulianic

Sejurul a fost contractat printr-o agentie, nu stiu daca am voie sa-i comunic numele (universal turism) cu early booking, iar agentia mi-a dat cand am achitat integral primul vucher printr-un tur operator turc, iar cu cateva zile inaintea plecarii mi-a trimis un alt vucher prin alt tur operator turc, de la care au pornit toate problemele se pare (parca 3etravel agency sau ceva de genul acesta). Din cate am inteles de la cei din avionul cu care ne-am intors majoritatea dacanu toti patisera la fel sau chiar mai rau (au platit din nou cazarea, au dormit in receptie cu copii mici, au asteptat 6-7 ore sa fie cazati, etc). Mentionez ca toti erau veniti prin aceeasi agentie ca si noi.

Daca nu am voie sa dau numele agentiilor imi cer scuze anticipat, dar ar trebui sa stie toti sa se fereasca in viitor.

Oricum ptr anul viitor renunt la rezervarea prin agentie, voi face plata direct pe internet, cu cardul.

iulianic
[21.09.11 13:58:38]

Si eu imi cer scuze daca am deranjat facandu-te sa mentionezi nume, dar astfel de practici - dorite sau nedorite de agentii - ar trebui demascate si cunoscute de turisti.

E mare pacat ca dupa un an de munca si economii, sa te vezi pus in situatia de a dormi in receptie cu copilasii pe brate. Chiar daca situatia se remediaza rapid, prima impresie ramane si nu e benefica nici pentru agentia din tara, nici pentru cea partenera.

iulianic, nicole33, raluca sassu
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Family Resort Side (ex Silence Beach) [Kizilagach]: