ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2011
ÎNSCRIS: 10.08.09
SEP-2011

Vacanta la Ibiza Sept 2011

Pentru Sept 2011 am avut programata o scurta iesire la Ibiza la Hotelul Argos **** situat in insula Ibiza in capitala Eivissa pe plaja Talamanca. Pentru ca zborul cu avionul nu a fost direct ci cu escala la Barcelona am decis in ultima clipa ca am putea vizita chiar si pentru cateva ore acest oras catalunez. Se poate face acest lucru luand autobuzul albastru Aerobus contra 18.3 € dus-intors, altfel 10 €. AM apucat sa vizitam casa Battlo in apropierea Placa de Catalunya unde a avut capatul Aerobusul. Ne-am intors in aeroport unde ne-am continuat calatoria catre Ibiza cu un zbor de cam 35 de minute (fata de 1h cat scria pe bilet). Ne-am cazat la Hotel Argos de 4 stele situat chiar la plaja Talamanca -un golf cu apa curata si foarte putin adanc insa cu niste ierburi in apa care nu prea te incantau (la vreo 20 m in larg). Excursia noastra a presupus inca de la inceput exploatarea la maxim a timpului disponibil cu vizite la plaje, cluburi stradute de magazine si iata cam ce ne-a iesit:

in prima zi am vizitat orasul vechi Dalt Vila cu cetatea din varf unde exista niste puncte de belvedere senzationale asupra orasului (mai ales seara). Stradutele intortocheate sunt pline de magazine si restaurante de unde se poate cumpara cam orice cu insemnul soparlei Ibiza. In Ibiza veche se poate ajunge cu vaporasul taxi luat din portul de Yachturi la 3.5 € dus intors.

A doua zi ne-am cumparat bilete spre insula Formentera la 18 € dus intors ce a durat cam 1h 1/2. Pe mal te asteptau autocare ce faceau turul insulei sau jumatate de tur (adica doar 2 plaje), semitur pe care l-am ales si noi la 6 € de persoana dus intors. Am facut plaja la Playa de Illetas si Playa de Es Pujol, prima fiind un golf cu o apa extraordinar de limpede, cea de-a doua un pic mai stancoasa. Merita vizitate pentru stat la plaja si baie in apa. In drumul spre cele doua plaje se poate vizita si celebra rezervatie de campii de sare - sit UNESCO.

A treia zi am inchiriat o masina de la o agentie chiar langa hotel cu 60 € pentru o singura zi -un Peugeot 308 cu care ne-ma "miscat" catre oraselul vestic San Miguel unde se poate vizita o mica pestera cu pretul de 9 € /persoana. Pestera era fieful banditilor lui Franco ce adaposteau acolo cam ce puteau sa fure. Ne-am continuat drumul catre plaja Cala Salada de langa Sant Antoni de Portmany, o plaja salbatica cu apa curata si unde nu am putut rezista sa-mi mai cumpar un set de labe, ochelari si tub (un set l-am uitat acasa) pentru a socializa cu pestii ce salasluiau prin apa. Am luat apoi cap compas catre Cafe del Mar din San Antonio de Portmany pentru a vedea celebrul apus de soare -intr-adevar fantastic!

Ne-am intors la hotel si noaptea pe la 1.30 ne-am indreptat catre clubul Amnesia. Puteti achizitiona bilete de la hotel sau chiar de pe strada pentru cluburi. In cazul nostru prteul de persoana era standard 40 € iar de la hotel am luat cu 35 € insa am vazut pentru aceeasi seara chiar si cu... 25 € in orasul vechi sau chiar in zona Cafe del Mar.

Cluburile se deschid la 2 noaptea si se poate ajunge cu autobuze speciale.

Despre restaurante se poate incerca orice si cam pentru orice buzunar de la mediu in sus. Ce m-a surprins este ca TVA ul nu (IVA la ei - si 7 dar si 8 %) era inclus in preturile de pe meniu si ca, deasemenea, nu exista meniu de bauturi - trebuia sa ceri si ti se spunea pretul (unde am fost noi). Pentru Amnesia, in afar de pertul de intrare o referinta de pret ar fi un pahar de Cola cu gheata la 11 €.

Zborul de intoarcere a fost cu escala la Madrid unde nu am mai avut ocazia sa facem o scurta recunoastere datorita timpului scurt intre avioane dar si marimii aeroportului (am ajuns la terminalul T2 si pana in T4 am luat autobuzul cam 30" iar de la T4 la T4 special un metrou pe sub pamant).

Ibiza are o infrastructura de invidiat, autostrada si sosele f bune, cluburi, un nou port de yacht-uri terminat in 2011 unde se pot admira ancorate probabil cele mai noi si scumpe versiuni. Este insula in care poti sa combini f bine plaja din timpul zilei cu iesitul in cluburi peste noapte. Probabil ca o sa mai revenim!

Trimis de rocne in 17.09.11 13:31:58
Validat / Publicat: 17.09.11 15:39:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rocne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In placa de Catalunya unde are capatul Aerobusul
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com