ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2010

Nea Vrasna-relaxare si incantare

Era prima iesire in Grecia si asteptam cu nerabdare imbarcarea in autocar, undeva in jurul ore 16-17. Am calatorit aprox 12-13 ore daca imi amintesc de acum un an, am fost foarte incantat de colectiv ne am imprietenit imediat chiar daca eram din orase diferite ale tarii. Autocarul a oprit in multe locatii pe drum unde am putut sa cumparam dulciuri, masline, sa mancam peste proaspat etc.

Am ajuns undeva in jurul orei 10 dim in fata vilei Angelika, dupa ce ne am cazat am constatat ca exista confort, curatenie, camera spatioasa, bucatarioara, ac, tv, balcon mare... ce sa mai pt banii platiti nici nu ne asteptam la asa conditii, important era la urma urmei sa existe un loc de odihna ca si asa cea mai mare parte din timp o petreceam prin statiune si imprejurimi, neavand niciuna din mese incluse, eram obligati sa mancam numai la restaurante. Iubina mi-a spus ,ca sa nu cred,ca daca exista bucatarie, ea va gati ceva! :)) ca doar suntem in concediu... totusi am convins o sa imi gateasca o ciorbita o singura data, caci dupa atatea giros, peste, fripturi, chiar si mancaruri romanesti am gasit, (inclusiv mititei), mergea si o ciorba romaneasca.

Preturile relativ ok atat in Vrasna cat si in Asprovalta in care te puteai duce la pas, in 20 min erai acolo, o statiune invecinata ceva mai animata. (nu ca la noi nu era frumos, din contra puteai face chiar prea multe pt o mini statiune, inclusiv volei pe plaja, fotbal, plimbari cu sky jet si multe altele). Existau 2 magazine gen kaufland, penny la 10 min de statiune, in zona soselei principale pe unde se intra in statiune unde preturile erau f bune, eu imi faceam de obicei plinul la bere acolo, cei drept destul de des: D -merita toti banii sa car plase pline cu bere 10-15 min, cu 10-12 euro cumparai cam 15 beri de calitate medie spre f buna! . (trebuie sa fiti atenti cand mergeti la shopping acolo pt ca se traverseaza soseaua si nu exista trecere de pietoni, parca sa tin minte eu!), De excursiile la Muntele Atos, Salonic etc pot sa zic ca se pot lua cel mai ieftin de pe plaja (10-20 euro). Plaja foarte ok, nisip fin, apa limpede si de un albastru deschis, curata. Oamenii din statiune, chelnerii, primitori (nu ca la turci ce i drept care te agatau de pe drum sa le intri in magazine si cafenele).

Cam atat pe scurt, la intoarcere am avut parte de muzica live, autohtona, am calatorit cu o solista de muzica populara din Rm. Valcea, Nico (insotita de fiul ei Radu un scumpel de baiat, plus fratele si cumnatul ei impreuna cu sotia acestuia... cred ca v-am ametit de tot: D). Ea ne-a cantat la intoarcere cam o treime din timp daca nu ma insel... poate exagerez caci datorita ei a zburat timpul! Abolut toate genurile de muzica le stia f frumos, chiar ziceam toti ca la cate ore ne a cantat facea bani frumosi acasa, la o nunta... dar pe noi ne incantat moca cum se spune :)

O sa revin in Grecia, inclusiv aici, dar imi doresc sa vad si Corfu, Thasos si restul care mai sunt cunoscute.

Daca sunt intrebari despre Grecia, Nea vrasna, cazarea mea va astept cu placere!

Trimis de alex_iasi in 14.09.11 19:26:20
Validat / Publicat: 14.09.11 20:05:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3589 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mini bucataria din camera

danoradea
[14.09.11 21:57:00]

Ma bucur ca sunt persoane care au ales aceasta destinatie pentru concediu, chiar daca noi am fost doar in tranzit aici, ne-a placut foarte mult aceasta statiune si sunt sigur ca vom reveni curand aici pentru mai multe zile. Ce-i drept e una din cele mai frumoase zone de litoral continental de la greci dupa mine, iar preturile aici sunt mai mult decat ok, mai mici fata de insule.

alex_iasiAUTOR REVIEW
[14.09.11 22:19:35]

Sa stii ca iti dau dreptate. Un dezavantaj totusi ar fi putinele pachete cu demipensiune sau all inclusive existente aici, de altfel grecii si-au dat seama de acest fapt si au largit apartamentele incluzand si o bucatarioara in ele. In schimb avantajul ar fi ca se mananca ieftin si bun pe la restaurantele de aici, iar preturile pe ansamblu sunt foarte bune.

alex_iasi, danoradea
Alte impresii din această RUBRICĂAngelika Aparthotel [Nea Vrasna]: