ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Locatie excelenta

Am fost in Istanbul.

Inca imi caut cuvintele...

Dar sa incepem cu inceputul,

Am planificat vacanta din decembrie-ianuarie, am cumparat prin early booking sejurul in Turcia/Kusadasi, si daca tot mergem cu auto propriu de ce sa nu vedem si Istanbulul...

Asa ca timp de trei luni am cautat pe cel mai mare site de rezervari internationale un hotel in Istanbul care sa fie sub 150 euro, sa fie cu parcare, sa fie pozitionat cat mai aproape de centrul istoric si cu camere triple.

Asa ca dintre toate a iesit acest hotel ISTANBUL COMFORT Hotel (rog moderatorii sa modifice numele locatiei).

Pozele de prezentare pe internet pareau nemaipomenite, locatia parea nemaipomenita.

Dar a trebuit sa ajungem cu masina... din Kusadasi. Asa ca am luat ferry din Bandirma (alti bani alta distractie) dar care are statie terminus in Istanbul-Yenikapi, cartierul vechi.

Din pacate, terenul nu bate de loc cu Google maps sau GPS.

Strazile (denumire generica caci in cartierul vechi nu pot fi denumite asa decat conventional) sunt un cosmar, ori urca, ori coboara foarte abrupt, inguste, numai cu o singura banda folosibila, pavate cu piatra cubica.

Daca doriti sa gasiti de prima data hotelul, trebuie sa aveti orientare perfecta, un GPS foarte precis, dar mai ales noroc... daca nu ati castigat la loto sau alte asemenea nu incercati sa ajungeti din prima la destinatie in Istanbul, cartierul vechi...

Am intrebat la 3 hoteluri pana sa gasesc hotelul, si atunci cand l-am gasit, am realizat ca de fapt am trecut de la inceput pe langa el...

Despre Hotel:

Practic nu are clasificare cu stele, el este un boutique hotel.

Camerele sunt mici, dar suficiente. Cine merge in Istanbul sa stea in camera inseamna ca nu are ce cauta in acest hotel.

Insa am avut camera tripla, in care au avut loc 3 paturi si o noptiera. Si un fel de oglinda, un televizor LCD cu programe satelit, si AC. Dar si baie proprie cu dus, chiuveta si wc.

Micul dejun se serveste pe terasa (la ultimul etaj) iar privelistea este fantastica, se vede marea, portul Yenikapi.

Punctul forte al hotelului: pozitia in cartier:

-5-7 minute pana la Moscheia Albastra (inapoi 7-10 minute, se urca),

-15 minte pana la Grand Bazar,

toate distantele sunt pe jos, mers lejer.

La plecare am mers cam 1 km, am intrat pe drumul principal, si in 5 km eram pe autostrada, total 20 minute.

Minusuri:

-strazile din cartierul vechi (Sultanahmet);

-Lipsa unei reclame, ceva care sa atraga atentia, firma hotelului este doar pe perete, deasupra usii de la receptie.

Am achitat cu euro, si deoarece nu am avut marunt, restul l-am primit in turkis lira, dar la cursul bancii nationale turcesti, adica unul foarte bun.

Desi este loc de parcare in fata hotelului, la ce inclinate sunt strazile, am optat pentru un otopark recomandat de receptioner. Practic a venit responsabilul de la parcare, a luat masina mi-a parcat-o si mi-a dat cheile inapoi.

Pe scurt, daca aveti simtul orientarii si sunteti cu masina recomand hotelul pentru pozitionarea fantastica.

Trimis de cozmin_t in 13.09.11 16:24:34
Validat / Publicat: 13.09.11 17:28:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cozmin_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul cu o mica firma, dar este renovat la exterior dar si la interior

stefanbuzatu
[13.09.11 18:46:17]

salut,

iti recomand hotel topkapi interistanbul.

super hotel: localizare super (nu ai nevoie de gps), camere mari etc.

cozmin_tAUTOR REVIEW
[01.01.12 12:30:24]

Am adaugat si ceva poze cu hotelul (mai bine mai tarziu decat niciodata). Recunosc nu am facut multe pentru ca in Istanbul nu am stat decat 2 nopti, iar la obiective am reusit sa umplu un card de 8 Gb cu poze...

Asa cum zicea si colegul mai inainte exista si alte hoteluri in Istanbul. Eu am vazut inca 2 hoteluri chiar in drum spre Moscheea Albastra.

Dar aceste este un hotel de buget corect. Mobilierul nou, interiorul renovat, curatenie in fiecare zi, prosoape schimbate in fiecare zi (desi erau nefolosite), linistea in hotel, dar mai ales PRETUL. Banuiesc ca 65 Euro / noapte camera tripla cu mic dejun, cu o asemenea pozitie nu este de ignorat.

Degeaba vreau eu sa merg la restaurant sa comand icre negre, somon, friptura de vanat si bauturi de 12 ani vechime daca bugetul este pentru friptura, bere si prajituri.

Din punctul meu de vedere, si nu vreau sa incep o polemica, daca vii cu feribotul, vrei sa intri si sa iesi relativ usor din Istanbul si sa ai un punct de plecare in calatorii aproape de obiectivele din cartierul Sultanhmet, la un buget decent, acest hotel este o varianta de luat in calcul.

Calatorii Placute tuturor, indiferent de locatii, si nu uitati sa postati parerile voastre. Acestea conteaza foarte mult, mai ales in formarea ideilor pentru noi vacante.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[01.01.12 13:20:28]

@cozmin_t: ai dreptate! Zona este perfecta, pt a combina util/placut la un pret decent.

Cuprinzi f bine zona turistica, comerciala iar despre priveliste... cuvintele sunt de prisos

ana_maria_29
[04.04.12 07:29:31]

fragment din articolul: Cel mai urat drum spre cel mai frumos loc: Dubai via Istanbul do not try to go Istanbul by Ozlem bus

[blog personal ]

... Deci, la intoarcere negasind nici o camera in regula, am decis totusi sa mergem la Hotel Confort, profit de ocazie ca sa ii fac un review prost. Se gaseste pe www.booking.com la adresa asta. Desi are nota 7,5 nu pomeneste nimeni de niste inconveniente pe care le-am intalnit noi: 1. am primit o camera de fumatori iar cand am cerut una non-smoking ni s-a spus ca nu exista asa ceva pentru ca in Istanbul este acest obicei sa fumeze toata lumea (inteleg, dar din cauza mirousului nu am putut dormi – zici ca dormi intr-un cos de fum); 2. trebuia sa ne dam seama de un lucru cand ne-am cazat au intrat 2 mosi cu 2 prostituate in hotel si s-au dus la resturant, probabil eram prea obositi si nu ne-am dar seama dar cu toate astea nu am putut sa dormim mult timp in noapte din cauza tipetelor de placere Eu rad acum dar atunci innebunisem de nervi. In rest hotelul arata ok, e curat insa miroasea a fum ca la turci. Micul dejun mai bogat decat la Fuar dar nu se pune ca plus avand in vedere ca nu am dormit deloc. Din partea mea multe minusuri pentru Hotel Confort din Istanbul, zona Aksaray. Atentie de acelasi hotel tine si Hotel Life care este pe strada paralela, de fapt cred ca este un alt corp al hotelului pentru ca sunt unite

[04.04.12 10:30:58]

@ana_maria_29 ,asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

ana_maria_29, cozmin_t, maria55, stefanbuzatu
Alte impresii din această RUBRICĂIstanbul Comfort Hotel: