ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
JUL-2008

Domeniul Reginei Maria - un colt de lume familiar romanilor

Poate ca singura atractie turistica “mai “importanta din Balchik o reprezinta domeniul fostei Regine Maria a Romaniei, despre care ghizii bulgari nu pomenesc mai nimic. Ei spun doar ca a fost al Reginei Maria, dar a carei Regine Maria? That’s the question! In fine… Trec peste micile carcoteli specifice mie si merg direct la subiect.

Accesul in domeniu se poate face prin 2 locuri: dinspre plaja, mica de altfel dar despre asta cu alta ocazie sau dinspre orasul statiune, mai exact dinspre locul unde mai opresc autocarele, loc ce abunda de terase care-mai-de-care si de case de schimb valutar.

Pentru ca trebuie scosi bani din turism, bulgarii s-au gandit sa perceapa un fel de taxa dubla de intrare, astfel ca ti se taie bilet atat pentru vizitarea domeniului cat si pentru vizitarea gradinii botanice care in realitate este plina de tot felul de soiuri de cactusi si pe langa ele, ceva flori, superbe de altfel. Adevarul este ca vrei-nu-vrei, o vizitezi si p-aia ca n-ai incotro dar sincer sa fiu, puneau o singura taxa si gata, dar ma rog fiecare natie cu turismul ei.

Interesant (sau nu) este faptul ca in interiorul obiectivului, s-au construit in ultimii ani un fel de casute, destinate probabil celor cu epoleti sau VIP-urilor autohtone, ca sincer sa fiu, nu le inteleg rostul. Cu alte cuvinte, acele asezari vizibil elitiste, nu-si au rostul pe un domeniu care tine mai degraba de istoria celor doua tari, Romania si Bulgaria.

In alta ordine de idei, piesajele de acolo sunt de vis, la acest capitol neavand ce sa reprosez. Am petrecut acolo aproximativ 1 ora si 30 de minute, si am ajuns la concluzia ca imi trebuiau cel putin 3 ore sa vad tot. Unele locuri aduc un pic a Parcul Cismigiu construit daca nu ma insel cam in aceeasi perioada. M-am simtit ca casa din anumite puncte de vedere, probabil si usor autosugestionat de faptul ca acea regina a fost a noastra, a romanilor, nu a bulgarilor, unu la mana si doi la mana arhitectura cladirilor de pe domeniu fiindu-mi familiare, acestea semanand cu domeniul pe care este amplasat Castelul Peles de la Sinaia.

Gasiti si cateva poze. Acum mi-am dat seama ca am facut putine din care am extras doar cateva...

Numai bine!

Trimis de Catalin S. in 11.09.11 21:05:07
Validat / Publicat: 11.09.11 21:38:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin S.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

roth
[12.09.11 00:02:47]

Trebiue recunoscut, desi greu cu adevarul, ca daca era la noi palatul ere deja praf. Asa cel putin ei il ingrijesc, poate il si respecta, cert e ca fie vara cand totul e verde si frumos, fie mai in primavara/toamna cand culorile se schimba sau inca nu au aparut ai ce vedea pe acel domeniu.

Vizita mea, dealtfel singura deocamdata a avut loc in 5 Martie, cam devreme pentru natura.

Catalin S.AUTOR REVIEW
[12.09.11 07:30:25]

Da, poate asta sa fie singura consolare, dar sa stii ca si ansamblul Peles a fost destul de bine pastrat de Ceausescu si ai lui, pe vremuri neputand vizita decat primul nivel. Cel putin nivelul superior fiind inchis la un moment dat si cu ceva spaga sau cu un grup venit de afara, te putei strecura si admira frumusetile. Acum, "tigania" este ca la ea acasa si ma refer la tarabele din jur.

Catalin S., roth
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: