ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
AUG-2010
3 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Sub orice critică

Hotel Ifigenia sau cosmar cu ochii deschisi

Paralia Katerini... Hmmm, as spune mai degraba PARODIA KAKARINI si asta fara niciun fel de exagerare!

Pe 28 august 2010 ni se termina sejurul in Sarti, bratul Sithonia, asta dupa ce in 2009 am mers in Insula Thassos, unde ne-am simtit excelent. Si cum ne mai ramasesra ceva bani la final, am decis sa vizitam Pestera Petralona, Meteorele si ulterior, fara planificare, ATENA

Ok, sa revin la parodie...

Plecati din Sarti, bratul Sithonia pe 28 august 2010, am ajuns la Petralona sa vedem pestera, dupa care ne-am zis sa fim si noi in "randul lumii" si sa ajungem sa vizitam in sfarsit Paralia Katerini.

Acolo, fara sa cautam prea mult, am gasit cazare (camera tripla) la Hotel IFIGENIA... la doar 30 de euro camera si culmea, la vreo 50 metri de plaja. In fine, ce-am patitmit acolo, nu doresc nici dusmanilor. Mentionez ca era musai necesar sa dormim undeva in drum spre Meteore plus ca juniorul ne cerea apa, apa, apa... sau ma rog, plaja, mare, apa. etc...

Si ca sa intelegeti mai bine ce-si-cum, gasiti atasate cateva "momente" surprinse de camera mea foto, asa umila sapuniera cum este, de la vestitul Hotel Ifigenia, unde la intrare scria ca este de 3 stele. Cate stele are, ramane la aprecierea voastra dupa vizionarea pozelor.

Repet, am ajuns acolo dupa un sejur destul de ok in linii mari in Bratul / Peninsula Sithonia, fiind in drum spre Meteore, ulterior Atena. Cu alte cuvinte, am fost acolo ca sa avem unde dormi din fericire pentru noi doar O NOAPTE. Cand am spus mai sus ca n-am cautat prea mult, poate am gresit un pic deoarece trebuia sa spun ca am intrat in primul hotel in fata caruia am putut gasi loc de parcare. Nu aveam timp de pierdut deoarece eram si-asa obositi din cauza drumului si din cauza sau mai bine datorita faptului ca vizitasem si Pestera Petralona... plus ca juniorul ne cerea insistent sa prinda cealalta jumatate de zi de plaja.

Legat de cat dai atat platesti...

Atmosfera de acolo a fost identica cu cea descrisa de operatorii de turism care candva, ne abureau cu aceasta statiune iar la final, ne spuneau ca AC se plateste cu 5 euro pe zi. Vazand cheia din camera, cheie infipta bine intr-un fel de switch de curent, mi-am dat imediat seama de modalitatea opririi / pornirii aerului conditionat. Si apoi ma scuzati oameni buni, cu 10 euro mai mult / zi, am stat 7 zile in Sarti, intr-o camera excelenta cu un pat dublu si 2 suspendate, intr-o zona minunata cu munte, mare, verdeata si pe alocuri, in jurul statiunii plaje linistite, nu ca cea din Paralia Katerini.

Am stiut ca nu venim la fite... Am vrut doar ceva decent petru repet, o singura noapte. De atmosfera din seara / noaptea respectiva nu mai zic nimic. De geamurile murdare, la fel...

Acum i-am inteles pe amicii mei care imi spuneau candva ca nu vor mai merge in viata lor in Grecia deoarece ati ghicit, au mers in Paralia Katerini si probabil au fost cazati intr-un hotel in genul celui unde am stat noi, Hotel Ifigenia. Cui i-a placut aceatsa locatie (pentru ca e mult spus "statiune") inseamna ca nu a avut termen de comparatie cu alte zone din Grecia sau mai bine spus, a venit pentru prima data in Grecia.

Repet, incercati si alte statiuni sau daca totusi ajungeti in Katerini, ocoliti cat puteti de mult Hotel Ifigenia. Chiar daca sejurul va costa sensibil mai mult, credeti-ma ca merita.

Asadar, gasiti poze atasate cu mici comenturi din partea subsemnatului. Numai bine!

Trimis de Catalin S. in 06.09.11 11:34:28
Validat / Publicat: 06.09.11 13:36:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin S.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aer conditionat cu cheie. Este pentru prima data cand vad asa ceva.

edbica2000
[06.09.11 20:37:25]

Postarea ta este prezenta pe toate forumurile, plus de asta ai mai postat odata pe acest site, aceeasi situatie. Simti nevoia sa sarbatoresti dupa un an?

Ti-au atras atentia o sumedenie de forumisti ca daca ai o problema personala cu statiunea sau cu hotelul respectiv sa ti-o expui odata si gata.

Pe cand tu din 3 postari 2 sunt legate de ce ai patimit tu 1 noapte in Paralia Katerini la acel hotel.

La urma urmei cine naiba te-a pus sa stai acolo? Pe aceeasi linie mai sunt inca 50 de hoteluri.

Zii mai bine ca romaneste vorbind, dupa razboi multi viteji se arata, te-ai bucurat ca ai gasit pomana 30 euro 1 noapte in full sezon.

Catalin S.AUTOR REVIEW
[06.09.11 21:01:10]

1. Postarea mea nu este pe toate forumurile si pe viitor te rog sa aduci dovezi ca este PE TOATE forumurile.

2. De cand au voie pe AFA agentii de turism infiltrati si vadit deranjati de faptul ca exista si turisti nemultumiti?

3. Credeam ca aici o sa am parte de liniste dar observ ca TU esti cea prezenta pe toate forumurile, nu eu.

4. Daca citeai cu atentie, am subliniat (verbal) ca ala a fost primul si singurul hotel in fata caruia m-am oprit deoarece ACOLO am gasit loc de parcare din cauza parcului auto de Romania intalnit in Paralia si nicidecum din cauza faptului indus de tine.

6. Pe viitor te rog sa citesti cu atentie ori sa-mi ocolesti postarile deoarece, la fel ca si in alte parti, tii mortis sa contrazici omul, MAI ALES CAND VINE VORBA DE PARALIA (de ce oare?). Tu si "sexy14anuk" sau cum s-o chema prietena aia a ta.

7. Imi pare rau sa te anunt dar afla ca de fiecare data cand voi avea ocazia, voi face de rahao aceasta statiune, inclusiv Hotel Ifigenia. Este parerea mea si nimeni nu mi-o poate scoate din cap. Cel putin deocamdata.

As mai avea cate ceva de adaugat dar pe un ton un pic altfel, insa nu am chef de cearta, scandal sau lamurit diverse personaje. Asa este, ei rad de mine ca sunt diferit iar eu rad de ei ca sunt toti la fel.

Alte intrebari / sfaturi mai ai?

Catalin S., edbica2000