ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 04.09.11
AUG-2011

Frumusete surprinzatoare

Cand ne-am ales initial aceasta destinatie, am fost curiosi, iar curiozitatea noastra a fost sporita de faptul ca nu existau foarte multe informatii pe internet despre insula Thassos, dar nici despre vila La Luna. Tot ce am gasit a fost insuficient ca sa ne putem forma o parere si astfel am plecat la drum putin neincrezatori.

Insa, de indata ce am ajuns pe insula parerea noastra s-a schimbat. Insula Thassos este o insula neexploatata, cu peisaje unice si cu o salbaticie superba.

Noi am stat in capitala insulei, Limenas, dar insula poate fi traversata cu usurinta daca sunteti cu masina sau va inchiriati o masina.

Turul insulei inseamna 100 km si nenumarate locuri superbe, nedescoperite.

Recomandam tuturor sa mearga pe aceasta insula... Mai multe lasam pozele sa vorbeasca.

Trimis de theolyflo in 04.09.11 16:35:21
Validat / Publicat: 04.09.11 18:35:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5653 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (theolyflo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.11 18:35:04]

@theolyflo: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adryana
[04.09.11 21:58:18]

nu stiu ce ti-a oferit tie internetul referitor la Thassos, dar mie, numai de pe site-ul Am Fost Acolo am scos la imprimanta... zeci de pagini, care ulterior mi-au fost utile si daca as fi avut mai mult timp... scoteam si un dosar de informatii, ca sa nu zic mai mult. Internetul iti ofera absolut tot ce doresti legat de Thassos, in cazul acesta. Este o insula ,,neexploatata "? -pai nu stiu daca ai aflat, dar pe insula se lucreaza masiv caci exista o mare cariera de marmura alba acolo, care este transportata de pe insula pe continent, unde am vazut venind spre tara ca este o fabrica unde se prelucreaza marmura de pe insula. Am si trecut pe langa ea, erau in curte blocuri uriase de marmura alba. Ca este salbatica, da, caci in Grecia chiar asta e farmecul locurilor-sa fie salbatice, cat mai putin umblate.

[05.09.11 06:55:19]

@theolyflo, te rugam sa ne spui cate ceva si despre vila la a carui rubrica ai postat review-ul - dotarile camerelor, servicii de curatenie, restaurant, pozitionarea in statiune si distanta fata de plaja, cum este plaja din apropiere. etc, cam ceea ce crezi ca i-ar interesa pe cei care ar dori sa se cazeze acolo.

Mai multe lasam pozele sa vorbeasca.

Asteptam si pozele promise.

theolyfloAUTOR REVIEW
[05.09.11 10:22:46]

adryanna: Draga mea, prin neexploatare nu ma refeream tocmai la marmura, iar uite ca internetul pe mine nu m-a lamurit suficient. Daca vrei sa scrii o recenzie mai buna despre insula Thassos, te rog, fa-o tu!

theolyfloAUTOR REVIEW
[05.09.11 11:21:45]

Vila La Luna este asezata la 5 minute de port si 10 minute de mers pe jos de centrul orasului. Personal, am fost foarte multumit de serviciile oferite. Patronii nu vorbesc engleza, dar asta nici macar nu conteaza, pentru ca nu ai prea mare contact cu ei. Apar in fiecare dimineata, la ora 10, cand fac curatenie in camere. Camerele sunt foarte frumoase, curate si spatioase. Fiecare dintre ele este diferita ca si forma si marime dar fiecare camera are avantajele ei. De exemplu noi am stat intr-o camera nu foarte mare, dar am avut un balcon imens. Camerele sunt dotate cu televizor, frigider, chicineta (farfurii, pahare, tacamuri, oale, etc.), seif, aer conditionat (4 euro pe zi), de care insa nu este nevoie, deoarece clima este superba. In curtea interioara se afla piscina, care este mereu curata. Plaja... este fie una la 5 minute distanta, care este o plaja mai retrasa, dar foarte frumoasa, fie la 15 minute, trecand prin centrul orasului. Insula are nenumarate plaje, si se pot vizita toate daca aveti o masina sau inchiriati una (ceea ce sfatuiesc pe toata lumea). Peisajele sunt superbe, iar unele locuri nici nu sunt marcate asa ca trebuie explorata insula. Turul insulei inseamna 100 km distanta, nu se poate face decat pe marginea insulei, deci nu poti intra spre centru ca sa te ratacesti. Mancarea este excelenta, recomand musaka. Restaurante sunt suficiente, preturile sunt rezonabile, pentru toate buzunarele. Incepand cu 3 euro, poti manca gyros traditional. Pentru iubitorii de peste, incercati peste si fructele de mare! Totul este proaspat si bine gatit. Pentru iubitorii de cluburi... este un singur club, plin de romanii si o multime de pub-uri. Limenas nu este o statiune pentru club-eri, mai degraba un loc pentru relaxare.

adryana
[05.09.11 13:52:44]

@theolyflo, se vede ca nu prea ai citit impresii de pe acest site AFA legate de Thassos, nu doresc sa scriu o recenzie ,,mai buna'' caci sa stii ca CHIAR am scris despre Thassos, destule. Voi mai scrie- dar la anul, cand am de gand iar sa ajung acolo. Si nu numai eu am scris despre Thassos, eu doar am invatat de la ,,profesorii" mei, caci ,,profesorii '' sunt altii, persoane deosebite, de la care eu personal am invatat multe despre Thassos, despre locurile de vizitat.

Te felicit pentru poze, am regasit locuri dragi pe unde m-am plimbat si eu : zodiac, manastirea Arh.Mihail, Golden Beach, etc......numai bine !

bose
[24.01.12 21:28:03]

Excelente fotografii dar era bine dacă şi explicai ceea ce vedem pentru că nu putem localiza decât o mică parte dintre ele.

În orice caz se pare că ai făcut o alegere inspirată a locaţiei atât ca şi cazare cât şi din punct de vedere al localităţii.

Şi mie mi-a plăcut capitala insulei chiar dacă nu am stat acolo. Dar nu am reuşit să văd şi plajele din zona acestei localităţi. Se pare că sunt superbe.

Oricum, o vilă de ţinut minte!

phillip
[30.03.12 11:32:40]

@theolyflo: Foarte utile impresiile postate. Voi merge si eu in august anul acesta tot la vila La Luna. M-ar interesa cateva informatii, daca ma poti ajuta. Cei de la agentie mi-au spus ca va trebui sa predam camerele in jurul orei 9 dimineata, iar plecarea este pe la pranz, cei de la vila te lasa sa depozitezi acolo bagajul si sa folosesti un grup sanitar, ceva, pana la plecare? Mai am o intrebare a-ti mancat cumva la taverna Stavros, am auzit ca este situata in apropierea acestei vile. Multumesc.

crisco
[11.03.14 19:07:33]

buna

as vrea sa stiu ce mai are aceasta vila in afara de piscina. Are bar, asigura micul dejun?

prin ce agentie ati luat bilete?

multumesc

carmenmo
[11.03.14 21:28:51]

@crisco:

Buna

Imi permit sa-ti raspund eu la intrebare deoarece am stat si eu la aceasta vila. Vila nu are bar si nici nu asigura mic dejun - cel putin asa era in 2012 cand am fost noi, dar ai chicineta destul de bine dotata. Magazinele si tavernele sunt cam la 5-10 minute de mers pe jos. Vila este in oferta unei agentii din Timisoara.

adryana, bose, carmenmo, crisco, phillip, theolyflo
Alte impresii din această RUBRICĂVilla La Luna:

• pagină generată în 0.059219837188721 sec