ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2011
ÎNSCRIS: 29.11.09
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Acceptabil

Am fost cazati 3 nopti in Istanbul la acest hotel. Pretul pe noapte cu mic dejun inclus a fost 50 eur iar 5 eur pe zi am platit parcarea, total 55 de eur pe zi.

In primul rand trebuie sa spun ca hotelul nu este greu de gasit fiind situat foarte aproape de hotelul Grand Liza (max 50 metri) si hotelul Antik Ipek (max 100 metri) in zona Eminonu. Am folosit gps-ul care ne-a scos la un moment dat in Istanbul de pe autostrada si am ajuns pe Ataturk Bulevard. In capatul Ataturk Bulevard este Yenikapi, locul in care pleci sau te intorci cu ferry daca treci Marea Marmara. Acolo am facut stanga pe Kennedy Caddesi si dupa cateva sute de metri se ajunge in intersectia semaforizata de la Fish Market. Am facut din nou stanga intrand in zona Kumkapi pe sub podul cu cale ferata (aici este statie de taxi). Apoi se face dreapta, stanga, se continua inainte pe straduta ingusta dupa care se face stanga si se urca o panta usoara, iar in capatul strazii se face din nou stanga iar hotelul este situat la cateva sute de metri pe partea dreapta. Dupa hotel in prima mini-intersectie pe stanga este o sectie de politie iar pe dreapta Hotel Grand Liza (in fata caruia am vazut parcate in panta 5 masini de Romania).

Inainte sa ne cazam un angajat al hotelului a mers si ne-a aratat parcarea unde trebuie sa lasam masina si ne-a ajutat sa urcam bagajele in camera.

Camera relativ mica, era o tripla, un pat simplu si unul dublu, cu 2 geamuri in fata la strada, cu AC, LCD cu cca 270 programe, un racitor dar care nu prea facea fata, wireless cu viteza mica, baia cu cabina, suprafata mica si mobilier vechi. Deranjant a fost AC care facea un pic de zgomot si nu avea curatate filtrele.

Curatenie s-a facut in fiecare zi, schimba prosoapele, aducea sapun si sampon, hartie igienica. Tot personalul era sociabil, amabil, gata sa te ajute, managerul vorbind binisor limba romana.

Am avut doar mic dejun inclus in pret, acelasi in fiecare zi: paine feliata, oua fierte, rosii, castraveti, un fel de salam, un fel de cascaval, un fel de telemea, triunghiuri branza topita, cereale, iaurt, ceai, unt si 3 feluri de dulceata la cutiute mici, automat de cafea si dozator de suc.

Daca iesiti din hotel spre stanga, pe prima strada la dreapta este o zona de cca 250 metri cu "fish restaurants" pe ambele parti, unul langa celalalt, toate avand mese scoase in strada (pe acea strada circula doar pietonii). Angajatii acestor restaurante te invita sa iei masa la ei, majoritatea rupand limba romana.

Hotelul este bine pozitionat in zona Sultanahmet, dar pentru zona Universitate trebuie sa urcati panta ceea ce va solicita picioarele. Pana la bazar sau Hagia Sofia se fac maxim 15 minute pe jos.

Daca aveti nevoie doar de cazare pentru a dormi noaptea asa cum a fost cazul nostru e ok.

Trimis de narcisa in 04.09.11 11:45:08
Validat / Publicat: 04.09.11 12:52:57

VIZUALIZĂRI: 2063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Se vede doar patul simplu, desi mai este un pat dublu.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.40 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Mark Hotel: