ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
ÎNSCRIS: 02.09.11
AUG-2011

Către satisfăcător

Danke şo... şon

Inainte de a-mi lua bilete la acest complex am citit impresiile de anul asta de pe acest sait si am vazut ca sunt bune.

In plus am optat pentru toboganele afisate in cateva foto dupa care pustiul meu e topit. Programul lor e 10.00-12.00 si 15.00-17.00.

De la inceput insa recomand acest frumos complex (tarlaua e mare!) in general sasilor de pe la noi sau cunoscatorilor de limba germana.

Chiar simpla denumire a hotelurilor va sugereaza acest aspect cat si politica de ocupare a locurilor vreo 80-90% germani si... restul lumii.

Capul de neamt si rigurozitatea germana am cunoscut-o inca de la inceput prin intermediul unei receptionere bulgaroaice care cu acreala specifica unei lamai, desi am ajuns pe la ora 13 si ceva la hotelul Zvete, ne-a trimis la plimbare pana la 14.00 cand era check-inul. In alte parti, prin Nisipurile de aur am intalnit un altfel de comportament la receptie in care respectiva receptionera ne-a invitat la masa de pranz pana se elibera camera.

In fine pun intamplarea asta doar pe seama ghinionului caci iata din scrierile altora reiese tocmai contrariul. Imi pare rau ca nu i-am retinut numele de pe ecuson acritei ca sa stiti cand veti ajunge acolo despre cine este vorba desi sper ca intre timp sa nu o mai gasiti.

Hazos a fost ca a doua zi se certau cu ea la receptie pe tema cazarii (aveau copii mici) chiar niste familii de germani.

Cand mergeti in Sunny beach puneti la socoteala si cheltuiala pe parcare cam 35-45 de euro pe sejur caci doar cu vreun noroc chior scapati de asta. Am sa incerc sa nu repet impresiile constatate si de altii cu care sunt de acord referitoare la acest complex: unele mancaruri condimentate in exces, berea diluata si sucuri care-mi aduc aminte de expresia romaneasca ia si bea de la TEC!

Pai sa nu credeti voi ca de-a lungul anilor nu s-au smecherit si ei si ca sa scoata profit maxim de pe urma noastra economisesc la sange tot ce pot incepand cu femeia de serviciu care facea economie de aspirator si terminand cu aerul conditionat care e cu portia (doar daca esti in camera) sub masca prevenirii incendiilor se fac adevaratele economii iar noaptea energia electrica e mai ieftina.

Pai i-am dat pana la urma dreptate saracului frigider, ca l-am certat degeaba ca nu prea raceste, ca pana la urma fara curent ce sa raceasca!

Dar astea sunt deja banalitati intalnite si prin alte parti insa ca o particularitate am admirat la acest complex eficientizarea mesei de pranz care se servea intr-un singur restaurant de catre toti locuitorii complexului si a-ti crede ca ne calcam pe picioare atatia oameni intr-o ora jumate de program. Ei bine nu! pentru ca populatia mancatoare se impartea in doua: unii preferau pizza, paste, hot-dog etc ce le serveau ori la bar ori la pizzerie iar altii restaurantul unde mancau felurite feluri de feluri.

Daca nu te misti nemteste sa manaci toate astea pana-n 14.30 apoi atunci sa fii sanatos caci dupa ora 15.00 nu te mai puteai indopa decat cu prajituri inghetata sau fructe pana la ora 17.00 iar dupa aceea pana la 18.00 faceai o pauza de ragaiala.

Nu sunt vreun alcoolic dar la un moment dat am vrut sa ma imbat si eu asa cat sa devin mai vorbaret si am incercat votca (ma smecherisem chiar dupa prima cerere cand am vazut ca-mi pune doar 50ml intr-un paharel cu doua cuburi mari de gheata si a doua oara am cerut din start doua portii si am aruncat cuburile dintr-unul) nu e grozava, e mai buna aia fabricata de Savoy dar aici nu are decat Axeloi.

Seara am baut vin alb dintr-un butoias si stomacelul meu s-a cam facut punga. Nu agreez vinurile dulci dar asta era extrem de acru parca special pentru diabetici. Noroc ca am si eu sotie si mi-a dat ideea sa-l combin cu cel rosu.

Daca vrei sa bei un vin bun din restaurant, la sticla de treisferturi, bagi mana in buzunar si daca gasesti pe acolo 10 leva moftul ii rezolvat.

Am fost atent si la animatori. Nu prea am ce sa le reprosez. Erau veseli si bucurosi daca-mi permiteti expresia asta des uzitata de catre unii dintre noi. Te invitau la diverse jocuri si concursuri.

Singurul meu repros ar fi faptul ca frecventau mai mult piscina din dreptul hotelului Rodopi. Astfel am inteles de ce era cel mai greu sa gasesti un sezlong liber acolo si dimineata la 9.00 se statea, in dreptul intrarii sa se deschida, ca la start.

Odata in valtoarea ocuparii unui sezlong unul mai neputincios a cazut lat impiedicandu-se si altii l-au cam calcat in picioare din viteza starnind rumoarea celorlalti privitori. Dar si nevasta mea a stat la startul ala si a reusit intr-o dimineata sa ocupe doua sezlonguri punand prosoapele pe ele.

Dupa amiaza cand am venit de la mare si am vrut sa ramanem la piscina insa a facut o adevarata criza de nervi insa fara vorbe ca oricum n-o intelegea nimeni vazand ca pe sezlongurile ocupate cu prosoape de ea se lafaia o familie de nemti adica un el si o ea iar prosoapele noastre zaceau aruncate intr-un colt. I-am retezat scurt bombaneala nevestei nedorind sa-mi stric vacanta din pricina asta: " Lasa-ma-n pace! Ce vrei sa ma bat cu nemtii? S-au batut destul stramosii nostri... ce, crezi ca in complexul asta hotelier s-a adunat elita nemteasca? Nu. Sunt si ei destui taranoi, betivi si prosti ca si noi"

Cat despre mare, caci ea a fost de fapt principala atractie, numai de bine. Puteai sa faci plaja si la prosopel sau daca ai buget mai consistent la sezlong pe care plateai dupa negociere.

Plaja e destul de aproape cam la 100 de m distanta. Eu imi luam o bericioaica la un litru de la supermarketul din drum si-mi ajungea. Intr-o seara am ramas la terasa hotelului Zvete de la strada, la un meci si am platit 1leva pe o halba de bere dar parca era altceva la gust fata de olinclusivul lor.

Fiecare hotel are in concluzie si avantaje si dezavantaje si fiecare dintre noi o doza de subiectivism.

Vreau sa inchei cu intamplarea ce da titlul acestor impresii ale sejurului petrecut la sfarsitul lui august sejur prin care totusi nu m-am vindecat de litoralul bulgaresc pentru ca asta romanesc dupa parerea mea inca nu e de nivelul celui bulgaresc.

Eram intr-o dupa-amiaza la piscina hotelului Zvete si leneveam cu ochii inchisi in sezlong asteptand sa asfinteasca soarele cand cineva ma bajbaia pe la picioare. Cand ma uit era un batranel. El ma cauta pe la picioare pe mine si pe el il cauta moartea pe la domiciliul din Germania. " Danke şo... şon! " mi-a multumit el balbaindu-se si aratandu-mi papucii uitati sub sezlong. Hm, si eu care credeam ca chestia cu danke şoşon e o gluma romaneasca!

Trimis de damn in 02.09.11 16:10:38
Validat / Publicat: 02.09.11 17:47:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 3725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (damn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.09.11 16:20:44]

@damn: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Dinamic review , multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare.

[02.09.11 17:39:44]

multumesc webmaster 10 cu siguranta voi reveni si cu alte detalii despre alte vacante

Flaviu

multumesc traian!

iulianic
[24.07.14 20:00:37]

@damn:

... cu siguranta voi reveni si cu alte detalii despre alte vacante

Şi totuşi, din 2011 n-ai mai scris nimic.

[28.07.14 06:19:16]

@iulianic: Voi scrie anul acesta, cat de curand, o intamplare din Grecia. Deocamdata, astept sa se intample.

damn, Flaviu, iulianic, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂDAS Club Hotel (ex Club Calimera) :