ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2009
ÎNSCRIS: 15.03.08
JUN-2009
[?] AD. + 1 COPII

Dincolo de asteptarile mele (care nu erau deloc mici)

Anul acesta am fost pentru a treia oara in Turcia, zona Antalya, de fiecare data incercand sa mergem intr-un loc mai placut decat in anul anterior. Destinatiile anterioare fiind Queen Elisabeth si Susesi, pentru 2009 tinteam deja mai sus, asa ca am luat early booking la resortul Vogue Avantgarde. Resortul urma sa se deschida la inceputul lunii Mai si eram incantati de datele pe care le adunasem cu privire la nivelul de servicii si dotari de care urma sa beneficiem. Insa, pe masura ce se apropia data plecarii, comentariile celor care fusesera cazati deja la Vogue de pe forumurile din Rusia si Ucraina erau din ce in ce mai contradictorii, culminand cu un post care anunta ca hotelul a fost pus in stop sale de toti operatorii mari datorita unor probleme cu autorizatiile de functionare, lucru confirmat telefonic si de tour operatorul cu care urma sa mergem (TezTour).

Ca urmare a cererii de schimbare a sejurului (cu 48h inainte de plecare) am avut de ales intre 3 destinatii alternative aproximativ echivalente ca pret, Rixos Premium, Calista si Amara Dolce Vita, alegand-o pe ultima. Ca paranteza, pe forumurile de limba rusa mentionate aceste 3 hoteluri sunt cele la care se raporteaza toti pentru categoria Deluxe/VIP.

Acestea find spuse, pe 7 Iunie la ora 13: 20 (exact la ora programata) ne-am luat zborul de pe Otopeni cu un Airbus A320 al companiei AtlasJet ajungand in Antalya la 14: 45. Zborul a fost placut, serviciul de cabina OK, avionul nou, pilotul vechi:) A urmat imbarcarea intr-unul din nenumaratele autocare ale TezTour care umpleau parcarea aeroportului, insotitor din Republica Moldova, oprire la alte 5 hoteluri din zona Beldibi/Kemer si in sfarsit am ajuns in jurul orei 17 la hotel, in Tekirova, cap de linie.

Imediat ce am coborat din autocar au rasarit 2 bellboy care au recuperat bagajele din portbagaj, la intrarea in hotel ne-a intampinat o duduie cu sampanie si dulciuri.

Camera ce ne-a fost repartizata era in corpul Capri (hotelul are 3 corpuri cu camere deluxe Venezia, Capri si Porto Fino) avand partial sea view (platisem land view) insa ne-am hotarat sa stam in corpul Venezia care este main building cu 6 etaje, gazduind receptia, restaurantul principal, baruri, galeria de magazine, SPA, fitness room si 2 restaurante a la carte. Distanta dintre cele doua corpuri fiind destul de mare in tot acest timp un bellboy ne-a condus cu o masina de golf in care erau si bagajele pe care le-a tot urcat si coborat pana cand in sfarsit ne-am hotarat unde stam:)

Camera in sine respecta arhitectura hotelului, mare, luminoasa, balcon mare luminat, cu dressing, baie mare cu dus si cada, doua paturi queen size, mobilier elegant, LCD si DVD player (card reader inclus). Minibarul contine cate doua doze de coke normal si light, sprite, fanta, apa minerala si plata, bere Efes, ciocolata Toblerone, alune de padure, alune prajite si chipsuri. Chiar daca nu vedeam marea, vederea la padurea de pini si varful Tahtili a fost cat de poate de placuta.

Asa cum am mai spus hotelul e impartit in mai multe corpuri, cele 3 de care am pomenit mai sus si alte corpuri de 3 si 4 etaje cu camere club dispuse in stil de stradela in doua zone, Roma Street si Istanbul Street, precum şi 8 vile de 2 etaje contruite in zona vecina plajei. Teritoriul in sine este foarte mare (163000mp2) si folosit in mare parte, avand la dispozitie in total in jur de 6000mp2 piscine (una cu apa de mare), plaja lunga de mai bine de 600m si lata de 30-50m in functie de zona, terenuri de tenis, de fotbal, de baschet (echipamentul si iluminarea nocturna sunt gratuite), o mini gradina zoologica, un ranch unde se poate face calarie, inca un SPA in mijlocul padurii de pini, amfiteatru cu capacitate respectabila, aquaparc, miniclub cu LunaParK (folosirea chestiilor de la lunaparc nu este inclusa in pret), terenuri de joaca pentru copii amenajate la umbra si pe plaja (unde se distreaza de minune avand si cateva furtunuri la dispozitie).

De remarcat curatenia obsesiva pe intreg teitoriul, dusa la extrem, astfel incat aleile cimentate devenisera alunecoase pe alocuri de la atat frecat.

Echipa de entertainment este de departe cea mai activa din cate am vazut pana acum, fiind si destul de numeroasa, reusea sa implice pe mai toata lumea in cate ceva: Squash, basket, volley pe nisip, fotbal pe nisip sau teren amenajat, cursuri de dans, aerobic, gimnastica in apa, Yoga, Tai Chi, Jiu Jitsu, boccia, darts, water polo, water volley, tenis de masa, tenis de camp, tir cu arcul, tir cu pusca, Windsurf (daca ai certificat), hidrobicicleta, canoe. Numai la copii echipa era compusa din 10 persoane (una din ele fiind Veronica din Moldova ce vorbea romaneste si s-a ocupat si de kinderul nostru). Am fost uimit sa constat ca deja in a doua seara cativa din echipa de animatori deja ne striga pe nume pe mine si pe consoarta intrebandu-ne de sanatate intr-o romana aproximativa. In fiecare seara erau spectacole in amfiteatru sau pe plaja, cu diferite tematici, prestigitatie, acrobatii, dans, sustinute de trupe din Brazilia, Rusia, Ucraina, Turcia, China, Mongolia, Kenya.

Din punct de vedere al serviciilor, au fost ireprosabile cu exceptia catorva chelneri de la restaurantul principal care erau cu capul prin nori cateodata, si a unui beachboy care avea prostul obicei de a ocupa sezlonguri pentru rusii dispusi sa plateasca acest serviciu neoficial. La restaurantele a la carte si la baruri tot personalul purta manusi de matase alba, serviciul in sine fiind elegant si prompt. Am remarcat si existenta somelierilor, care la restaurantele a'la carte faceau recomandari cu privire la vinuri insotite de explicatii si justificari pertinente.

Relativ la cantitatea si calitatea mancarurilor nu am de spus decat ca se ridica la nivelul la care te astepti de la un astfel de hotel, acestea fiind variate, bine gatite si bine prezentate, acoperind cele mai variate gusturi si nevoi, fara sa faca rabat la fruncte de mare, branza Rochefort and co, sushi, somon, salau, legume prospete, salate exotice, fructe proaspete din belsug (cirese, capsuni, prune, caise, piersici, ananas, mere, banane, struguri, portocale, zmeura, mure, pepene rosu si galben). De remarcat o anume zona a bufetului care a contribuit la cele cateva kilograme in plus, si anume cea de dulciuri de o varietate rar intalnita.

Trecand la capitolul bauturi, pot spune ca daca la Susesi am crezut ca nu am ce sa-mi doresc mai mult, am descoperit ca aici se poate, gama de cocteiluri fiind mult mai larga, incluzand alcoolice si nonalcoolice. Berea era Efes (foarte buna) draught, sau imbuteliata la 300ml light normal si dark, Foster's, Becks si Guiness (ultimele 3 draught). Fresh de portocale se putea bea oricand la orice bar sau restaurant, iar alte sucuri se faceau la cerere la vitamin bar din ce-ti trecea prin cap pe moment. Vinul care se putea bea gratuit era local dar foarte bun, rosu, alb si rose, iar la la restaurantele a la carte se putea comanda dintr-o lista destul de lunga de vinuri locale si straine (contra cost). De remarcat ca exista posibilitatea degustarii vinurilor la Wine house, urmand ca vinul care-ti placea sa fie trimis in camera sau la restaurantul a la carte unde aveai rezervare. Tariile erau reprezentate de Jim Beam, Ballantines, Chivas, Johnnie Walker red si black label, Smirnoff, Absolut vodka, coniac Napoleon (astea fiind gratuit) si grupa premianta contra cost cu whisky single malt, old blended, coniacuri V. S. O. P si XO.

Majoritate turistilor erau familii cu copii de diferite varste, impartirea pe nationalitati fiind aproximativ 90% rusi, 5% turci, restul din Israel, Marea Britanie, Olanda, Germania, Polonia, Letonia, Moldova, Romania, Tunisia.

Sejurul de 12 zile s-a incheiat in mod placut, zborul de intoarcere fiind la 19: 30 asa ca am mai prins o zi de "dolce vita" spre deosebire de experientele anterioare cand a trebuit sa ne intoarcem dis-de-dimineata. Check-in relativ rapid pe aeroportul din Antalya, sesiune de cumparat suveniruri din duty-free pt amici si alte minuni gen cosmetice si tarii frantuzesti si scotiene. Zborul de intoarcere a fost deasemenea linistit cu o cursa charter Tarom Boeing 737-800 nou. Ca nu cumva sa uitam ca distractia s-a terminat, echipajul astepta sa ne imbarcam fara sa aiba ventilatia pornita astfel incat in 5 minute era sauna inside si au incasat un val de proteste de le-a iesit pe nas si au pornit-o rapid, lucru care ne-a reamintit ca ne intoarcem acasa si vacanta s-a terminat, tara noastra oferindu-ne nenumarate noi teste ale tariei nervilor, rabdarii si stapanirii de sine.

In masura in care este acceptat pe site, as vrea sa mentionez agentia de la care am cumparat sejurul, care a reusit sa-mi ofere un sejur exact in perioada de timp in care doream, in conditiile in care pachetul respectiv nu exista la vanzare si a fost personalizat datorita profesionalismului agentiei.

Trimis de argus in 26.06.09 15:26:55

VIZUALIZĂRI: 10671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (argus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina principala si piscina cu apa sarata

[26.06.09 16:42:48]

Ultimile 4 poze introduse sunt dubluri.

Ce facem cu ele, le stergem?

[26.06.09 16:50:26]

Da te rog, am dat back de cateva ori si vad ca aparura dublate.

[26.06.09 16:54:52]

rezolvat

vi_chy*
[26.06.09 17:02:03]

Ma bucur nespus ca ti-a placut acest hotel. Si mie mi-a ramas la suflet si imi face placere sa aud ca si-au pastrat calitatea serviciilor.

Daca nu gresesc parca la un moment stateai pe ganduri in a alege un sejur la Amara Dolce Vita. Felicitari pentru hotararea luata.

Am o singura rugaminte, daca nu sunt prea indiscreta, cat te-a costat sejurul la acest hotel?

Eu am fost in 2007 si se pare ca am prins niste preturi spectaculoase, deoarece era inca in promotie.

[26.06.09 17:07:43]

In jur de 3200EUR cu avionul din Bucuresti, toate taxele incluse, pentru 11 nopti in deluxe room, doi adulti si un copil.

vi_chy*
[26.06.09 17:37:04]

Multumesc de promptitudine. Cred ca e un pret mai mult decat corect. Sunt curioasa sa vad o oferta de pret, aceleasi conditii, de la 1 august. Parca, dupa cele scrise de tine, as mai vrea si eu inca odata o "DOLCE VITA"

[26.06.09 21:17:29]

Este mai mult decat bun si datorita faptului ca am beneficiat de o reducere substantiala, altfel ar fi costat in jur de 4300 Este un resort scump dar merita fiecare banut.

EDUARD1
[10.09.09 19:19:11]

Poti sa-mi spui de ce te-ai plimbat la cele trei locatii pana te-ai cazat? Sa inteleg ca aveai la alegere? Despre restaurantele a la carte? Am inteles ca rezervarea este cu plata? Multumesc!

[10.09.09 19:45:29]

Cele 3 locatii fiind cele 3 hoteluri mentionate la inceput ca optiuni? Daca da, nu m-am plimbat deloc, am ales dinainte de plecare. La a la carte rezervarea costa 10USD de persoana, iar vinurile si sampania sunt contra cost, restul bauturilor gratis.

EDUARD1
[10.09.09 21:26:15]

Scuze ca revin dar poate nu am inteles eu din ce ai scris in review si anume "Camera ce ne-a fost repartizata era in corpul Capri (hotelul are 3 corpuri cu camere deluxe Venezia, Capri si Porto Fino) avand partial sea view (platisem land view) insa ne-am hotarat sa stam in corpul Venezia care este main building cu 6 etaje, gazduind receptia, restaurantul principal, baruri, galeria de magazine, SPA, fitness room si 2 restaurante a la carte. Distanta dintre cele doua corpuri fiind destul de mare in tot acest timp un bellboy ne-a condus cu o masina de golf in care erau si bagajele pe care le-a tot urcat si coborat pana cand in sfarsit ne-am hotarat unde stam " Acum cred ca-ti dai seama ca nu am inteles ca ti-ai ales dinainte de plecare! Multumesc inca odata pentru raspuns!

[11.09.09 13:16:27]

OK, acum am inteles. Da, am avut de ales intre camere aflate in corpurile Capri si Venezia. Corpul Porto Fino are doar camere cu sea view.

Mircea86*
[09.05.10 16:11:52]

E bun hotelul numai ca daca alegi camere standard acestea sunt foarte slabe, in niste cladiri anexe hotelului, in schimb ai acces pe tot teritoriul si la toate facilitatile hotelului.

Iar un sejur nu e 4000 de euro cum ziceai tu, pretul mediu pentru acest hotel este in jur de 1000 euro/pers pentru 7 nopti / 8 zile.

alincristt
[06.06.10 09:14:47]

Subscriu la cele relatate de Mircea.

motan88*
[25.03.11 00:28:02]

Eu va s recomanda unul dintre hotele le din Antalya sau Alanya adika Delphin Deluxe resorts sau Palace sau Diva... sunt unele din cele mai luxoase hotele... unde totul e gratis... si restaurante l la carte unde si bauturile importate sunt gratis... si room service de la 00:00 pina la06:00 e gratis... de doua ori am fost in delphin deluxe si anul trecut in venezia palace... da r delphinul e extraordinar... mergeti cu incredere... lux total...

shi sunteti nebuni cu asa preturi... noi 2 persoane 1900 de euro 14 zile in delphin deluxe... cu tot inclus din kisinau...

carstoiu
[02.04.11 14:09:26]

Buna ziua,

Am dori sa mergem la acest hotel, am gasit bilete doar la o agentie in perioada dorita dar numai camere economy ne-au explicat ca sunt intr-o zone mai nefavorabile. Poti sa ne dai niste amanunte legate de asta te rog. Si alte detalii.

Va multumesc

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[02.04.11 15:14:23]

Eu nu am auzit de camere economy la Amara Dolce Vita. In caz ca te referi la camerele club, acestea sunt in bungalowuri de 2 si 3 etaje dispuse perpendicular cu corpurile principale ale hotelului.

Au 40 mp iar cele de la parter au gresie pe jos, dar din ce stiu eu in afara de luna mai la acest hotel se gasesc inca toate tipurile de camere.

erzebet25
[08.06.11 17:54:16]

Eu tocmai ce mi-am achizitionat un sejur la Amara. Cazarea e in Club room standard.

Ati putea sa-mi spuneti daca e ok? pentru ca m-am uitat pe site-ul hotelului si nu pot sa-mi dau seama care sunt aceste camere club.

Alb
[26.03.14 22:25:37]

hotelul este superb

Alb, alincristt, alinviola, argus, carstoiu, EDUARD1, erzebet25, Mircea86*, motan88*, vi_chy*
Alte impresii din această RUBRICĂNirvana Dolce Vita (ex Amara) [Tekirova]: