ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Eu nu ma mai intorc acolo...voua nu va recomand...

Pot sa incep sa spun ca hotelul este o franciza clasica Ibis (camere mici, mobilate ergonomic) dar cu foarte multe lipsuri. Si aici, primordiala este lipsa de bun simt si indolenta personalului. Dar sa ma explic:

- La micul dejun, personalul restaurantului era adunat vesnic in bar, la palavre. Daca indrazneai sa-i deranjezi atragandu-le atentia ca nu mai sunt tacamuri, nu mai este mancare, nu mai este suc sau cafea, erai imediat privit cu dispret. Le-am atras atentia intr-o dimineata ca nu mai este nimic de mancare si mi-au aratat trei coisante intr-un cos spunand: "cum nimic? ". Cand am intrebat de food-manager mi-au spus ca nu-i acolo, dar au iesit toti si au adus de mancare. Povestea asta s-a repetat in trei din cinci dimineti. Iar micul dejun costa 8.6 Euro de persoana (inclusiv copii), nu era inclus in pretul camerei.

- Hotelul cu 15 nivele este deservit de trei lifturi de persoane, din care unul este in reparatie capitala (efectuata de trei romani). Duminica dimineata s-a defectat unul din cele doua functionale. Nu va inchipuiti cum se statea la lift la ora micului dejun si cand plecau turistii in oras (intre 7.30 si 9.30). Intelegem o problema tehnica, dar nu una care nu s-a reparat inca pana marti dimineata, cand am fost nevoiti sa coboram cu valizele pe scari de la etajul 12 dupa ce am stat mai bine de jumatate de ora asteptand unicul lift functional in timp ce soferul de pe dubita care trebuia sa ne duca la aeroport ameninta ca pleaca. Cand l-am intrebat luni seara pe receptioner de lift, a spus, foarte dezinvolt (ca de, nu era chiar problema lui, ci a noastra, a clientilor) ca o sa se rezolve.

- Chiar daca am avut rezervate doua camere duble si una tripla, ne-au dat trei camere duble. In una dintre ele am sesizat lipsa biroului si ne-am gandit ca o sa aduca un pat. Ne-am cazat, am stat jumatate de ora in camera, am plecat in oras si seara la intoarcere am sperat sa gasim patul al trei-lea. Nici gand, ba mai mult, am fost apostrofati ca de ce n-am reclamat de cand am venit, ca la ora aia nu se mai poate face nimic. De parca era treaba noastra sa stim care sunt camerele triple si care sunt duble la ei in hotel.

Si acum sa va spun despre cadrul natural in care se afla amplasat:

- In timpul saptamanii este ok. Distanta pana la prima statie de metrou un pic cam mare (se cunostea la intoarcere, cu picioarele obosite). Foarte departe de obiectivele turistice din centrul Parisului (intre 15-20 statii de metrou). Zona cu o populatie destul de dubioasa (am avut o strangere de inima intr-o seara cand un negru a exclamat entuziasmat: ce camera draguta, referindu-se la Nikon-ul meu). Exista in imediata apropiere un Carrefour de unde se poate face aprovizionarea, dar numai pana in ora 20. Si... fara bere rece.

- In wek-end zona devine un calvar. Sambata, duminica si luni este "Puces de Montreuil", adica cel mai clasic bazar balcanic. Cu masute, cu umbrela sau cortul invelit cu plastic, cu cate o cazatura de duba, lumea vinde ce vrei si ce nu vrei. Marfa proasta, chinezeasca, turceasca, . Pe la pranz apar si cu paturica pe trotuar cu vechituri (yala cu o cheie, robineti, mouse cu bila, monitoare CRT, dischete uzate, macrameuri si nenumarate altele). Zona se aglomereaza, devine total nesigura (nici n-am sesizat forte de ordine), multi negri, multi tigani (chiar multi romani, cu pirande in fuste si puradei).

Per ansamblu hotelul este cel mai prost hotel (si nu doar din reteaua Ibis) in care am stat. Cred ca in Romania nici macar nu exista un asemenea stabiliment. Cel mai tare il strica, chiar daca repet, atitudinea de nepasare a personalului si "cadrul natural" in care este amplasat. Poate si faptul ca imparte locatia cu un hotel inferior - Etap (parter receptie Ibis si Etap, etajul 1 restaurante Ibis si Etap, etajul 2-7 hotel Etap, etajul 8-15, fara 13 - hotel Ibis). Cand ma gandesc la cum arata hotelul Ibis Sibiu, nici macar nu pot fi comparate.

inca odata spun - NU RECOMAND, ESTE DE EVITAT!!!

Trimis de SebCom in 01.09.11 12:34:51
Validat / Publicat: 01.09.11 13:16:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: In multe locuri, este a 5-a oara la Paris.

VIZUALIZĂRI: 2881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SebCom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Targ la Porte de Montreuil...sau obor in Romania???
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.60 EUR pe cameră

SilvanaDia
    [01.09.11 14:13:23]

Noi am stat in Paris la alte 2 Ibis-uri - Porte d'orleans si La Villette. Primul, in sudul Parisului, il recomand cu incredere. La 5 minute de statia de metrou, intr-o zona sigura si plina de turisti. Distanta de centru e singurul dezavantaj, dar tot nu erau 15-20 statii. La al doilea am stat doar o noapte inainte de a ne intoarce acasa - in Nordul Parisului, intr-un cartier care nu prea inspira siguranta la nicio ora din zi. Interioarele tipic Ibis (dar foarte mici) la amandoua, personalul mai ok la primul. Oricum, zona Montparnasse - Paris Sud e net superioara nordului cu Montmartre (pitoresc, dar doar pe zi), La Villette s. a. m. d.

SebComAUTOR REVIEW
    [01.09.11 17:55:25]

Si noi am mai stat (chiar de 4 ori) la Ibis Cambronne, care este in centru, langa Tour Eiffel si langa Scoala Militara. Chiar ai sa gasesti un review despre el scris de mine. Acum am stat aici pt ca asta ne-au gasit cei de la agentie.

Florinache73
    [06.01.13 10:40:04]

Am stat si noi trei nopti in acest hotel, ocupand o camera cu trei paturi, respectiv un pat matrimonial si un pat suspendat asezat transversal peste cel matrimonial.

Hotelul se numeste in prezent Ibis Budget.

Inconveniente majore: geamurile nu se puteau deschide iar in tot hotelul persista un miros de vopsea ca urmare a lucrarilor de reabilitare.

Micul dejun mi s-a parut de calitate chiar daca nu a fost foarte diversificat.

[06.01.13 10:42:28]

@Florinache73: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Florinache73, SebCom, SilvanaDia