ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
ÎNSCRIS: 25.08.11
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 [ani]

Sejur placut la Orhideya

A fost prima noastra iesire in Bulgaria si, din fericire, am avut un sejur relaxant. Am plecat impreuna cu sotzul meu si 2 copii de 7 ani (fetita mea si prietena ei).

Albena este o statiune frumoasa si curata singura problema fiind acele trepte (in jur de 180) pe care trebuia sa le urcam spre hotel dupa ce plecam de la plaja, ca la coborare nu ne deranjau.

Hotelul are un aspect comunist dar noua ni s-a parut destul de ingrijit. Am fost cazati la Orhideya Park, in sistem all inclusive, intr-o camera cu un pat matrimonial, un pat single dar care era suficient de mare incat sa poata dormi ambii copii si un fotoliu extensibil. Camera nu era foarte mare dar avand in vedere ca nu stateam prea mult in camera nu ne-a deranjat deloc acest aspect. Din fericire, nu am avut camera cu vedere la piscina asa ca fetele s-au putut odihni in liniste la pranz dupa ore intregi de balaceala.

Personalul hotelului a fost foarte amabil, de la fetele de la receptie si pana la femeia de servici si ne-am inteles cu ei in limba engleza.

Mancarea ni s-a parut in regula si, chiar daca unele feluri se repetau, aveam ce alege. Erau o multime de soiuri de fructe (struguri, pepene galben si rosu, nectarine, prune), salate din belsug, dressinguri pentru salate…... doar la desert nu stateau foarte bine dar nu a fost o problema. Ce nu ne-a placut, dar asta nu are legatura cu hotelul, a fost faptul ca toate bauturile bulgaresti sunt extrem de dulci iar berea cam slaba.

Punctul forte al acestui hotel sunt cele 5 piscine de diferite adancimi iar copiii nu mai vroiau sa plece de acolo desi ne dusesem la mare nu la strand.

Animatorii de la piscine erau 4-5 tinerei care nu dadeau pe dinafara de entuziasm dar una peste alta au fost OK. Ii luau pe copii (pe cei care doreau, desigur) in jurul orei 10.00 intr-o camera amenajata la parterul celuilalt hotel Orhideya unde copiii desenau, confectionau din hartie coifuri sau erau pictati pe fata apoi copiii erau invitati sa joace darts. Doua dintre animatoare mai aveau un program cu copiii, seara pe la 19.00, in cadrul hotelului Magnolia situat vis-à-vis de Orhideya.

Nu intru in prea multe detalii ca nu vreau sa plictisesc pe nimeni doar vreau sa spun ca noi ne-am simtit bine aici. Nu am putut spune “wowww, ce tare e” dar nici nu am avut de ce ne vaita, insa cu siguranta a fost mult mai bine decat pe litoralul nostru.

Am platit pentru acest sejur de 6 nopti, all inclusive, 439 EUR. Consideram ca raportul calitate/prêt a fost cel corect si, daca vom fi sanatosi si bugetul ne va permite, vom alege cu siguranta tot Bulgaria si anul viitor.

Trimis de samburica38 in 01.09.11 12:31:33
Validat / Publicat: 01.09.11 13:11:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (samburica38); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Animatorii la dansul de dimineata
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[01.09.11 13:06:38]

@samburica38: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

nusica
    [18.03.13 20:42:40]

multumesc pentru sfaturi

in ciuda zvonurilor am riscat si am platit biletele la agentie

nu suntem mofturosi, sper sa fie un concediu reusit pentru ca il meritam cu totii dupa un an greu, cu multe incercari.

cel mai mult m-a incantat ca este mult spatiu pentru copii: piscinute, topogan etc.

multumesc inca o data!

nusica