ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 23.08.11
    JUN-2011

Ghid Barcelona

Sau ghid de ce sa faci o data ce ai ajuns acolo… nepregatit…

De obicei ne pregateam temeinic de cate ori faceau un city break. Stiam ce gasim – unde gasim, la ce distante, cu ce ne deplasam, ce sa mancam, ce e traditional… tot ce poate interesa un turist. De data asta… NU. Nu am avut timp de pregatiri, ne-am ocupat cu altele tot anul si iata-ne ajunsi pe peronul din aeroport. Ne-am luat tickete de 10 calatorii cu 7.85 euro (valabile cu orice mijloc de transport exceptand autobuzele turistice). Am luat trenul… stiam oprirea: Sants Estacio.

Ne-am cazat initial la Just Style apartments, pentru primele 2 nopti. Apoi am schimbat la Gran Torre Catalunya. Am scris despre amandoua aici pe site, si motivele care ne-au determinat sa schimbam locatia… deci nu mai intru in detalii.

Si de aici incepe bajbaiala noastra prin Barcelona.

Stiam ca trebuie sa vizitam Nou Camp, templul celor de la FC Barcelona. Eu sunt mare fan Real Madrid, iar nasul, cu care eram in concediu – mare fan Barcelona. Cum la Madrid am inceput cu Bernabeu… era normal sa incepem si aici cu Nou Camp. Deci primul obiectiv il stiam. Stadionul e mare, impresionant. Si pretul la intrare e impresionant: 19 euro in care e inclus un ghid la purtator. Orice alt “gadget” se plateste separat: ex. poze virtuale cu fotbalistii echipei. Turul e liber, te plimbi in voie urmarind un anume traseu, dar zabovind cat iti doresti. Se incepe cu muzeul, trofeele, istoria. Continuam cu vestiare, drumul spre stadion, tribune… si la iesire, evident: FC Botiga, un magazin pe 2 nivele cu multe chinezarii cu emblema Barcelonei. Preturile si aici… colosale, dar un fan le-ar vedea… normale. Dupa aproape 4 ore petrecute aici am iesit si ne-am indreptat spre un metrou. Am gasit o statie de autobuz si ni s-a parut o idée si mai buna. Am coborat in Plaza Espagna… si fiind prima seara in Barcelona am zis ca sa ne facem de cap si am mancat la Hard Rock Café. Pentru cei care nu stiu este un lant de restaurant celebru in lumea intreaga. Au anumite lucruri in meniu pentru care sunt “legendari”. Noi ne intrebam cum arata acel Legendary 10 oz burger. Dupa 45 minute de asteptare, am primit masa. Mancarea multa si foarte buna dar deloc in stil catalan. Eu am sa trec oricum ceva preturi poate va ganditi sa treceti pe acolo: Legendary Burger era 14 Euro, Un Trio Combo (coaste, porc, pui afumat) era 16.50E. Cu bauturi ajungea undeva la 70 euro pentru 4 persoane. Destul de mult… dar bun.

A doua zi am pornit spre Parcul Guell. O reteta pentru esec ar fi sa va imbracati in blugi, adidasi de piele, sapca si un tricou gros negru (ca mine). Evident… afara 35 de grade. Vina mea… bagaj facut prost. A fost extrem de obositor. La orele amiezii, aglomeratie, caldura sufocanta… nici nu te puteai bucura de opera lui Gaudi. Ca recomandare… mergeti inspre apus, poate va fi mai relaxanta plimbarea. Parcul e foarte frumos, dar parca lipsesc zonele verzi… eu pregatit fiind cu o patura sa ma intind pe iarba care lipsea. Bun… de aici, dupa o poza cu unul din simbolurile Barcelonei: soparla lui Gaudi, am pornit la pas spre Sagrada familia. GPS-ul ne arata ca suntem aproape. 1 ora jumate am mers pe jos!!! Cand am ajuns la Sagrada… a trebuit sa oprim vreo 15 minute sa ne relaxam… ca eram terminati. In biserica nu am intrat. Acum nu-mi dau seama de ce dar atunci am considerat ca nu merita pretul (parca 12.50E). Acum o sa astept urmatoarea vizita… Pe dinafara e impunatoare, e neterminata, cum stie toata lumea, si sper sa o prind in viata cand va avea toate turnurile ridicate. Nu insist cu detalii arhitecturale… Unii dinte noi au si mancat… la Burger King (din nou, nimic traditional), langa Sagrada. Pot sa va zic ca un meniu aici era vreo 9 euro.

Am pornit tot pe jos inspre plaja. Pe la jumatatea drumului ne-am decis sa luam totusi un bus. Ajunsi pe Barceloneta am observat ca era inca aglomerat, ne-am pregatit de plaja si apoi… ca la mare. Nu e cu nimic mai deosebita decat plaja din Mamaia. Apa era murdara, imi pare rau sa zic, si avea si chestii scarboase care pluteau si care ne-au convins sa nu mai intram in apa si nici sa mai revenim in zilele urmatoare. (Dar daca tot mergeti in Barcelona merita sa va opriti si la plaja cateva ore… ca e totusi Mediterana, dar nu va asteptati sa fiti impresionati) Dupa vreo 2 ore de admirat peisajul… am pornit la pas inspre Plaza Espagna, luand-o la un moment dat pe bulevardul lor plin cu “artisti” de toate felurile: Las Ramblas. Si aici foarte aglomerat. Terase, indieni incercand sa iti vanda tot felul de prooduse, artisti, pictori, street- entertainers… De mancat… tot la Hard Rock. Unul din noi visase in noaptea precedenta costite afumate marca Hard Rock si trebuia sa il ajutam sa depaseasca momentul. :))

A treia zi a fost mai scurta ca traseu. Am vizitat La Pedrera. Turul ei costa 14 euro, se mai adauga 4 E daca se doreste audioguide. Incepe de pe acoperis si apoi cobori printr-un muzeu, un apartament decorat ca pe vremuri si se termina cu un magazin de suveniruri. Totul foarte bine intretinut. E interesant si pot spune ca nu m-am plictisit. Atunci am regretat ca nu am vazut si Sagrada Familia. Apoi am luat-o la pas pe bulevarde. Am mancat la un restaurant “Tapa y Tapa”, portii mici, preturi mici – deci experimentam din mai multe feluri, de data asta cu specific.

Am trecut si pe langa Casa Batlo, o alta opera a lui Gaudi. E foarte intersant sa ii urmaresti viziunea, cu mozaicuri, linii curbe… exista la Pedrera o machete cu casa Batlo inainte si dupa Gaudi. Am sa adaug si poza cu ea ca sa vedeti diferenta. Aici nu am intrat. Pretul e mai mare ca la Casa Milo (Pedrera) si oricum ne-am propus sa vizitam ori una… ori alta. Restul zilei am mai intrat prin magazine… in speranta ca gasim ceva reduceri substantiale. Nu a fost cazul.

Seara am luat masa intr-un restaurant de pe Las Ramblas… Attic se numeste. E foarte dragut si preturile sunt acceptabile. Desi daca va ganditi ca in ultimele 2 seri am luat masa la Hard Rock… preturi intre 8 si 15 euro ni se pareau acceptabile. Ce e extrem de ciudat la restaurant: au doar meniuri pentru mancare si vinuri. Pentru restul bauturilor… se pastreaza suspansul pana la final. : D. La Attic Paella arata foarte bine… nu am mancat ca ne comandasem déjà altceva dar daca treceti pe acolo si aveti dubii ce sa luati…

Ziua a 4-a mi-a placut mult.

Am mers pentru inceput la Caixa Forum. Pretul de intrare e doar 3 euro. E un centru in care poti sa iti duci copilul la diferite activitati in care sa invete principii ale fizicii, sa atinga animale ciudate… tot felul de programe pt copii si adulti. Ce mi-a placut: partea cu explicare prin experimente a fizicii. E extrem de interactiva… apoi, foarte interesanta si palpitanta a fost padurea inundata din Amazonia. Un spatiu in care recreeaza foarte bine atmosfera pe care ai experimenta-o daca ai merge in Amazon. Noi am decis ca au meritat 3 euro ca sa ne dam seama ca Mazonia nu o vom vizita vreodata… nu suntem atat de aventurieri. Era si o expozitie temporara legata de formule matematice si raportarea lor la realitate. Tot interactiv. Timpul a trecut foarte usor. :) caixa forum e situat intr-o zona rezidentaia din Barcelona, cel putin asta ne-a fost impresia noastra.

De aici am plecat inspre Poble Espanyol. E un fel de muzeul satului la noi dar casutele sunt mai compacte si da impresia unui sat cochet. Intrarea e undeva la 9.5 E. Noi aveam si ceva cupoane si atunci am primit un audioguide. Nu l-am prea folosit ca lua destul de mult timp la fiecare casuta. Satul e impanzit de ateliere de mestesugarit, olarit, pictura dar si multe magazine cu suveniruri. Preturile sunt mai bune ca in alte locuri. Peste tot o sa gasiti tot felul de figurine de mozaic… siluete de femei in pozitii de flamenco… papucei de flamenco…

Am si mancat in Poble Espanyol. De data asta am incercat o paella. Preturile sunt ok dar portiile mai mici decat in central Barcelonei si mie una mi-a dat impresia ca paella era facuta cu fructe de mare congelate, ceea ce nu mi-a prea placut. Deci… nu recomand sa serviti masa aici, decat daca va doaboara foamea.

Am petrecut aici pana in jurul orei 21.00 cand ne-am indreptat spre fantanile de la Montjuic. Functioneaza de joi pana duminica de la ora 21-23. La fiecare 30 minute e cate un spectacol de 10 minute… de jocuri de apa pe ritmuri musicale. Era plin de lume… am stat tot spectacolul… tot vroiam sa plecam dar… era prea frumos. E un spectacol pe care trebuie s ail vedeti daca va nimeriti in Barcelona, si de preferabil sa fie noapte afara. Se vede si mai frumos.

a trecut repede. Avionul il aveam seara tarziu. Pana la pranz am fost in parcul cu papagal: Ciutadella. Ne-am odihnit pe iarba vreo ora si apoi ne-am plimbat pe strazile inguste si pitoresti din centrul Barcelonei. Era 1 Iulie si era prima zi de reduceri semnificative asa incat nu cred ca are rost sa va spun cum ne-am petrecut dupamasa. Era incredibil de aglomerat, innebunisera toti. Noi ne-am intors cu maruntis in buzunar dar cu bagajele supraincarcate.

Una peste alta a fost un sejur ok. Ce as face diferit daca m-as intoarce acolo:

-As alege o perioada mai putin aglomerata

-As intra si in Sagrada Familia

-As petrece mai mult timp in parcul Montjuic

-As merge poate intr-o excursie la Montserrat

-As merge cu balonul, daca as avea mai multi bani – e undeva pe la 100 euro de pers … :)

-As merge la un meci pe stadion… de preferat Barca - Real :)

Promit ca la urmatoarea vizita vom fi mult mai bine pregatiti! Spor la excursii...

Trimis de razvansn* in 30.08.11 12:16:30
    Validat / Publicat: 30.08.11 13:47:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4533 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvansn*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.11 13:47:16]

Mutat la rubrica "Descopera Barcelona" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[30.08.11 15:44:28]

In plus, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

Ammelie
    [02.11.11 17:25:25]

Buna,

Poti sa imi spui te rog cum ati ajuns la muzeul Caixa?

si acest parc Ciutadella suna foarte bine, dar nu imi dau seama in ce zona este... Ar fi bine venite niste lamuriri.

Ammelie
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: