ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.04.11
AUG-2011

Sejur de nota 10

Am fost la hotel RIU Helios Bay in august 2011, trei adulti la un pret excelent (607 euro biletele, rezervate inca de la inceputul anului la o agentie de turism din Bucuresti si ~70 euro cheltuielile de drum: benzina, vinieta BG pt. 7 zile si 2 taxe de trecere cu bacul). Am ales acest hotel din lantul RIU deoarece am fost si anul trecut la hotel RIU Helios Palace din Sunny Beach si am fost foarte multumiti ca am gasit un pret mai bun, comparativ cu anul trecut. Avand in vedere raportul calitate pret pot spune ca poate concura cu hoteluri de UAI.

Voi expune aici ceea ce intereseaza in general:

* check-in-out: foarte rapid, am ajuns la ora 12.45 si cardurile de acces si pt. prosoapele de la piscine ne asteptau, la fel si camera cu vedere frontala la mare situate cu un etaj deasupra receptiei.

* camere: mari spatioase, f. curate, mobilier nou, balcon cu masa si scaune de plastic si suport pt. uscat prosoapele. Balcoanele sunt zidite in lateral, astfel incat nu se poate vedea la vecini si nici invers, toate camerele au vedere la mare, curatenia zilnica in jurul orelor 11-13, cand camerele nu sunt ocupate. prosoape schimbate zilnic, lenjeria schimbata la 3 zile, paturi mari matrimoniale, odihnitoare. Dulapuri mari pentru haine. in dulap se afla un seif contracost (noi nu am solicitat). Oricum nu sunt probleme. nu iti umbla nimeni prin haine sau bagaje (camerista cand face curatenie tine usa deschisa), aer conditionat centralizat eficient. As preciza aici un minus lipsa plasei de insecte, aceasta fiind suplinita de perdea.

* baia: mare, curata, spatioasa, elementele sanitare deosebite, gresie nealunecoasa, care imita piatra, culori odihnitoare, dotata cu consumabilele specifice, completate zilnic.

* parcarea pazita, e gratis, nu am avut nici o grija cu masina, cu locuri libere la discretie.

* mancarea: o sumedenie de mancaruri pt. toate gusturile (salate, legume, fructe, branzeturi, vin alb si rosu, bere la dozator), mancaruri gatite. Fripturi: porc, pui, vita, peste. cartofi pai si gratare pregatite pe loc pe plita. Pepeni sculptati. Prajituri, clatite si torturi de multe feluri. Multe feluri de patiserie si de brutarie (6-8 feluri de paine). Sucuri, apa, vin, bere, cafea – foarte bune. Inghetata de 4 feluri la discretie (ca de altfel orice altceva de acolo cuprins in oferta lor all inclusive). De la 10 la orele 17 se pot lua gustari in restaurantul care seara devine a la carte, dar gasesti acelasi meniu ca la restaurantul principal. Se poate manca si pe imensa si minunata terasa cu vedere la plaja, mancarea nu se repeta.

* au 3 baruri: in holul de la receptie (pe care il frecventam seara inainte de cina), la piscina si in sala de entertainment. Poti servi orice din bauturile locale. Cele straine se platesc. Bauturi bune. Programul lor este de la 10 dimineata la 12 noaptea. Dupa acea ora se platesc bauturile. Se iese din orarul aIl inclusive.

* echipa de entertainment: destul de buna, dar comunicarea se face preponderent in limba germana. Fac miscare pe langa piscina antrenand turistii in diverse concursuri: darts, aqua gym, aerobic, tir, polo, volei. De la ora 21.30 incepe spectacolul. Au invitati, dansatoare, iluzionisti, cantareti si bineinteles echipa de animatori.

* piscina este mare si curata, apa calda 23 de grade, au destule sezlonguri gratuite, dar se ocupa de dimineata cu prosoape, desi hotelul interzice acest lucru, prosoape pt. piscina contra carduri. Spatiu si piscina pentru copii cu loc de joaca in imediata apropiere, piscina interioara.

* contracost: jacuzi, tenis de camp, biliard, internet (cam 10 lei ora).

* au magazine cu diferite produse. Gasesti vinuri, la preturi medii si mari. Eu recomand supermarketul Spark, aflat pe strada care coboara din strada principala spre mare.

* curs valutar: de preferat sa schimbati in leva direct din euro in statiune. Gasiti cursuri mai bune acolo. Puteti schimba si din ron in leva etc. La hotel cursul euro/bgn era 1.85.

* statiunea este mica dar plina de viata; terase, restaurante, baruri etc. multe suveniruri (desi maruntele). Au si un loc langa riu helios bay, Luna Parc, unde sunt tobogane, masinute electrice, vata pe bat etc – chestii clasice.

* plaja foarte lata, nisip alb, fin curat. Sezlongurile si umbrelutele se platesc pe plaja cu 6 leva fiecare, deci nu merita. Mai bine iei un prosop mare sau un cearceaf, daca vrei sa petreci mai mult timp pe plaja.

* marea se cam adanceste brusc, la 2 metri de mal deja are 1 metru adancime. Nu este indicata pt copii mici. Cei mai mari se pot descurca.

* turistii sunt peste 50% germani, 20% englezi, 10% romani, iar restul nordici, rusi. Nu se face galagie aproape deloc.

* personalul este prietenos, zambitor, gata oricand sa te ajute. Vorbesc engleza suficient pt. a te intelege.

* circulatia rutiera: in Bulgaria este liber si se merge mult mai bine ca la noi. Politia nu te opreste fara motiv dar atentie la intersectarile cu alte drumuri, acolo pandesc in special pe cei ce depasesc neregulamentar si nu reduc viteza. Recomand traseul: bucuresti-giurgiu-ruse-varna-obzor daca se termina lucrarile de la podul Prieteniei. Eu am preferat traseul bucuresti-calarasi-silistra-dobrich-varna-obzor, pt. evitarea aglomeratiei de la Giurgiu-Ruse. Respectati indicatoarele de viteza ca totul sa fie ok. Vignieta de drum se poate cumpara din vama sau statiile de benzina si costa 5 euro sau 10 leva.

Statiunea-oras Obzor este animata, cu multe magazine, parcuri si locuri de distractie.

Sper sa fie de folos cele prezentate. Pentru orice alta informatie va stau la dispozitie cu mare placere. Va doresc un concediu minunat celor care ati ales RIU HELIOS BAY!

Trimis de dpavel in 29.08.11 18:29:05
Validat / Publicat: 29.08.11 20:00:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nisipurile de aur: grifid bolero si iberostar obzor beach & izgrev sunny beach: riu helios palace

VIZUALIZĂRI: 3568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dpavel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Scrat la dispozitia amatorilor de fotografii cu ghinda

gattasalvaje
[17.01.12 16:13:57]

Buna ziua!

Anul acesta vreau sa rezerv un sejur la acest hotel si am cateva intrebari:

2. Piscina are sectiune pt copii?

4. Am vrea sa mergem tot dupa 16.08 si vreau sa fac rezervarile de pe-acum, imi puteti spune de la ce agentie ati luat sejurul (bineinteles pe PM) ?

Multumesc anticipat si va urez concedii placute!

dpavelAUTOR REVIEW
[17.01.12 20:07:06]

@gattasalvaje: "1. Camera din poze este dubla standard sau dubla superior? Exista dubla standard cu vedere la mare?

2. Piscina are sectiune pt copii?

3. Intre Riu Helios Sunny Beach si Riu Helios Bay Obzor, care v-a placut mai mult si de ce? "

1. Camera a fost dubla standard si a avut vedere frontala la mare (toate camerele au vedere la mare, unele usor laterala)

2. Da este piscina separata pentru copii.

3. Citeste-mi impresiile postate la ambele si gasesti raspunsul, daca nu iti raspund punctual la noi intrebari.

4. Iti trimit pe PM numele agentiei care anul trecut a avut cred cea mai buna oferta de pret.

Din pacate anul acesta perioada mai ieftina fata de cea de varf de sezon incepe pe 23.08.2012.

Succes.

dpavel, gattasalvaje