ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2009
ÎNSCRIS: 15.06.09
JUN-2009

Concediu excelent

In aceast review voi incerca sa va ofer detalii despre concediul petrecut la Paraiso Verde.

In primul rand, plecarea cu Tarom, zbor punctual si ok. Aterizare in Antalia de unde am fost preluati de partenerii turci ai agentiei din Romania. Ghida, Loredana, dupa cum ii spune numele, romanca. In 10 minute am plecat de la aeroport, iar tot drumul ghida a fost foarte amabila si ne-a oferit tot felul de informatii si raspunsuri la intrebarile noastre. In 40 de minute am ajuns la Paraiso Verde, unde ghida ne spunea ca e posibil sa asteptam pana la ora 14 pentru a ne caza. Din fericire aveau camere libere, iar cu o sticla de vin am rezolvat si o camera cu vedere la gradina.

5 euro la baiatul care ne-a dus bagajele si care ne-a oferit si detalii despre folosirea seifului. Camera destul de spatioasa, fiind la ultimul etaj care era gen mansarda, interesanta, neavand forma unei cutii de chibrituri. Curata, baia nu foarte mare, dar indeajuns, in frigider 2 sticle de apa si o cutie de nectar. Camera dotata cu strictul necesar, mocheta in dreptul patului, in rest gresie. Aerul conditionat a fost unul din primele lucruri verificate... isi facea treaba.

Prima iesire din camera... peste tot verdeata, chiar si pe culoarele hotelului. De gradina ce sa povestesc... plina de verdeata: palmieri, bananieri, hortnesii si tot felul de alte flori, fiind putin in panta amenajate niste caderi de apa care se adunau intr-un iaz mic in care inotau niste crapi, care cu siguranta vara asta vor deveni obezi la cata paine li se arunca.

Din camera pana la receptie, fiind in corpul numar 3 faceam maxim 2 minute. Receptia placuta, bar in receptie, se fumeaza numai la etaj. Din receptie se coboara la sala de fitness, spa si sauna. Din receptie se trecea in restaurant, care este foarte mare, nu l-am vazut niciodata plin. Restaurantul are o terasa imensa, in care am gasit locuri tot timpul, iar vederea este catre piscina. Deasupra restaurantului se gasesc restaurantele a-la-carte, unul cu specific turces si unul cu specific pescaresc.

Piscina mi s-a parut foarte mare, tinand cont ca am fost pana la hotelul Belek Beach, care mi s-a parut foarte inghesuit. Doua topogane langa piscina faceau deliciul celor mici si nu numai. Langa piscina un bar care servea atat bautura cat si mancare. De asemenea piscina acoperita langa piscina exterioara.

De la piscina iti poti continua drumul catre zona de jocuri: darts, tir cu arcul, tir cu pusca, boccia, mini-golf, unde se organizau jocuri de 2 ori pe zi. Pentru a ajunge pe plaja ai 2 optiuni: pe jos (max. 10 min) sau cu tractorasul (max. 2 min). Tractorasul pleaca destul de des, iar daca te imprietenesti cu soferul care e un tip simpatic, pleaca si mai repede ca sa nu stai in soare.

Ajuns pe plaja, treci pe langa Beach Bar, care la fel are bautura de la ora 10 pana la 18 si mancare de la 10 pana la 15. 30. Plaja cu nisip, nu foarte lata, gen Mamaia, in apropierea malului vreo 3-4 metri de pietre, iar la intrarea in mare la fel pietre cam aceeasi distanta. Dupa, nisip. Cat am fost eu acolo apa marii a fost cam pe la 20-21 de grade, iar vantul a cam batut, ca atare apa a fost putin cam tulbure, lucru care nu a deranjat cu nimic placerea de a ma racori.

Am uitat sa scriu de Relax Pool, la care nu am stat niciodata, dar pe care am descoperit-o cam tarziu si mi-a parut rau. E o piscina mai mica, dar foarte cocheta, de asemenea cu bar langa ea si care se afla la capatul dinspre strada al hotelului. De asemenea in gradina exista un bar, care se deschide dupa ora 18. AIci se canta muzica live, repertoriu international pana la ora 24.

Am uitat de asemenea de amfiteatru, destul de maricel care e situat langa barul piscinei mari si in care in fiecare seara se desfasoara discoteca pentru prichindei si de la ora 21. 45 spectacole.

Cam asta ar fi descrierea hotelului, nu stiu daca mi-a scapat ceva.

Acum va voi povesti de cum m-am simtit la Paraiso Verde. In primul rand, nu pot sa nu remarc marea de rusi care exista acolo, care mi s-au parut chiar prea linistiti in comparatie cu romanii din hotel, care formam adevarate bisericute si buna dispozitie era la ea acasa. Ca atare afluenta rusilor si-a spus cuvantul asupra informatiilor pe care le ceream in engleza atat la receptie cat si oriunde altundeva. Limba engleza prea putin cunoscuta, dar daca vrei te descurci.

Pentru ca vad ca e foarte importanta masa pentru o gramada de lume, o sa transez repede acest aspect. Abundenta de mancare la toate cele 3 mese principale, abundenta de mancare la barurile cu bufet: aperitive, salate de toate felurile, supe, fripturi (porc, vita, curcan, pui), paste, placinte cu branza sarata extraordinare, shaorme, inghetata, gozleme, torturi, baclavale. Aici sigur mi-a scapat ceva. Nu cred ca exista persoana care sa nu gaseasca ceva pe gustul ei. Am lasay la sfarsit pestele: nu am mancat atat peste in viata mea, gatit in toate felurile. Intr-o seara au fost cel putin 6 feluri de peste, gatit in toate felurile posibile: pastrav, dorada, scrumbie, macrou... si mai unii care nu-i cunosc. Am reusit sa nu iau in greutate, cred ca datorita prezentei pestelui la masa si inotului. Altfel, e greu fratilor. Trebuie sa ai mare stapanire de sine.

Legat de bauturi: sucuri la dozator (prea dulci pentru mine), apa, bauturi locale gen campari, martini, whiskey, gin, raki si bere Efes la dozator, vin la butoi. Seara la masa, vin rosu si alb la sticla. Foarte bun vinul, dupa opinia mea. Cafeaua la dozator nu cine stie ce, dar la barul din receptie daca zambeai frumos te pureai lipi de cafea turceasca, care e ca foarte buna. Alternativala la sucuri - ice-tea - se ia un plic de ceai sau doua, se face un ceai si se pune dupa intr-un pahar cu gheata. La fel pentru cei care le place ice-coffee. La masa curat, tacamuri si vesela curate, chelneri amabili, orice le cereai te ajutau repede.

Despre piscina: apa numai buna - 25 de grade, curata, nu imbacsita de clor. Jur imprejurul piscinei, sezlonguri cu umbrele. Surprinzator, locruri se gaseau tot mai tot timpul zilei. Echipa de animatie, formata in majoritate din rusi, destul de buna. Cele doua cantece care deschideau si inchideau ziua sunau foarte bine, iar dansurile aferente puneau toata lumea in miscare. Se organizau diferite jocuri, destul de amuzante cat si aqua-gym sau volei pe plaja.

Despre plaja: se gaseau locuri pe sezlonguri, destul de curata, fara mucuri de tigara sau pahare aruncate.

Despre spectacolele din amfiteatru: destul de bune, gen Mister of Paraiso Verde, o seara cu dansuri traditionale turcesti (extraordinara trupa respectiva) sau un musical care m-a facut sa privesc intr-un mod apreciativ echipa de animatori, care au fost ca niste adevarati actori. Felicitari lor.

Disco-bar: care incepea dupa spectacolul din amfiteatru, intr-o locatie deasupra restaurantului. Acolo era locul de intalnire al rusoaicelor venite fara soti. Muzia destul de variata, jocuri de lumini si un aer conditionat care isi facea datoria cam prea tare.

Barul din gradina: aici a fost principalul loc unde mi-am petrecut serile, printre palmieri si flori. Servire buna, whiskey din duty-free (cumparat de mine) si muzica live cantata de cei 2 turci. O atmosfera relaxanta, racoarea serii care te imbia sa mai bei o tarie. In aceasta gradina, rusii erau minoritari fata de romani, olandezi si nemti.

Restaurantul a-la-carte: l-am ales pe cel turcesc. A fost dezamagire din cauza servirii. La gustarile calde toate cele 4 persoane de la masa am primit acelasi lucru, in conditiile care fiecare a comandat altceva. Explicatia, era ca asta e singurul fel disponibil, cu toate ca la alte mese am vazut si celelalte feluri. Mancarea a fost foarte gustoasa.

Intr-o zi am facut o excursie, Jeep Safari - 40 de euro de persoana. Am plecat dimineata la 8 de la hotel cu un microbuz care timp de vreo ora a mai adunat si alte persoane de la hotelurile din Belek. Am ajuns undeva aproape de poalele muntilor Taurus unde am fost preluati de niste turci, foarte simpatici si de treaba. Unul dintre ei vorbea engleza bine. Am fost urcati in niste Suzuki Samurai, cu copertina, masina fiind condusa de noi. Si am pornit la drum. Drumuri forestiere, unele mai bune decat autostrazile noastre. Peisaje de munte, stanci, vegetatie, flori, case izolate. Prima oprire la o cascada, nu prea impresionanta, dar buna pentru a ne racori putin si a da jos praful de pe noi. A doua oprire la o pastravarie. Mii de pastravi in bazine. Aici am luat si masa: pastrav, pui sau omleta cu cartofi prajiti inclus in pret. Extra berea sau sucurile. Am mancat cel mai bun pastrav ever. Nota 10. La sfarsit ne-au servit cu nelipsitul ceai turcesc. Turcii care ne insoteau se tineau numai de glume, iar jocurile pe care ni le-au facut acolo au starnit rasul tuturor. Dupa masa, am plecat din nou la drum. Urmatoarea oprire, baie intr-un rau de munte. Extraordinar de placut... o apa limpede si rece. Sanatate curata. Dupa acest refresh, din nou la drum. Am ajuns la punctul de plecare, unde am mai zabovit de o bere rece si am vorbit cu gazda care ne-a procurat ulei de masline de la o fabricuta din apropiere. La ora 18 eram la hotel, drum parcurs cu microbuzul.

In hotel exista posibilitatea de a inchiria masini sau biciclete. Am ales a doua varianta pentru un drum la cele 2 bazaruri din zona. Primul bazar e la vreo 15 minute de mers pe jos de hotel.

Nu stiu ce ar mai fi de spus. Poate sunt lucruri care le-am uitat, dar daca exista cineva interesat de alte detalii, rog sa scrie pe forum sau PM.

In concluzie ne-am simtit excelent. A meritat fiecare cent dat pentru acest concediu. Recomand Paraiso Verde celor care nu isi doresc luxul marilor hoteluri. . cu siguranta vor regasi o oaza in care se pot relaxa.

Trimis de scaparo in 15.06.09 13:24:13

VIZUALIZĂRI: 3192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scaparo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[17.06.09 00:54:38]

te rog spune-mi cat costa un masaj

scaparoAUTOR REVIEW
    [18.06.09 15:53:58]

Numai un masaj nu stiu cat e. Dar de la niste amici stiu ca o sedinta de 2 ore la spa care includea peeling, masaj, sauna si alte de astea era 30 de euro.

[19.06.09 23:54:15]

ms pt informatie! te rog mai spune-mi cui treb sa-i dau ceva $ pt o camera buna, si daca este dif intre mansarda si camera normala! noi plecam cu masina personala cum ajungem la acele bazare si daca exista salon de infrumusetare, avem posibilitatea unei croaziere pe mare sau scufundari?

ciopy
    [25.06.09 15:36:19]

Buna!

Poti sa-mi spui daca este all inclusive s-au ultra all inclusive?

[21.07.09 12:19:19]

cel mai tare hotel si servicii oferite

nu pierdeti astfel de sejur

ciopy, pisicuta*, scaparo
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Paraiso Verde Hotel [Bogazkent]: