ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2011
DE doda
ÎNSCRIS: 11.08.10
JUL-2011

Un hotel elegant

Eleganta si bunul gust caracterizeaza acest hotel micut din Olympic Beach. Am luat biletul cu mult timp in urma profitind de o oferta early booking si pot spune ca a meritat cu prisosinta suma platita. Nu ma asteptam sa gasesc intr-o statiune "de duzina" un asemenea hotel care depaseste chiar hoteluri de 5 stele. Totul era nou si de calitate, curatenia sclipea, dotarile erau moderne, personalul foarte amabil si mincarea buna.

Bineinteles ca au fost si citeva inconveniente, si anume:

-distanta cam mare fata de plaja dar stiam acest lucru din start;

-plaja destul de aglomerata, cu sezlongurile cam apropiate; dar trebuie sa spun ca statiunea are o plaja lata si cu nisip, dupa mine este una dintre cele mai mari plaje;

-apa murdara; pentru prima oara am vazut apa murdara si alge in Grecia. Sper ca a fost un accident.

Eu am ales aceasta statiune si minata de interese financiare am cautat o locatie ieftina dar confortabila. Nu stiu daca gaseam in alta parte, in plin sezon, un hotel atit de confortabil la acest tarif. Nu voi critica statiunea, este ca majoritatea statiunilor de pe partea continentala, cu mici magazine de suveniruri si taverne cu preturi rezonabile. Nu este o statiune pentru bogatasi. Cine este amator de cumparaturi se poate deplasa la Paralia Katerini cu trenuletul (costa 2,5 euro un drum) insa nu va gasi marfa de calitate nici acolo.

Revenind la hotel, trebuie sa va spun ca am avut o camera destul de mare, cu fata la piscina (era soare doar dimineata), cu un balconas cu 2 scaune si o masuta. Aerul conditionat era eficient dar se oprea automat daca deschideam usa de la balcon. Lenjeriile si prosoapele erau noi. Lenjeria s-a schimbat dupa 4 zile iar prosoapele zilnic. Sapunurile, sampoanele si dusgelurile se completau zilnic. Am avut frigider si seif.

Mincarea era foarte gustoasa si varia zilnic dar nu erau asa de multe feluri de mincare ca in Turcia. Dimineata erau oua fierte, ochiuri, omleta, 2 feluri de sunca, salam, uneori bacon prajit, uneori cartofi la cuptor, un produs de patiserie, brinza, cascaval, salate, iaurt simplu, iaurt cu fructe, cereale, fructe uscate, gemuri, miere, unt, margarina, pepene rosu, ceai, cafea, un fel de suc de la dozator. Seara era o supa (de fiecare data alta dar, din pacate, nu erau pe gustul meu), paste fainoase, 3 feluri de mincare cu carne f. gustoase (am avut porc, miel, peste, pasare, vita), 2 garnituri (orez, cartofi piure/la cuptor/prajiti), diverse salate preparate printre care si tzatziki, masline, legume simple (rosii, castraveti, salata verde, capere), fructe (pepene rosu, uneori pepene galben, prune, pere verzi), un fel de prajitura (desertul este punctul lor slab), brinzeturi, ceai si cafea. Se puteau comanda bauturi contra cost. Preturile de la bar erau cam maricele, bauturile tari (vodca, coniacul, etc.) erau 6,5 euro iar un cocktail era 8 euro.

Am uitat sa pomenesc despre sezlongurile de pe plaja care nu se platesc dar trebuia sa consumam ceva obligatoriu, adica o cafea sau un fresh sau o bere, cam toate costau 4 euro fiecare la prima comanda, apoi 3 euro daca ni se mai facea sete.

Ar mai fi de povestit despre excursii, nu va aruncati la prima oferta pentru ca am vazut agentii care afisau pret mai mic decit agentia de la hotel. Studiati mai multe oferte. Noi am preferat sa facem plaja, pentru ca la Meteora am fost de vreo 4-5 ori, am fost si pe Skiatos cu alta ocazie, am participat si la o seara greceasca, asa ca nu prea mai aveam ce sa vedem nou. Merita, insa, sa vizitati manastirile de la Meteora si insula Skiatos, dar trebuie sa stiti ca va ocupa toata ziua o asemenea excursie.

Trimis de doda in 15.08.11 18:25:13
Validat / Publicat: 15.08.11 19:22:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.80 EUR pe cameră

iulian68
    [15.08.11 20:49:03]

doda au fost niste probleme la plasele care sunt montate in larg pt protectie, cand au fost sa le curete au agatat cu elicea una dintre ele si s-a rupt pe o portiune destul de mare. Asta era cauza... O mare rugaminte ce am la tine, ar fi sa scrii aici cum s-au purtat cu voi grecii, si ma refer atat la cei din hotel cat si la cei din statiune. Si o alta rugaminte, spune-mi cam ce pondere si ce natiuni erau in statiune. Te rog toate acestea pt ca o discutie referitoare la aceasta statiune cu alte doua persoane. Multumesc anticipat, si ti-am votat review-ul sa stii! Iar hotelul, intr-adevar e dragut dar eu nu am gasit ceva mai subtire, asa ca am renuntat...

dodaAUTOR REVIEW
    [15.08.11 21:34:45]

Mi-e greu sa spun ponderea pe natiuni, insa majoritatea strainilor cred ca erau romani, apoi am vazut rusi si parca polonezi si nemti. Cit despre modul in care s-au purtat cu noi cei de la hotel nu pot sa am decit cuvinte de lauda. Au fost foarte amabili la receptie, la restaurant, la bar. Si grecii din statiune s-au purtat cu noi frumos, am mincat o data la prinz la o taverna numai preparate proaspete din peste si fructe de mare iar patronul a fost prompt, amabil si chiar am inchegat o conversatie cu el. La final ne-a oferit o inghetata din partea casei si ne-a invitat sa mai luam masa acolo. La un supermarket am vrut sa cumparam mai multe bucati dintr-un produs si pentru ca nu erau in stoc, patronul ne-a spus ca ne va aduce a doua zi. Intr-adevar, a doua zi aveam produsele promise iar la plecare ne-a spus "la revedere"... era foarte amabil grecul, asa ca am mai facut cumparaturi de la el cu placere. Sint lucruri minore, dar nu pot sa dau exemple de cazuri negative si spun asta la modul general, din perspectiva unui turist care a vizitat Grecia de multe ori (sa fie 9-10...).

iulian68
    [15.08.11 21:42:26]

sunt exact impresiile mele care, ca si tine merg in grecia in fiecare an, insa am niste polemici cu doi tipi care au scris ca grecii s-au purtat cu ei ca si cu niste turisti de mana a doua, ca sunt obraznici, ca la terase nu ii serveau decat ultimii, ca statiunea era jegoasa si plina de sarbi si macedoneni, cica romani erau cativa, si uite asa am luat'foc' ca astia fac ca otv-ul, influenteaza credulii... Parca Dinu Sararu a scris ' niste tarani"? )

doda, iulian68
    Alte impresii din această RUBRICĂDanai Hotel & Spa: