ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2011
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII

Către satisfăcător

Dezamagire

Sa incep cu pregatirea pentru concediu. Mers la o agentie, cumparat bilete pentru 2 camere. Entuziasm maxim. Plecam in Grecia. Pregatiri de plecare, bagaje, traseu, etc.

Plecam la drum fericiti nevoie mare, informati bine din toate punctele de vedere, ajunsi sa ne vedem. Drumul pana acolo bun, fara peripetii,

Distractia a inceput cand am ajuns in statiune. Am gresit drumurile dar intr-un final am ajuns la hotel, la timpul potrivit pentru inceperea cazarii. Am predat voucherul si am asteptat sa primim camerele. Amabilitatea receptiei din primul moment de pus la indoiala.

Am primit cartelele si am plecat spre camere, unde surpriza. Camerele erau la parter, nici o problema, dar erau cu vedere spre lanul de porumb si mai stiu eu ce tufisuri. Ne-am intors la receptie si am rugat sa ne ofere alte camere cu vedere la piscina, la mare pentru ca inca nu se incepuse cazare si existau camere. Nici nu au vrut sa auda, au spus ca sunt rezervate si punct. Dupa cum stim cu totii pe bilete nu este specificat ce camera ai rezervat. Deci am sunat la agentia de legatura si am cerut sa vina un reprezentant la hotel (care sunt romani). A venit si nu s-a rezolvat nimic, deci am ramas in aceleasi camere. Seara agentia de lagatura ne-a adunat pe toti romanii sa ne prezinte programul si statiunea, informatii generale si excursiile organizate de ei. Atunci am constatat ca eram ceva romani in hotel si toti aveam acelasi regim aplicat (parter si lanul de porumb).

Ne-au prezentat foarte frumos excursiile organizate de ei si fiecare a ales unde a vrut sa mearga. Sa specific ca am ajuns, ne-am cazat si agentii draguti au venit imediat sa ne prezinte si sa ne taxeze pentru excursii, de nu ai timp nici sa te dezmeticesti. Noi am ales o excursie pe insula Skiatos, ceilalti mai multe.

Plecam in recunoastere, la plaja sa vedem cum este cu sezlonguri conra cost sau cu consumatie de la bar (se face consumati la bar), prin statiune sa vedem unde mai putem manca si cum sunt preturile.

Am descoperit o statiune ff aglomerata, cu multi romani care muncesc la ***** de greci si cu multe magazine pline de marfa chinezeasca. Spre surprinderea mea la plaja din Paralia apa era limpede dar erau si alge ca doar tot fugim de la noi ca apa este murdara. Dupa doua zile usor lejere de plaja si baie, vine vremea sa plecam in excursi.

Zis si facut, ne trezim de dimineata (adica la 5), am primit micul dejun la pachet pentru drum (cate un sendvici, apa plata si o frucata) pe care a trebuit sa le papam intr-o parcare stabilita de ghizi la o benzinarie unde mai erau 5autocare si aveam la dispozitie 20 minute (sa mancam, sa bem o cafea, si sa mergem la toaleta) imaginati-va daca puteti la cate persoane erau cine reusea. Ghizi reusesc mereu, au intrat in fata au luat cafea, au fost la baia cui? , si-au rezolvat problemele restul turistilor nu contau. Cand iam intrebat de ce nu ne-am oprit in alta parte nu au avut un raspuns coerent. Am ajuns sa ne imbarcam pe vaporasele de croaziera sa traversam pe insula.

Croaziera cu vaporasul a fost distractiva, ne-am simtit bine atmosfera superba, capitanul si familia si-au meritat toti banii pentru plimbare si party metaxa facuta de ei. Am vizitat insula si iar alte semne de intrebare la adresa ghizilor care ne-au recomandat ei o taverna unde sa mancam vezi doamne ca la celelalte ne pacaleau. (???). Plaja este minunata in insula Skiatos, nisip fin auriu si apa lacrima ca un diamant. Dar ce este frumos se termina repede, am facut cale intoarsa cu vaporasul alta petrecere si apoi la autocar si hotel.

Cina ne astepta in camere fiindca am ajuns la orele 23 si pot spune ca era consistenta fata de cea de dimineata.

Am plecat apoi singuri cu o harta a Greciei in brate si am facut singurei excursii pe cont propriu. Am vazut muntele Olimp si insula Thassos, ca doar nu suntem pe alta planeta sa nu ne descurcam, iar noi romanii chiar suntem buni in toate domeniile. Cred ca se vede ca sunt profund dezamagita, si totusi sa va mai spun cum se comporta grecii cu turistii, ei renumitii ospitalieri ("""").

Pentru ca hotelul are si piscina nu am vrut sa ratam ocazia de a sta o dupa amiaza acolo si ce sa vezi, barmanul care era grec in prima faza a venit sa ia comanda f amabil, dar sa terminat la fel de repede cand a descoperit ca suntem romani se facea ca uita sa aduca comanda ca este ocupat... , pana i-am comunicat printr-un ospatar roman ca daca mai face ura de rasa, o sa sara accidental in piscina. Pentru ei doar nemtii, sarbii si grecii existau, noi romanii neimportanti ca specie, ca turisti... Se pare ca banii nostrii ori nu sunt interesanti (ca doar sunt in criza), ori au alta forma miros culoare... nu stiu.

Cert este ca sunt dezamagita de cam tot, cel putin de ei ca oameni nu mai spun. S-ar putea pe insule sa fie alt ceva, dar???

Concluzi mea "Frumoasa tara, pacat ca este locuita".

Trimis de LGabriela in 13.08.11 23:07:04
Validat / Publicat: 14.08.11 07:14:41

VIZUALIZĂRI: 6147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LGabriela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.08.11 07:14:21]

@LGabriela, am editat un cuvant in textul tau, jignirile nu sunt acceptate pe acest site.

Te rog sa ne dai cateva detalii si despre hotel: dotarile camerelor, restaurant, mancare etc.

[14.08.11 18:28:39]

gabriela, iarta-ma, insa am impresia ca tu faci ura de rasa! De ani de zile merg NUMAI la Olimpic beach si nu am vazut asa ceva, adica romanii sa fie dati la o parte! Si pt a dovedi ca nu ai dreptate catusi de putin, ii invit pe cei care citesc discutia noastra sa faca un calcul simplu: avand in vedere ca in proportie de, atentie! minim 80% statiunea este ocupata de romani (cred ca gresesc, ca nemti, rusi etc ii numeri pe degete, iar grecii nu se pun) NIMENI nu-si poate permite asemenea comportament decat daca vrea sa dea faliment!!!

Afara de asta, din propria experienta pot sustine ca rare sunt terasele unde sa nu fii intampinat din strada si invitat sa intri, sa nu primesti o mica tratatie din partea casei si sa nu pleci multumit. De aceea da-mi voie sa pun la indoiala criticile tale, poate motivele pt care esti dezamagita au fost provocate... Inca o data scuze.

dcr
    [14.08.11 19:58:04]

Inainte de toate tin sa precizez ca sunt gresite coordonatele GPS care sunt puse pe site, cand o sa am timp o sa le comunic pe cele corecte.

Sunt de acord aproape in totalitate cu ceea ce a scris LGabriela!

Am fost si eu cu familia la acest hotel incepand cu 30 iulie, tot la parter, cu vedere la parcare, am primit camera, tot asa, nu s-a putut schimba.

Sentimentul de "turist second-hand" a fost accentuat si de supravegherea stricta de care aveam parte in timpul mesei. Trebuie sa fiu obiectiv si sa recunosc ca multi conationali ai nostrii habar nu au de regulile cazarii cu HB si incearca sa "apuce" cat mai multa mancare si, eventual, s-o ia "la pachet".

Si in Paralia, la un fast food m-am ridicat si am plecat dupa circa 15 minute, timp in care ospatarul ne-a aruncat o singura privire, a trecut de cateva ori pe langa noi servind pe altii, greci de-ai lui, care au venit dupa noi. Dar a fost un singur caz pe toata perioada petrecuta acolo.

Camerele au fost ok, mobila relativ noua si instalatia de AC centralizat functionala.

Serviciile, insa, sunt departe de 4 stele.

La sosire am avut prosoape, sapun, sampon si gel de dus dar acelea au fost singurele, altele n-am mai vazut.

Curatenia se facea intre orele 14-15 cand noi vroiam sa ne odihnim.

Internetul functiona cand avea el chef (si nu prea avea!)

Masa mi-a lasat un gust amar: nu suport refolosirea produselor ramase de dimineata la masa de seara! Iar mancarea, in general, mi s-a parut slaba, nu a existat varietate. In ultima seara am avut creveti, in rest nici macar un "picior" de peste! Asta pentru ca ultima impresie conteaza!

Prajiturile aratau bine dar gustul era sintetic. Noroc ca existau fructe.

Singurul lucru de 4 stele erau preturile la bauturi. O bere la halba costa 4 euro si 1,2 euro o sticla de apa de 1L. Asta in conditiile in care la orice taverna din apropiere o bere draft costa intre 1,2 si 2 euro.

Nu s-a comparat nici macar cu un AI la 3 stele din Muntenegru, daramite cu AI din Turcia.

iulian68, lasa calculele, realitatea este alta. Sau asa am perceput-o noi.

Gilda
    [14.08.11 22:11:14]

Sunt de acord intru totul cu concluzia review-ului! O sa explic mai pe larg intr-un review separat, pe care o sa il scriu la un alt hotel, dintr-o alta destinatie (de pe o insula) a Greciei!

[15.08.11 07:07:49]

@dcr, am modificat coordonatele hotelului te rog sa verifici daca acum sunt in regula, cele vechi erau furnizate de booking.com. Multumesc pentru sesizare!

[15.08.11 07:35:37]

Trebuie sa lamuresc un aspect: cum spunea johnnyredlabel, acum cateva zile, multe hoteluri au rezervate camerele mai bune pt booking.com sau celelalte site-uri care rezerva pe net.

Vina pt faptul ca nu ati primit camere'sea-view' va apartine pt ca puteati cere de la agentie acest lucru si stipularea in voucher. Cred ca agenyiile se sinchisesc mai putin de cum sunt cazati turistii, pt ca si-au luat banii cu mult inainte...

Insa nu despre acest aspect am vrut sa scriu; nici despre faptul ca e bine stiut, nicaieri, nici in Europa, nici in Asia sau Africa, nu este permis sa iei "la pachet" mancarea, chiar daca ai platit dublu sau triplu, asa ca trebuie sa respecti acest lucru!!! Si daca din cauza unor nesimtiti cei care se ocupa cu respectarea regulamentelor sunt mai atenti la cei care vin la masa, nu trebuie sa va simtiti lezati... Daca suntem cu bun simt si ei vor fi la fel!

Insa raman la parerea ca acestea sunt cazuri izolate, iar chestia cu ospatarul care a servit inaintea mea pe altcineva care a venit mai tarziu o consider o copilarie, nu cred ca e cineva care sa nu fi patit asta chiar in orasul sau natal, nu in alte parti!

Si tot asa, nu cred ca pot fi contrazis cand spun ca ponderea romanilor in olympic beach sau paralia este de minim 80%... De aici si considerentele expuse in ecoul de mai inainte.

dcr
    [15.08.11 15:31:04]

Da, acum coordonatele sunt bune, se vede cu ochiul liber!

@iulian68, nu mi-e foarte clar, ai fost cazat cumva la hotelul respectiv anul acesta? Ca daca vorbesti despre experiente din trecut, de prin Grecia, atunci n-are rost sa mai continuam discutia. Exista hoteluri la care poti sa-ti alegi ce vrei sa vezi in concediu de pe balcon si altele la care nu poti. Aici n-a fost cazul, n-au ajuns inca acolo!

Pe ce te bazezi cand spui ca ponderea romanilor in PK si OB a fost de minim 80%? Eu sustin ca in perioada in care am fost eu nici macar majoritari n-au fost romanii ci sarbii din Serbia si Macedonia. Oricum faptul ca au fost 80% sau 40% nu are nicio relevanta fata de calitatea serviciilor de la Mediterranean Princess.

Ca si completare la ce am scris mai sus hotelul are plaja proprie iar sezlongurile erau gratuite pentru oaspetii hotelului, nu necesita cumpararea nici unei bauturi. Cel care se ocupa de plaja (un grec!) m-a intrebat daca stau la hotel si mi-a explicat ca daca stau acolo nu costa nimic sezlongul. Plaja era cam cam ca pe la noi, plina de mucuri de tigari si mizerie, drept pentru care am plecat la plaja la Olympic Beach, Leptokarya, si Nei Pori.

[15.08.11 15:59:02]

dcr, ceea ce afirm o fac din experienta mea personala. La Olympic Beach nu am mai fost de saptamana trecuta, si merg in fiecare an. Plaja fac tot acolo, fara "private beach", e plaja publica, foarte curata, si extrem de linistita, daca nu ar tot veni 'negrii bantu' care vand tot felul de prostii... Oricum nu sunt la fel de numerosi ca la noi si daca nu-i bagi in seama nu se agata de tine.

La hotelul acela nu am fost, insa am citit ce au spus altii (poti face la fel). Ironia cu vazutul concediului din balcon nu-si are rostul, daca nu ai platit sea view sau ppol view nu ai ce sa comentezi...

Eu am luat biletele pt spania de la o agentie, si cu toate ca mai am p[ana plec, am trimis mail, am cerut sa se verifice daca exista o rezervare pe numele meu, si am cerut o camera sea-view. Mi s-au cerut 132 euro pt un sejur, platibili cand ajung, si am rezolvat. Toata lumea stie ca, daca hotelul nu are mentionate la rubrici distincte tipul de vederi ale camerelor, atunci le repartizeaza cum doresc, si daca citeai despre Pasa Beach unde am fost anul trecut, ai fi vazut ca si eu, ca multi, multi altii, am dat o atentie pt asa camera.

Invit pe aceasta cale pe cei care au fost in olympic beach si paralia katerini anul acesta sa scrie cateva randuri despre ponderea romanilor... A-pro-pos, fiica-mea e acum in paralia, spunea ca nici nu zici ca esti in grecia, ci la mamaia... NO COMMENT!

dcr, Gilda, iulian68
    Alte impresii din această RUBRICĂMediterranean Princess Hotel: