ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 29.01.08
    JUL-2007

Recomand cu caldura Vera Prince Ada si Turcia

Am fost 5 persoane cu un Loganel, 7 nopti la Kusadasi (Vera Prince Ada) + 1 noapte camping langa Cannakale (la intoarcere). Ceva detalii:

Am plecat pe 29 iunie din Bucuresti la ora 22 din ce imi amintesc. Cam o ora pana in vama, nu era coada, am trecut fara probleme.

Am facut Bulgaria noaptea, la 5.00 dimineata eram in vama spre turci. In BG au fost si zone de drum unde mergeam cu 100-110km/h dar si portiunea de munte (urcat/coborat curbe multe) unde mergeai cu 30-40km/h. Asa de mult mi-a placut Bulgaria noaptea, ca la intoarcere am facut aceeasi figura, noaptea nu am intalnit picior de politist, traficul e redus, aproape inexistent, poti baga viteza daca te tine. Iar daca ai dubii asupra indicatoarelor, mi se intampla prin orasele prin care am trecut, sunt taximetristi, magazine si benzinarii unde poti intreba.

Apropo, este Rompetrol si in BG, asta nu stiam, de OMV stiam de anu trecut din concediul in Grecia.

Am luat motorina de la LUKOIL-ul care cred ca-i inainte de vama bulgara si am platit cu cardul, probabil m-am grabit, ca dupa el mai erau niste benzinarii. La intoarcere am luat de la Euroil sau Eurodisel cu 0.90 eurocenti litru.

Ajunsi in vama turca, am stat vreo 2h in total timp in care am si mancat. Mi s-a parut vama putin dezorganizata, prea multe checkpointuri si nu mi s-a parut evident unde tre sa intri, ce tre sa faci, etc, poate si pt ca e prima data cand am luat contact cu turcii. Am ramas uimit de numarul mare de masini din .DE si .BE care asteptau si ei sa intre, probabil rezidenti de origine turca.

La 7 am plecat pe autostrada spre Edirne, apoi iesirea spre Havsa si drum intins spre Ecebat/Cannakale. Pe la 9.30 eram obosit, am tras pe dreapta intro padurice, si am folosit sacii de dormit. Dupa somn (1h cred), ne-am pornit la drum si la 12 trecusem cu ferry in Cannakale.De aici ne-am mai oprit de vreo 2 ori ca sa mancam si sa ne dezmortim, si la 19 eram in Kusadasi.

Hotelul este primul dupa indicatorul de intrare in localitate.Aici multe masini din .ro B, BV, CS, HD. Am avut o dubla si o tripla, spatioase, cu tv(tvr international era singurul post romanesc, restu .it, .de, .tr, .fr), frigider cu apa minerala plata aprovizionat zilnic, aer conditionat individual si de asemeni ventilator in favan, balcon mare cu masa/scaune (detaliile astea sunt pt carcotasi). Noi am avut all inclusive, cred ca toti turistii hotelului au avut asa, referitor la mancare, era bufet suedez in sensul ca te serveai singur, erau vreo 4 mese pline cu boluri mari plus zona de deserturi (diverse prajituri) / fructe (pepene rosu sau galben). De baut am mers pe bere efes, mai era si vin alb/rosu, dar nu am gustat. Ce mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca tot timpul, mic dejun/pranz/cina erau 1/2/3 bucatari cu tigai/cuptoare pe marginea piscinei si preparau cate ceva defata cu tine, tocane/ parjoale/ peste prajit/ clatite cu carne si zarzavat/ turte/ tot felu de kestii, de mergeam hipnotizat sa'mi iau doza la fiecare masa. Am fost prea prins cu astea ca sa gust supele (supa crema) doar sotia s-a delectat cu ele.

Sucul la dozator care il tot critica lumea, mi sa parut foarte bun, ai impresia ca e suc cu pulpa prigat, adica nu pare apa + colorant, e asa parca mai consistent.

Piscina e frumoasa, mare, o curatau zilnic, iar filtrele mergeau tot timpul. Nu sunt fan al piscinelor dar sotia a fost incantata. Am mers la plaja, care de fapt e la 2 minute de mers pe jos. Cand dai de plaja e plaja lui Kustur Club, unde poti sta la umbreluta/scaun sau stai cu cersafu daca vrei, oricum, nu-i strict pt cei de la Kustur Club si plaja se continua cu Pigale Beach si poti sta si acolo doar ca aici la Kustur Club e mai frumoasa, mai incolo aparand pietre in apa.

Hotelul a fost ok, nu e curatenia si luxul de 5 stele, e 3 stele doar... Ziua animatorii faceau agitatie la piscina, iar seara pe un fel de podium (mic teatru), karaoke/bingo, program cu copii, am prins si dansuri turcesti, iar o seara au vandut bilete la disco unde urma sa mergem cu autocarul la 11 si intoarcere la 3am.

Initial am dedicat o zi pt Adaland unde am plecat frumos dupa micu dejun (se deschide la 10 la adaland). Am intrat, ne-am zbenguit prin toate topoganele/serpii/partiile/piscinele posibile (raftingul era inchis) de am uitat sa mai face poze, lasand aparatu la vestiar. Am fost dupa el mai tarziu, dar nu mai zic ca perdusem la un moment dat cheia de la vestiar intr-o piscina, dar sotia nu-i asa ametita ca mine, a gasit-o inotand inapoi pe unde fusesem. Pe la 14 ne saturasem de balaceala, si am mers de-am prins la limita ceva mancare de pranz. Supriza placuta am avuto la plecare, erau niste panouri cu poze facute de personalul parcului la turisti, am printre ele am gasit si 3 poze cu noi... 5 lire bucata, le-am luat ca amintire

Noi avand masina cu noi, am mers intr-o zi la Pamukale, foarte frumos,

De retinut pt cei ce merg cu masina:

1. pe drumul spre Denizli, dupa Saraykoy tre sa fie o varianta pe stanga (este si pe harta) spre Akkoy, asa se evita orasu Denizli si ajungi mai repere. Noi nu am vazut aia desi am stiam ca tre sa fie, si am intrat in Denizli si a fost ceva traffic pana sa iesim spre Pamukale. La intoarcere din Pamukale, am apucat-o bine, si am iesit prin Akkoy in drumul mare. A fost fain sa vezi si satuletele mici si oamenii de pe acolo.

2. sa opreasca jos in vale, de unde fac turcii semn ca e free parking, sa lase masina acolo, sa urce pe calcare linistiti, stau sus cat vor, te intorci pe calcare in vale la plecare, decat sa urci cu masina sus, sa faci 1km prin uscatime pe jos pana la calcare, si coborat/urcat inapoi.

Am vizitat si Efes-ul, pt cine merge cu masina la efes, sa mearga la capatul dinspre Meryiemana unde poate lasa masina, iar niste turci te duc ei cu masina/microbuz la capatul celalalt unde intri, vizitezi si la final gasesti masina. Te duc ei pe la un magazin de pielarie, de unde nu esti fortat sa cumperi, te servesc cu ceai rece, apa rece. Am nimerit la Efes in acelasi timp cu turisti adusi de pe 5 vase de croaziera, cel putin asa mi-au spus turcii respectivi. Era lume de puteai sa te pierzi, toti aveau numere in piept, grupati cu ghid care tinea o pancarda cu numer si el. Ziceai ca-i 23 august. Nu pot sa spun ca m-a deranjat, erau linistiti, civilizati, totul ok.

Noi am mai fost si la outleturile de la Selcuk, care sunt de fapt langa Selcuk pe drumu spre Bodrum, deci noi venind de la Kusadasi, am trecut prin oras iesind spre Bodrum, si la 5-10km dai de ele, Outlet 1, 2 apoi unul mai mic, si apoi 3.

Pt cei cu carduri, nu aveti grija, se accepta peste tot, pana si vanzatorii de la tarabele de langa efes aveau POS-uri, si nu unu, si mai multe, le foloseau in functie de ce tip de card prezentai. De asemeni si magazinele cu haine, piele, aur, etc. Pt cei cu carduri ING, visa, am observat ca mergea doar la POS-urile pe care scria Garanti Bank, sau Yepi Credit.

Motorina am luat de la Shell, 2.20, 2.22, 2.24 unde am platit cash dupa ce am skimbam dolari tot in benzinarie, le spuneam ca nu am lire, chemau seful (cred) iar acesta ma invita la biroul lui unde avea internet si la cursul de pe nush-ce site, schimbam. Cursul era 1.29 cand la case era 1.25. Am incercat si la alfel de benzinarie, Akpet sau Alpet, dar vroiau sa'mi dea 1.20 :) si i-am refuzat politicos. De asta nici nu puneam prea mult combustibil, stiind ca benzinarii oricum sunt garla, iar daca tot vreau sa skimb valuta, macar schimb bine.

Am visitat si statiunea, insula, portul, intro-zi am parcat pe niste stradute, iar cand am fost la insula era o parcare cu niste turci, 4 lire 3h.

La plecare ne-am gandit sa ne oprim totusi 1 noapte, pt ca solutia de a merge intins nu o recomand nimanui dupa ce am testat-o pe mine.

Am plecat din Kusadasi pe la 13 cu gandul sa gasim un camping pe langa Canakale pt a innopta. Am gasit 2 campinguri langa Cannakale, nu sunt evidente din soseaua mare, te apropii de oras, si la prima intersectie unde ar trebui sa faci spre ferry inainte, faci stanga ca si cum te-ai intoarce pe o strada paralela cu cea pe care ai venit. De acolo tot inainte, si intreband localnicii am ajuns la campings. Aici am negociat si la unu si la altu, am iesit cu 20$ 2 corturi, practic noi am instalat numai un cort de 2 persoane, pt ca ne-au oferit ei un cort care era deja instalat in care am stat 3. Am fost inspirati sa cerem paturi, ceva de dormit in cortul oferit, si ne-am trezit ca scot 3 saltele de 1 persoana, de alea tip relaxa, de pat veritabil, nu saci de dormit. Campingul era foarte frumos, avea restaurant, preturi decente, si avea si plaja cu umbrele/scaune/ ponton/hidrobiciclete/cayaks multe barci de pescuit si cu vele ancorate in golgul respectiv. Pt cei care incearca faza cu cortul, de retinut ca noaptea, e fff racoare, unora dintre noi ne-a fost frig, chiar daca am dormit imbracati cu pantaloni/bluze lungi/etc si inveliti.

A doua zi, dupa ce am mancat si ne-am dat cu kayace, am vizitat Troya, daca tot stiam ca e in zona.

La plecare, pe abea trecusem cu ferry spre ecebat, socru si-a amintit ca uitase niste acte (buletin/permis/talon masina/2 carduri) in camera de hotel, ne-am oprit in Ecebat, telefoane/ explicatii, cand vorbeam cu o tipa, cand cu un tip, nu prea ne intelegeam in engleza, chestiunea era clara si simpla: ei sa caute in camera in dulap unde lasase omu actele si sa vedem cum le luam, ori ne intoarcem ori le trimit ei prin posta (intre timp le-am dat si fax din Ecebat cu adresa din Buc sa stie clar unde sa le trimita). Problema e ca ei nu gaseau nimik, 3 cautari/rascoliri si nu gaseau. Noi vazand ca ei nu gasesc nimic, ne-am continuat drumul, asta e, le declaram pierdute/furate. Cu un gust amar am dat inainte. Am ajuns pe la 21.30 in vama la turci, iar dezordine, mergeai la un checkpoint nu era nimeni, ii dadeai inainte ajungeai la altu, ala zicea, mergi inapoi ca trebuie stampila de la celalalt pe langa care ai trecut, etc. Apropo, primul checkpoint din vama turca te verifica pe baza numarului masinii daca ai datorii/taxe/amenzi daca e ok sa iesi cu masina respectiva.

Pe sensul de intrat, era crima si pedeapsa, cozi pe 4-5 randuri, lume enervata, s-au apucat deodata toti de claxonat in semn de protest de ziceai ca e mineriada.

Pe la 23 am iesit din vama (dupa ce am cinat si noi). Iar Bulgaria drum liber, in fiecare oras prin care am trecut, eram oleaca stresati ca nu erau evidente marcajele, semnele spre urmatorul oras care il cautam, etc

Multe semne contradictorii, vedeai Ruse stanga, dar si inainte, mergeai inainte, mergeai si nu zicea nica de Ruse, zicea de Pyce, "iar, ce naiba, cand o aparut Pyce asta in context, oare e pe ruta noastra?" bine ca era noapte, ne opream sub indicator, analizam, intrebam mergeam. Aproape de Ruse este o deviere de traffic, prin niste satuce, si apoi iar se revine in drumul mare.

In final, la 7 dimineata eram acasa in Bucuresti bucurosi ca suntem sanatosi si ca am avut un sejur bun. Dupa vreo 3h de somn, merge socru la ambasada vorbeste cu cineva de acolo, ii explica problema, faza culmea, omu ala suna de pe telefonu socrului in Turcia la hotel, (cica ei nu au voie sa sune in turcia!?!?) explica in turca la receptie, si in final actele sunt gasite, cica la gunoi. Trageti voi concluzii, cum in 30eur de convorbiri telefonice si 3 rescoliri ale camerei nu so gasit actele, si dupa un tel de la ambasada apar la gunoi.

Ca niste concluzii, pareri personale, Turcia e minunata, drumuri excelente, mancare foarte variata si buna.

Am ramas uimit de multitudinea de constructii, vile, blocuri de apartamente, de ai crede ca incalzirea globala e o minciuna, si de fapt ne paste racire globala si toata lumea migreaza in zone calduroase.

Turcii stiu sa sfinteasca locul, noi ne plangem de seceta, de inundatii, iar oamenii astia uda tot, nu vedeai petec uscat, cate livezi de piersici am vazut, ziceai ca is de plastic nu naturali, maslini nu mai zic, legume, ce sa zic, mi s-au parut buni agricultori, nu am vazut carute (doar la efes era un mosh care iti propunea sa te duca in caleashca) numai tractorase si combine...

Faza cu negociatu si sacaitul sa cumperi ceva, daca ii refuzi politicos cu zambetul pe buze nu-i bai. Nu sunt bishnitar, nu ma dau in vant dupa negociat, da faptul ca ma invita omu in magazin la el, imi da un ceai rece, cat ma uit eu pe ici pe colo, imi place. De cumpar sau nu, doar nu-mi baga mana in buzunar, macar relationez cu oamenii, asa mai aflu una alta. Si in Romania, daca intri in magazin, imediat vine pe tine o tanti "ce doriti?" daca i-as zice "Nimic, doar ma uit, dar dati-mi un ceai rece de piersici" cum credeti ca ar reactiona?

Am vazut steagul Turciei, pe case, pe balcoane, in masini, pe tricouri, ziceau unii ca e chestie electorala, dar nu cred ca-i numai asta. Am impresia ca turcii sunt mandri ca sunt turci, mandri in sensul bun al cuvantului, ce mi-ash dori ar fi sa ramana asa, sa nu intre in UE, pt ca mi-i frica sa nu-i pierd :)

Trimis de dciprian* in 29.01.08 02:47:22

VIZUALIZĂRI: 2650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dciprian*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

misterstefi
    [26.09.08 09:12:45]

Salut, mi-ar fi de mare ajutor daca m-ati putea ajuta cu vreo adresa, un numar de telefon sau cel putin numele magazinelor din outleturile din Selcuk. Fratele meu a fost acolo si mi-a povestit ce a vazut si doresc sa iau legatura cu ce i de la outletul Olimpia, sau ceva in genul.

Cu multumiri,

misterstefi
    Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: