ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2009
ÎNSCRIS: 20.04.09
JUN-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Prima si ultima data

Daca mergeti in Sunny Beach trebuie sa stiti in primul rand ca desi este o statiune de-a dreptul uriasa (de dimensiunea cart. Militari, poate si mai mare) nu exista nici un indicator care sa iti indice drumul catre statiune.

Statiunea este imensa cu sute de hoteluri, stradute, magazine si tarabe gen celor din vestitul complex Europa din Bucuresti. Este un amestec ciudat de lux si ieftineturi datorate chinezariilor vandute de absolut toti comerciantii care incearca sa te agate la orice pas (insa preturile nu sunt mici ci mari pentru ca turistii sunt englezi, nordici si germani, romani cred ca doar 1%). Faleza este obositor de lunga presarata cu aceleasi magazine si restaurante in fata carora este un angajat ce te pofteste la un "Happy Hour" (2 bauturi bulgaresti la pret de una), toate restaurantele au muzica live foarte tare: stai la o terasa si auzi muzica de la alta. Socant este faptul ca este o statiune creata pentru tineri: muzica data foarte tare pana pe la 1-2 noaptea insa vizitata de pensionari. Cred ca media de varsta era cel putin 60 de ani, ma repet insa trebuie sa mai spun o data: englezi, nemti, nordici, toti foarte in varsta.

Plaja- superba, foarte lata 60 m si mai mult pe alocuri, cu nisip fin si cu intrare lina in mare. Preturile 7 leva sezlong, 7 leva umbrela, 2 pers=21 leva (500 mii). Va recomand sa cumparati bere si apa pentru plaja de la supermarket-uri care exista din plin (1 apa 0. 5 l costa 0. 6 leva iar la 1. 5 l costa 1. 2 leva, bere tuborg doza 2. 5 leva, la terase e triplu).

Hotelul se afla chiar pe plaja, are 12 etaje, camere spatioase cu aer cond, tv LCD, minibar, balcon. Piscina este foarte mica si platesti sa stai pe sezlong. Dispune de un bar unde de obicei englezii stau la bere si vizioneaza meciuri, un restaurant micut cu mancare acceptabila (nu schimba niciodata meniul) si o terasa superba unde seara se canta live. Un minus hotelului: baia, care este foarte mica si unde dusul este compus doar din baterie si cap de dus care atarna din perete, iar daca nu esti atent sa pui un prosop pe wc atunci cand faci dus risti sa uzi totul neexistand nici macar o perdea.

Nu as recomanda statiunea celor cu copii mici pentru ca datorita zgomotului nu ar reusi sa se odihneasca decat dupa 1 noaptea.

Trimis de lauraflorina29 in 08.06.09 20:14:54

VIZUALIZĂRI: 5206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraflorina29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[11.06.09 00:04:37]

Buna! merg in 22 iunie cu familia la Victoria palace in sunny beach. Stii cumva cateva lucruri despre el? Am prins o oferta buna cu early booking si am luat-o desi pe trip advisor nu avea referinte bune. Totusi englezii care au lasat impresiile acolo nu sunt balcanici si nu cred ca parerile lor se aseamana cu gusturile noastre. Am constatat asta vara trecuta cand am fost in Grecia unde atat de multe laude am citit pe siteurile lor cu impresii foarte bune pt un hotel mic, scump si unde nu aveai ce sa faci. In fine...

Am mai fost in Sf C-tin si Elena acum 2 ani si am fost multumiti de conditiile cazarii si mancarea din oras de la terase. Dar am vrut sa mai schimbam putin peisajul si nu as vrea sa plec cu regrete. As vrea sa stiu daca e o statiune ff. galagioasa cum zic unii, sau doar anumite locuri precum centrul, etc.

Am inteles ca hotelul este mai in nord si poate mai ferit de zumzetul statiunii? Se practica agatamentul de pe strada pt a te face sa intri in localuri, terase? Am vazut asta in Nisipurile de aur si sincer mi s-a parut enervant. Mai sunt preturi rezonabile la mancarea din oras? Piscinele in C-tin si Elena aveau apa termala calda si a fost super. Stii cumva daca piscinele au apa termala si aici? Ai fost cu masina? ce traseu ai ales? Atat deocamdata ca nu stiu ce sa te mai intreb.

Multumesc

[11.06.09 06:42:51]

Buna,

Hotelul pe care l-ai ales e impresionant de-a dreptul, iar ca asezare era la 1 hotel mai in nord decat unde am stat eu, adica Palace, Bellevue si Vicoria Palace care face parte din Victoria Group.

Zona este intra-adevar mai frumoasa decat in sud pentru ca se cam termina buticurile si terasele iar hotelul tau are o terasa si o piscina imense si s-ar putea sa nu te afecteze zgomotul imens din statiune (pentru ca urla muzica pana pe la 2 foarte tare).

E plin de pensionari englezi foarte reci si ciudati ca comportament, plaja e superba (in fata hotelului tau pe plaja e un dig unde merita sa te duci noaptea sa admiri statiunea cu luminile ei superbe, dar vezi ca e o tiganca care vinde toale gen Europa pe plaja si care recomanda englezilor sa se fereasca de romani, o sa vina cu haine la voi ziceti No ferm si pleaca).

Intr-adevar te agata pe faleza la absolut orice terasa mai ales cu Happy Hour de care am zis mai sus, e plin de terase si nu se compara cu Nisipurile, e gigantic fata de Nisipuri. Sunt si tigani care cersesc dar daca nu va uitati la ei nu se baga in seama. De obicei toti comerciantii incearca sa ii fraiereasca pe acesti englezi batrani care se cam pacalesc, daca sunteti tineri o sa va cam lase in pace.

Traseul: Bucuresti - A2 - Vama Veche - Varna - Obzor, Elenite, Sunny Beach. Vezi ca statiunea e paralela cu drumul E87, care porneste practic de la Bucuresti si e bine sa te uiti dupa indicatoarele de St Vlas pentru ca indicatoare cu Sunny Beach nu exista. Ca sa gasesti hotelul mai usor si sa nu te pierzi ca noi am bajbait o ora in Sunny Beach ia de pe net harta Sunny Beach si orienteaza-te dupa Bellevue ca e langa hotelul tau.

Piscinele sunt cu apa normala, care se incalzeste de la soare iar la sezlonguri se plateste, nu stiu la hotelul tau daca se plateste.

Daca mai ai intrebari... ...

[13.06.09 17:17:13]

Buna din nou!

Nu pot decat sa iti multumesc pt sfaturile date. AS VREA SA TE INTREB DACA AI MANCAT UNDEVA IN ORAS SI DACA AI FOST MULTUMITA DE PRET SI CALITATEA MANCARII. Poate iti amintesti si de cateva nume de restaurante sau terase sa-mi spui, pt ca noi nu avem pranzul in bilet ( am mers pe varianta mic dejun cina)si la pranz va trebui sa mergem pe la restaurante, sau terase pt mancare calda.Ai vazut ceva locuri de distractie pt copii gen Aqua land Kid Land unde sa mergem cu prichindeii?

Noi am gasit aceste bilete la Victoria Palace cu 630 euro 10 zile cu mic dejun si cina, toti patru, adica 2 adulti, un copil de 6 ani si un bebe de 1 an jumatate. Eu zic ca e ok avand in vedere ca anul trecut am fost in Grecia pe bratul kasandra in Hanioti, 7 zile la 4 stele cu mic dejun, unde am platit cei drept un apartament cu 140 euro pe noapte, si cand am tra linie acasa am constatat ca, cheltuisem 1800 euro fara sa fi facut ceva deosebit. Inca ne-am cam si zgarcit si cu mancarea ca era scump si luam si chestii mai putin sofisticate.

Poate ca de data asta nu vom sari prea mult de 1000 euro. Tu in ce regim ai fost? Ti s-a parut scump? Totusi am sesizat in rewieul tau o urma de regret...... Ce anume ti-a displacut cel mai tare? Chiar sunt curioasa.....

[13.06.09 18:12:06]

Buna,

Statiunea e foarte scumpa raportat sa zic cu Mamaia de exemplu unde si acolo e scump. Pret pe plaja la sezlonguri: 2 buc+ umbrela=21 leva (500mii), la Mamaia 250 mii in iulie. Ca restaurant exista o terasa dupa hotel Palace, care e f aproape de voi, max 100 m pe faleza, (Palace Hotel, Supermarket si apoi terasa de lemn rustica) unde e f buna mancarea si ospatarii extrem de amabili, se canta live, se danseaza si sunt mai multi nemti acolo, ceea ce e mult mai bine, nu sunt fite. Preturi: spaghete carbonara+ pizza+ tzatichi+ limonada+ bere Stella au costat 40 leva cu spaga, adica 20 euro. In general au meniuri la usa terasei sau restaurantului pe un stativ cu preturi, te sfatuiesc sa le consulti pt ca preturile sunt mari iar marea majoritate a produselor sunt tipic englezesti, mie una nu imi place spre ex supa crema de cartofi care e un piureu lung si pe care englezii o devoreaza sau supa de rosii care consta intr-un bulion fiert in care sunt rosii intregi.

Sincer eu nu mai merg in aceasta statiune pt ca desi e superba ca faleza si hoteluri e imensa exista foarte multi tarabagii, enorm de multi cu turcisme si chinezisme, tigani care vand pe plaja si vb urat de romani si in fata restaurantelor exista f multi ospatari care efectiv vin dupa tine. Totodata muzica urla la maxim de peste tot creand o agitatie de nedescris.

In general iti recomand sa cumperi bauturile de la market, e unul langa Palace, unde preturile sunt mult mai mici, cum ti-am zis si mai sus. O sa vezi porumb fiert sau chestii din astea: daca ai copii evita sa le cumperi sunt foarte rele la gust, am luat o gura si mi-a venit sa vars, zici ca e facut in laborator si m-a costat 3. 5 leva, adica 1. 75 euro. Sunt terase unde se vand toruri si prajituri, sunt f bune, ti le recomad si preturi mai k, adica 4-5 leva o felie de tort.

Banii ii poti schimba la hotel din lei in leva, se numesc Crown casele de schimb autorizate. Cursul e 0. 42, adica 1 milion-42 leva, care nu iti ajung decat vreo 20 min cand te duci la plaja: 21 leva sezlonguri+ bere si suc si un snack si asta e.

Sunt aquaparcuri n si multe locuri de joaca chiar la hoteluri.

Daca mai ai nevoie de ceva ca nu mai stiu ce sa iti scriu.

[13.06.09 23:27:59]

Da, intradevar e mai scump totul, cred. Eu plec intr-o saptamana si am preferat iunie ca e mai putin aglomerat?!. Sper sa se simta bine si copiii ca de fapt asta am vrut. Nici mie nu imi place atmosfera de talcioc, marketingul agresiv, dar sper ca pana la urma sa fie in balanta echilibrata pretul cu oferta. Multumesc mult pt timpul acordat!

[14.06.09 08:56:26]

Hotelul pe care l-ai ales merita toti banii, iar plaja din fata lui e mai linistita. Asta e un plus.Distractie placuta

[28.04.11 13:24:04]

Buna, sotia mea vrea sa mergem anul asta in sunny beach, deocamdata sunt in stadiul de cautare hotel, asa ca, voiam sa te intreb daca palace este potrivit pt noi avem si o fetita care in august atunci cand vrem sa mergem va avea 11 luni, mi-ar place pt ca este langa plaja, voiam sa te mai intreb daca are parcare si cum este gratuita sau contracost si daca mai poti sa imi dai cateva detalii.

Multumesc anticipat, o zi buna.

[28.04.11 13:51:32]

In astfel de cazuri cel mai potrivit este initierea unei solicitari la sectiunea destinata recomandarilor. Am pus intrebarea de mai sus in locul tau click aici, cu siguranta vei primi foarte multe recomandari, important este sa o alegi pe cea mai buna dintre cele mai bune.

Succes si vacanta placuta!... Iar la intoarcere te asteptam cu impresii

[28.04.11 14:17:47]

Eu nu ti l-as recomanda din cauza baii. Camerele sunt normale (mari si spatioase) insa baile sunt dotate cu un dus care iese din tavan si nu este incadrat intr-o cabina. Era o experienta sa faci baie (toata baia era o apa)!!

Parcare exista (foarte mica cca 12 locuri) in spatele hotelului si noi am avut norocul de a sta numai cu englezi in perioada respectiva asa ca nu a fost problema. NU am platit nimic la parcare dar ni s-a dat un card.

Acum fiecare alege in functie de pretentiile sale.

Vacanta placuta!!

[28.04.11 14:30:11]

[@webmaster10]: Mersi frumos pentru ajutor, oricum acest site ajuta multa lume si l-am recomandat tuturor colegilor si prietenilor care erau in dubiu in privinta concediului

[28.04.11 14:34:07]

Multumesc "lauraflorina29", nu cred ca baia ar fi un impediment major, oricum e bine de stiut, sa vad ce aleg as vrea sa ma decid pana la jumatatea lui mai ca sa pot prinde macar o reducere de 10% daca nu nu e problema, doar sa aleg un hotel ok, oricum nu suntem pretentiosi.

alinamitru, charisteas, lauraflorina29