ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 18.07.10
SEP-2010

Super statiune, cazare decenta - masa: taverne-statiune

Am fost anul trecut la Vila Helena - Olympic Beach. Statiunea e superba! (pentu cei ce cauta liniste si relaxare), servire buna peste tot, mancare buna si o gramada de "rasfatz" din partea 'micilor intreprinzatori' de acolo carora le pasa de cum te simti :). Evident e vorba de gusturi, insa scurta vizita in statiunea alaturata la paralia katerini, m-a dezamagit profund - mai ales din cauza densitatii de "romanism" (si oameni si servire) - [find si eu 100% roman, intentia nu era sa jicnesc].

Cazarea... decenta - era chicineta, insa perspectiva de a veni in concediu sa gatim... ne-a indreptat repede spre tavernele foarte primitoare din statiune. Altceva... nu prea oferea (aerul conditionat era contra-cost)... insa nici alte dorinte/lipsuri nu aveam - balconul, si plasa de tantari cam asigurau necesarul de confort cand mai stateam seara la o bere/suc.

Plictis... nu prea a fost - mai mult si datorita excursiilor optionale - unde recomand sa nu fie luate prin agentie deoarece o sa dati intre 5 si 30 de Euro in plus / persoana... asa doar - iar argumentul de "ghid in romana"... nu tine - fiindca e valabil peste tot: P. Ma impresionat mult statiunea - cat despre cazare aveam cam tot ce aveam nevoie (pentru timpul petrecut in camera [scurt]): pat comod, baie ca si acasa :), tv, dulap/noptiere, unpic de spatiu, frigider balcon si plasa de tantari: P [asta in mare... ]. Recomand sa aveti aparat pentru tantari... pentru ca.

De asemenea pentru amatorii de nou, recomand scuba-diving (- nu sunt fan, si nici nu cred ca o sa fiu, insa si asa parerea mea e ca CEL PUTIN odata merita vazut - e extraodinar [ - pentru o reducere de 5-10 EUR/persoana, contactati-ma sa va dau numarul direct al firmei - scapand astfel de comisionul agentiei :) ]

Trimis de Undye in 31.07.11 21:19:40
Validat / Publicat: 31.07.11 22:19:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Undye); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.11 22:02:11]

@Undye, ai omis sa dai nota pentru servicii, poate notezi si acest capitol.

Am vazut ca ai dat nota pentru bucatarie si masa, ati avut cumva micul dejun inclus?

[03.08.11 11:08:36]

A fost greu sa dau nota pentru servicii - findca nu au existat - adica am avut exact ceea ce ne-am dorit (cerut) - o camera in regim propriu - nici nu ajuta nimeni la curatenie - nici nu o facea nici nu lipseau lucruri - cum lasam asa gaseam - ceea ce a fost super. Despre masa... am incercat sa nu creez confuzie specificand atat in titlu cat si in continut ca am mancat la tavernele din statiune, unde chiar a fost super! - daca vrei pot sa sterg evaluarea/modific continutul...

[03.08.11 11:27:35]

@Undye, multumesc pentru lamuriri.

Pentru servicii puteai sa dai nota pentru modul in care ati gasit camera, pentru curatenie de exemplu.

Pentru ca notele date aici se refera strict la vila, le voi retrage pe cele acordate pentru masa.

amad
[09.08.11 14:52:58]

daca te rog, imi spui si mie de unde se iau biletele mai ieftine pentru excursiile optionale? ca mentionai ca se pot lua si altfel decat prin agentii

si la fel si scuba diving-ul?

noi mergem in 20 aug. in olympic beach si ne-ar ajuta

multumesc

[15.08.11 12:55:30]

daca te plimbi unpic prin statiune (mai ales ca e foarte mica , o sa gasesti afise (motiv pentru care agentia o sa va puna URGENT in tema - ca sa nu apucati sa vedeti ) - sugerez sa nu va grabiti - notati oferta agentiei si vedeti ce este prin statiune - pentru o evaluare obiectiva. De asemenea o plimbare usoara pana in paralia ar aduce ceva oferte interesante (in paralia sunt mai multe agetii locale care ofera aceleasi serviciii - insa diferenta dintre agentiile din olympic si paralia nu e nu stiu ce.. - insa intr-adevar mai bogta.). Pentru scuba noi am fost cu enaliosscuba [punct gr] telefon: +306944140883 - agentia ne-a luat 5 EUR, insa firma de scuba a batut vreo 50 de km numai sa ne ia - pe cheltuiala lor - si s-au ocupat de tot si am fost impresionat . Multa bafta si distractie - si daca aveti timp, cand va intoarceti sa-mi spuneti parerea . Pentru alte detalii nu ezitati sa-mi scrieti. Numai bine

elenadr
[24.08.11 10:38:11]

buna undye, in legatura cu scuba diving. am intrat pe siteul lor, si sunt afisate preturi de la 50 de euro pana la 350 euro - se mentioneaza ca transportul pana la baza lor de scufundari e gratis.

tu ai beneficiat cumva de o promotie de la agentia locala din olympic de unde ai luat excursiile optionale, si ti-au oferit scuba la pret redus? te intreb pentru ca e diferenta mare de la 5 euro la 30 cat apare pe siteul lor.

o zi usoara!

[25.08.11 22:36:37]

Um... nu stiu ce sa zic in legatura cu scuba-diving. Daca sunteti interesati pastrati numarul de telefon - si daca agentia ofera mai ieftin... atunci e super! - insa in cazul de fata am o "presimtire" ca agentia o sa va ceara 55-60 EUR (pentru serviciile de 50 pe care le ofera firma) - din pacate nu mai tin minte cat am platit noi.

[20.04.15 08:17:15]

@Undye - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Studios Helen, OLYMPIC BEACH" (nou-creată pe sait)

amad, elenadr, Undye
Alte impresii din această RUBRICĂStudios Helen: