ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2011
ÎNSCRIS: 03.07.09
JUL-2011

Argassi Zakyntos

Este al patrulea an cand ne petrecem concediul in Grecia. A fost extraordinar de frumos, a fost ce ne-am dorit si cred ca cuvintele mele nu pot descrie aceste locuri minunate. Am pornit in acest concediu cu gandul sa ne odihnim si sa ne distram si am reusit sa facem aceste lucruri. Daca au existat cateva mici neajunsuri acestea au fost compensate de frumusetea statiunii, a peisajului si de ospitalitatea greceasca.

Am plecat din Bucuresti la ora 13.30 si a doua zi la ora 10.30 ne cazam la hotelulAgoulos. La inceput am fost un pic dezamagiti pentru ca peste tot pe unde am fost exista plaja, dar aici nu. Ma informasem despre hotel, peste tot se scria ca exista o plaja mica, ingusta care se intinde pe o distanta de cativa kilometri. Asa este descris de catre toate agentiile noastre de turism. Plaja nu exista deloc, nu exista nisip, se coboara niste trepte si se intra direct in mare. Poate ca pare ciudat pentru ca a merge la mare inseamna o plaja cu nisip. Dar pe noi nu ne-a deranjat deloc si chiar a fost ceva inedit cu care ne-am obisnuit repede si ne-a placut.

Hotelul Agoulos este penultimul hotel din statiunea Argassi in directia Vasilikos. Are 2 etaje si un bar deasupra.

Exista o piscina mare si una micuta. Plaja facem in gradina hotelului, pe sezlong si baie in piscina si in mare.

Marea a fost super, calda, limpede, cu valuri mici si adancime mica pe o distanta foarte mare. A fost de vis, stateam pe sezlonguri cu fata la mare si ne bucuram de frumusetea acestor locuri.

Camera de hotel avea 2 paturi, un dulap mare si unul mai mic, plita electrica, frigider televizor, o masa si 2 scaune. Baia nu prea mi-a placut pentru ca nu exista perdea la dus si cand te spalai se umplea de apa. Dar se facea curat zilnic.

Am avut mic dejun inclus, se servea la receptia hotelului. Zilnic la fel, sunca, cascaval, feliate, oua fierte margarina si gem la cutiute, ceai, suc, cafea care nu era buna, paine, chec. Suficient ca sa te saturi insuficient pentru cei pretetiosi.

La piscina era un bar, unde puteai cumpara bautura, inghetata sau mincare. Berea la halba costa 1,5 euro, inghetata 2 euro. Puteai sa vii cu bautura cumparata din alta parte si s-o consumi la sezlong, nu interesa pe nimeni ce faci tu.

Seara curtea era luminata si puteai sta pina la ce ora doreai.

Aerul cnditionat se platea, 6euro pe noapte.

Statiunea Argassi e de vis, verdeata, flori, magazine, taverne, foarte animata. Preturi foarte bune, dar despre asta maine.

Trimis de flori_floricika in 29.07.11 19:08:26
Validat / Publicat: 29.07.11 20:23:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Corfu, Tassos

VIZUALIZĂRI: 7223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flori_floricika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul intrarea dinspre sosea

adryana
[29.07.11 21:11:28]

sa inteleg ca hotelul are 5* si pretul pe care il dai tu este cel real? undeva este o greseala.

[29.07.11 21:32:28]

Nici vorba, adryana, a fost probabil o greseala de selectie a autoarei la definirea hotelului.

Am modificat numarul de stele la (aproximativ) 3 si am setat pagina web oficiala a hotelului (o puteti vedea mai sus, imediat sub review)

[30.07.11 06:47:37]

Am scris pe undeva ca are cici stele? Nici vorba, are doar 3 stele, dar nu-mi dau seama unde am scris, eram obosita, dar am indreptat greseala.

[30.07.11 06:58:47]

@flori floricika, atunci cand ai definit hotelul, ai scris numele acestuia dar nu ai observat, probabil, ca langa nume este o rubrica cu numarul de stele. Aici este setat automat la 5, trebuia sa alegi tu din lista cate stele are hotelul.

A fost modificat numarul stelelor intre timp, de catre @Admin.

[30.07.11 07:01:33]

Nu am observat, asa este, multumesc pentru modificare.

adryana
[30.07.11 07:13:45]

felicitari, ati ales un loc frumos si ieftin, si pozele sunt frumoase!

[30.07.11 08:51:03]

Statiunea Argassi mi s-a parut deosebita, in primul rand este foarte animata, apoi gasesti tot ce-ti doresti, taverne, baruri, magazine cu suverinuri, exista un mic teren de golf, agentii locale care organizeaza excursii in insula la preturi mult mai mici decat cele organizate de cele romanesti, supermarketuri.

Exista autobuz local care asigura transportul spre Zante Town si in sensul celalalt spre diverse alte statiuni, noi am fost la Vasilikos, pretul unui bilet era 1,6euro.

Peste tot, in fafa hotelurilor sunt tufe de leandru, palmieri, lamai.

Noi am mancat la Green Frog, Palos de Moguer, in acestea 2 cel mai des, o data la Picadylli, Premier si Tifany. Preturile sunt mici dupa parerea mea, mancarea foarte buna si multa. La Green Frog o portie de mancare6,7, 8 euro, dar anumite feluri din meniu se puteau cumpara cu 5euro daca luai 2 portii, nu neaparat din acelasi fel. Noi fiind 4 persoane, mancam 2 cu 10 euro. Aici o carafa de vin de 0,5l costa 3,5 sau 4 euro, rosu sau alb. Apa plata la 1,5l la toate tavernele costa 2euro, o sticla mica de cola 1,8 euro. Cel mai des am mancat la Palos de Moguer, peste la gratar cu garnitura, foarte bun, 5euro, alte feluri 5,6euro, musacaua, peste tot foarte buna, aici cu 5euro. Se servea si mic dejun, 6euro pentru 2persone, clatite cu pui si ciuperci, o portie foarte mare si diverse alte feluri. Aici am baut cel mai bun cafe frape cu 1euro.

Peste tot, in fata tavernelor era patronul sau ospatari care incercau sa te convinga sa intri la ei, draguti, zambitori, amabili, stiau cateva cuvinte in romana, pina se aducea mancarea se plimbau printre mese ca sa te intrebe daca te simti bine acolo. Acest lucru mi s-a parut deosebit si total diferit de ce este pe la noi.

La Green Frog in spatele restaurantului era o gradina unde se manca, se putea juca tenis de masa, fara a plati ceva, erau si cateva leagane pentru copii.

Preturile la supermarketuri erau mici, 4 cutii bere Zorba de 0.5l cu 2,95 euro, altele cu 0,80euro, un bax apa plata1,2 sau 1,5 euro, inghetata1,5sau 2euro, rosii1,5 sau2 euro, vin la 1,5l cu 1,3 euro. Intr-o zi la pranz am mancat 6,5 euro 2gyros pita si o salata greceasca, asa era oferta.

Am fost intr-o singura excursie, cu agentia romaneasca partenera din Grecia, cu25euro de persoana, instatiune era cu 18euro, la Navagio si Grotele albastre, excursie facuta cu vaporul, am vizitat Zante Town si am fost la plaja din Vasilikos cu autobuzul local.

[30.07.11 09:08:15]

@flori floricika, ar fi fost mai bine daca te hotarai sa scrii un review separat despre statiunea Argassi, sau despre insula in general, la rubrica Descoperind Zakynthos-ul .

Cu siguranta sunt multe persoane care cauta informatii despre aceasta statiune (mai ales ca multe agentii din Romania ofera cazare acolo) si le vor gasi mai greu scrise aici, ca ecou la o locatie de cazare.

Daca vrei, poate copiezi ecoul tau, mai aduci cateva completari si postezi un review separat.

[30.07.11 09:23:30]

Da vad ca nu am procedat prea bine, o sa -l copiez dar nu prea stiu cum, o sa incerc mai tarziu dupa ce o sa citesc ce ar trebui facut

[30.07.11 09:28:13]

Nu trebuie decat sa dai copy de aici (asta in cazul in care nu ai textul salvat in calculator) si sa il postezi ca review.

Trebuie doar sa intri pe link-ul pe care l-am scris eu mai sus, iar acolo sa apesti butonul ADAUGA REVIEW SIMPLU.

[08.01.13 13:28:57]

Cum este fundul marii nisipos sau stancos? Multumim pr impresii. Pe mine m-au ajutat f mult in alegere destinatiei pentru vacanta.

[31.01.13 13:04:29]

@anucai: nisipos, apa limpede, curata, calda, adancime mica pe o distanta mare, este super totul

[03.02.13 20:52:41]

@flori_floricika: multumesc!

MICHAEL 63
[10.02.13 18:14:12]

ce camera recomanzi ca sa nu ma deranjeze muzica de la bar noaptea.

[10.02.13 20:16:10]

Cat de departe este de centru, de Green Frog? Se poate merge pe jos, mai ales seara, la plimbare prin statiune? Am inteles ca drumul ce leaga hotelul de centrul statiuni nu e tocmai OK. MULTUMESC!!!

[24.02.13 16:25:15]

@MICHAEL 63: Cat am stat eu, la bar niciodata nu a fost muzica, barul este la piscina, poti servi bauturi, cred ca pregatesc si ceva mincare dar nu au muzica in program si nu am vazut seara pe nimeni sa stea acolo, majoritatea prefera centrul statiunii unde sunt baruri cu muzica

[24.02.13 16:31:51]

@anucai: Cand pleci de la hotel spre centru, magazinele, tavernele sunt pe partea stanga si hotelurile pe parte dreapta, cred ca maxim 10 minute de mers foarte lejer este distanta pana la Green Frog, este foarte aproape, patronul este englez, mancarea ieftina si buna, atunci cand am fost eu aveau meniuri pentru 2 persoane la 10 euro, aici puteai juca tenis de masa, au o gradina mare in spate unde se poate manca.

MICHAEL 63
[25.02.13 14:53:24]

@flori_floricika: Multumesc

[26.02.13 13:57:39]

@flori_floricika: Multumesc mult pentru amabiliatea cu care mi-ai raspuns la intrebari! iti doresc o zi buna!

[01.03.13 20:58:59]

@flori_floricika: astept cu nerabdare comentariul tau legat de statiune si mai ales despre hotel finca pe ultima suta de metri am evitat hotelul acesta si statiunea si am ales Laganas hotel andreolas, si sunt curios sa vad ce am pierdut. poate data viitoare am sa aleg argasi. sarut mana si astept comentariul tau

[04.03.13 09:36:26]

@flllo: Despre Laganas? Sigur, plec pe 14 iulie, am vazut statiunea in trecere, e super animata si cu o plaja mare. M-am gandit cam la tot ce am scris, cred ca totul depinde de fiecare din noi, poate ce-mi place mie sa nu placa altora, poate modul in care vad eu Grecia difera de cum o vad altii, eu cand ajung acolo ma simt fericita si ma bucur de fiecare clipa, cred ca fiecare loc are frumusetea lui trebuie doar sa te bucuri ca esti acolo si sa vezi ce e frumos.

[05.03.13 20:09:28]

ma duc pentru prima data in grecia si sper sa nu dau gres, deabi astept, apropo daca ai fi fost in locul meu t ce statiune ai fi ales?? crezi ca am ales bine laganas?? multumesc

[20.03.13 19:45:02]

@flllo: Cred ca ai ales foarte bine si eu merg in iulie, am vazut statiunea doar in trecere, e foarte mare. Grecia e foarte frumoasa, sper sa fii multumit.

[20.03.13 20:21:24]

@flori_floricika: multumesc mult... ufff de-abi astept

adryana, anucai*, flllo, flori_floricika, MICHAEL 63
Alte impresii din această RUBRICĂAgoulos Inn Hotel: