ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2011
JUL-2011

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Tzeapa

Cu rezervare pe net, transport cu auto propriu via Timisoara - Belgrad - Uzice - Kolasin - Podgorica - Petrovac - Budva - Prijevor, ultimul e cartier al Budvei cocotzat sus pe un munte, la dreapta din drumul principal.

Au drumuri putzine si foarte inguste, cu asfalt mai bun si mai continuu decat pe la noi. Media de viteza nu trece de 40 - 45 km/h. Enorm de multa si des amplasata politzie rutiera, flash-urile de avertizare date de altzi soferi nu au practic nici un rost, sunt omniprezentzi si probabil consuma un carnet de amenzi pe zi. Vigneta lor e 10 euro - sticker pe parbriz.

Drum foarte spectaculos prin muntzi, canion, sosea prin scurte tunele, peisaje unice! Kolasin e un satuc superb in muntzi, are si partie de ski in apropiere, foarte placut! Riviera interesanta mai mult ca relief, insulitze, stanci, plaje. Organizare proasta, lipsesc indicatoare, nu prea sunt tablitze cu numele strazilor, de multe ori nici hotelurile nu au firma afisata, foarte putzini localnici reusesc sa articuleze ceva in alta limba decat a lor, acces foarte dificil la plaje - nu sunt scari, pante fiind abrupte, nici pomeneala de telecabina sau alt mijloc modern. Unele plaje sunt penibil de slab dotate, de ex. Slovenska din Budva, foarte mare, aglomerata, apa cam murdara, are pentru probabil peste 800 persoane - fix 2 dushuri! , care au ca sistem de actzionare o atza de care tragi si apa numai picura vag printr-o tzeava - o instalatzie stil secolul 19 sau poate mai antica!

Plaja cu blue-flag Jaz, din nordul statziunii, apa foarte curata, ex-ce-len-ta! , pietricele pebbles perfect netede, au si zone cu nisip, puntzi - alei din lemn, paturi de plaja si umbrele contracost, curatzenie, orgnizare buna, muzica acceptabila si la nivel suportabil, dushuri actuale si in buna stare de functzionare, cabine de schimb, dar... acces numai cu mashina (e departe, la peste 5 km, si nu exista trotuare pietonale sau piste de biciclete), si... sa nu cumva sa ai nevoie la WC - ia-ti gandul! - respectivele facilitatzi sunt pre-medievale!!!... mai bine in camp, in natura!

Recomand de vazut in Muntenegru canionul Tara pentru relieful extraordinar, orasul vechi Kotor din golful cu acelasi nume - stil mediteraneean, promenada din orasul Tivat cu portul nou - marina plina de vase, multe de superlux - ale adevaratzilor bogatzi, dar in ceea ce priveste Riviera, adica daca vrei „concediu la mare”, mergi frate in Croatzia!

In Muntenegru doar pare ieftin, dar de regula cazarea nu-tzi asigura si alte facilitatzi, asa incat platesti la tot pasul, si orice miscare o potzi face numai cu automobilul, parcarea e pe bani, 1 euro pe ora, benzina 1,35 euro litrul, intrarea la plaja Jaz 2,5 euro, la asa-zisul WC e 0,50 euro, la Trsteno mai ai inca vreo 2 kilometri, intrarea numai 2 euro, dar e plaja pentru valutishti, instalatzia de sunet itzi sparge nu numai timpanele ci si pieptul, soselele sunt foarte putzine si deci aglomerate, o banda pe sens, extrem de rar vezi altceva, taximetristii mi s-au parut niste red-necks - pitecantropi lugubri, probabil au intzelegere cu toata shleahta - primarie, proprietari de pensiuni, etc. , neexistand indicatoare, numere la cladiri pe strazi, trotuare sau alei pietonale, hartzile GPS nu acopera la detaliu zona, esti cam nevoit sa mai apelezi la ei.

In final, Muntenegru nu este inca practic pregatit sa primeasca turisti la nivelul corect actual. Desi are mult potentzial si femeile sunt mult mai frumoase decat in Slovenia sau in Istria si Golful Kvarner din nordul Croatziei, deocamdata, sfatul meu e urmatorul: vizitati Muntenegru, dar in ceea ce priveste Riviera... doar in trecere spre zone mai civilizate - Croatzia si Slovenia.

Drum bun si s-auzim de bine!

Trimis de Globetrotter in 29.07.11 01:44:06
Validat / Publicat: 29.07.11 08:14:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 7847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Globetrotter); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.11 07:59:30]

Nu ai scris nimic despre cazarea la Vila Sveti Nikola, in schimb ai scris foarte pe larg recomandari si impresii "de calatorie" din zona, astfel ca am mutat articolul intr-una dintre sectiunile dedicate acestui tip de recomandari, "Riviera muntenegreana".

Posibil ca titlul - "Teapa"; banuiesc ca era referitor majoritar la conditiile de cazare de la vila in cauza -- sa nu mai fie adecvat dupa mutarea in rubrica de calatorie, caz in care te-as ruga sa ne scrii o varianta mai potrivita, folosind rubrica ecouri.

Un review separat dedicat cazarii la Vila Sveti Nikola ar fi binevenit, poate gasesti timpul necesar pentru a-l incarca (vezi linkul de aici)

DanielaK
[31.07.13 15:07:21]

@Globetrotter: am petrecut o vacanta la Budva acum trei ani! Intradevar, subscriu la ceea ce ai spus referitor la faptul ca Budva nu este pregatita sa primeasca turisti la standarde inalte.

Mi-a placut peisajul, orasul vechi si ca am ajuns la Dubrovnik (un oras de care m-am indragostit) ! Cam acestea au fost plusurile acelei vacante!

In rest, agitatia specific balcanica, la ea acasa! Iar plaja... lasa de dorit: ingusta, cu pietre si o apa foarte rece (in luna iulie) !

Concluzia mea: Budva, un loc in care sa iti petreci o vacanta ieftina si cu iz balcanic! Merita vazuta o data in viata, dar nu sa revi...

DanielaK
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budva: