ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2011

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Attaleia Holiday Village - tzeapa de 1400 euro - NU RECOMAND

Resortul Attaleia Shine Luxury & Holiday Village la care am fost anul asta (18-25 iulie) mi-a facut lehamite de Turcia. Noi am fost la Holiday Village, fratele mai nespalat si mai nesimtit al lui Attaleia Shine Luxury, cu care se invecineaza.

Tot elanul mi s-a taiat inca de la intrarea in receptie, unde ne-a lovit o duhoare de urina veche.

Totul era invaluit intr-o semiobscuritate derutanta, in care abia am deslusit pe formularul de inregistrare cuvintele scrise bineinteles in turceste si in rusa.

Si de parca nu era destul, tavanul galbui era populat de o haita de tantari. Ma si vedeam bantuind noaptea prin camera cu sprayul in mana, la vanatoare de elefanti zburatori.

Dupa formalitati, a urmat drumul (pe jos bineinteles) pana la vila unde era camera. Ne-a condus un “personel” care ne-a carat valizele vreo 300 de metri. [Vreau sa spun ca anul trecut, la Simena Sun Club in Kemer (tot Holiday Village), drumul de vreo 200 de metri am fost dusi cu un fel de electrocar special, cu remorca pentru bagaje, iar la plecare doar am sunat la receptie ca urmeaza sa eliberam camera si in 5 minute a venit masinuta sa ne ia. ]

In camera (destul de mare) acelasi miros de urina de caine, care nu stiam de unde vine, fiindca in baie nu l-am simtit, pe la gura de clima nu venea...

Era camera Family cu doua compartimente separate de un glazvand cu perdea, un pat dublu mare si unul de o persoana, balcon si baie standard, cu toate ca pe voucher scria ca am platit pentru camera Junior Suite, care pe site-ul lor aparea cu mocheta si Jacuzzi *MINCIUNA 1* (click aici).

Aceeasi semiobscuritate, doar niste becuri chioare deasupra patului si la comoda. Curatenie sumara, nisip si par pe jos (nu al meu) in baie, in camera ti se inegreau talpile deca umblai descult pe parchet. Spre norocul meu, vila era mai aproape de mare, intr-o zona mai aerisita, si nu erau tantari in camera. Clima functiona satisfacator.

Mobiler vechi, imbacsit, tamplaria vopsita de multe ori, veche, se vede ca s-a construit demult.

Era trecut de ora 10 si speram sa mai putem sorbi macar o supa la Late Diner, macar pentru fetita. Yok. Nu aveau asa ceva, iar la A la Carte era cu reservation, si oricum era inchis.

In frigider, vazduh. Nici macar o sticla de apa plata.

Despre A la Carte: pe site scrie ca au trei, China, Italian si International. *MINCIUNA 2*, era doar unul. Mai tarziu am aflat ca trebuia sa platesti si 3 euro pentru rezervare. Terasa era langa restaurantul principal iar felurile de mancare am vazut ca ieseau din aceeasi bucatarie ca si cele de All inclusive, era cam aceeasi mancare doar aranjata in farfurii si pahare.

Despre restaurantul principal: curatenie sumara, pe mese nu erau pahare, nu erau scobitori, doar servetele si tacamuri (linguri nu). Mese din plastic si scaune ca-n sala de sedinta, de obicei pline de firimituri, era totusi fata de masa (curata daca erai printre primii). N-am vazut sa se schimbe vreo fata de masa patata.

Daca nu erai atent, “harnicia” picolilor te lasa fara farfuria cu mancare sau bautura din fata, inainte de a te ridica de la masa.

Mancarea: ascunsa sub capace (probabil sa nu se raceasca), rareori carne gatita pe gustul europenilor (pui la tava sau rasol cam o dat pe saptamana). Cremvursti la micul dejun am vazut doar o data, si aia erau ceva scurt si rosu, nu ce stim de la noi, as fi vrut mai des pentru cea mica. Pireu de cartofi la fel, doar de vreo doua trei ori in 7 zile.

La carne: piept de pui la gratar, pulpe, frigarui, peste, trebuia sa faci coada.

Desert putin divers: Cam aceleasi 4-5 feluri de prajituri mereu, de obicei mai multe cu gris si budinci pe mai multe platouri odata. De cateva ori tort si de doua ori baclavale. Fructe doar caise, piersici, struguri acri, lubenite si pepeni galbeni.

Bauturi: Sucuri la dozator, se mai si terminau. Vitamin Bar scria pe site, Yok. *MINCIUNA N+1*. La fel si inghetata.

Berea nu era tot timpul, o aduceau fie la sticla si ti-o tunau in pahar, fie la doza desfacuta in fata ta. Votca everytime, raki, gin si cotailuri din ele, plus ceva siropuri si coloranti. Wiskey nu, cognac nu. Vin prost, alb sau rosu, din cutii de carton de 10 litri cu robinet. Cald, bineinteles.

Doar sifonul, cola, sprite si fanta erau reci din dozatorul lor special, cand erau. In rest, gheata in pahar.

Paharele curate, pentru coktailuri, bere si sucuri, spalate la masina se terminau si barmanii incepeau sa le stranga de pe masute, le spalau de mana la chiuveta doar cu apa rece si le dadeau mai departe.

De obicei berea era si la barurile de la piscine dupa ora 12 si doar vreo jumate de ora. Mai aduceau uneori si mai tarziu, la sticla, foarte calda. Seara, la terasa, la spectacol, bere yok. Bea Ioane spirtoase si sucuri sau apa plata…

Barurile mizerabile, mobilier vechi, uzat, pe cale de dezintegrare. Daca te uitai prea atent nu-ti mai venea sa comanzi nimic. Gheata se punea in pahare si direct cu mana. Barmanii patinau pe mazga alunecoasa din spatele pultului.

Snack barul de langa piscina nu functiona, era abandonat, vraiste, mizerie, usile larg deschise, cu tot cu mobilierul specific parasit…

Pe langa piscine si pe aleile dintre vile mizerie, farfurii, pahare aruncate, chistoace, resturi de ieri, de alaltaieri…

Carucioarele cu uneltele de curatenie si detegenti, prosoape murdare+curate, cearceafuri, lasate pe langa vile peste noapte.

Grilajele de scurgere a apei pe marginea piscinei murdare, sarite de la locul lor, gresia murdara.

Din doua dusuri langa piscine, doar unul curgea.

Masutele de la piscine slinoase, nesterse, cu pahare si farfurii de cu o zi inainte nestranse, fara scrumiere, fara oale de gunoi,

Plaja necuratata, neintretinuta, mizerie prin nisip, resturi, plasticuri, chistoace ca la noi la Eforie, barul de la plaja nu avea nimic niciodata, ca si inexistent.

Curatenie in camere doar daca dadeai ciubuc, nu zilnic. Si doar maturat si aranjat paturile; n-am vazut pe cineva cu mopul sa spele camera sau baia. Lenjeria nu ne-au schimbat-o nici o data; intr-o zi am luat eu de pe carutul lor cearceafuri si le-am schimbat. Prosoapele la baie schimbate o data, la cererea mea.

In concluzie: Un resort slab, slab, dezlanat, mizer, alandala. Cred ca se fura la greu. Ca la noi. Nu merita banii. NU RECOMAND. DE EVITAT. O sa revin cu poze.

Trimis de jolac in 28.07.11 00:44:15
Validat / Publicat: 28.07.11 09:19:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya - Arancia Hotel 5* - AI; Kemer - Simena Sun Club HV1 - 5* UAI

VIZUALIZĂRI: 1720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jolac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.07.11 09:07:25]

vechea rubrica "Resortul Attaleia Shine Luxury & Holiday Village" a fost "trunchiata" in doua, aceasta a ramas pt Holiday Village, iar pentru Shine Luxury a fost definita una noua. se pare ca cele doua nu se aseamana chiar ca doua picaturi de apa, in concluzie vor fi tratate independent - fiecare hotel cu rubrica proprie.

iulian68
[28.07.11 11:49:27]

Asta chiar a fost tzeapa, mai ales ca a si costat destul... Camerele alea (Junior suite) chiar aratau bine, ai incercat sa le spui sa respecte ce scrie pe voucher?

Despre masa si conditiile de acolo nu ai ce comenta (din punctul lor de vedere), dar eu cred ca "resortul" ala e pe cale de desfiintare! Sincer nu numai ca nu am vazut (Doamne fereste!), dar nici nu am mai auzit asa ceva la turci! Si la 5*...

iulian68