ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2009
2 ADULȚI -- v: -

10 zile de istorie si cultura greaca pe teritoriu turcesc / Vacanta cu peripetii!

Am plecat la 2 dimineata din Bucuresti cu un traseu de 1200 Km pana la Kusadasi, am traversat Bulgaria si am ajuns la Bosfor Dardanelela la pranz. Am luat feribotul si am intrat la Canakkale primul oras port de pe teritoriul asiatic. Ne-am cazat la Otel Anafartalar de 3* cu o panorama de vis asupra portului si falezei, iar dimineata am plecat pe ultimii 450 km pana la Hotelul Pigale Panorama Sunset din Kusadasi.

Dar ca orice drum national turcesc, mult teren viran, mare si munte si soare.

Ne-a incurcat GPS-ul la Izmir la iesire insa tot am ajuns pe drumul cel bun dupa cateva ore de plimbat pe pasajul aerian.

Hotelul din Kusadasi avand 4 * se afla pe o colina cu vederea spre mare, asa am fost cazati la etajul 2 (si ne-a mers aerul conditionat non-stop) datorita expunerii la soare toata ziua... iar pe spate era vedere la piscina si bar pooll.

Cazarea si masa ireprosabile, dat fiind ca am avut all inclusiv, insemnand 3 mese + snack bar la amiaza si bauturi loco free. Pot sa spun ca vii mai plin cu ceva Kg de acolo.

Ne-am dorit plaja si marea (EGEE) s-o atingem din prima seara, 800 m distanta, dar groaznic: o plaja de max 100 m/10 m unde te calca toata lumea in picioare, am plecat cu nisip peste tot posibil si cu un sentiment de priviri pe la coada ochiului, deoarece marea majoritate a turcoaicelor erau in "salopeta de scafandru" sau cu salvari si bluze pe ele si se mai spune ca este statiune pentru cei bogati. Am aflata a 2 a zi ca plaja hotelului-privata se numeste

Diamond Sand Beach si ca ne costa 5 E/ persoana transportul+ umbreluta / zi asa incat hai la drum cu un maxi-taxi fara aer conditionat si la 12 km departare de statiune.

Acolo am ajuns la 10 si ne duceau inapoi la 5 dupa-amiaza. Eram noi 2 romani, o pereche bulgari si perechi din Suedia si din Germania. Am reusit sub umbrela pe nisip sa fac insolatie si in 3 ore sa caut terasa restaurant unde am platit 1 apa plata 3,5 E. Apa marii extraordinar de sarata, in 3 min de cand ai iesit erai ca o samanta neagra prajita-plin de sare) iar nisipul pe la 12 cred ca peste 50 grade Celsius.

Asa incat dupa bai de iaurt toata noaptea am inceput excursiile: Pamukkale 350 Km mai in sud-fantana Cleopatrei, Adaland la intrare in Kusadasi-mult mai mare si mai de vis decat Water Park Romania, Efes cu ruinele lui, Casa Sf. Fecioare Maria, Moscheea Isabey, Priene, Milet si Didima cu templele si arenele lor iar la intoarcere in ultima zi la Canakkale am fost la Troia.

Am luat dimineata dupa micul dejun feribotul si inapoi acasa, asa incat cele 10 zile am fost si am vizitat istoria Greciei Antice si cultura ei, am facut plaja sub palmier la piscina, acolo ne-am si balacit si ne-am intors destul de obositi.

Dar merita daca stii sa profiti de orice ocazie si nu renunti, iar Kusadasi seara este plin de viata. Vasele de croaziera care andocau in fata nostra dimineata de dimineata erau de vis, iar admirarea lor chiar in port la numai 5 m distanta nu se poate descrie in cuvinte.

Incercati!

Trimis de luiza752003 in 22.07.11 21:34:32
Validat / Publicat: 22.07.11 22:57:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luiza752003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul dinspre vama turca spre Bosfor Dardanele

[22.07.11 22:56:44]

Mutat la Descopera Kusadasi, rubrica deja existenta pe sait. Sters rubrica noua introdusa de autor.

[22.07.11 23:03:44]

@luiza752003: spre deosebire de alte site-uri, AmFostAcolo este organizat pe sectiuni geografice, continand rubrici ce grupeaza mai multe articole (reviews-uri) cu acelasi subiect.

MI-a fost foarte greu sa ma decid care rubrica este locul potrivit pentru review-ul de mai sus (rubrica creata de tine - "10 zile de istorie si cultura greaca pe teritoriu turcesc" - nu se justifica; o rubrica este prin definitie un loc in care se aduna mai multe articole; nu are bineinteles niciun sens sa cream cate o rubrica noua pentru fiecare articol postat pe site), avand in vedere multitudinea de subiecte abordate. Pana la urma l-am mutat la 'Descopera Kusadasi' pentru ca despre aceasta zona (si imprejurimile ei) ai vorbit cel mai mult.

Te rog retine, pe viitor: un review trebuie sa se concentreze pe un subiect, cu recomandari in legatura cu o unitate de cazare (hotel, vila, pensiune etc) SAU cu cu o zona turistica (datorita sistemului de notare, nu e bine sa se amestece acestea doua categorii, la urma urmei cititorii se vor intreba: notele pentru cadrul natural (de exemplu) pentru ce sunt date, pentru hotel sau pentru acea zona?) Doar procedand astfel cei care se documenteaza despre hotelul la care ai stat (ori despre obiectivele turistice din zona) vor gasi cu usurinta aceste informatii, fara sa fie nevoie sa parcurga toate cele cateva mii de articole din zona Kusadasi (precum in cazul unui forum).

La modul ideal, eu as fi scris cateva articole distincte: unul despre hotelul din Kusadasi la care ai stat, altul cu impresii si recomandari despre locurile minunate pe care le-ai vizitat inzona Kusadasi, eventual inca unul (chiar daca mai scurt) axat pe hotelul de tranzit.

Nu ar fi tarzu nici acuma - daca doresti, poti sa scrii de exemplu un articol distinct (cu note si evaluari distincte, referitoare doar la acel subiect) despre hotelul din Kusadasi in care ati fost cazati -- probabil acesta (vezi, in acea pagina, linkul ADAUGA IMPRESII NOI)

adryana
[24.07.11 11:56:34]

@luiza752003, pana la Pamukkale de la Kusadasi sunt 200 km, nicidecum 350!

iar Fantana Cleopatrei se afla tot la Pamukkale, cand ajungi pana in varful dealului acela alb, mergi inca vreo 200 m sus pe platoul acela drept, treci pe langa muzeul Hierapolis si acolo e intrarea la piscina.

luiza752003AUTOR REVIEW
[24.07.11 12:16:30]

Buna adryana,

poate daca i-ai facut direct, dar noi am profitat de drum si ne-am plimbat... asa cum am mai si spus.

Referitor la fantana Cleopatrei acolo est dar n-am pus pauza corecta in text: mai la sud pe continent fata de Kusadasi... poate pot rectifica in text.

luiza752003AUTOR REVIEW
[26.07.11 10:32:25]

@web,

multumesc de sesizare, raspund putin mai tarziu pt ca am cateva rectificari de facut: Hotelul din Kusadasi se numeste Pigale Sunset Panorama si l-am omis, la Pamukkale am ajuns dupa 350 km deoarece ne-am oprit si pe traseu in mici incursiuni prin orase si inca"Pamukkale 350 Km mai in sud-fantana Cleopatrei" se referea la faptul ca Pamukkale se afla mai la S de Kusadasi si mai central continental si fantana Cleopatrei se regaseste tot acolo.

Sorry.

Nu am gandit un subiect exact de Ghid orientativ ci numai impresii personale.

Sincer ne dorim mai multa relaxare, plaja si distractie cand calatorim pe undeva cu totul nou si de renume, decat am avut parte la Kusadasi. Cultura este buna oricand si chiar binevenita dar in cazul de fata ne-a si costat si ne-a si obosit ff mult.

Grecia nu este acelasi lucru si credema ca am calatorit destul si intern si extern si pot afirma ca Turcia este mirifica datorita Istoriei Antice a Vechii Elade si atat, din alte puncte de vedere ff invechiti ca mentalitate.

Multumesc pt alegerea subiectului.

adryana, luiza752003
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: