ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2009
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 20.05.09
SEP-2008

Mai merg cel putin odata aici

Am fost anul trecut in septembrie la acest hotel. A fost prima noastra calatorie in Egipt, insa am ramas porfund impresionati de tot ce am vazut si trait acolo.

Hotelul este deosebit de primitor, camerele sunt spatioase iar mobilierul este cu totul deosebit, da un aer rustic incaperii lor. Este foarte curat zilnic se face curat, se schimba prosoapele, sapunul, gelul de dus, etc. Frigiderul din camera se alimenteaza zilnic, gratuit (asta nu e specificat in oferta).

Referitor la mancare intr-adevar, restaurantul mare si cel de pe plaja merita vizitate, mancarea e excelenta. Au niste sortimente de branzeturi... foarte foarte bune.

Nu te poti plictisi in hotel in permanenta sunt fel si fel de activitati sportive, de divertisment.

Intr-adevar trebuie sa metionez faptul ca plaja este cu nisip fin, insa intrarea in apa se face pe scari, dar nu e nevoie de papuci, apa este curata, limpede, fundul apei este cu nisip, aste e poate mai putin placut pentru unii, insa pe noi nu ne-a deranjat deloc

Din pacate anul trecut nu am reusit sa stam foarte mult in hotel deoarece din 6 zile intregi de stat acolo, 3 zile am fost in excursii, insa anul asta vrem sa mergem tot acolo sa ne odihnim.

Un sfat pentru cine vrea sa si viziteze. Mergeti pe 2 saptamani, pt ca o saptamana e prea putin. Noi am venit foarte obositi din concediu. Merita vazute Piramidele, Valea Regilor si Insula Giftun, nu o ratati e ceva de vis!!!!! Am sa postez niste poze sa vedeti mai multe detalii.

Cam aste e pe scurt ce voiam sa scriu, sper ca v-am lamurit referitor la acest hotel.

Trimis de lilly11a in 20.05.09 12:00:49

VIZUALIZĂRI: 2428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilly11a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Giftun-trebuie vazut
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[17.03.10 13:20:16]

Dragă Lili şi eu merg de pe 6 aprilie la Arabella.

Aş vrea să te intreb:

-dacă este departe de oraş,

-dacă circulă maxitaxi,

-dacă în mare se coboară pe trepte din mai multe locuri sau dintr-un singur loc

-dacă sunt ţînţari.

- dacă la restaurantul de pe plajă de unde se vede marea se intră fără rezervare.

Mulţumesc anticipat pentru răspuns!

[17.03.10 21:27:00]

Ciao,

Lili here

in primul rand da-mi voie sa iti spun ca te invidiez enorm!!!

referitor la intrebarile tale:

- este in oras, sunt magazine chiar la iesirea din hotel, dar mai este si un bazar in incinta hotelului. nu stiu cum e si ce preturi sunt pt ca nu am reusit sa ajungem in bazar (lipsa de timp). si tot in bazar este restaurantul a la carte, numai acolo e necesara rezervarea (e gratis totul si acolo). insa ca sa ajungi in centru trebuie sa mergi ceva distanta, noi am fost 8 persoane din hotel cu un microbus, am platit putin insa nu mai stiu exact, cat imi pare rau.

- daca bine tin eu minte sunt la multe scari plaja este destul de lunga nu e inghesuiala deloc (cel putin cand am fost noi nu era: P, desi hotelul a fost plin ochi)

- legat de tantari goange si alte creaturi, noi am fost la inceputul lui septembrie, nu am vazut urma de tantar sau goange, insa pe peretii exteriori ai hotelului mai apreau din cand in cand noaptea mici soparle cat degetul aratator, am sa postez poza sa vedeti, pe noi nu ne-au deranjat cu nimik.

- restaurantul de pe plaja si restaurantul principal sunt 2 diferite, poza postata de mine e cu cel principal (grill se numeste), si nu nu e nevoie de rezervare la nici unul dintre ele.

ar fi multe de povestit, daca mai ai intrebari iti raspund cu mare drag.

aaaa era sa uit respautentul italian nu e cea mai buna alegere dupa parerea mea, mancarea e... buna dar nu prea variata. recomand grill cel de pe plaja si cel din bazar mancare super.

- nu ratati excursia pe insula giftun!!! a fost mai mult decat un vis!!! insa numai cu firma cu care mergeti nu va bagati la excursii organizate la nivel local sau de hotel!! desi e mai ieftin riscati sa luati tzeapa!

- la exchange-ul din hotel schimbati valuta dedicata cumparaturilor de gen suveniruri in lire egiptene e mult mai ieftin asa. iar tricourile pe care le vand in hotel cele pictate manual chiar isi merita banii noi ne-am luat si rezista eroic.

pfffff atatea am in cap acuma... nici nu stiu ce sa mai scriu...

daca mai ai intrebari astept sa scrii.

aaa si inca ceva daca nu mai vb pana pleci, te rog cand te intorci posteaza impresiile pe site.

distractie placuta!!!

cam asta mi-am adus aminte acum.

[18.03.10 13:08:25]

Mulţumesc foarte mult pentru informaţii!

Ca să mă invidiezi până la capăt, am ţinut cont de ce ai scris legat de timp că e prea puţin şi am luat 2 sejururi, de pe 6 până pe 21 aprilie, primul la Arabella şi al doilea la Albatros Palace, unde de asemenea am auzit că este foarte frumos! Doar că este ceva distanţă între ele, de circa 13, 5 km şi transferul trebuie să-l fac pe cont propriu!

Am să postez impresii când vin.

Voi aţi mai plătit ceva la recepţie în plus pentru o cameră mai bună?

webmasterXY*
[18.03.10 13:14:21]

apofishuorus,

Te asteptam cu impresii din vacanta ta!

[18.03.10 19:11:48]

Ciao,

lili

si noi speram sa mergem tot in egipt anul asta 2 sapt undeva in septembrie, anul trecut am fost la turci la Delphin Diva in Lara, nu am ce reprosa la modul cel mai serios serviciile au fost mai mult ca perfecte, lux nu gluma, dar pretul a fost dublu: P

asa ca astept impresiile de la arabella, sa stiu daca este la fel mergem tot acolo, daca nu alegem alt hotel.

legat de camera, cum am ajuns in hotel am incercat sa dam niste bani pentru o camera cu pat dublu si cu vedere ma mare, insa ne-au dat banii inapoi, pt ca nu mai aveau nici o camera libera. dar cand am ajuns in camera am fost multumiti asa ca nu am mai incercat zilele urmatoare, aveam vedere partiala la mare eram la etaj, atata tot ca erau paturi separate. insa paturile sunt atat de mari incat noi am folosit doar unul toata saptamana. : D

distractie inca odata.

[22.03.10 11:05:04]

LILI dragă, mi-am mai amintit de un aspect, pe care vreau să-l aflu: cum se procedează cu prosoapele de plajă?

[22.03.10 13:33:03]

pai sunt gratuite atat pe plaja cat si la piscine.

in momentul in care te cazezi vei primi un card pe care in momentul in care mergi la piscina sau la plaja il iei cu tine. pe plaja si la piscina mare este un loc in care primesti prosop in schimbul cardului iar la sfarsitul zilei(sau cand nu mai ai nevoie de prosop) mergi, predai prosopul si primesti cardul inapoi.

sa nu ve duceti prosoape nu are rost le carati degeaba.

si inca ceva ce cred ca merita mentionat poti lasa orice lucru pe sezlog nesupravegheat, nimeni nu se atinge de nimic. noi am lasat camera, aparatul foto si nimik. multi nemti in hotel cred ca de aia.

cam atat de data asta.

[22.03.10 14:02:55]

Multumesc foarte mult pentru informatii!

Sunt foarte preţioase, pentru mine este important să cunosc cât mai multe amănunte din timp, ca să nu mă stresez acolo ...să simt că e concediu...

Îţi doresc o săptămână cât mai frumoasă şi timp frumos!

[22.03.10 16:22:09]

cu mare placere, stiu cum e.

si tie la fel

alina_ms
[15.04.10 20:46:33]

buna draga lilly

anu asta am hotarat sa merg si eu in egipt si am optat pt hotelul Arabella. ma bucur sa aud k ai avut asa o ipresie buna despre hotel pt k eram putin putin nehotarata asupra hotelului si chiar aveam nevoie sa aud o parere buna. pt mine e important ca mancarea sa fie buna si plaja sa fie ok. asa k intrebarea e: cum a fost mancarea? adik dak a fost buna si dak aveai de unde sa alegi?

aaaa si inca ceva... pe plaja puteai sa intri numai de pe scari sau plaja are si mal?

si dak se poate ai puteai sa postezi mai multe poze cu plaja pe site sau dak te rog si poti pe adresa mea de email: bordasali:@:yahoo . com

ms multttt...

[16.04.10 22:04:58]

ciao,

am sa trec la subiect, legat de plaja imi pare rau sa iti spun dar numai pe trepte se intra in mare asa cum vezi in poza postata. dar plaja e numai cu nisip, iar apa e foarte limpede.

referitor la restaurante, sincera sa fiu noi am mancat la restaurantul principal (GRILL se numeste) acolo am gasit mancare variata, noua ne-a placut foarte mult. am sa postez niste poze cu restaurantul sa vezi. la cel cu specific italian sincer nu mi-a placut in mod deosebit dar incearca poate tie iti place. restaurantul de pe plaja care cel putin atunci servea doar masa de pranz nu mic dejun si nici cina mancarea era foarte buna. mai mult mancaruri specifice zonei noastre. la cel cu rezervare noi nu am fost au fost prietenii nostri si ei spun ca a fost foarte buna mancarea.

am sa mai postez cateva poze.

cam asta ar fi de spus. daca mai ai intrebari iti raspund cu drag. vezi ca intr-o saptamana se intoarce apofishorus el are impresii mai actuale. eu anul asta fac 3 ani de cand am fost, poate lucrurile s-au schimbat (sper ca nu: P).

[22.04.10 12:42:27]

Salutare!

Tocmai m-am întors cu multe peripeţii... deh cu norul ăsta!

Scriu toate impresiile în review!

alina_ms, apofishorus, lilly11a
Alte impresii din această RUBRICĂArrabela Azur Resort: