ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
DIN: slatina
ÎNSCRIS: 26.07.10
JUL-2011

Adevarul despre Elena

Nu este primul nostru sejur la acest hotel si, cu siguranta, vom reveni cu placere de fiecare data. Am ajuns acolo pe o ploaie torentiala, in jur de ora 11si am primit bratarile si camera imediat. Desi nu platisem camera cu vedere la mare, asta am primit. Nu am parcat masina la hotel, nu ne convenea faptul ca era prea in strada, ci am parcat mai jos putin, la hotel Preslav, ca si data trecuta, din urmatoarele motive: masina e in siguranta, costul parcarii mai mic (8 euro pe noapte), curs mai bun euro-leva decat la Elena, pentru ca nu apucasem sa schimbam banii.

Camera: spatioasa, curata. In fiecare zi se curata camera, se schimbau prosoapele, lenjeria s-a scimbat dupa patru nopti. E drept ca lenjeria nu mai era noua. insa era curata. In fiecare zi ptaful era sters, scrumiera spalata si uscata, fara sa fie nevoie de vreun stimulent financiar sau vreo rugaminte.

Baia: curata.

Bucataria: mancare diversificata, se gasea ceva pe gustul fiecaruia. Lipsesc cu desavarsire gratarele, insa stiam asta. Se serveste carne de vita, porc, mult piept de pui, file de hering sau pangrasius, creveti. Desi nu sunt un consumator de paste am observat ca se putea consuma lasagna, spaghete, tortelini. Spre deosebire de acum 2 ani se diversificasera fructele: nectarine, banane, mere, pepene galben si rosu, portocale, grapefruit. Foarte multe feluri de prajituri cu crema, un fel de baclavale, inghetate, budinci, compoturi (n-as putea sa va spun ce gust au pentru ca noi nu suntem consumatori de dulciuri). Foarte multe salate (cea greceasca e chiar foarte buna), legume la gratar, ardei copt, muraturi diverse, ardei iute copt. Cam aceleasi garnituri in fiecare zi: cartofi natur, pai taranesti, legume la cuptor, conopida pane, insa nu te obliga nimeni sa mananci in fiecare zi acelasi lucru. Ciorbite satisfacatoare cu dresing pentru gustul fiecaruia.

Puteai depista familiile de romani (circa90%din hotel) dupa mormanele de piersici dupa mese, nu mi-am putut explica cum puteau manca atatea.

Cafeaua buna, daca stiai de unde sa ti-o iei sau sa o comanzi. Citisem inainte de plecare ca ceaiul se bea din pahare de plastic. In restaurant erau cesti pentru ceai, ciocolata, cafae, capucino, singurul minus era ca zaharua aici se afla in niste castronele, nu era stik.

Sucurile erau la dozator, ca si apa, nu prea grozave, asa cum sunt peste tot la bulgari.

dimineata puteai servi oua ochiuri, omleta. oua fierte, cateva tipuri de salamuri, parizer, conserva de peste, mai multe tipuri de branzeturi, pateu un fel de placinta cu branza, unt, miere, doua tipuri de gem, cereale, iaurt.

E adevarat ca sala de mese nu putea prelua tot hotelul odata, insa masa se servea mai mult timp si era imposibil sa nu-ti gasesti loc. Ospatarii se straduiau sa curete rapid si nu se uitau chiondoras asa cum am citit in alte postari.

Piscina era curata, se spala zilnic pe jos strangeau chiar si paharele pe care unii, nascuti obositi, nu se deranjau sa le duca la cos. La piscina se faceau pe deplin remarcati copiii romani care tipau ca pe maidan, sareau in apa, desi nu e permis, sau, la indrumarea mamicilor grijulii, urinau pe rondurile de flori, desi este WC la receptie destul de curat. Romanii insa tin sa-si demonstreze comuniunea cu natura in orice situatie, de fapt nu e decat o lipsa crasa de educatie pe catre, daca parintii nu o au, copiii nici atat.

De la hotel se ajungea usor la plaja, pe niste alei nu prea frumos mirositoare. Plaja era curata, se putea face plaja si pe sezlong, contra cost, dar si cu prosopul. Apa era curata, poate prea multe scoici.

Animatorii, la piscina, se straduiau sa implice pe toata lumea la gimnastica, volei in apa, tinta, insa trebuie remarcat ca acum 2 ani aveau animatori mai buni, mai inventivi.

Intr-un cuvant, stim deja destinatia pentru revelion si concediul de anul viitor. Mi-as dorii numai ca romanii care ajung acolo sa dea dovada de educatie, de bun simt, daca nu au, sa stea acasa.

Trimis de nixi in 20.07.11 18:21:46
Validat / Publicat: 20.07.11 18:51:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nixi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Visan125
    [20.07.11 23:28:09]

Felicitari pt. review! Cam ai dreptate. Mai peste tot o anumita categorie de romani (in ultima vreme din ce in ce mai numeroasa) iese in evidenta orunde s-ar afla prin lipsa de educatie si, cu parere de rau, prin marlania devenita din pacate traditionala.

Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: