ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
SEP-2009

Gibraltar – taramul macacilor

Aflat la sud de Spania, marginind stramtoarea care leaga Marea Mediterana de Oceanul Atlantic, Gibraltarul inalta catre zari o stanca de 426 de metri. Stanca Gibraltarului - emblema tinutului - este atractia tuturor turistilor care trec prin zona.

Sub diverse stapaniri, teritoriul a avut o istorie zbuciumata. In 1462, in timpul lui Ferdinand al IV-lea, a fost recucerit de spanioli, iar la 25 august 1704 a fost cucerit de britanici (fapt recunoscut de Spania prin tratatul de la Utrecht din 1713).

Gibraltarul este si in prezent revendicat de Spania, motiv de disensiuni diplomatice hispano - britanice. La 10 septembrie 1967, in Gibraltar a avut loc un referendum in urma caruia populatia a respins – cu majoritate covarsitoare (peste 12.000 fata de numai 44) - anexarea teritoriului la Spania.

Asadar, pe acest teritoriu britanic am pasit in septembrie 2009 venind din Maroc pentru continuarea turului in Europa.

Trecerea din Spania in Gibraltar se face cu un control formal al documentelor: mergem la pas, in sir indian, cu pasapoartele deschise la fotografie, iar un oficial in uniforma ne priveste cand pe noi, cand documentele.

La Linea, un autobuz (2 euro) ne duce la telegondola pentru ascensiunea pe stanca (9,5 euro). De la etajul autobuzului englezesc, descoperit, in adierea vantului admiram o alta lume, altfel de cladiri, altfel de masini, altfel de oameni. O farama din Marea Britanie!

Cand am ajuns pe stanca, cei care ne-au intampinat au fost macacii, o specie de maimute. Animale semiterestre care traiesc mai mult in copacii padurilor tropicale si savanelor, in grupuri mari, hranindu-se cu vegetale, macacii s-au adaptat si par la ei acasa pe inaltimile Gibraltarului. Nimeni n-a stiut sa ne spuna cum au ajuns macacii aici. Au chiar si un muzeu pe care din pacate nu l-am putut vizita.

Admirate si rasfatate de turisti, maimutele nu se bucura de respectul total al administratorilor locului. Am vazut cum a fost altoit pe spinare, cu matura, un maimutoi sturlubatic. Macacii de la Gibraltar sunt maimute furacioase. Am fost avertizati in privinta acestui aspect, cu toate astea, unei doamne i-a fost smulsa din mana o sacosa. Tacticoasa, maimuta s-a retras si a inceput sa-i inspecteze continutul. Cauta mancare si... a gasit, chiar daca in mod fraudulos. Am avut norocul sa vedem si o familie cu un pui. Mic, dar activ, puiul cauta mereu protectia mamei. Tatal era cel care-i proteja pe amandoi. Primea mancare de la turistii amuzati si le-o oferea. Pastrau o oarecare distanta, nu se lasau atinsi, dar erau prietenosi si mai ales interesati de hrana.

De pe terasa stancii Gibraltar se deschid privirilor imagini unice: in stanga Marea Mediterana, in dreapta Oceanul Atlantic, iar in departari, in zare, Africa.

Gibraltarul are si aeroport. Cand decoleaza sau aterizeaza un avion, circulatia masinilor pe soseaua care trece perpendicular pe pista, este intrerupta cu rosu la semafor.

Trimis de iulianic in 18.07.11 19:33:27
Validat / Publicat: 18.07.11 20:28:53

VIZUALIZĂRI: 5899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Imbarcati in autobuzul cu etaj, ne pregatim sa exploram Gibraltarul.

mariana.olaru
[18.07.11 20:56:48]

Scurt, dar la obiect și extrem de elocvent! Un review pe care l-am ”parcurs” cu plăcere, mai ales că e ilustrat pe măsură cu fotografii foarte reușite. Felicitări!

Marian Preda
[18.07.11 21:16:51]

Felicitari pentru rw!

Gibraltar-suveranitatea ei este int-o continua disputa anglo-spaniola!

De asemenea exista o vasta varietate de fauna si flora (o adevarata rezervatie naturala) pe The Rock!

Macacci Barbary, aceasta specie de maimute mici, fac parte integranta in turismul din Gibraltar, iar ei au fost adusi de britanici, din sud-estul Asiei!

Interesanta incheierea ta, iar pozele panoramice sunt de mare efect, deci onoarea primelor PMA-uri imi apartine!!!!

[18.07.11 21:45:32]

Foarte bun review-ul

[19.07.11 19:08:12]

Multumesc tuturor pentru aprecieri si voturi!

Marian Preda, multumiri speciale pentru ca am aflat de unde vin macacii in Gibraltar.

florinsta
[16.12.12 14:45:55]

@iulianic:

Interesant rw iar pozele sint foarte sugestive.

Am o intrebare: se poate trece si cu masina prin punctul acela de control?

[16.12.12 17:12:21]

@florinsta: Multumesc pentru aprecieri!

Nu stiu sigur daca turistii pot trece cu masina personala in Gibraltar si care sunt conditiile pentru a face asta. Noi am fost in grup, iar autocarul a ramas pe teritoriul spaniol. Nu stiu daca pentru a se evita cine stie ce formalitati la trecere sau pur si simplu pentru a ne face pe noi sa luam autobuzul turistic, de altfel foarte recomandat pentru privelisti si poze.

Daca ajungi cu masina la punctul de control si constati ca e mai simplu sa treci "per pedes", eu zic sa nu eziti, sa lasi masina in parcare pentru cateva ore si sa continui cu autobuzul lor. Merita sa vezi din inaltimea Gibraltarului intalnirea Africii cu Marea Mediterana si Oceanul Atlantic.

nicole33
[16.12.12 17:44:37]

@florinsta:

Poți trece liniștit cu mașina personală sau închiriată în Gibraltar. Formalitățile vamale sunt minime. Noi am trecut doar cu cartea de identitate.

În Gibraltar se circulă ca la noi, nu ca la englezi, însă aglomerația din trafic este foarte mare, străzile fiind înguste și în pantă.

Câteva mii de spanioli trec zilnic granița în Gibraltar la muncă și retur.

La ieșirea din Gibraltar spre Spania, însă, se formează cozi lungi de mașini.

Pentru cumpărături îți recomand să ai lire sterline sau să plătești cu card bancar. Peste tot acceptă și euro fără probleme, dar fiecare calculează la ce paritate vrea, evident în dezavantajul clientului.

florinsta
[16.12.12 19:25:51]

@iulianic:

ok! deci se poate dar nu este recomandat. Am inteles.

Arya
[17.12.12 08:31:39]

@iulianic

Un review frumos care merita un superbonus.

Mi-au placut mult pozele cu macacii.

Pestera nu ati vizitat-o?

[17.12.12 11:42:26]

@florinsta, @nicole33, @Arya: Nu pot decat sa va multumesc pentru ca ati scos de la naftalina unul dintre review-urile mele mai vechi, evident, destul de succint, asa cum sunt majoritatea review-urilor de inceput.

@nicole33: Multumesc pentru completarile foarte la obiect. Sper sa fie de folos celor ce vor ajunge acolo cu masina personala.

@Arya: Multumesc o data in plus pentru aprecieri! Intr-adevar, macacii fac deliciul tuturor vizitatorilor de la Gibraltar, fie adulti, fie copii. N-am vizitat pestera pentru ca din nu stiu ce motive, atunci era inchisa.

florinsta, iulianic, Marian Preda, mariana.olaru, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Gibraltar: