ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2011
ÎNSCRIS: 10.06.11
JUL-2011
4 AD. + 5 COPII -- v: 13, 12, 9, 8, 2ani

A fost super!!

Am asteptat calatoria asta 3 luni. A fost super: acus va voi descrie.

Deci, sa incepem cu receptia: holul aproape totul din aur! este atat de frumos! alaturi, stau vreo 20-25 de mese pentru a sta cat se face check-in.

Intrarea este in cerc, alaturi de intrare stau doua mese: una cu limonada si sampanie, alta cu bomboane si ciocolata, apropo sunt f. bune! Ascensoare sunt 2: Unul cu oglinda mare care nu permite vederea in hotel, iar altul care e partial din sticla.

Pe proprietatea hotelului se afla 5 restaurante a la carte: chinezesc, italian, mexican, turcesc, si inca unul nu tin minte, 8 baruri, 1 piscina principala, alta interioara care are sezlonguri ca un fel de paturi foarte confortabile, si alta cu topogane. (4) la numar. Alaturi de piscina interioara este centrul SPA (saunele, baiaturceasca, sauna cu menta etc.)

Acum sa revenim la hotel: camerele: camera nu este extrem de spatioasa, incap 5 oameni (un pat mare, doua, putin mai mici, si un fotoliu, care se mareste.) Baia frumoasa dus excelent nu vroiam sa ies de acolo cand faceam baie, o oglinda mare, cremuri diferite, erau papuci de camera, prosoape schimbate in fiecare zi, minibarul umplut zilnic, doua ape minerale (250; 1,5l) doua sucuri visina, portocala, cola, pepsi, si o bere efes. Climatizator, TV LCD, o masa, insa balconul e cam mic, cu un scaun. In hotel sunt 7 cladiri a cate 4 etaje, una in mijloc (principala, si respectiv cate trei in parti)

Piscina este mare, apa limpede seara, consider ca a fost bine faptul ca era si un pod care tine umbra persoanelor care nu se simt bine la soare, ca mine. Langa piscina era Bella Bar, (bauturi), pop-corn, camera fotografului, unde se vindeau si tatuaje mi se pare, si inghetata incepind de la 10 - 22. Alaturi de Inghetata era amfiteatrul, toaletele, iar dupa amfiteatru, terenul de fotbal, tennis, gimnastica, basket.

Sa trecem la restaurante: Desi mi-am dorit mult sa ajungem la a la carte, n-am izbutit noi, fiind 9. Dar a fost bine si la principal. Dimineata micul dejun era la restaurantul principal, prinzul la parter, si cina iarasi la principal. Plus la asta functiona restaurantul pentru copii. Acum despre mancare, desi nu m-am asteptat aproape in fiecare aceasi mancare: dar aceasta foarte multa, si foarte calitativa. La mese erau: Dimineata cereale, iar seara salate, in rest tot ce-ti pofteste inima: carne, oua prajite, cartofi fri, prajituri si multe altele, n-am izbutit sa le gust pe toate, desi incercam sa fiu luntre si punte. mese erau mai multe afara, decat inauntru, si credeti-ma nu era asa de cald afara, cu toate ce erau 38 de grade.

La barul de pe ponton erau bauturi, la cel de pe plaja era fast-food si bauturi. (de acolo se puteau imprumuta dame, sah.) La cinnabar, de la parterul cladirii principale se puteau lua bauturi, apropo de bauturi: faceau niste cockteil-uri extraordinare, din ciocolate, lapte si alte. La parter erau de asemenea multe mese unde iti serveai bauturile. Si mai era un royal mare, alb. , acolo mai era si guests relations, rent a car, magazine, (de acolo mi-am luat chipiu si e foarte frumos si bun - in caz ca va intereseaza: D), era si sala de jocuri. La sala de jocuri erau doua piste de bowling, si ceva jocuri, internet - cafe, si altele.

Acum despre distractii: In categoria distractie-sport intra: Volley, Footbal, Tennis, Darts, Boccia, Trageri cu arcul (la care am luat locul 2), Gym, Basket etc. Si mai erau multe jocuri, insa nu le-am remarcat pe toate. Stiu ca la 11 Air Gun, Darts, la 15 - Boccia, Volley, Darts, Trageri cu arcul, etc. Acum plaja: nu prea mi-au placut 2 lucruri: era cu pietre chiar marisoare, si era soare mare, puternic, nu suport, insa vroiam sa joc voley si am suportat cu greu. Erau foarte multe sezlong-uri, cu umbrele, iar pe ponton paturi la fel cu umbrele. Apropo, boccia e langa volley. Langa Voley mai e si un magazin cu sporturi de apa de ex banana. Acum personalul: defapt nici nu trebuia sa deschid tema asta: erau gata sa te trezeasca din morti oricand, mai ales Gio. Iar langa Bella Bar era favorita mea tabla de sah cu piese cat jumatate din mine.

Am prins si seara turceasca, si mi-a placut foarte mult carnea lor.

Cam atat, iar acum vine partea trista: cu toate ca eu am asteptat cel mai mult aceasta vacanta, eu am fost cel mai ghinionist!! Chiar din prima zi a intirziat avionul, AirMoldova cu jumatate de zi, iar asta e nimic pe langa faptul ca chiar a doua zi de stat la hotel spre seara mi s-a ridicat febra la +39.5* C!!! si asta a tinut pina in penultima zi a vacantei mele, bat cu pumnu-n masa, insa eu credeam ca o sa-mi astept moartea-n Turcia...

Daca am uitat ceva va rog sa-mi spuneti, va raspund, Victor.

Trimis de victor_s in 17.07.11 19:28:51
Validat / Publicat: 17.07.11 20:23:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2805 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (victor_s); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Orasul vechi Antalya
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

michaela_1961
    [17.07.11 21:06:47]

Mai... tu cel cu ochelari, esti simpatic foc! Felicitari pentru review, ne-ai dat o gramada de amanunte, de unde deduc ca esti un fin observator.

Imi pare rau de disconfortul pe care l-ai avut din cauza febrei, dar vor mai urma si alte vacante frumoase.

Sa porti sanatos chipiul, dar sa nu mai bati cu pumnul in masa! )))

[17.07.11 22:45:57]

merci, michaela

cand bati cu pumnu-n masa alungi demonii

dandulea
    [18.07.11 10:18:51]

Bravo mai Victoras... felicitarile mele, ti-am dat un "f. bun"... sa-ti traisca ochelarii.

Ai un stil inconfundabil! Felicitarile si respectul meu

[18.07.11 15:16:53]

mersi, f. f mult

[18.07.11 15:27:12]

Cu parere de rau (reveiwul este superb, avand in vedere varsta autorului), trebuie sa retrag notele acordate, cf regulii.

Notele vor fi insa resturate odata cu mutarea articolului in preconizata rubrica 'AmFostAcolo. Junior'.

[18.07.11 15:42:33]

Admin nu poti sa-l lasi aici? fara note? >??

[18.07.11 15:52:39]

Ba da, atunci AICI va ramane

[18.07.11 15:53:57]

Merci!

Nata
    [27.07.11 16:39:47]

Victor, spune-mi te rog cum e intrarea in mare de pe plaja hotelului? Vreau sa calatoresc cu copilul meu de 3 ani si am auzit ca sint pietre mari la intrarea in apa, e adevarat?

[29.07.11 12:46:51]

@Nata: Da, sunt pietre in apa, insa dupa cum vedeti, am calatorit si noi cu verisoara mea de 2 ani, (face trei in august), si nu am avut probleme mari. Calatorie placuta!

Nata
    [31.07.11 11:10:15]

Merci!

dandulea, michaela_1961, Nata, victor_s
    Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]: