ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
DE rlg
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani

Gardenya Hotel Bodrum - O alegere nefericita, care din fericire nu a durat decat o noapte

Dupa un sejur petrecut in Antalya, impreuna cu inca o familie de prieteni am decis sa vedem locurile faimoase ale Turciei, aflate pe riviera, dupa o noapte de neuitat petrecuta la la Fethiye, la Hotel Club Turkuoaz, unde am fost primiti foarte frumos de catre angajati acestui hotel, am plecat spre Bodrum, locul unde s-a nascut si Herodot, locul unde exista una dintre cele sapte minuni ale lumii antice - Mausoleul din Halicarnas.

Rezervarea am facut-o prin booking.com la Gardenya Hotel situat pe Umurça Mahallesi Dr. Mumtaz Ataman caddesi Rasattepe sk. No: 6, din Bodrum, site-ul hotelului fiind: http://www.gardenyahotel.com/list/list. asp? ktgr_id=354&dil=6

Dupa scotocirea internetului am ajuns la concluzia ca acest hotel este ok pentru o singura noapte, cat doream noi sa stam prin Bodrum, putinele review-uri ale acestui hotel arau ok, fara mari pretentii, mentionau ca au piscina, mic dejun gen bufet suedez (open bufet - conform rezervarii)... totul parea perfect.

Precum spuneam, am ajuns seara tarziu la Bodrum, obositi dupa ce am condus de la Oludeniz/Fethiye trecand si prin Marmaris (absolut superb orasul (extrem de cochet) si faleza este superba), la Hotel Gardenya ne-a intampinat la receptie un tip inalt cu ochelari care dupa miros cred ca ii era frica de apa, nu mai vorbesc de sapun... un produs cred destul de strain lui. Omul ne-a luat A 4-urile cu rezervarile, pasapoartele, a inceput sa dea telefoane si sa se agite, intr-un final mi-a spus ca nu intelege de ce eu am rezervat o camera cu trei paturi si lui i-am dat 4 pasapoarte, undeva sugera ca ar trebui sa platesc pentru a patra persoana, am incercat sa-i eplic ca la sectiune "Conditiile de cazare" din rezervarea booking.com scrie negru pe alb ca pentru copii sub 6 ani nu se percep taxe suplimentare, daca dorm in paturile existente, eu om precaut am preferat sa rezerv o camera de 3 paturi in conditiile in care puteam rezerva usor si fara dureri de cap o camera de 2 paturi si ma incadram perfect in conditiile impuse de catre ei (am uitat sa mentionez, ma insoteau, sotia si cele fiice gemene de 5 ani). Intr-un final am reusit sa lamuresc turcul, pus in fata foii A 4 cu rezervarea mea, a capitulat, mi-a dat cheia de la camera.

Hotelul situat pe o coasta de deal a orasului Bodrum, ofera o priveliste splendida asupra portului, asupra castelului, frumos luminat noaptea, camerele spartan mobilate cu mobila in majoritatea ei coscovita si umflata de la umezeala, pe pereti puteai citi istoria hotelului, puteai vedea urmele insangerate ale victimelor crancenelor lupte dintre cei care au fost cazati in acea camera si legiunile de tantari invadatori, eu precaut, am decis ca in lupta cu ei voi folosi arme chimice (interzise prin tratele internationale, unde majoritatea natiilor lumii sunt semnatare), coborand la masina, m-am dotat cu una bucata pastila si un aparat de omorat tantari, in tot acest context, macar lenjeriile de pe paturi erau curate, fara repros din punctul asta de vedere. Camera avea geamuri cu toc din lemn, vopsite in albastru, care la insistenta mea de a deschide unul acesta a cedat nervos, pur si simplu am ramas cu manerul de deschidere in mana, mai exista si un balcon din fier forjat, cu vedere la piscina hotelului, dragut, dar cam subred. Sa continuam, baia... destul de murdara, wc-ul cam maro la culoare, probabil in tinerete era alb imaculat, prosoapele pareau curate, dar sincer nu am avut curajul de a le folosi, in mijlocul caditei de la dus trona un lighean imens albastru, initial am fost socat de imagine (ce sa caute un lighean asa mare intr-o camera de hotel?), dar mi-am dat seama ca probabil, turcii din alte regiuni aflati in concediu la Bodrum imbina utilul cu placutul, fac si plaja si probabil isi spala si rufele murdare aduse special de acasa, stiind ca astia au ditamai ligheanul in baie, ingeniosi turcii astia, fac economie de apa acasa.

In fine, dupa ce ne-am asezat in camera, am vrut sa coboram la restaurantul hotelului pentru a servi ceva, stupoare, era inchis... ora 22.00, ni sa sugerat ca putem sta sa bem ceva, dar am renuntat, peste drum este un restaurant micut, am servit masa acolo, destul de scump si cam subtire, pentru copii cu chiu cu vai am reusit sa combinam ceva cere sa le poti da sa manance, de fapt ceva care sa fie acceptat de catre ei.

Dupa somnul binemeritat, dimineata am coborat la micul dejun, am gasit la receptie o doamna care nu stia o boaba engleza, si care la intrebarea mea unde se serveste micul dejun a inceput sa dea din maini ca eliclopterul din elice, macar sconcsul care ne-a intampinat seara la receptie nu mai era, am inteles in cele din urma unde se serveste micul dejun, dar stupoare, ajunsi acolo am observat ca nu era nimic aranjat pentru open bufetul inscris in rezervarea mea booking.com. Ne-a intampinat un tip care ne-a invitat sa luam loc la o masa, dupa o asteptare de cca. 3-4 minute a venit la masa noastra cu trei farfurii in care tronau produse specifice micului dejun si una... goala. Am intrebat pentru ce ne-a adus si farfuria goala, raspunsul a venit prompt si sec, ai platit camera de 3 paturi, deci beneficiezi de trei mic dejunuri. Corect teoretic, dar practic nu prea... in rezervarea mea pe booking.com scria negru pe alb, open bufet... lucru de care nu am beneficiat, spunandu-i treaba asta a dat din umeri. Corect era sa prezinte situatia si sa ma intrebe inainte, poate doream sa cumpar inca un mic dejun daca as fi stiut ca asa stau lucrile, dar pus in fata acestui comportament extrem de ciudat din partea unor oameni care ar trebui sa se comporte altfel cu clientii, am abandonat discutia, m-am multumit cu ce era. Portiile extrem de subtiri, cu maslinele numarate (cate 8 (4 negre/ 4 verzi)) in fiecare din cele trei farfurii, o feliuta de branza (extrem de sarata), 3 feliute de salam turcesc, un cub de unt si o cutiuta minuscula cu gem, paine, 3 pahare de suc de portocale (chimicale... binenteles) si 2 cafele (nescafe).

M-am tot gandit dupa intamplarea asta, poate am gresit eu cu ceva, poate nu am citit bine putinele review-urile ale turistilor care au fost la Gardenya Hotel, poate am facut o optiune proasta la rezervare - cu certitudine, este regretabil ca una scrie in fisele de prezentare ale site-urilor de rezervari si implicit pe site-ul propriu al hotelului, iar cand ajungi acolo constati ca beneficiezi de altceva. Regretabila zgarcenia de care au dat dovada cei de la Hotel Gardenya din Bodrum, bine, nici asteptarile mele in legatura cu ei nu erau mari, dar speram ca frumusetea incontestabila a orasului in care traiesc ei sa se reflecte si in sufletul lor si mai departe sa o trasmita turistilor care le calca pragul.

Familia mea nu recomanda acest hotel.

Trimis de rlg in 09.07.11 15:13:30
Validat / Publicat: 09.07.11 15:55:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Alanya, Kusadasi, Istanbul, Marmaris, Oludeniz - Fethiye, Bodrum

VIZUALIZĂRI: 1132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rlg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

rlg

• pagină generată în 0.03112006187439 sec