ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2011
ÎNSCRIS: 29.08.09
SEP-2010

O luna de miere de vis

Dupa jumate de an de pregatiri intensive pentru mult visata si asteptata nunta, am hotarat impreuna cu sotul meu, ca luna de miere sa fie reprezentata de urmatoarele cuvinte: soare, plaja, apa si atractii turistice.

Ceea ce am gasit in Santorini a egalat si chiar intrecut asteptarile noastre.

Am decis sa ne cazam la Hotelul Imperial Med, catalogat in acea perioada cu 5 stele, intrucat se afla situat pe plaja salbatica din Monolithos, in imediata apropiere a statiunii Kamari.

Am fost extrem de multumiti de staff-ul hotelului (toti angajatii erau foarte primitori, intotdeauna cu zambetul pe buze, ne-au lasat impresia ca si-au dat toata silinta pentru a ne oferi o luna de miere de neuitat). De asemenea, am fost primiti cu un cocktail local "in partea casei".

Camera (decorata in stil grecesc) nu s-a ridicat la standardul de 5*, probabil de aceea acum i-au fost acordate hotelului 4*, insa era extrem de curata, asternuturi, prosoape, halate etc, de calitate. De fapt, baia a fost cea care ne-a lasat impresia ca hotelul nu merita chiar 5*. Ne-a placut insa foarte mult terasa/balconul, foarte spatioasa si invadata de plante multicolore.

Curtea interiora ne-a uimit... totul in jurul nostru era alb (mese, scaune, baldachine, umbrele, sezlonguri), iar nuanta era sparta de albastrul intens al piscinei si iarasi uriasele plante multicolore (le mentionez atat de des pt. ca ma simteam ca la Gradina Botanica).

Hotelul dispune de loc de joaca pt. copii (fara sa se puna accent prea mare pe acest lucru), teren de fotbal/bascket, masa ping-pong, aparate fitness, gratuite pt. toti clientii hotelului.

Macarea excelenta (seara cam insistau cu mancarurile ce contineau branza, ceea ce nu era chiar pe gustul meu), insa portiile foarte mari, iar sortimentele din meniul "a la carte" absolut delicioase.

Pe timp de seara, barul de langa piscina oferea o atmosfera intima (preturile unui cocktail in jur de 8 Eur, apa la 1.5 L costa 2 eur, cele mai scumpe erau vinurile 8-10 Eur/pahar), insa permanent se ofereau cocktail-uri "din partea casei" pentru toate persoanele de la bar. Barmanul (roman de-al nostru) ne-a distrat la maxim, iar noua (romani de-ai lui) ne-a oferit ceva mai multe bauturi "din partea casei": D.

Spre surprinderea noastra, apa din piscina nu era rece ca gheta (am descoperit ca piscina se umplea cu apa filtrata din mare, deci era usor sarata), in permanenta existau sezlonguri/baldachine goale (nu se batea nimeni pe ele asa cum ni s-a intamplat in alte concedii).

Plaja cu nisip negru de langa hotel este o plaja salbatica (se pot gasi doar cateva sezlonguri) fara barulete sau toalete... parca o plaja neatinsa de om. Apa limpede precum cristalul (nu se gasea o gaza sau o alga... absolut nimic), insa pentru a intra in mare aveti neaparat nevoie de incaltaminte speciala pentru a nu va rani din cauza pietrelor.

Singurele dezavantaje ale hoteluli sunt: faptul ca se afla peste drum de aeroport, iar pentru cei ce nu pleaca din resort s-ar putea ca zgomotul sa devina deranjant in timpul zilei, si faptul ca pentru a parasi resort-ul trebuie neaparat inchiriat un ATV (24 Eur/24 h) sau o masina (35 Eur/24 h). Insa va recomand sa faceti acest lucu, pentru a strabate insula in lung si-n lat, fiinda aveti ce vedea.

Nu va faceti griji in privinta parcarii, exista f. multe locuri amenajate pt. parcare, insa puteti lasa autovehiculul oriunde doriti, atata timp cat nu incurcati circulatia.

Neaparat, pt cei ce vor alege Santorini ca destinatie de vacanta, vizitati capitala Fira, orasul Oia, ruinele din Thira si cumparati o excursie cu vaporasul pt. vizitarea vulcanului inca activ (35 Eur) ce va include ghid, vizitarea insulelor din jur si baie in apele termale.

Sper sa va fie folositoare informatiile oferite si promit sa revin cu poze despre acest loc de vis!!! :)

Trimis de iri_oq in 08.07.11 11:50:00
Validat / Publicat: 08.07.11 12:57:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iri_oq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imperial Med Resort

[08.07.11 13:08:48]

Excelente impresii de spart gheata pe AmFostAcolo, ocazie de a-ti spune bine ai venit pe site si in comunitate. Chiar daca mai aveti un pic si aniversati primul an de casatorie, noi va dorim "Casa de piatra" si cat mai multe vacante frumoase!

iri_oqAUTOR REVIEW
[08.07.11 21:49:04]

Va multumesc mult si de asemenea le urez tuturor celor ce acceseaza acest site la cat mai multe vacante reusite!

trandafir 1970
[08.07.11 22:22:47]

Frumoase poze, un sejur de vis ati avut, casa de piatra!

Daca mai ai cu ce sa ne incanti, sunt convinsa ca ai multe de povestit!

Si, in septembrie, la un an de casatorie, ce insula mai... cuceriti?

iri_oqAUTOR REVIEW
[09.07.11 01:20:51]

Iti multumesc pentru urare!

Din pacate sau, cu putin noroc, din fericire, anul acesta ne vom limita la vizitarea "plaiurilor mioritice"; si cred ca ne vom inspira din posturile tale

adryana
[11.07.11 19:02:03]

foarte frumos, va doresc si eu multa fericire, cred ca fiecare dintre noi am fi dorit sa avem acolo o ,,luna prelungita de miere"

Florin82
[02.09.13 12:17:20]

Felicitari pentru prezentare si in mare parte ai surprins bine hotelul care cred ca e in continuare marketat ca unul de 5 stele desi e de maxim 4. Din pacate in acesti doi ani cred ca a mai regresat - nu se mai ofera nici un cocktail gratuit, cele oferite costa acum 10 euro dar sunt cele mai bune si deosebite pe care le-am gustat vreodata, facute de un barman grec Markos pe care nu stiu daca il mai gasiti si la anul. Micul dejun e putin dezamagitor - mancarea e ok dar destul de banala, nu a variat deloc in cele 7 zile petrecute, nici macar maslinele nu sunt de top (explicabil partial prin lipsa maslinilor pe insula).

Plaja desi salbatica (ca fapt pozitiv) e putin dezolanta, putinele sezlonguri sunt cam rupte si murdare, nu exista bar sau personal al hotelului - aici se putea face mai mult. Am scris ceva detalii in review-ul meu despre Santorini; oricum ramane o varianta accesibila care ofera conditii bune de tip resort (care nu ai cum sa le gasesti in localitati mai mari sau pe caldera), reversul medaliei fiind locatia cam izolata si modalitatile de transport nu foarte prietenoase fie financiar, fie comoditate sau ambele.

blondabv
[02.09.13 12:33:21]

@Florin82: multumim ptr ecou si ma bucur ca nu am ales Imperial Med. De la agentie primisem oferta si pentru Imperial Med iar pe internet imaginile aratau mult mai bine decat cele de la Afroditi Beach dar ne-am hotarat pentru Afroditi pentru ca dna de la agentie ne-a zis ca este retras si ca inca nu fusese nimeni de la ei in vizita la acest hotel si nu avea alte recenzii. Asa ca mai bine am zis sa nu ne riscam. Oricum, sunt sigura ca resortul respectiv a fost super si daca te duci pentru relaxare si nu neaparat sa iesi toata ziua a fost excelent!

adryana, blondabv, Florin82, iri_oq, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂImperial Med Resort & Spa Hotel [Ag. Paraschevi, Santorini Airport]: