ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.07.11
JUL-2011

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

O experienta FOARTE placuta si interesanta.

Un hotel cu o priveliste destul de frumoasa, si foarte curat.

Personal mereu cu zimbetul pe buze. cazarea s-a rezolvat in 10minute.

Masa ok ai de unde alege e destul de diversificata.

Distanta pina la plaja 5-10 minute cu o singura problema citeva scari dar face bine la conditia fizica si chiar e recomandat de doctori dupa o masa copioasa putina miscare nu strica.

Plaja curata doar ca preturile la unbrele si sezlonguri lasa de dorit 8lv fiecare. (am ales sa stau pe cearceaf ca era destul de fin nisipul).

Scuze am uitat de transport care a fost ok.

Trimis de butacu florin in 08.07.11 01:09:00
Validat / Publicat: 08.07.11 06:20:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (butacu florin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.07.11 07:11:55]

Salut @butacu florin, bine te-ai atasat comunitatii. Ne poti spune ce anume te-a determinat sa nu acorzi si capitolului distractie si relaxare nota maxima, asa cum s-a intamplat la celelalte grade de satisfactie?

[08.07.11 21:52:01]

@butacu_florin

Si noi am fost acolo in 2008 la Edelweiss. Ce pot sa spun? Au fost si parti bune si parti rele la acel hotel.

Plusuri:

- camera mare pentru 2 adulti si 2 copii (9 si 11 ani la vremea aceea) - 1 pat dublu, 1 single, plus o canapea extensibila, AC, baie mare, balcoane de jur imprejur (am avut camera pe colt, la etajul al 2 lea), vedere spre piscina

- parcare destul de mare, parca era si pazita din cate-mi amintesc

- mancarea buna si relativ diversificata

- sala de internet

- amplasarea destul de aproape de plaja

Minusuri:

- acces la piscina interioara si sala de fitness doar ca muzeu, pentru vizitatori , decat in prima zi cand ne-am cazat si ulterior am facut un ,,tur de vizita al hotelului''

Motivul: era cald afara si nu era cazul sa incalzeasca apa din piscina interioara, desi in oferta scria clar acces la piscina interioara, exterioara si sala de fitness.

- de cate ori mergeam la masa, eram verificati riguros (dupa un tabel unde scria numarul camerei) de o doamna cu aspect de gardian fioros, dar care la finalul mesei ne zambea dragastos... stand la fel de neclintita in usa restaurantului

- piscina exterioara era mereu ,,pudrata'' cu o galeata plina de clor la ora 16.55, in conditiile in care programul la piscina era de la 9.00 - 17.00. Deh, curatatorul responsabil cu igienizarea piscinei isi facea drastic datoria! Si ca sa fie sigur ca parasim fara insistente sezlongurile, iar copiii ies din apa fara plansete si tipete avea ,,tactica'' lui de ,,izgonire din piscina''.

Chiar vroiam sa te intreb: se mai procedeaza si acum asa? Mai sunt aceleasi ,,reguli riguroase'' tipice acestui hotel cu nume atat de frumos ?

[08.07.11 21:59:59]

@dananecula, incearca sa initiezi propriul review despre acest hotel, chiar daca experienta turistica nu mai este de actualitate, sunt convins ca unele amanunte sunt utile chiar si astazi. Stii cum se face, copy/paste dupa ecoul de aici, eventual cateva fotografii si musai acorzi note, care conteaza mult pentru media hotelului. Succes!

[08.07.11 22:17:25]

@webmaster10

Multumesc frumos de propunere!

Uff, ce sa ma fac! Eu sunt vorba lunga si-mi place sa dau cam multe amanunte. Promit ca voi ,,cosmetiza'' acest amplu ecou si-l voi transforma intr-un review (cu informatii si mai utile), caracteristic stilului meu ,,mai stufos'' in explicatii si in descrieri.

Cat de curand sper ca voi reusi sa-mi gasesc timpul necesar sa mai scriu si sa-mi descarc tolba de amintiri mai vechi, dar si mai de-actualitate, aici, pentru voi, prieteni dragi.

Sa stiti ca v-am lecturat aproape seara de seara, dar din pacate timpul pretios nu mi-a permis nici macar printre picaturi sa mai ,,astern'' un review.

Promit cat de curand ca ma voi pune din nou ,,pe treaba''.

Scuze de off-topic!

sheikha
[21.07.11 12:51:44]

D-le Butacu as dori sa ma informati daca aveti timp sa intrati pe aici la ce distanta este hotelul fata de centrul Nisipurilor, fata de "Tour eifel" si alte atractii (m-am uitat pe harta si l-am localizat in nordul statiunii destul de departe as zice eu); cat costa parcarea? cate locuri are hotelul alocat? am obs k e o prb generala in Nisipuri cu parcarea. alte costuri suplimentare? exista piscina interioara si daca avem acces la ea? da-ti mai multe detalii daca nu va deranjeaza despre acest hotel pentru ca ati fost ultimul care v-ati intors de acolo si care ati postat! Va multumesc anticipat!

[21.07.11 22:59:36]

@sheikha

Ma bucur sa descopar inc-o ploiesteanca pe site-ul AFA. Asa cum am scris in ecoul de mai sus, in 2008 am fost si noi la Edelweiss.

Atunci n-am platit nimic la parcare si noi chiar am gasit loc de parcare, fara probleme.

In ceea ce priveste amplasarea hotelului, intr-adevar, este destul de departe de centrul statiunii, cam jumatate de ora, la pas de promenada faceam noi pana la ,,Tour Eiffel''-ul din Nisipuri

Totusi putina miscare nu strica!

Ca si amplasare, sa stii ca hotelul se afla int-o zona frumoasa, inconjurata de copaci, zona terasata a Nisipurilor. Noi seara, cand coboram la plimbare, ne simteam ca si cand eram la Sinaia si coboram de la manastire pana in centru (ca si distanta si ca peisaj ma refer).

Noi piscina interioara decat am putut-o admira, sa ne balacim in ea... mai putin, desi arata super imbietoare, iar jacuzzi si mai si ne-a facut cu ochiul la vremea aceea

Una peste alta, plusurile au depasit minusurile ,,ochite'' din prima zi si cele inerente, aparute pe parcursul sederii noastre acolo, dar per total ne-a placut.

Insa, facand o comparatie cu hotel Azalia (Sf. Konstantin si Elena) in care fusesem cazati de 2 ori in 2007, sincer, Edelweiss a iesit pe locul doi, ca si preferinta pentru noi.

Acum, sincera sa fiu, nu bag mana in foc daca e tot asa. In 3-4 ani se mai pot schimba multe... in bine sau in rau.

sheikha
[22.07.11 11:14:33]

@dananecula

Va multumesc pentru raspuns! Luni o sa rezerv la acest hotel, iar cand ma voi intoarce o sa imi fac timp sa va povestesc si experienta mea. Sper sa fie una placuta! : D.

O zi buna va doresc!

[23.07.11 00:29:50]

Nu stiu cat de convingatoare am fost in privinta detaliilor ce ti le-am furnizat despre hotel Edelweiss, cu plusurile si minusurile, cu bunele si relele de pe acolo , dar sincer, daca si eu am contribuit putin la luarea unei decizii favorabile, nu pot decat sa ma bucur.

Sfat!

1. Sa va rezervati camere cu vedere catre piscina, caci privelistea este mult mai frumoasa decat pe spatele hotelului. Mai ales seara puteti admira piscina in nocturna, cu luminite colorate si puteti asculta in surdina muzica de la bar.

2. Daca timpul va permite, va sfatuiesc o zi sa dati o fuga si-n Konstantin si Elena. Cu siguranta nu veti regreta, iar daca doriti sa luati si ceva suveniruri pentru cei dragi, va sfatuiesc sa nu le luati din Nisipuri ca-s mult mai scumpe, ci tot din statiunea Sf. Konstantin si Elena.

Vedeti ca acolo, langa statia de autobuz, foarte aproape de bazar, se afla un mini-market cu preturi foarte bune: dulciuri, bauturi, condimente, cosmetice. Iar daca vreti sa va luati ceva de imbracaminte preturile in bazarul din K. E. sunt mult mai bune decat in Nisipuri.

Va doresc un concediu cat mai placut, vreme buna, distractie la maxim si sa va intoarceti cu forte proaspete!

dananecula, sheikha
Alte impresii din această RUBRICĂMiRaBelle Hotel (ex Edelweiss) :