ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
DE Lil
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 16.04.10
JUN-2011

O vacanta neasteptat de frumoasa

Anul acesta m-am hotarat sa merg tot in grecia, initial alesesem Halkidiki, dar pt ca am mai gasit pe cineva care vroia sa mearga in grecia am hotarat sa mergem cu ei in Corfu, nu am putut sa stam la acelasi hotel diferea pretul f mult, asa ca am ales un hotel in apropiere, am luat la Hotel Elly Beach in Liapades langa Palaioikastriza, aici nu am gasit nici o impresie de aceste hotel, dar pe alte situri din afara am gasit, nu erau impresii tocmai bune, dar am riscat si ne-am luat bilet 420 euro cu demipensiune cel mic nu a platit nimic avand sapte ani jumate, am mers cam cu inima stransa vazusem poze cu igrasie, murdare.

Obositi dupa drum am ajuns si la hotel, stiam ca drumul este f ingust pt a ajunge la el si ca se coboara o panta, dar a fost ok, la prima vedere peisaj frumos, f multa verdeatza destul de curat, la receptie am fost intampinati de un domn care f amabil ne- a dat cheia de la camera, cand am fost condusi am vazut ca de fapt nu ne duc la camera pt care platisem ne ducea undeva sus mai pe munte in Bungalaw, am spus ca noi am platit pt cam la hotel, au zis sa mergem sa vedem dar ca nu mai au camere jos, atunci deja am zis gata cu concediul nostru nu se poate ca noi sa avem ghinionul asta, sunt constienta ca am platit destul de putin pe bilet, dar am zis asta este. Le-am mai spus o data ca noi nu stam aici sus, intr-un final au zis ca vedem maine, si ca ne vor muta, bineinteles nu am avut rabdare si am sunat la agentie, i-am spus d-nei de acolo ca nu mi se pare normal sa stau aici cand chear de ia am fost intrebata unde vreau, si am ales la camere, a spus ca vb la receptie, bine inteles ca a sunat inapoi si a spus ca au un grup mare si ca i - au spus ca in trei zile ne vor muta, alt soc, eram f obositi asa ca am zis sa asteptam ziua de maine.

Dar surpriza la Bungalaw nu a fost atat de tragic, camera f frumoasa curata, baie frumoasa balcon eram la etajul unu, si nu era nu mai o camera cu un pat dublu mai era un pat dublu undeva sus spre tavan, era ok camera frigider mare, un pic vedere catre mare printre pomi, doar ca, omorai masina daca vroiai sa pleci in fiecare zi, si cum sotul si copilu sunt mai comozi am refuzat camera. A doua zi dupa micu dejun a venit cel de la receptie si a spus ca se rezolva si ne muta jos, nu am putut sa risc i-am spus sotului sa-i dea 10 euro ca sa fiu sigura ca o sa fie bine, ne spusese ca in doua ore ne mutam cum i-am dat banii in doua minute aveam cheia de la camera, am asteptat sa se faca curat, a daua camera la care am fost cazati ce pot spune f mare cu pat dublu si pat pt o singura persoana, frigider, baie mare cu cada, mobilieru era un pic mai vechi prin anumite locuri dar a fost ok, lenjeria destul de acceptabila, nu alb imaculat dar curata, nu am folosit-o pe cea de acasa, prosoape la fel, curate, balconul f mare, iar privelistea superba, exact spre mare (vezi poze).

Puteam sa spun ca m-am linistit in privintza camerei, mai mult de atat nu puteam sa cer, mancarea era variata, in unele zile f buna, in altele mai slabutz, dar aveai ce sa mananci. Am uitat sa specific hotelul este pt nepretentiosi, pt cei care vin sa savureze peisajul plajele nu pt cei care vin sa doarma si sa manance. Mie personal mi-a placut mancarea si am avut ce sa mananc, preturile cam ridicate la bar o bere la halba era 3,5 euro, un frapee 4 euro, dar pt ca stateam la hotel am avut un cupon de reducere 25% tot sezonul la tot ce consumam bar si restaurant.

Plaja nu era f buna, sunt pietricele pe plaja si in mare pietre mai mari (nu bolovani) dar daca aveai incaltari speciale nu era o problema, eu am stiut si am venit pregatita si o pernitza pt plaja sa nu stau pe pietre, sezlongurile erau cam scumpe 5 euro cred, nici nu am intrebat. Dar la 5Km in Palaiokastriza gaseai plaja fara pietre.

Peisajul era superb sa vad muntele in mare, iar marea de un albastru turcoaz, era ceva mirific, superb, noi nu amvenit doar pt plaja ci si pt vizitata, nu am avut prea mult timp, dar am vazut cat de cat ceva, am fost o zi pe o plaja frumoasa la 17 km unde era nisip fin, apoi in Palaiokastriza cu Minisubmarinul, unde a fost f frumos, sa vezi pestii in mare, si insulitele vazute din mare cu mici statui ratacite pe acolo, stancile iesite din mare, superb.

Acolo am gasit sa inchiriem destul de ieftin si o barca sa mergem singuri pe plaje pustii, am inchiriat doua fam barca cu motor dar cu carma nu volan cu 50 euro toata ziua, plus motorina ne- a mai costat 25 euro, plimbarea pe mare a fost super, si distractiv, aveam vreo 8 plaje pustii unde puteam sa mergem dar nu la toate puteam sa ne apropiem de mal, trebuia inot, am gasit una unde am riscat ce este drept sa ne apropiem de mal (Golden Beach), fiind cu copilul nu am riscat sa inotam, acea plaja era superba cu muntele in spate si marea in fata, de o claritate de neinchipuit, si culmea apa mult mai calda decat la hotel, am petrecut o zi frumoasa pe acea plaja, ne-am mai plimbat in jurul insulei am mai acostat pe o plaja care era numai cu pietre si cu doua iesiri, f frumos si acolo.

In alta zi, am fost seara in Kirkaia (Corfu) am vizitat fortul nou pt ca acolo am gasit parcare (3 euro) foarte frumos, langa parcare era un parc f mare, apoi incepeau strazile cu magazine si terase, am stat la o terasa unde am fost serviti f frumos, aici am intalnit obiceiul grecilor, din partea casei primesti o sticla cu apa rece, sau depinde ce dau ei, la pranz primeai desertul, ceea ce aici in Corfu nu am intalnit, aici la terasa am primit o sticla cu apa rece si cipsuri la bere, ne-am simtit f bine.

In ultima zi am urcat sus pe munte la o terasa cu piscina se numea ceva de genu Bella Vista, unde puteai sa faci baie dar sa consumi ceva de la bar si puteai sa admiri priveliste de sus, se vedea orasul Palaiokastritza, era o priveliste de vis, am prins o zi un pic cu nori, era o senzatie frumoasa cand trecea norul pe langa tine, super, nu am facut baie dar am savurat un frapee bun si o cafea, f curat si frumos.

Ce mi-a placut la insula este faptul ca are multa vegetatie si munte, mai mult in zona de N, spre S nu prea este, merita sa mergi cu masina personala, cu avionul treb sa inchiriezi masina. Prietenii cu care am fost au stat in Palaiokastritza, ei au stat la Hotel Acrotiri Beach, aici erau f multi romani, mancarea a fost mai buna, dar privelistea printre pomi, si camera f mica, si a fost mult mai scump. Aici se faceau discriminari, romanii nu aveau voie la geam in restaurant spre panorama, etajul lor nu era inbunatatit fata de celelalte etaje.

Ce pot sa mai spun, incercati sa vizitati in fiecare an alt loc din grecia, este o tara frumoasa, nu sunt servicii de patru stele ca in alte tari dar merita.

Trimis de Lil in 07.07.11 18:29:10
Validat / Publicat: 07.07.11 19:52:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olimpic Beach, Atena, Thassos

VIZUALIZĂRI: 3426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.11 18:51:21]

@Lil, este foarte util review-ul tau, dar nu este recomandat sa amesteci impresiile despre hotel cu cele generale, de tip calatorie.

Daca vrei, poti sa creezi o rubrica a hotelului aici, apasand pe ADAUGA HOTEL si sa muti cu copy/paste partea ce revine acestuia.

Aici sa ramana doar partea care se refera la ceea ce ati facut pe insula.

[07.07.11 19:51:17]

mutat la noua rubrica ELLY BEACH [LIAPADES]