ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 03.05.09
APR-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 15-1,5

Un Paste minunat

De Paste ne-am hotarat ca ar fi bine sa mergem cateva zile pe litoralul vecinilor nostri bulgari. Impreuna cu familia in formatie completa de data aceasta si cu cativa prieteni’’ tineri si nelinistiti’’ din Bucuresti, am ales ca destinatie pentru petrecerea acestor sarbatori statiunea Sfintii Constantin si Elena. Drumul pana acolo a durat aproximativ 3 ore si jumatate, 280 km si am iesit din tara prin vama Giurgiu-Russe de dimineata si la 11,30 faceam primul popas in Balcik, pentru a vizita domeniul regal.

Statiunea Sfintii Constantin si Elena este in apropiere de Varna, cam la 9 km distanta. In jurul orei 14 eram ajunsi si cazati la hotel. L-am gasit usor si ne-a placut din prima clipa. Cu toate ca este un hotel mai vechi, a fost renovat de curand, mai exact in anul 2008. Candva aici venea aici, la tratament presedintele Teodor Jivcov. De fapt este un resort care mai cuprinde inca 3 hoteluri, dintre care unul de 5 *

Am ales acest hotel de pe internet, pentru ca mi-a placut din fotografii si pentru faptul ca avea si piscina interioara cu apa termala. Pe langa aceasta, am fost incantati ca am avut regim all-inclusiv.

Hotelul este localizat la malul marii, am avut camera cu vedere la mare la etajul 6, de unde aveam un peisaj superb asupra Marii Negre am fost foarte incantati de acest aspect. Parcarea hotelului este destul de mare, intrarea se facea cu ajutorul unei cartele pe care era necesar sa o prezinti portarului de fiecare data cand intrai in incinta, ca sa ridice bariera sa poti intra.

Hotel Marina-Suny Day are 6 etaje, 3 lifturi si este amplasat pe o suprafata destul de mare. In apropiere este un mic parc, prin care te poti plimba, loc de joaca pentru copii, dotat cu leagane, topogane, barcute, o piscina exterioara (care inca nu era functionala, datorita faptului ca am fost in luna aprilie) si un teren de tenis.

Erau foarte multi multi romani cazati aici.

Camerele erau mari, noi am avut camera cu 3 paturi, pentru ca a fost cu noi si baiatul si fetita. Am avut parte de servicii excelente, atat in camera cat si la bar si restaurant. Camera avea un balcon mare, din care am putut in fiecare dimineata sa admir rasaritul si sa-l fotografiez. Marea Neagra era superba, mi-a fost dor de ea, nu o mai vazusem de mult, asa ca mult timp mi-l petrecem privind-o si ascultand sunetul valurilor.

Era aer conditionat, iar daca ar fi fost frig consider ca ar fi fost folositor. In camera pe jos era o mocheta in stare foarte buna, perdele si draperii frumoase, doua noptiere cu corpuri de iluminat pe fiecare dintre ele, un dulap pentru haine destul de incapator si un televizor.

Baia era suficient de mare, foarte eleganta, dotata cu tot ce este necesar, ca acasa, inclusiv cu halate de baie, pe care ni le schimba zilnic. Avea cabina de dus. Prosoapele erau schimbate zilnic, iar consumabilile le inlocuia mereu, pe masura ce se foloseau.

Restaurantul era destul de mare. In fiecare seara era muzica si intr-un anumit loc se putea si dansa Am intrat cu cina in prima zi, iar in ultima zi ultima masa a fost pranzul, dupa care am plecat catre casa... Mancarea era gustoasa, foarte diferita si aspectoasa. Nu era nevoie sa asteptam mult pana puteam sa ne servim. Preparatele erau mereu calde, iar cand un recipient se golea, era rapid inlocuit cu unul plin. Chiar nu am avut ce comenta.

La bar, am fost serviti cu amabilitate, primind bauturile alcoolice si racoritoare locale care erau incluse pe lista regimului all-inclusiv. Despre igiena, nici aici nu am decat cuvinte de lauda de spus. In fata hotelului, la doar cativa pasi de mare, era si terasa, unde puteai servi cava de baut sau puteai iesi cu tava cu mancare. Vremea a fost destul de frumoasa si am putut sa ne bucuram din plin de aceasta iesire la mare, alaturi de prietenii nostri.

Piscina interioara era cu apa termala, care ajungea cam la temperatura de 38 de grade. Am facut zilnic baie, ne-a placut la toti, chiar si fetita mea care pe atunci avea doar un an si jumatate era incantata sa se joace cu mingea si colacul in piscina, de nu mai puteam s-o scoatem din apa. La fel si baiatul. Piscina interioara era destul de mare, iar in apropiere erau o multime de sezlonguri.

In apropiere, era o masa de ping-pong, unde mi-am perecut cateva ore bune, reusind sa-i inving mereu pe adversary chiar daca la un moment dat a trebuit sa joc si cu cativa bulgari. Un lucru foarte util este spatiul de joaca pentru copii, unde cei mici pot desena, picta sau pot petrece clipe frumoase sub directa indrumare si supreveghere a celor doua animatoare.

Plaja era amenajata doar partial, dar cu toate astea era foarte frumoasa si in primul rand foarte curata cu cateva umbrele si sezlonguri. Nisipul fin, pescarusi si valuri, valuri multe si incredibil de curate si albastre! Pacat ca acele 3 zile au zburat, odata cu ele si Pastele, iar luni dupa pranz am pornit catre Bucuresti si in 3 ore am si ajuns acasa.

A fost o experienta placuta, pentru ca acest hotel este la fel de bun in opinia mea ca si anumite resorturi vazute in poze aici, pe site din Turcia. Un mare plus il constituie faptul ca este aproape si pretul este unul mic. Noi am achitat suma de 130 de euro, pentru doua nopti de cazare pentru doi adulti (25 de euro de persoana pe zi) si un adolescent (15 euro pe zi). Eu zic ca este un pret corect!

Mi-ar place sa mai mergem si vara aici, pentru ca sunt convins ca este alta atmosfera cand sunt mai multi turisti. Sper ca si atunci calitatea serviciilor sa fie aceeasi!

Trimis de raduu1972 in 05.07.11 14:17:45
Validat / Publicat: 05.07.11 15:32:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3418 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Marina-Sunny day

[05.07.11 14:33:49]

Te poti uita aici sa vezi daca nu este vorba de acelasi hotel?

click aici

raduu1972AUTOR REVIEW
[05.07.11 14:37:08]

Ba da este acelasi hotel, am creat eu o rubrica noua, scuzeee

[05.07.11 15:32:11]

Mutat la rubrica "Marina Hotel" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

RobertCodescu
[05.07.11 17:27:45]

FOARTE tare reviewul tocmai de aceea mi-am permis sa-i acord cele 900 PMA binemeritate.

Dar stii si tu si inca vreo cativa useri AFA ca eu mai mult pentru P05 as merge la hotelul acesta si sigur nu m-as duce de Paste ca as face multe pacate.

Inca odata FELICITARI de review e FOARTE tare!!!

benghi*
[03.08.11 17:52:45]

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca la piscina interioara trebuie sa platim. va multumesc

-----------------------------------------------------

Nota webmaster: te rugam sa nu mai scrii exclusiv cu majuscule.

valeria2012
[07.03.12 10:36:32]

Asa de tare mi-a placut ce si cum ati scris ca m-am hotarat ca de Paste sa merg si eu impreuna cu un copilas de 1 an si 2 luni, sper sa iasa pasaportul lui in timp util pt ca altfel ar fi o mare dezamagire (.

O intrebare am, totusi, avand in vedere ca anul ac Pastele o sa fie mai devreme, cum era temperatura in camera si in restaurant, cu ce se face incalzirea in hotel?

multumesc anticipat,

raduu1972AUTOR REVIEW
[14.03.12 11:41:41]

Buna, imi cer scuze ca raspund cu intirziere la mesajul tau. Da in restaurant si in camera era o temperatura foarte placuta, si noi avem o fetita de 2 ani si cred ca si anul acesta vom alege acelasi hotel pentru paste. conditiile au fost foarte bune inclusiv piscina cu apa minerala foartee caldaa, daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa m-a contactezi, zi frumoasa.

benghi*, raduu1972, valeria2012
Alte impresii din această RUBRICĂMarina Hotel: