ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
ÎNSCRIS: 11.08.10
JUN-2011

ARTICOL ARHIVAT

Revedere placuta!

Concediul reusit petrecut anul trecut in Elenite, hotel Andalusia, m-a facut sa revin si anul acesta, impreuna cu alte cinci familii.

Perioada concediului a fost 27.06-02.07 2011. Au fost cateva diferente, comparativ cu anul trecut, datorate, in principal, numarului mare de turisti din aceasta perioada. In primul rand nu am mai gasit locuri libere de parcare. Am fost nevoiti sa lasam masinile in parcare cu plata, unde am negociat pretul de 30 de euro/masina, pt cele cinci zile si jumatate cat am stat.

Check-in-ul s-a facut la ora 15,00, spre deosebire de anul trecut cand am fost primiti incepand cu ora 11. Am primit o camera cu vedere superba la mare, fara sa fi solicitat sau sa fi platit ceva in plus. Asa s-a nimerit!

Mancarea a fost variata, din belsug, singura problema fiind numarul mare de persoane. Insa timpul alocat fiecarei mese era de doua ore si jumatate, suficient pt a nu fi nevoit sa te inghesui de la inceput.

Ocuparea sezlongurilor era intr-adevar o problema, daca nu te trezeai de dimineata.

Ne-am bucurat din plin de aqua-park si de terenul de tenis, pe care le-am folosit in fiecare zi. Pt. a face rezervare (gratis) la terenul de tenis era necesar sa fi acolo inainte de ora 8.

Per total o vacanta reusita, relaxanta, cu un buget destul de redus. Scriu aceste impresii, iritat de cele scrise de un connational prezent acolo aprox in aceeasi perioada, care exgereaza cu criticile si care are pretentii ca pt 2-300 de euro de fam sa fie tratat ca la 7*, in Dubai!

Trimis de Cfr1907 in 04.07.11 16:36:41
Validat / Publicat: 04.07.11 17:24:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cfr1907); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.08.11 20:35:12]

peste 2 zile mergem la hotel Andalusia, imi puteti spune va rog ce program ofera pt all inclusive: ?? unde poti consuma si unde se plateste? multumesc

[01.08.11 20:37:57]

care este cel mai convenabil si sigur traseu pt a ajunge in Elenite?

[02.08.11 12:27:17]

Va raspund cu placere. De consumat, se poate consuma la barul de pe plaja, de la piscina, din lobby bar (barul din incinta hotelului), singurul care se plateste este cel de la Aqua Park. Mesele se servesc gratuit dupa orarul care este afisat langa receptie. Va recomand si restaurantele a-la-carte, unde va puteti face rezevare incepand cu ora 9:00 langa receptie.

Traseul pana la Elenite: Giurgiu-Ruse dupa care mergeti dupa indicatoare sau GPS pana la Varna. Varna e foarte usor de tranzitat la dus, dupa primul pod mare se face dreapta (indicatorul spre Burgas) care da intr-o sosea de centura. Mergeti apoi spre Burgas, e un drum cam ingust plin de serpentine, dar frumos. In Sunny Beach la intrare faceti stanga (e un indicator minuscul) apoi la primul semafor din nou stanga si ajungeti in Elenite dupa aproximativ 8-10 km.

Atentie la parcare! Daca ii dati ceva portarului va va face rost de locuri de parcare. Si in parcarile pazite se negociaza mult. Nu le dati cat cer.

Drum bun si concediu placut!!!

[02.08.11 12:29:41]

Daca mai ai nelamuriri ma poti intreba inainte de a pleca, iar la intoarcere te astept cu impresii!

[02.08.11 13:27:58]

multimesc foare mult pentru raspunsuri... Eu am facut rezervare prin booking.com... ACOLO IMI VOR LUA BANII DE PE CARD, SAU TREBUIE SA PLATIM CASH??

[02.08.11 14:22:06]

Eu am mers printr-o agentie din tara, asa ca nu stiu ce sa-ti raspund. Nu cred, ca un hotel care se respecta sa nu aiba aceasta posibilitate de a plati cu card. Sa-mi spui, te rog, cat te costa cazarea la AI in aceasta perioada?

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[02.08.11 14:31:51]

@elisa_clasic, rezervarea pe booking.com nu implica automat si retragerea/retinerea banilor. Citeste conditiile de pe site. Poti plati la receptie cum doresti.

[02.08.11 20:16:56]

am platit 550 Euro pt 5 nopti cu vedere mare... prin booking.com

dâr eu vroiam neaparat saptamana aceasta, desi, ieri am gasit printr-o agentie visitbg. net pt saptamana 11-17.08.11 451 euro. Mi se pare destul de accesibil. Avand in vedere ca la noi in tara nu ti se ofera absolut nimic. Am cheltuit intr-un weekend la Mamaia 200 euro, cazare si cate ceva de mancare la impinge tava fara fize. Iar la hotel 230ron/noapte cand am intrebat daca avem mic dejun inclus mi s-a raspuns pe un ton foarte arogant ""la banii astia si rezervat cam pe ultima suta, mai vreti mic dejun? ""

intrebam de card pt ca as fi preferat sa platesc cu cardul. Am mai rezervat prin booking si au fost destul de seriosi. Ideea era ca am ajuns destul de dimineata la acel hotel si nu au apucat sa faca nici o tranzactie. Daca ajungem in Elenite pe la 15:00 ca sa nu stau pe la receptie, ma gandeam daca fac singuri tranzactia sau nu???

[03.08.11 19:08:15]

550 de eur pt cate persoane?

[03.08.11 19:27:32]

550 pt 2 pers...