ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2011
ÎNSCRIS: 20.07.09
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 12 [ani]

Către satisfăcător

Ideal pentru copii, linistitor pentru parinti! Revenim cu mare drag!

In ciuda carcotelilor, dar si a recomandarilor am hotarat sa plecam in Bulgaria la Grand Hotel Varna cu inca o familie cu copil.

Ajunsi acolo un pic mai devreme de ora 14, ne-au rugat zambitor si foarte politicos sa mai asteptam putin pana ne vor chema ei. Nu a durat prea mult si ne-au inmanat cartelele de la camera, ne-au pus bratarile, ne-au infoemat ca putem incepe cu masa de pranz si am urcat. Desi cerusem o camera cu vedere la mare, am fost foarte placut surprinsi de vederea superba pe care o aveam spre padurea de brazi ce inconjoara complexul si bineinteles si marea.

Camera

Mare, spatioasa (dubla cu 2 paturi duble) curata cu TV, AC, baie cu feon, prosoape, gel de dus etc. Un balcon destul de spatios, cu o masa, scaune, scrumiera, flori in jardiera si uscator de rufe (eu imi luasem la mine sfoara si carlige preventiv).

Masa

Suficient de bogata si variata, cu mancaruri gatite, paste, salate, legume, carne de pui, porc, vita, peste (marinat, sos tomat, la cuptor), vinete umplute, gratar. Intr-o seara chiar au avut "seara cu specific asiatic" si pe langa intampinarea fetelor costumate in chimonouri, am avut in meniu scoici si preparete cu fructele de mare. Prajiturile si ele variate, inghetata, fructe. Aveau si o zona special amenajata copiilor mici numita "baby" unde se gaseau diverse preparate pt cei mici (nu pot sa va spun ce anume pt ca am trecut de faza asta, dar erau).

Singurul aspect neplacut era faptul ca tot romanii (din pacate sau din fericire luati-o cum vreti, care erau peste 95%) isi umpleau efectiv farfuriile cu diverse preparate chiar daca nu le mancau si trebuia sa astepti sa mai completeze ospatarii bulgari. Tot personalul foarte tanar, foarte amabil, zambitor chiar ma si miram cateodata cata rabdare pot avea cu unii conationali care efectiv erau in stare sa le ia tava din mana (cand veneau cu completari) de frica sa nu ramana nemancati. In fine, am trecut peste asemenea faze!

Piscina

Hotelul dispune de 4 piscine: 1 piscina pentru copii cu tobogan si spatiu verde suficient pentru joaca si plaja, o pisicna pentru adulti (1,60m adancime) si inca o piscina tot la fel. Mai exista o piscina interioara cu apa calda (termala) unde in general sunt persoane mai mari de 50 ani. Accesul la toate cele 4 piscine e gratuit avand all inclusive. mai sunt bineinteles si alte piscine in complex la care ai acces fiind cazat la GHV.

Restaurantele cu specific

Da exista 4 restaurante cu urmatorul specific: asiatic (unde nu am fost), italienesc (unde iarasi nu am fost), pescaresc (care e super ca si asezare peisagistica si ca atmosfera si ca servire - desi ii spune pescaresc are un aer roman foarte bine realizat cu niste coloane foarte frumoase si cu o vedere la mare superba) si barbeque (care e situat foarte aproape de piscina pentru copii si care sincer nu m-a incantat foarte tare). La toate aceste restaurante ai acces gratuit numai daca iti faci o rezervare prealabila intre orele 8-14.

Distractie

Copiii nostri (2 mai mari) au percutat cu placere la jocurile animatorilor si chiar invatasera programul si abia asteptau sa urmeze nu stiu ce concurs ca sa se duca. Cel mic (6 ani) in schimb, era foarte atras de tobogan, piscina si de jocurile cu ceilalti copii pe iarba.

Distractie in interior

In cadrul hotelului aveti sala de biliard, sala de ping pong, sala bussines cu 2 calculatoare (dar exista wireless gratuit), sala de masaj contra cost, sala de fitness gratuit.

Concluzie

Pentru noi a fost un sejur reusit, cu distractia si odihna de care aveam nevoie dupa un an de munca. raportul calitate -pret e super ok. Daca am fi vrut lux plecam in majorca.

Trimis de Andreea T in 30.06.11 02:18:05
Validat / Publicat: 30.06.11 06:15:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2515 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea T); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Balconul camerei

jokermen2001
[30.06.11 08:09:23]

Andreea, sauna exista, este contra cost? Merci.

moatza76
[30.06.11 12:24:33]

Foarte bun review! 900 PMA

[30.06.11 14:37:45]

Buna, jokermen2001

Au sauna, dar nu stiu daca este contra cost! Stiu doar ca sauna este fata in fata cu sala de fitness, la parter, la iesirea spre piscina.

neagugaby
[30.06.11 18:14:01]

Multumim pentru rew. Ne-ai mai linistit putin!!

Rezervarea la restaurantele cu specific pescaresc, italian etc, se face greu, asa cum a mai scris cineva ?

hlli
[30.06.11 18:56:30]

@neagugaby, dupa cum spuneam... nu este greu... trebuie doar sa ai rabdare sa stai la coada citeva ore... Ori in vacanta, nu prea cred ca are cineva chef sa-si piarda timpul cu asta!!! Daca doresti neaparat sa servesti cina la un restaurant cu servire a-la-carte va trebui sa aloci intr-o zi, sau mai multe zile, ceva timp pentru rezervare.

Sper insa ca vor abandona acest mod necivilizat pentru rezervari.

Si nici nu este nu stiu ce grozavie in servirea cinei la un a-la-carte. Sunt doar doua meniuri de unde ai alege si nu stiu daca conbinatia intrefelurile de mancare este cea mai pe gustul fiecaruia.

[01.07.11 01:50:18]

neagugaby, intradevar hlli are dreptate nu e cine stie ce in meniurile a-la-carte. Asa cum a spus si antevorbitoarea mea meniurile cuprind 2-3feluri de antreuri (din care iti alegi unul), 2-3 feluri principale (din care alegi unul) si 2 feluri de prajituri. Noi am ajuns duminica in Bulgaria si marti cand s-a dus sotul sa faca rezervare la unul din cele 4 restaurante nu mai erau locuri. Culmea stupizeniei era faptul ca noi aveam camera chiar deasupra restaurantului italienesc si vedeam tot ce se intampla. Ce am observat noi: dupa ce o familie servea masa la acest restaurant, acea masa ramanea goala pana la inchiderea restaurantului. Nu am vazut niciodata ospatarii curatand masa pentru altii. Miercuri pe la ora 9.30 a reusit sotul sa faca rezervare la barbeque (sincer mai mult de curiozitate si cred ca multi au facut asta, dupoa care s-au lamurit). Rezervarile se fac in ziua respectiva doar pt seara aceea. Am fost impreuna ce prietenii nostri si copiii aferenti fiecaruia, insa pentru copii a fost o dezamagire si pentru noi o schimbare de locatie.

Singurul care intradevar merita (exact cu am scris si in reviews) este cel pescaresc, care are un aer si o atmosfera specifica romanilor cu niste coloane albe superbe, cu niste faclii si o muzica foarte frumoasa in surdina si care cere si o toaleta mai frumoasa.

Probabil depinde foarte mult si de seria pe care o prinzi.

[01.07.11 01:56:52]

Ca o completare iti spun faptul ca sala de fitness e dotata cu aparatura ultra moderna si ai acces gratuit si chiar exista un instructor in cazul in care ai nevoie de ajustarea aparatelor sau altceva.

Iti spuneam ca depinde de seria pe care o prinzi. Sotii nostri de exemplu, nu puteau intra dimineata pana in 10-12 si dupa amiaza la fel vreo 2-3 ore in sala, pentru ca era ocupata de echipa de volei a Bulgariei care avea nu stiu ce meci important si erau cazati in hotel (hotelul facand parte dintre sponsori).

Dupa ziua in care a avut loc meciul, sala era libera si puteai intra oricand.

[07.07.11 15:33:22]

dacibeze, imi pare rau nu iti pot raspunde pe privat pentru ca setarile tale nu permit acest lucru. Daca ai citit informatiile scrise de mine pe acest site despre acest hotel, inseamana ca ti-ai facut o impresie si stii cam ce gasesti acolo. Sincer nu am de ce sa mint si nici nu as face acest lucru avand in vedere ca si eu am 2 copii si eu plec in concediu cu familia si informatiile pe care le-am gasit pe acest site pe mine personal chiar m-au ajutat foarte mult si chiar ii felicit pe cei care au dat "nastere" acestui site dar si celor care isi scriu aici parerile.

Iti doresc sincer succes si un concediu reusit!

Andreea T, hlli, jokermen2001, moatza76, neagugaby
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: