ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2011
DIN: rm valcea
ÎNSCRIS: 09.08.09
JUN-2011

Mabely, liniste si relaxare made in Zakynthos!

Mabely este un hotel destinat in exclusivitate celor care nu si-au pierdut romantismul indiferent de varsta si o sa va explic in cele ce urmeaza de ce spun acest lucru.

M-am hotarat in urma cu 2 luni ca trebuie sa vad musai Zakynthosul si am inceput cautarile in privinta cazarii. Dupa ce am trecut in revista toate statiunile insulei si implicit hotelurile acestora, am oscilat continuu intre viata agitata din sud- estul Zakynthosului si linistea desavarsita de la Kampi. Am hotarat in cele din urma ca vom sta la Mabely, aici contribuind intr-o mare masura si discutiile pe care le-am purtat cu un membu al comunitatii, @motaneata, caruia doresc sa-i multumesc si pe aceasta cale pentru toate informatiile pretioase pe care mi le-a oferit.

Hotelul este amplasat solitar, in zona de vest a insulei, la Kampi foarte aproape de Exo Chora, situat pe o colina de unde poti admira marea privind in jos si tavernele situate pe buza muntelui daca te uiti spre cer. De la piscina hotelului se poate urmari spectacolul apusului de soare care credeti-ma pe cuvant nu este prea mult spus cand il numesc spectacol. Aici totul are o dimensiune aparte, din cer picura o lumina grea ca mierea si ma trezeam nu de putine ori privind marea mareata si zbuciumata: Eu si Marea, parca eram doua pretendente la iubirea Soarelui! Dupa ce am admirat cu placere si o curiozitate nebuna 7 apusuri de soare in saptamana petrecuta in Zakynthos, nu am putut stabili daca intr-adevar aici este cel mai frumos apus sau nu, insa cu siguranta starea de beatitudine care te cuprinde la sfarsitul unei zile este unica.

Am ajuns asadar pe 16 iunie in jurul pranzului in minunatul port din Zante, de unde am pornit catre hotel. Din port sunt exact 31 km pana la poarta hotelului, lucru care pentru inceput m-a cam descurajat putin. Acesta ar fi sa zicem un minus, distantele fiind destul de mari fata de restul statiunilor din Zakynthos. Treptat insa am descoperit niste scurtaturi care taiau muntii de la vest spre est si astfel am reusit sa reducem distanta putin cam mare in conditiile in care am parcurs zilnic peste 100 km.

Cazarea s-a facut in 5 minute, personalul de la receptie foarte dragut si bun vorbitor de limba engleza. Camere nu am primit in main building ci intr-un corp de vilute cochete situate la 200 metri de hotel, in aceeasi gradina cu acesta. Acest lucru chiar a fost favorabil noua, linistea era deplina in acesta zona, ba chiar aveam la 2 pasi de camerele noastre o a doua piscina in care ne balaceam seara la intoarcerea in hotel dupa o zi plina.

Noi am optam pentru demipensiune ca si regim de masa stiind ca toata ziua vom cutreiera insula in lung si-n lat. Masa se serveste in restaurantul Lydia din cladirea principala, un loc foarte dragut, cu o terasa de pe care ai o panorama superba asupra marii si a muntelui din fata. Referitor la mancare, aceasta nu este foarte variata ca sortimentatie dar destul de rafinata. La cina se servea frecvent iepure, calamari, sea bream, shrimps, cotlete de miel. Preturile bauturilor sunt destul de mari: 4 euro berea Amstel sau locala Alpha, 5 euro un fresh de portocale, 2 euro 1 apa plata, intre 16-30 euro o sticla cu vin local Zakynthian.

Din acest motiv recomand regimul de masa All Inclusive, diferenta de pret dintre demipensiune si All Inclusive fiind destul de mica, aceasta fiind acoperita cu varf si indesat pe perioada sejurului prin pretul bauturilor consumate. In fiecare seara de miercuri se organizeaza seara greceasca, unde maestrii bucatari se intrec in prepararea delicateselor cu specific grecesc.

Curatenia in camera se facea zilnic, prosoapele se schimbau deasemenea zilnic, in schimb se cam uita sa ni se completeze consumabilele din baie: sampon, gel de dus, lapte de corp. Lenjeria de pat se schimba o data la 3 zile.

Prosoapele pentru piscina se iau de la receptie pe baza cardului pe care il primesti la check-in si acestea se pot schimba ori de cate ori doresti pe parcursul zilei. Piscinele in numar de doua, nu foarte generoase ca si dimensiuni dar foarte bine intretinute, cu apa calduta tinand cont de faptul ca ne aflam ,,la munte'', deosebite ca design, cu sezlonguri din rachita si cu baldachine comfortabile iti ofera un loc foarte bun pentru relaxare si plaja. In aceasta zona a piscinelor functioneaza perfect si internet wireless.

Asadar, ca o concluzie, Mabely Grand Hotel este un spatiu de cazare modern care ofera servicii de calitate oaspetilor care-i calca pragul. Il recomand doar acelora care calatoresc cu masina persoanala pe insula sau care inchiriaza aici un mijloc de transport (masina, motocicleta, atv) datoriata distantelor destul de mari fata de restul statiunilor si acelora care mai au puterea in ziua de azi sa se bucure cu adevarat de lucrurile marunte din viata noastra atat de agitata.

Trimis de marcy74 in 26.06.11 15:15:18
Validat / Publicat: 26.06.11 18:19:32

VIZUALIZĂRI: 13283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcy74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel.

motaneata
    [18.07.11 16:33:09]

@marcy74,

abia acum am vazut ca ai scris despre Mabely. Intr-adevar:

Pentru mine ramane un hotel aparte, parca ar fi croit dupa sufletul meu.

M-am simtit acolo ca intr-o luna de miere, cu siguranta ma voi intoarce.

aimee
    [23.07.11 17:32:37]

cati km sunt bucuresti-zakyntos? este pe acelasi traseu cu, corfu?

[24.07.11 16:02:48]

@aimee, distanta rutiera Bucuresti-Zakynthos este de aproximativ 1250 km.

[03.12.11 07:10:27]

Buna, marcy74!

Poti sa imi spui, te rog, unde ai gasit un pret atat de bun la acest hotel? Pe site-ul hotelului sunt afisate preturi cel putin de doua ori mai mari decat cel comunicat de tine! Iti multumesc anticipat! Si... numai bine!

[03.12.11 10:07:18]

@danaswiss,

Intr-adevar pretul pe care l-am gasit pentru Mabely a fost unul foarte, foarte bun. Agentia de turism este una din Oradea, rezervarile le-am facut online, voucherele mi-au fost trimise pe mail si totul a fost perfect. Tin sa-ti precizez ca nu a fost un last minute sau early booking, biletele le-am cumparat cu o luna si jumate inainte doar poate a contat faptul ca perioada vacantei a a fost pentru a doua jumatate a lunii iunie.

Iti voi trimite pe privat si numele agentiei.

Vacante minunate!

[03.12.11 19:17:36]

@marcy74: Iti multumesc foarte mult si pentru raspuns, si pentru mesajul pe privat! Si iti doresc numai bine!

[05.12.11 09:15:35]

Buna, din nou, marcy74!

Profit de bunavointa si amabilitatea ta si te rog sa mai imi spui cum este apa marii in luna iunie si temperatura in general, in perioada in care ai fost tu. Ma tenteaza teribil o vacanta in Zakynthos la acest hotel, chiar si la inceputul lunii iunie! Si vreau neaparat si multa balaceala! Apa marii in Grecia este unica, nemaiintalnita! Si nu pot sa ratez asa ceva!

Iti multumesc, din nou, anticipat!

[05.12.11 23:54:05]

Draga @danaswiss,

Despre temperaturile din a doua jumatate a lunii iunie pot spune ca sunt exact cele ideale: 28-30 grade in miezul zilei si 24-25 grade apa marii. Atentie insa, Mabely este situat in Kampi langa Exo Chora, pe latura de vest a insulei, cam la 500 m altitudine, deci la munte, unde temperaturile erau un pic mai scazute fata de statiunile din sud si sud-est. De asemenea hotelul nu are iesire la mare!

Seara, spre exemplu, la Mabely purtam bluza cu maneca lunga pentru ca era racoare, in schimb in Laganas umblai lejer la miezul noptii in tricou...

Sunt de acord cu tine cum ca apa Egeei din Grecia este una nemaipomenita dar te asigur ca simfonia de culori pe care o intalnesti in Zakynthos nu o mai intalnesti in nici un alt loc... Culorile marii de la Navagio sau de la Blue Caves-uri (Xigia, cu apele sulfuroase) te vor urmari muuult timp dupa ce vacanta va lua sfarsit.

Vreau sa-ti spun ca daca vei alege drept loc de cazare Mabely, va trebui sa faci putin naveta zilnic... acesta se afla amplasat solitar, fiind total izolat de restul statiunilor de pe insula dar in schimb iti ofera tot comfortul de care ai nevoie dupa o zi plina. In plus acest dute vino continuu iti ofera posibilitatea de a descoperi zilnic locuri minunate de o frumusete inegalabila (Limnionas, Korakonisi)

Am studiat putin piata turistica si deocamdata nu au aparut adevaratele oferte pentru vara 2012. Acum agentiile sunt canalizate pe vacantele de iarna (Craciun si Revelion) si asa cum iti spuneam din ianuarie-februarie cred ca vei gasi oferte exceptionale pentru Zante.

Sper ca ti-au fost de folos cele spuse de mine, iti doresc sa ai parte de vacante minunate (si daca vei alege Zakynthos nu are cum sa fie altfel!) si sa auzim numai de bine!

motaneata
    [06.12.11 15:16:24]

@danaswiss, as completa si eu (cu permisiunea colegei noastre Marcy74):

Mabely Grand Hotel este un hotel extraordinar pentru cei care apreciaza conditiile de cazare deosebite. Vederea spre mare de la balconul camerei este atat de frumoasa, incat eu tanjesc dupa ea si acum, dupa doi ani si jumatate de la sejurul nostru acolo. Recomand camerele cu see view, chiar daca sunt putin mai scumpe, merita pana la ultimul banut.

Pentru cei care merg in Zakynthos numai pentru plaja si baie, amplasarea hotelului va fi considerata dezavantajoasa: in fiecare zi trebuie sa pleci cu masina catre o alta plaja. Dar acest dezavantaj poate fi considerat, pana la urma, un castig: astfel poti vizita in fiecare zi alta plaja, poti vedea frumusetile acestei insule unice. Sunt multi care au ales un hotel "la plaja" si acolo si-au petrecut sejurul, iar la intoarcere au spus ca nu au fost impresionati de Zakynthos! Pai cum sa-i impresioneze daca au zacut intr-un singur loc si nu au cutreierat insula?

Mabely este ideal amplasat pentru cei care vor sa "bata" insula de la nord la sud si de la est la vest. In fiecare zi poti pleca spre diverse locatii, fara sa te simti obosit. Este la jumatatea distantei catre frumusetile din nord, dar si catre capitala sau statiunile din sud. Este aproape de satele traditionale din centrul insulei. Desi este un hotel retras, nu te simti ratacit, nu ai senzatia de "nicaieri". Noi acolo ne-am simtit perfect, poate numai in Santorini am mai avut aceasta senzatie. Cei mai "zglobii" s-ar putea sa nu fie la fel de multumiti si sa prefere Laganas. Eu insa nu as sta in Laganas nici gratis (nu exagerez).

Citeste si aceste recomandari si sunt convins ca iti va fi mai usor sa iei o decizie.

Pentru o vacanta in Zakynthos, sfarsitul lunii iunie este ideal. Ziua este lunga, lumina este parca din tablourile lui Van Gogh, apa este calda, iar aerul respirabil. In plus cazarea este mai ieftina decat in iulie si august (considerate in plin sezon).

Mabely Grand Hotel are un pret foarte bun comparativ cu conditiile oferite, ca sa nu mai vorbesc de comparatia cu hotelurile similare. Pe saiturile tour-operatorilor germani este considerat cel mai bun hotel din Zakynthos. Iar preturile sunt aproape la jumatate fata de hotelurile concurente, le mentionez, poate te ajuta: The Lesante Hotel & Spa, Eleon Grand Resort & Spa, Tsilivi Beach, Mediterranean Beach, The Bay, Majestic Spa, Louis Plagos Beach, Zante Royal Resort, Zante Imperial, Louis Zante Beach, St. John Villas.

Au inceput deja sa apara ofertele pentru hotelurile de mai sus, le-am studiat si pot sa-mi dau cu parerea (chiar daca anul viitor voi merge in alta insula, deh, mi-am propus sa le vad pe toate!). IMO, oferta pentru Mabely, este cea mai buna: de exemplu, pentru 7 zile, incepand cu 19 iunie, vad un pret de 308 EUR/pers., mic dejun inclus, camere cu vedere la mare. Camerele cu vedere la gradina au pretul de 246 EUR/pers., B+B. S-ar putea sa se obtina chiar preturi si mai bune, nu stiu.

O ultima mentiune: cand am fost noi era cald si seara, stateam in tricou. Si, @Marcy74, Mabely nu este la munte, este la 300 metri fata de nivelul marii! Sper ca nu ai fost in alta parte. Sau ti-a placut atat de mult incat te-ai simtit "mai sus".

[07.12.11 13:16:56]

Draga @motaneata,

Iti multumesc pentru detaliile extrem de interesante pe care le-ai postat. Imi sunt de un real folos. Te rog insa, daca vrei sa ma mai ajuti, sa imi transmiti pe privat unde ai gasit ofertele despre care vorbesti, deoarece nu am reusit sa dau de ele cu indiciile din ecou.

Si, cum spune marcy74: vacante minunate iti doresc!

[31.05.12 19:27:31]

Buna marcy74!

Am ales acest hotel in perioada 24 iunie - 1 iulie. Am platit un avans in ianuarie si restul in luna mai. Pretul total a fost de 850 euro pt. 2 adulti si un un copil de 9 ani cu regim all inclusive. Pana sa platim nu vazusem review-urile voastre, de fapt cred ca voi sunteti singurii romani care ati scris despre Mabely. Cautam ceva luxos si ne-am hotarat dupa ce am vazut ca o multime de englezi scriau doar la superlativ despre hotel si mancare. Stiu ca nu este pe malul marii, dar pt noi nu inseamna un minus acest lucru deoarece dorim sa exploram toata insula.

Vreau sa te intreb cateva lucruri:

-la ce ora se face check in-ul si daca putem intra din prima zi la masa de pranz?

-chiar se serveste peste si fructe de mare?

-hotelul este izolat sau mai sunt si alte locatii de cazare sau taverne in zona?

-cunosti programul ferryboat-urilor?

Iti multumesc anticipat si astept raspuns.

[31.05.12 20:42:04]

Draga Camelia X,

Te asigur ca ai facut o alegere foarte buna optand pentru Mabely si chiar ai prins si tu un pret excelent.

Hotelul este foarte frumos si are servicii de calitate. Sper sa fi pastrat aceleasi standarde si anul acesta... Chiar daca este o locatie mai izolata, numai de aici se pot vedea cele mai spectaculoase apusuri de soare. In imediata apropiere a hotelului se afla cateva taverne pozitionate strategic in varful unor stanci, deasupra marii, unde iti recomand sa mergi in cateva seri dupa ce servesti cina la hotel. Ca si regim de masa pentru ce ai optat? Mic dejun sau demipensiune?

Sper ca vei fi incantata de ceea ce vei gasi acolo. Programul ferry-ului nu-l mai tin minte exact dar stiu ca se trece din ora in ora pe perioada verii.

Vacanta frumoasa si te asteptam cu impresii.

[31.05.12 22:38:26]

@marcy74: Iti multumesc pt rapiditatea cu care mi-ai raspuns si pt urari.

Asa cum am scris si mai sus am ales regimul all inclusive.

E prima oara cand merg in Grecia la all inclusive, in trecut am fost cu mic dejun sau demipensiune. In Turcia am stat la multe hoteluri de 5 stele, dar am aflat ca grecii nu au acelasi standard al serviciilor. Tu ai scris in review ca serveau peste si fructe de mare, asta face diferenta fata de alte hoteluri. Sper sa fie si anul asta la fel de bine.

Toate cele bune,

Camelia

[01.06.12 11:11:49]

@Camelia X,

Oferta pe care ai prins-o pentru Mabely cu AI este una nu buna ci extrem de buna! Noi am optat pentru demipensiune pentru ca ne-am dorit sa exploram insula in lung si-n lat de dimineata pana seara fara a depinde de masa de pranz. In plus, diferenta dintre demipensiune si AI era una destul de mare (nu mai retin suma exacta dar se invartea in jurul a 400-500 euro) pentru 4 adulti.

Daca calatoriti cu masina iti recomand sa dati un tur insulei, fara a rata bine cunoscutele Blue Caves si minunata plaja Navagio.

Intr-adevar cele 5 stele turcesti este mai greu sa le regasesti in hotelurile grecesti, dar Mabely m-a impresionat in primul rand prin calitatea serviciilor. Bufetul chiar daca nu era atat de diversificat precum cel turcesc, mi s-a parut mult mai rafinat, punandu-se mai mult accent pe calitate nu pe cantitate.

Vacante minunate si sa auzim numai de bine! : *

[07.08.12 16:25:18]

Marcy, vreau si eu sa-mi trimiti in privat numele agentiei de turism pt Mabely Grand Hotel, vreau sa plec in vacanta intr-acolo. Multumesc frumos. Mi-au fost de real folos impresiile tale!!!

[10.10.13 08:48:32]

@Camelia X: Buna, Camelia, vreau si eu numele agentiei cu care ati plecat la Mabely (in privat), vreau neaparat sa plec acolo, m-a acaparat Grecia, in vara asta am fost in ins. Kos si am hotarat sa iau toate insulele la rand! Iti multumesc!!!

[18.11.13 16:08:27]

@Camelia X: Salut, te rog imi trimiti pe e-mail numele agentiei cu care ati plecat la Mabely Grand Hotel, eu acum caut oferte si am gasit cu 2000 de euro numai, voi am vazut ca ati gasit numai cu 850. Multumesc anticipat!!!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [18.11.13 16:53:38]

@Svetlana: la sfarsitul lui iunie o camera la acest hotel pentru o saptamana costa:

420 euro cu mic dejun

500 euro cu demipensiune

720 euro cu all inclusive

Vorbesc de tipul de camera cel mai ieftin garden view, cele sea view sau junior suite, etc sunt ceva mai scumpe.

Nu are cum sa coste 2000 euro nici in perioada cea mai scumpa (august).

Cere si aici pe site oferta, s-ar putea sa ai o surpriza placuta...

[18.11.13 19:15:24]

@Andox: Multumesc frumos pentru raspuns, am omis sa spun ca de fapt oferta de 2000 de euro este si cu bilete de avion inclusa (2 adulti si un copil) pentru prima saptamana din septembrie cu all inclusiv in camera cu vederea la mare. Acum ca vad ca stii mai multe despre Grecia, ce spui de oferta pe care am gasit-o e acceptabila sau sa mai caut si la alte agentii? Cei de la hotel mi-au raspuns, mi-au oferit un pret de 180 de euro camera cu piscina si vederea la mare cu demipensiune... pretul e bun, dar ma gandeam ca cu agentia e mai simplu, ei iti cauta si bilet de avion si transfer la hotel...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [19.11.13 12:44:19]

@Svetlana: In general un bilet de avion pe charter costa cam 250 euro/pers. In prima saptamana din septembrie o camera sea view cu all inclusive pentru 2 adulti si un copil pana la 13 ani costa 700 euro pentru o saptamana sau 880 euro camera sea view premium cu piscina, tot cu allinclusive.

Fa tu calculul daca este buna oferta sau nu...

INSA... hotelul este destul de izolat, nu este pe plaja, plaja este cam la 15km, desi au transfer gratuit o sa fie destul de incomod sa-ti faci programul dupa transferul lor.

De aceea este mult mai bine sa mergi cu masina. Este mai ieftin, poti face drumul cu o cazare intermediara ca sa nu fie prea obositor, in plus poti vizita ceva si pe drum, acolo poti merge in fiecare zi pe ce plaja vrei, poti vizita insula fara restrictii.

Daca mergi la acest hotel cu avionul ori trebuie sa inchiriezi o masina (alti bani, alta distractie ori o sa fie destul de complicat.

[19.11.13 14:16:03]

@Andox: Dar unde ai gasit un pret asa de bun-880 de euro cu all inclusiv si camera premium? Ti-am zis, ca am trimis si la hotel o cerere de oferta si ei mi-au oferit cu 180 de euro pe zi cu demipensiune...

[20.11.13 20:50:20]

@Svetlana: Buna Zvetlana, am cumparat de pe un site al unei agentii din UK, dar nu-mi mai amintesc care, am cautat in mail crezand ca gasesc voucherele, dar le-am sters. Ideea e ca noi am mers individual si nu stiu cat costa cu avionul plus masina de inchiriat. In opinia mea, daca te afli pe o insula fara masina te-ai dus degeaba. In anul acela noi am facut un circuit si am vazut 3 insule din Marea Ionica. Adevarat ca asa costul s-a ridicat putin datorita ferryboat -urilor, dar a meritat.

Daca pot sa-ti fiu de folos si cu altceva nu ezita sa ma contactezi.

O seara buna!

[20.11.13 20:52:49]

@Camelia X: multumesc Camela!!!

[20.11.13 21:13:16]

@Svetlana: Cu placere!