ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2011
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 28.07.08
JUN-2011

Bregenz in luna iunie

Bregenz ca nume nu cred ca spune prea multe turistului roman; ca oras si ca statiune incearca sa se defineasca drept o locatie ceva mai exclusivista in ciuda realitatii imediate a unui oras mic de provincie in care, cu exceptia festivalului de opera anual din iulie-august si a unor evenimente gen "zilele orasului" nu se intampla mai nimic.

In oras se poate ajunge cu masina, trenul sau cu vaporul dintr-o alta localitate de pe malul lacului Constanta (Bodensee); noi am ajuns cu trenul din Muenchen intr-o dupa-amiaza ploioasa, eurocity-ul debarcandu-ne intr-o gara care nu a mai vazut o renovare capitala de peste 50 de ani. In oras exista doar cateva hoteluri dintre care cel mai "rasarit" (a se citi luxos) este cel din lantul Mercure, pozitionat chiar vis-a-vis de "palatul festivalurilor" si de scena de pe lac unde are loc festivalul anual de opera. Rezervat cu 4 luni inainte pretul pe noapte cu mic dejun a depasit cu putin 100 de euro; la receptie camera se putea inchiria cu 150+, micul dejun fiind taxat separat cu 15 euro de persoana. Bine, vorbim de mic dejun cu sucuri naturale, somon si capsuni...

Zona turistica a orasului inseamna "See Promenade" - mult spus faleza fiindca trotuarul e la maxim 2-3 metri deasupra nivelului apei. Aceasta "promenada" incepe si se termina de fapt prin localitatile vecine, existand inclusiv o pista de biciclete. Zona animata incepe insa cam de la scena mentionata mai sus si continua pana la port, cale de sub 1km. "In oras" - orasul e sectionat de calea ferata, intr-o parte e "See Promenade" cu scena, hotelul Mercure si evident portul, in cealalta e orasul propriu zis - exista si o mica zona pietonala insa magazinele au program 10-17, mai scurt sambata si sunt inchise complet duminica. Unele restaurante sunt deschise pana seara (inclusiv in weekend).

Ca destinatie de shopping orasul nu are prea multe de oferit; nu exista magazine cu adevarat "de firma", multe dintre ele avand - sa zicem - consistenta unor magazine satesti din Romania, evident la alta clasa si pentru alt gen de venituri. Faptul ca inclusiv "alimentarele" se inchid devreme condamna turistul plimbaret (noi) la a face cumparaturi de la magazinul din gara... evident la preturi sensibil mai mari.

Cel mai important obiectiv turistic din oras este "Pfaender", un varf de munte pe care se poate ajunge cu o telecabina (11.5 euro de persoana dus-intors). Acolo sus poti face poze daca e vremea frumoasa, poti sa cumperi un suvenir ieftin (clasicele cani, lingurite, magneti, figurine de portelan, bricege etc) sau sa mananci o mancare locala la un han ieftin. Evident ca poti sa induri un frig ingrozitor inclusiv vara sau sa vina ploaia si sa te ude pana la piele...

Acum sa mentionez aspectele pentru care turistul trebuie sa fie pregatit acolo:

1. Ploaia. Nu e o chestiune de "daca" ci de "cand" si eventual "cat". Din 6 zile in 5 a plouat (evident nu toata ziua si nu tot timpul torential). Recomand umbrela buna, pelerina de ploaie si haine de toamna inclusiv pentru o vacanta in iunie! Poate in iulie-august vremea e mai buna insa presimt ca preturile la hotelurile din zona "decoleaza"...

2. Mustele. Toata zona lacului pare invadata de acest gen de insecte; uneori e un calvar sa mananci ceva la un restaurant sau te poate apuca scarba cand vezi la ghereta cum se plimba mustele pe covrigi. Problema nu e locala in Bregenz; am constatat-o inclusiv in locatii la 50km distanta, in Germania sau in Elvetia in alte parti ale lacului.

3. Variatii mari de temperatura de la o zi la alta: da, e normal ca azi sa fie 18C si maine 28. Iar poimaine sa fie 20.

4. Biletele de tren sunt mult mai ieftine luate prin OEBB decat prin Deutsche Bahn; de exemplu de la Bregenz la Lindau biletul "dus" costa la automat 2.4 euro, de la Lindau la Bregenz la automatul DB costa aproape 5. Bine, exista si varianta sa te intorci de la Lindau cu vaporul.

5. Exista un bilet special "Euroregio" care asigura, contra unei sume fixe (16 euro), transport nelimitat in zona - cu trenul sau cu autobuzul, de asemenea asigura si discount la vapor si la telecabina pentru Pfaender. Din Bregenz se poate folosi pentru a ajunge la St. Gallen in Elvetia; pentru Lindau, Friedrichshafen (Germania) sau Feldkirch biletele uzuale sunt mai ieftine.

Cam asta este. Restul - in poze.

Trimis de DanCld in 25.06.11 17:52:04
Validat / Publicat: 25.06.11 18:33:53

VIZUALIZĂRI: 3395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sfarsitul lumii?

Diaura* [25.06.11 20:47:06] »

Totusi pentru ce ai recomanda aceasta localitate turistilor romani? (in afara de cadrul natural si de liniste)

DanCld [25.06.11 21:58:53] »

Eu zic ca e suficient si atat Pentru noi a fost "baza" pentru un numar de day trips in zona lacului - gen Friedrichshafen pentru Zeppelin Museum, Lindau pentru arhitectura si cumparaturi mai ieftine, Appenzell ca e pomu' laudat, Liechtenstein fiindca tot am ajuns in coltul asta de lume...

Nicu [25.06.11 23:41:40] »

Eu am avut cazare la Lindau și am mers la Bregenz pentru cumpărături mai ieftine, dupa părerea mea Bregenz e mai ieftin ca Lindau.

Cum poate fi Lindau ieftin ca nu am ințeles?

DanCld [26.06.11 09:11:44] »

E posibil ca anumite detalii sa se fi schimbat din 2009 de cand ai fost tu acolo; acum depinde si la ce produse ne referim sau cu ce facem comparatia. Poate nu am comparat preturile din Lindau cu cele din Bregenz ci cu cele din celelalte 2 tari vecine, mai stii?

webmaster77 [26.06.11 09:41:47] »

Mutat la rubrica "O zi in Bregenz" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

DanCld, Diaura*, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin zona Bregenz-Bodensee: