ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
ÎNSCRIS: 06.09.10
AUG-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 & 13 [ani]

O vacanta frumoasa

Sa incepem cu inceputul, am fost la Kervansaray Kundu acum aprox. 2 ani. Stiu, e cam tarziu venit review-ul, insa am vazut ca nu a mai scris nimeni nimic legat de acest hotel de ceva vreme.

Cazarea/Camera

De cand am sosit la hotel si pana ne-am cazat a durat cam 15 minute. Vorbesc fluent germana, astfel incat am 'rezolvat', ca sa spun asa, problema camerei. Am fost cazati la ultimul etaj, ante-penultima camera din dreapta cum te uiti catre mare (atasez poza). Camera impecabila, totul curat, iar minibarul si prosoapele erau schimbate zilnic. Cam atat despre asta, deja devine monotana descrierea.

Mancarea

Mancarea era variata, singura mare obiectie este faptul ca la restaurantul a la carte (otoman) meniul a fost incredibil... de prost. Spun asta dupa ce am avut 'onoarea' sa mananc la restaurantul otoman de la Delphin Botanik.

Ala neajuns ar fi faptul ca inghetata era de 2 feluri si se termina incredibil de repede, dat fiind faptul ca nu stiai cand apar cei care 'o distribuiau' si cand apareau, se situau cam departe de zona unde erau cei mai multi turisti.

Exista si plusuri; cei drept, eu mancam doar dimineata si seara la restaurantul principal, preferand hamburger-ii/kebap-ul la amiaza, parintii mei totusi mergeau sa manance 'indoor'. Cam atat pentru gurmanzi.

Plajea si marea

Impecabile. Practic inot de performanta de aprox. 8 ani. Nisipul fin, intrarea relativ lina, judecand dupa experienta de la Botanik. Erau sezlonguri suficiente, cu toate ca nu m-a prea preocupat acest lucru, timpul petrecut in acea zona fiind rezervat strict baii in mare. Marea a fost linistita pe tot parcursul sejurului oricat m-as fi rugat eu sa fie niste valuri mai de 'Doamne-ajuta'. Tot legat de mare, inainte sa parasim hotelul, la insistente mamei mele, am adunat scoici din jurul malului. In ciuda asteptarilor, am putut sa adun o sumedenie de scoici, apa fiind mai mult decat clara.

Distractie si relaxare

Partea cea mai frumoasa a review-ului. Incep cu cele 5 tobogane incredibile. Era, ce-i drept, cam obositor pana urcai, mai ales dupa 5-6 dati consecutive. In sfarsit, programul de functionare era cam scurt, insa am profitat de el din plin. Am dezvoltat o asa-zisa 'technica' de plutire la contactul cu apa, de cateva ori ajungand pana la marginea bazinului. Cine a fost poate sa confirme ca distanta dintre locul unde intrai in apa si marginea cealalta era semnificativa.

Tipii care se ocupau cu 'entertainment-ul' s-au descurcat OK. Nu prea stiau ei foarte bine engleza, dar am avut ocazia sa joc Boccia, Waterpolo etc. pt. prima data in viata. Am mai jucat tenis de masa (gratis, insa cel care supraveghea parca vroia sa te inghita) si billiard (contra cost).

Barurile - super ok, mai ales cele unde se servea si un meniu dupa-amiaza, singura lipsa, mentionata dealtfel si inainte, a constituit-o inexistenta sucurilor naturale.

Piscinele - impresionante, mai ales cea cu valuri artificiale, chiar daca avea o durata de functionare limitata. Celelalte piscine superbe; exista un perete separator care delimita piscina cu toboganele de o alta unde se juca waterpolo. Mai exista inca o piscina foarte aproape de hotel (cladire) insa aceea nu ne-a prea atras. Tin sa mentionez ca existau pe atunci niste hamacuri foarte comode in apropierea amfiteatrului.

Spectacolele - astea m-au facut sa uit de orice lipsa, neajuns spuneti-i cum doriti. Din cele 4 spectacole plus seara de karaoke, toate mi-au ramas amintire, iar eu cred ca asta este cel mai important intr-o vacanta, amintirile. In special un spectacol. Parintii mei urcasera cu fratele meu (care avea atunci 7 ani) in camera, iar eu am ramas sa vad spectacolul care se anunta foarte amunzant. Asa a si fost. Totul s-a bazat pe cooptarea a 4 turisti din public, care trebuiau sa treaca niste probe. Pe scurt, delir. Plublicul radea in hohote, atat de tare, incat tatal meu mi-a marturisit a 2-a zi ca incepuse sa rada de rasul nostru.

Ce sa zic, o vacanta reusita, daca mai doriti detalii, va raspund cu placere, da-mi mai amintesc.

Trimis de stefanSB in 20.06.11 16:33:07
Validat / Publicat: 20.06.11 17:45:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara-Kundu - Miracle; Alanya - Delphin Botanik

VIZUALIZĂRI: 2568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefanSB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cele 5 tobogane.

[20.06.11 17:51:35]

Din cate inteleg, review-ul a fost scris de copilul din familia indicata in caseta tehnica (stanga sus), desi tot acolo este trecuta grupa de varsta "40-50 ani"... (in schimb, la usercard figreaza grupa de varsta "sub 20 de ani")

Desi apreciez reveiw-ul (mi-as fi dorit eu sa fi putut scrie atat de fluent/frumos la 13-15 ani!), am retras totusi notele acordate si recomandarea. Cu multa strangere de inima am luat aceasta decizie, sa stii, Stefan...

Pentru ca mai nou vad ca avem destui autori de varsta scolara (si care scriu chiar frumos, v-as ruga sa observati!), ma gandesc sa infiintam o sectiune speciala "AmFostAcolo-junior" , unde sa adunam aceste faine articole scrise, cu statut absolut valid (acolo)

Pana atunci, nu este totusi in regula sa figureze cu 'drepturi' egale alaturi de cele scrise de adulti -- criteriile de apreciere si de evaluare sunt totusi mult diferite si pot denatura media unui hotel sau a unei destinatii...

stefanSBAUTOR REVIEW
    [20.06.11 18:06:06]

Intentionez sa scriu un review si despre Delphin Botanik la inceputul lunii septembrie, la intoarcerea de acolo.

As aprecia mult daca s-ar putea realiza aceasta sectiune 'junior' pana atunci.

Flaviu
    [20.06.11 19:09:25]

@stefanSB

Felicitări! Ai toată stima mea şi te asigur că acest review, pentru mine, e mult mai credibil decât multe alte impresii scrise de useri al căror singur "merit" este vârsta din buletin.

Aştept cu nerăbdare şi viitoarele tale impresii.

Flaviu

P. S. Îţi mulţumesc pentru faptul că nu ai postat poze în care să apară oale pline cu mâncare sau prosopele aranjate în cine ştie ce forme de lighioane.

anadragusin
    [21.06.11 14:08:08]

Si eu incurajez creearea unei sectiuni pt. juniori, iar pustiul pana la ora actuala merita premiul I. Felicitari copile!

anadragusin, Flaviu, stefanSB
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Centro Resort (ex Amara; ex Kervansaray Kundu) :